Справа № 177/665/14-ц
Провадження № 2/177/507/14
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
11 квітня 2014 року
Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Строгової Г. Г.
за участі: секретаря Дзиговської Т. Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Златоустівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з зазначеною позовною заявою, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер його батько ОСОБА_3.
Спадкоємцями першої черги за законом після померлого батька є він та його брат - ОСОБА_2. За життя ОСОБА_3 склав заповіт, яким розподілив спадкове майно між ним та ОСОБА_1 На підставі заповіту державним нотаріусом Криворізької районної державної нотаріальної контори їм було видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
Але вищевказаний заповіт був складений лише стосовно частини спадкового майна. Заповітом не охоплювалася земельна ділянка площею 7, 9588 га, що розташована на території Златоуствіської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, та призначена для ведення
товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер
221882400-05-001-0123, яка належала їх батькові на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, після смерті дружини ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Його брат - ОСОБА_1 відмовився від своєї частки спадщини за законом на мою користь, про що ним було подано нотаріусу відповідну заяву про відмову від спадщини за законом. Таким чином, він є єдиним спадкоємцем за законом після померлого батька.
При зверненні до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку після смерті батька ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року, оскільки державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 480908, виданий на ім'я ОСОБА_3, не був зареєстрований ним за життя належним чином, тобто у нього не виникло у повному обсязі право власності на вказану земельну ділянку.
Дійсно за життя його батько не зареєстрував державний акт на право власності на земельну ділянку. Оригінал зазначеного державного акту про право власності на земельну ділянку завжди зберігався у батька, і вони не звертали увагу на факт відсутності його реєстрації, а тому своєчасно не звернулися до компетентних органів щодо проведення такої реєстрації.
Після відмови нотаріуса, він звернувся до Управління Держземагентства у Криворізькому районі щодо вирішення цього питання, однак йому було відмовлено, оскільки, на сьогоднішній день здійснити таку реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку не можливо, у зв'язку з тим, що зі смертю фізичної особи припиняється її цивільна правоздатність, а чинне законодавство не передбачає проведення такої реєстрації спадкоємцями померлої фізичної особи.
У зв'язку з тим, що він як спадкоємцем першої черги за законом, позбавлений можливості в іншому порядку прийняти спадщину, що залишилась після смерті його батька, він вимушений звертатися до суду з відповідним позовом.
Тому позивач просить визнати за ним право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 7.9588 га, що розташована на території Златоустівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221882400-05-01-0123, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Позивач в судове засідання не з'явився, від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутність, при цьому наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а.с. 28).
Представники відповідача по справі - Златоустівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області в судове засідання не з'явилися, в матеріалах справи є письмова заява про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги визнали та не заперечували проти їх задоволення (а.с.30).
Третя особа - ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутність, проти задоволення позовних вимог не заперечував (а.с. 29).
В зв'язку з неявкою в судове засіданні осіб, які беруть участь у справі, на підставі ст. 197 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалося.
Дослідивши письмові матеріали справи, давши оцінку доказам, наданим позивачем в обґрунтування своїх вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних законних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 02.02.2010 року (а.с. 9).
За життя ОСОБА_3 було складено заповіт, посвідчений секретарем Златоустівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області Сухоставською К.І. та зареєстрований в реєстрі №53 від 03 липня 2007 року, згідно якого спадкоємцями зазначеного у цьому заповіті майна ОСОБА_3 є його сини: ОСОБА_1 -позивач по справі та ОСОБА_2 - третя особа по справі (а.с. 11). На підставі заповіту державним нотаріусом Криворізької районної державної нотаріальної контори позивачу та його брату ОСОБА_1 були видані Свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
Вищевказаний заповіт був складений лише стосовно частини спадкового майна. Заповітом не охоплювалася земельна ділянка площею 7, 9588 га, що розташована на території Златоуствіської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, та призначена для ведення
товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер
221882400-05-001-0123, яка належала ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом № 1-174 від 13.03.2008 року, після смерті дружини ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а.с.12).
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлої.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який пережив його, та батьки.
Спадкоємцем за законом першої черги після смерті ОСОБА_3 - є його син - ОСОБА_1 - позивач по справі, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 21.09.1959 року (а.с. 10), який звернувся до Криворізької районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Його брат ОСОБА_2, який теж є спадкоємцем першої черги звернувся до Криворізької районної державної нотаріальної контори з заявою про відмову у прийнятті спадщини після смерті батька ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що вбачається з повідомлення № 860/02-14 від 25.03.2014 року Криворізької районної державної нотаріальної контори (а.с. 24).
Як вбачається з Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 36965597 від 24.03.2014 року Криворізької районної державної нотаріальної контори, ОСОБА_3 за життя розпорядження з приводу вказаної земельної ділянки не здійснив (а.с. 26-27), тому спадкування здійснюється за законом, що встановлено ч. 1 ст. 1217 ЦК України.
При зверненні позивача до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку після смерті батька ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року, оскільки у спадкодавця за життя не виникло у повному обсязі право власності на вказане майно, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії державного нотаріуса Криворізької районної державної нотаріальної контори № 1375/02-31 від 08.07.2011 року (а.с. 14).
При звернені позивача до Управління Держземагентства у Криворізькому районі щодо вирішення цього питання, йому було відмовлено, оскільки, на сьогоднішній день здійснити таку реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку не можливо, у зв'язку з тим, що зі смертю фізичної особи припиняється її цивільна правоздатність, а чинне законодавство не передбачає проведення такої реєстрації спадкоємцями померлої фізичної особи (а.с. 15).
За життя ОСОБА_3 отримав державний акт на право власності на спірну земельну ділянку серії ЯЕ №480908 (а.с. 13), як зазначив позивач в позовній заяві та не заперечувала третя особа, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності, однак не встиг його зареєструвати, оригінал зазначеного державного акту про право власності на земельну ділянку завжди зберігався у ОСОБА_3, і вони не звертали увагу на факт відсутності його реєстрації, а тому своєчасно не звернулися до компетентних органів щодо проведення такої реєстрації.
Крім того, з самої копії державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯЕ № 480908, вбачається, що зазначений державний акт дійсно виданий на ім'я ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом № 1-174 від 13.03.2008 року, але не зареєстрований у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 1218 ч.1 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ст. 1225 ч.1 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Таким чином, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 та визнати за ним право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 7.9588 га, що розташована на території Златоустівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221882400-05-01-0123, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року, оскільки він, у відповідності із ст. 1261 ЦК України, є спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_3, але не має можливості оформити своїх спадкових прав, у зв'язку з тим, що у ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року за життя не виникло в повному обсязі право власності на зазначену земельну ділянку, оскільки він не встиг зареєструвати належним чином державний акт на право власності на спірну земельну ділянку.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 60, 212, 215 ЦПК України, ст.ст. 15-16, 1216, 1217, 1218, 1220, ч. 1 ст. 1225, 1265 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Златоустівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, третя особа: ОСОБА_2, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 7.9588 га, що розташована на території Златоустівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221882400-05-01-0123, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:
Суд | Криворізький районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2014 |
Оприлюднено | 06.05.2014 |
Номер документу | 38497661 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Криворізький районний суд Дніпропетровської області
Строгова Г. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні