32/411пд
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
23.01.07 р. Справа № 32/411пд
Господарський суд Донецької області у складі судді О.М. Сковородіної при секретарі судового засідання: Бахмет А.В.
за участю представників сторін:
від позивача: Вовкотруб О.О. – довіреність від 29.11.06р.
від відповідача: Амітан О.А. – довіреність від 12.01.07р.
від третьої особи: не з'явився
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „В.Т. Компанія” м. Донецьк
до відповідача: Закритого акціонерного товариства „Інвестиційна компанія „Керамет Інвест” м. Донецьк
третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю „Східенерго” м. Донецьк
про спонукання до укладання договору
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю „В.Т. Компанія” м. Донецьк, 13.12.06р. звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Закритого акціонерного товариства „Інвестиційна компанія „Керамет Інвест” м. Донецьк, за участю третьої особи: Товариства з обмеженою відповідальністю „Східенерго” м. Донецьк про спонукання до укладання договору доручення.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що: 1) 28.11.06р. між позивачем та третьою особою була досягнута домовленість щодо укладання договору міни, за яким позивач прийняв зобов'язання в обмін на майнові права вимоги до ВАТ „Шахта „Комсомолець” за договором комісії № 2/К-2005 від 02.02.05р. в сумі 494457,77грн. передати третій особі цінний папер (вексель); 2) 27.11.06р. позивачем отримано від відповідача пропозицію про укладання договору доручення, яка була розцінена позивачем як договір (оферта) в розумінні ч. 1 ст. 641 ЦК України, та яка була прийнята позивачем, що підтверджується листом від 29.11.06р.
Відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Заперечуючи проти позову, вказував на те, що: 1) відповідно до ст. 17 Закону України „Про цінні папери та фондовий ринок” № 3480-IV від 23.02.06р. передбачений вичерпаний перелік видів професійної діяльності з торгівлі цінними паперами на фондовому ринку, що провадиться торговцями цінними паперами; 2) виходячи зі змісту ст. 4 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” від 30.10.1996р., жодний з видів професійної діяльності торговців цінними паперами не передбачає можливості здійснення торговцем цінними паперами операцій з іншими активами, ніж цінні папери, зокрема, операцій з обміну цінних паперів на інші активи, ніж цінні папери.
Третя особа у справі підтримала позицію позивача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив.
28 листопада 2006р. між позивачем та третьою особою була досягнута домовленість щодо укладення договору міни, за яким позивач приймав зобов'язання в обмін на майнові права вимоги до відкритого акціонерного товариства «Шахта «Комсомолець Донбасу» за договором комісії № 2/К-2005 від 2 лютого 2005 р. у розмірі 494 457,77 грн. передати третій особі цінний папір (вексель) з наступними характеристиками:
векселедавець: товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс - Інвест», код ЄДРПОУ 31018149;
вексельний бланк № 66335537709039
дата складання: 1 липня 2004 року
строк платежу: 1 липня 2007 року
номінальна вартість: 494 457,77 грн.
27.11.2006р. позивачем була отримана пропозиція від відповідача про укладення договору доручення, яка містила чіткий перелік юридичних дій, що відповідач зобов'язувався виконати від імені, за дорученням та за рахунок іншої сторони, а саме: умови щодо зобов'язання Відповідача укласти договір про купівлю, продаж або обмін цінних паперів та виконувати від імені, на користь та за рахунок позивача всі зобов'язання позивача за цими договорами, термін виконання цього доручення, умови оплати послуг за виконання свого обов'язків за цим договором доручення. Конкретний вид договору, який Повірений повинен укласти від імені, за довіреністю та за рахунок Довірителя, вид, індивідуальні характеристики та кількість цінних паперів, особу, з якою належить укласти договір на купівлю, продаж або обмін цінних паперів, Довіритель мав визначати додатково у окремих дорученнях та відповідних довіреностях, які Довіритель видає Повіреному на виконання відповідних юридичних дій.
Тобто пропозиція, надана відповідачем, є пропозицією укласти договір (офертою) в розумінні ч. 1 ст. 641 ЦК України.
Строк для відповіді на цю пропозицію був встановлений 5 календарних днів з дати її отримання позивачем.
Надану пропозицію відповідача укласти договір доручення позивач прийняв з обмовленням конкретного доручення укласти від імені, за рахунок та за дорученням позивача з третьою особою договір міни вищезазначеного векселя на майнове право вимоги третьої особи, про що листом від 29.11.2006р. повідомив відповідача.
Листом від 30.11.2006 року відповідач повідомив позивача про відмову укласти відповідний договір міни від імені позивача. Відмову укласти договір відповідач мотивував тим, що ст. 17 Закону «Про цінні папері та фондовий ринок» № 3480-IV від 23 лютого 2006 року передбачений вичерпний перелік видів професійної діяльності з торгівлі цінними паперами на фондовому ринку, що провадиться торговцями цінними паперами. Жодний з видів професійної діяльності торговців цінними паперами, виходячи зі змісту ст. 4 Закону «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30 жовтня 1996 року (у подальшому за текстом - Закон «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»), не передбачає можливості здійснення торговцем цінними паперами операцій з іншими активами, ніж цінні папери, зокрема операцій з обміну цінних паперів на інші активи, ніж цінні папери.
Аналогічні заперечення були викладені відповідачем під час розгляду справи.
Судом не приймаються твердження відповідача, з огляду на таке.
Частиною 2 ст. 715 Цивільного кодексу України за договором міни кожна із сторін договору міни є продавцем того товару, який він передає в обмін, і покупцем товару, який він одержує взамін.
Тобто, за умовами договору позивач і третя особа зобов'язалися вчинити правочини, пов'язані з переходом прав власності на цінні папери і прав за цінними паперами, які на дату передачі вже знаходилися у господарському обігу, в обмін на права вимоги до ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу» за договором № 2/К-2005 від 2 лютого 2005 року.
Частиною 15 ст. 1 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» № 1775-III від 1 червня 2000 року операції, що здійснюються за договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на товари, є торгівлею.
Отже, операція за договором міни, яка передбачала перехід права власності на цінні папери від однієї особи до іншої, є торгівлею цінними паперами.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» № 3480-IV від 23 лютого 2006 року (у подальшому за текстом - Закон «Про цінні папери та фондовий ринок») діяльність з торгівлі цінними паперами є одним із видів професійної діяльності, які здійснюються на фондовому ринку.
За п. 10 ст. 1 Закону України “Про цінні папері та фондовий ринок” вчинення правочинів, пов'язаних з переходом прав власності на цінні папери і прав власності за цінними паперами, за винятком договорів, що укладаються під час розміщення цінних паперів є обігом цінних паперів.
Абзацом 1 ч. 2 ст. 17 Закону України „Про цінні папері та фондовий ринок” передбачено, що брокерська діяльність - укладення торговцем цінними паперами цивільно-правових договорів (зокрема договорів комісії, доручення) щодо цінних паперів від свого імені (від імені іншої особи), за дорученням і за рахунок іншої особи.
Таким чином, правочин з передачі цінних паперів (простих векселів) однією особою іншій за договором міни є професійною діяльністю на фондовому ринку, що може здійснюватися тільки торговцем цінних паперів.
Відповідач є професійним учасником фондового ринку, який здійснює свою діяльність на підставі ліцензії серії АВ № 020606 на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, виданої державною комісією з цінних паперів та фондового ринку 10 березня 2006 року, та повіреним позивача в операціях з іншими особами щодо передачі та отримання цінних паперів.
Окремо, суд звертає увагу, що відповідач невірно тлумачить норми Правил здійснення торговцями цінними паперами комерційної та комісійної діяльності по цінних паперах (п.п.п. „в” п.п. 2.2.2), затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.12.96р. № 331 (далі-Правила), в тій частині, що під посередницькими послугами по обміну цінних паперів, слід розуміти, лише обмін одних цінних паперів на інші.
Так, сама згадана норма не містить вказівки, що посередницькою послугою по обміну цінних паперів є виключно обмін на цінні папери, що, як слід, не забороняє вчиняти такий обмін на інше майно (майнові права).
Крім того, до виду посередницьких послуг, які надає торговець клієнту, відповідно до п.п.п. „г” п.п.2.2.2 Правил, віднесені також інші послуги, передбаченні чинним законодавством.
Договір міни (цінних паперів на інше майно) є суто цивільно-правовою угодою, укладання якої не заборонено чинним законодавством.
Як вказано вище, брокерська діяльність торговців цінними паперами (як вид діяльності торговця цінними паперами), передбачає укладання цивільно-правових угод щодо цінних паперів без будь-яких обмежень, щодо виду таких угод.
Сукупний аналіз наведених норм, дає суду можливість зробити висновок про те, що укладання договору міни по обміну цінних паперів на інше майно через торговця цінних паперів, не суперечить Правилам, щодо визначення послуг самого торговця.
Відповідач надав пропозицію про укладання договору доручення, яка містила всі істотні для даного виду договорів умови.
Згідно до ч. 1 ст. 187 ГК України спори, що виникають, зокрема, при укладанні господарських договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
На підставі ст. 187 ГК України, ст.ст. 641, 715 ЦК України, Закону України “Про цінні папері та фондовий ринок”, Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», Правил здійснення торговцями цінними паперами комерційної та комісійної діяльності по цінних паперах, затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.12.96р. № 331, керуючись ст. ст. 22, 33, 43, 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „В.Т. Компанія” м. Донецьк до Закритого акціонерного товариства „Інвестиційна компанія „Керамет Інвест” м. Донецьк, за участю третьої особи: Товариства з обмеженою відповідальністю „Східенерго” м. Донецьк про спонукання до укладання договору доручення.
Зобов'язати Закрите акціонерне товариство „Інвестиційна компанія „Керамет Інвест” м. Донецьк (83000, м. Донецьк, вул. Постишева, 117, ЄДРПОУ 20337279) укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю „В.Т. Компанія” м. Донецьк (83000, м. Донецьк, вул. Постишева, 36, ЄДРПОУ 32329644) договір доручення на наступних істотних умовах:
„1. Закрите акціонерне товариство “Інвестиційна Компанія “Керамет Інвест” (Ліцензія ДКЦПФР на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів серії АВ № 020606 від 10.03.2006 р.), далі – Повірений, зобов'язується від імені за дорученням та за рахунок товариства з обмеженою відповідальністю «В. Т. Компанія», далі – Довірителя, за винагороду укласти з товариством з обмеженою відповідальністю «Східенерго» (юридична адреса: 83055, Україна, м. Донецьк, б-р. Шевченко, 11, код ЄДРПОУ 31831942, банківські реквізити: р/р № 26007301751845 у філії «Головне Управління Промінвестбанку в Донецькій області», код банку 334635) договір міни цінного паперу – простого векселя (далі – цінний папір), законним векселедержателем якого є Довіритель, на майнове право вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Східенерго» (далі – третя особа) частини боргу у розмірі 494 457,77 грн. до відкритого акціонерного товариства «Шахта «Комсомолець Донбасу» (далі - Боржник) за договором комісії № 2/К-2005 від 2 лютого 2005 р. (далі – майнове право вимоги) на наступних умовах:
1. Умови договору міни цінного паперу на майнове право вимоги:
a) характеристики векселя, який передається в обмін на майнове право вимоги:
векселедавець: товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс - Інвест», код ЄДРПОУ 31018149; вексельний бланк № 66335537709039
дата складання: 1 липня 2004 року
строк платежу: 1 липня 2007 року
номінальна вартість: 494 457,77 грн.
b) терміни здійснення передачі векселя та прийому майнового права вимоги: протягом 1 календарного дня з дати набрання чинності договором міни, укладеним між третьою особою та Довірителем;
c) місце здійснення передачі векселя та прийому відповідного майнового права вимоги: 83055, Україна м. Донецьк, б-р Шевченко, 11.
d) вартість майнового права вимоги, яке належить третій особі та передається Довірителю за договором міни дорівнює її розміру, а вартість векселя, що передається Довірителем третій особі за договором міни, дорівнює його номінальній сумі; вартість майнового права вимоги, яке передається третьою особою Довірителю за договором міни, дорівнює вартості векселя, яке передається Довірителем третій особі. Кожна із сторін за договором міни є одночасно продавцем майна, яке вона передає в обмін, і покупцем майна, яке вона отримує взамін;
e) порядок передачі векселя і майнового права вимоги, та момент набуття Сторонами права власності на майно, що є предметом договору міни: Довіритель передає вексель з відповідним іменним індосаментом, проставленим Довірителем на ім'я третьої особи. Майнове право вимоги третьої особи передається останньою Довірителю одночасно з передачею Довірителем відповідного векселя третій особі. Третя особа зобов'язана одночасно при передачі майнового права вимоги надати Довірителю усі первинні документи, які підтверджують факт виникнення майнового права вимоги третьої особи до Боржника. Право власності Довірителя на майнове право вимоги виникає з моменту передання їй третьою особою такого права за відповідним актом прийому – передачі майнового права вимоги. Право власності третьої особи на вексель виникає з моменту передання їй Довірителем такого векселя за відповідним актом прийому – передачі векселя.
f) з моменту переходу права власності на майнове право вимоги за договором міни Довіритель одержує право замість третьої особи вимагати від Боржника сплати грошового боргу за договором комісії № 2/К-2005 від 2 лютого 2005 р.;
g) третя особа відповідає перед Довірителем за недійсність переданої йому за договором міни вимоги, але не відповідає за невиконання Боржником своїх обов'язків щодо задоволення вимог Довірителя за переданим правом вимоги боргу, а також збитки, які можуть бути спричинені Довірителем у зв'язку з неналежним виконанням Боржником обов'язків за договором міни;
h) у випадку порушення зобов'язань, що виникають з договору міни, Сторона несе відповідальність, визначену чинним законодавством України. Порушенням договору міни є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом даного Договору. Сторона не несе відповідальності за порушення договору міни, якщо воно сталося не з її вини (умислу чи необережності). Усі спори, що виникають з договору міни або пов'язані із ним, вирішуються шляхом переговорів між Сторонами. Якщо відповідний спір не можливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку за встановленою підвідомчістю та підсудністю такого спору відповідно до чинного в Україні законодавства.
i) усі правовідносини, що виникають з договору міни або пов'язані із ним, у тому числі пов'язані з укладенням, виконанням, зміною та припиненням договору міни, тлумаченням його умов, визначенням наслідків недійсності або порушення договору міни, регламентуються цим договором міни та відповідними нормами чинного в Україні законодавства, а також застосовуваними до таких правовідносин звичаями ділового обороту на підставі принципів добросовісності, розумності та справедливості. Сторона несе повну відповідальність за правильність вказаних нею у договорі міни реквізитів та зобов'язується своєчасно у письмовій формі повідомляти іншу Сторону про їх зміну, а у разі неповідомлення несе ризик настання пов'язаних із ним несприятливих наслідків. Додаткові угоди та додатки до цього договору міни є його невід'ємною частиною і мають юридичну силу у разі, якщо вони викладені у письмовій формі, підписані Сторонами та скріплені їх печатками;
j) встановити момент набрання чинності договором міни: з моменту підписання його особами, уповноваженими у порядку, визначеному чинним законодавством та скріплення печаткою Сторін.
k) встановити строк дії договору міни до повного виконання Сторонами своїх обов'язків за цим договором міни.
2. На вчинення юридичних дій, передбачених цим договором доручення, а саме щодо підписання від імені Довірителя договору обміну цінних паперів на майнові права вимоги із третіми особами Довіритель зобов'язується видати Повіреному довіреність.
3. Довіритель зобов'язується відшкодувати Повіреному усі витрати, пов'язані з виконанням цього Договору.
4. Повірений зобов'язаний надавати Довірителю інформацію про хід виконання цього договору доручення на першу вимогу Довірителя.
5. Повірений зобов'язаний надати Довірителю звіт про виконання цього договору доручення разом із відповідними договорами на купівлю, продаж або обмін цінних паперів із третіми особами не пізніше 2 (двох) робочих днів із дати укладання останнього договору на купівлю, продаж або обмін цінних паперів.
6. Довіритель зобов'язаний негайно прийняти від Повіреного все одержане ним у зв'язку з виконанням доручення за цим договором.
7. Довіритель зобов'язаний прийняти звіт Повіреного шляхом підписання звіту уповноваженою особою Довірителя та засвідченням звіту печаткою Довірителя або повідомити про заперечення не пізніше 2 (двох) робочих днів із дати надання звіту.
8. Довіритель зобов'язаний перерахувати Повіреному винагороду у розмірі 400,00 (чотириста) гривень за кожний укладений Повіреним з третьою особою договір на купівлю, продаж або обмін цінних папері у строк не пізніше 5 (п'яти) робочих днів із дати отримання звіту про виконання договору доручення.
9. Повірений не несе відповідальності за часткове або повне невиконання зобов'язань за договором доручення та договорами на купівлю, продаж або обмін цінних паперів із третіми особами, укладеними Повіреним на виконання цього Договору, якщо таке невиконання викликане невиконанням своїх обов'язків Довірителем або третіми особами.
10. У разі порушення прийнятих на себе зобов'язань винна Сторона повинна відшкодувати іншій Стороні усі заподіяні цим збитки, а також несе відповідальність, передбачену законодавством.
11. Жодна зі Сторін не несе відповідальності у разі невиконання, несвоєчасного або неналежного виконання нею своїх зобов'язань за цим договором доручення, якщо вказане невиконання, несвоєчасне або неналежне виконання обумовлені виключно впливом обставин непереборної сили.
12. Усі розбіжності, що виникають під час дії цього договору доручення або у зв'язку з ним, вирішуються шляхом переговорів. У разі неможливості вирішення розбіжностей шляхом переговорів, сторони вирішують їх у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
13. Усі зміни та доповнення до цього договору доручення можливі лише за письмовою згодою Сторін.
14. В усьому, що не передбачено цим Договором, Сторони керуються чинним законодавством України.”
Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Інвестиційна компанія „Керамет Інвест” м. Донецьк (83000, м. Донецьк, вул. Постишева, 117, ЄДРПОУ 20337279) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „В.Т. Компанія” м. Донецьк (83000, м. Донецьк, вул. Постишева, 36, ЄДРПОУ 32329644) витрати з державного мита в сумі 85,00грн., та 118,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Повний текст рішення підписаний 29.01.07р.
Рішення набирає законної сили 09.02.2007р.
Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.
Суддя Сковородіна О.М.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2007 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 385198 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сковородіна О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні