cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/3660/14 28.04.14
За позовом Комунального підприємства по утриманню житлового господарства
Печерського району м. Києва «Хрещатик»
до Комунального некомерційного підприємства «Консультативно-діагностичний центр» Шевченківського району міста Києва
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Центральна районна поліклініка Шевченківського району міста Києва
про стягнення 6 522,12 грн.
Суддя Гавриловська І.О.
У судових засіданнях брали участь представники учасників судового процесу:
від позивача: Немцева Л.Ю. - дов. № 1059/13 від 30.12.2013 р.
Кузьмов А.Л. - дов. № 1057/11 від 30.12.2013 р.
від відповідача: Заболотній С.В. - дов. № 12 від 04.04.2014 р.
від третьої особи: Заболотній С.В. - дов. № 16 від 23.04.2014 р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Хрещатик» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Комунального некомерційного підприємства «Консультативно-діагностичний центр» Шевченківського району міста Києва про стягнення 6 089,75 грн. заборгованості, 6,09 грн. пені та 426,28 грн. штрафу, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Печерського району м. Києва № 49/601 від 01.01.2010 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1192,1 від 19.07.2011 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1/61 від 22.10.2012 р. та договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 32/13 від 01.06.2013 р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.03.2014 р. за даним позовом порушено провадження у справі № 910/3660/14, призначено її розгляд на 07.04.2014 р., зобов'язано сторін надати певні документи.
Представник позивача в судовому засіданні 07.04.2014 р. надав суду документи на виконання вимог ухвали суду, які залучено до матеріалів справи.
Представник відповідача в судовому засіданні 07.04.2014 р. надав суду письмовий відзив на позовну заяву, який залучений до матеріалів справи; повідомив, що відповідач сплатив суму основного боргу, на підтвердження чого надав копії платіжних доручень, які суд залучив до матеріалів справи.
Представник позивача в даному судовому засіданні повідомив, що йому наразі невідома інформація щодо погашення відповідачем суми заборгованості.
Враховуючи вищенаведене, суд оголосив перерву в судовому засіданні 07.04.2014 р. до 14.04.2014 р. о 11:00 для витребування у позивача оригіналів документів, копії яких додано до позовної заяви та інформацію з підтверджуючими доказами щодо сплати відповідачем суми заборгованості.
У судовому засіданні 14.04.2014 р. представник позивача надав на виконання вимог суду оригінали документів, копії яких додано до позовної заяви для огляду в судовому засіданні; підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні 14.04.2014 р. проти позову заперечив.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі у даній справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Центральну районну поліклініку Шевченківського району м. Києва, оскільки договори, відповідно до яких позивач просить стягнути заборгованість у даній справі, укладені саме з Центральною районною поліклінікою Шевченківського району м. Києва.
У відповідності до ч. 1 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора або з ініціативи господарського суду.
Враховуючи наведене, суд ухвалою від 14.04.2014 р. відклав розгляд даної справи на 28.04.2014 р.; залучив до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Центральну районну поліклініку Шевченківського району м. Києва, зобов'язавши її надати суду письмові пояснення по суті спору; зобов'язав позивача надати суду: докази направлення на адресу Центральної районної поліклініки Шевченківського району м. Києва копію позовної заяви з доданими до неї документами; належним чином засвідчені копії для долучення до матеріалів справи платіжних вимог та актів про надання послуг за спірний період у відповідності до п. 2.1.4 договорів про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг, оригінали для огляду та докази їх направлення відповідачу; деталізований та обґрунтований розрахунок позовних вимог з посиланням на тарифи, обсяги, періоди проплати та заборгованості по кожному виду послуг; письмові пояснення, з приводу того, чому з грудня 2013 р. року користувачем є Комунальне некомерційне підприємство «Консультативно-діагностичний центр» Шевченківського району міста Києва; обґрунтовані письмові пояснення щодо підстав нараховування штрафних санкцій особі, яка не відповідала за оплату комунальних послуг на період, вказаний позивачем у позовній заяві.
Представник позивача в судове засідання 28.04.2014 р. не з'явився, вимог ухвали суду від 14.04.2014 р. не виконав, про поважні причини неявки суду не повідомив, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні 28.04.2014 р. надали усні пояснення по суті спору.
Враховуючи, що матеріали справи містять докази належного повідомлення позивача про час та місце судового засідання та про наслідки ненадання ним витребуваних судом документів, то за таких обставин суд приходить до висновку про можливість розгляду справи на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними матеріалами без участі представника вищезазначеного учасника судового процесу.
У судовому засіданні 28.04.2014 р. суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення у даній справі.
Розглянувши подані матеріали справи та заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до рішення Печерської районної у м. Києві ради № 47 від 12.06.2007 р. «Про реорганізацію Комунального підприємства по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Печерськжитло» шляхом виділу», житлові будинки, зазначені в додатку № 1 до даного рішення, були вилучені з оперативного управління КП УЖГ «Печерськжитло» та закріплені на праві оперативного управління (балансове утримання) за Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Хрещатик».
Згідно з п. 4.1. вищевказаного рішення, КП УЖГ «Хрещатик» є правонаступником прав і обов'язків КП УЖГ «Печерськжитло» в частині прав і обов'язків ЖЕО-601, ЖЕО-606, ЖЕО-608, відповідно до додатку № 1 до даного рішення.
01.01.2010 р. між Комунальним підприємством «дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Печерської районної у м. Києві ради», правонаступниками якого є Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Печерськжитло» та Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Хрещатик», і Центральною поліклінікою Шевченківського району м. Києва, правонаступником якої є Комунальне некомерційне підприємство «Консультативно-діагностичний центр» Шевченківського району м. Києва, було укладено договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Печерського району м. Києва № 49/601.
За умовами договору № 49/601 від 01.01.2010 р., орендодавець передає, а орендар приймає в орендне користування нежитлове приміщення, будівлю, споруду (об'єкт оренди) за адресою: м. Київ, вул. Заньковецької, 3/1, літ. «А», загальною площею 87,8 кв.м., 2 поверх, для розміщення медичної амбулаторії.
Між Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Хрещатик» (надалі - КП УЖГ «Хрещатик»), і Центральною поліклінікою Шевченківського району м. Києва, правонаступником якої є Комунальне некомерційне підприємство «Консультативно-діагностичний центр» Шевченківського району м. Києва (надалі - користувач), було укладено договір про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1192.1 від 19.07.2011 р., відповідно до умов якого КП УЖГ «Хрещатик» надає комунальні послуги та забезпечує обслуговування й експлуатацію будівлі, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Заньковецької, 3/1, літ. «А» (надалі - будівля), а також утримання прибудинкової території, а користувач відшкодовує КП УЖГ «Хрещатик» витрати щодо надання зазначених послуг пропорційно до загальної площі (87,8 кв.м.) займаного ним приміщення (надалі - приміщення) у будівлі.
Відповідно до п. 2.1.1. договору № 1192.1 від 19.07.2011 р., КП УЖГ «Хрещатик» зобов'язується забезпечити виконання всього комплексу робіт, пов'язаних з обслуговуванням та утриманням будівлі і прибудинкової території, та створення необхідних умов для здійснення господарської діяльності згідно з вимогами чинного законодавства про користування будівлями.
Пунктами 2.1.2. та 2.1.3. вищевказаного договору передбачено, що КП УЖГ «Хрещатик» зобов'язується забезпечити надання користувачу комунальних послуг за діючими тарифами і розцінками; у письмовому вигляді інформування користувача про зміни витрат на утримання будівлі та прибудинкової території і тарифів на комунальні послуги.
Згідно з п. 2.1.4. договору № 1192.1 від 19.07.2011 р., КП УЖГ «Хрещатик» зобов'язується також забезпечити своєчасне нарахування плати за комунальні послуги, послуги з обслуговування будівлі та прибудинкової території, а також направлення платіжної вимоги та акту про надання послуг в термін до 25 числа поточного місяця.
У відповідності до п. 2.2.3. договору № 1192.1 від 19.07.2011 р., користувач зобов'язується щомісячно перераховувати на рахунок КП УЖГ «Хрещатик» плату за комунальні послуги, плату за обслуговування будинку та утримання прибудинкової території.
Пунктом 4.1. договору № 1192.1 від 19.07.2011 р. сторонами передбачено, що вартість послуг з теплопостання встановлюється в залежності від фактичних витрат теплової енергії (пропорційно займаній площі). Вартість послуг з водопостачання та інших послуг, передбачених цим договором нараховується згідно обсягів фактичного споживання та тарифів, наданих КП УЖГ «Хрещатик» підприємствами-постачальниками.
Загальна сума договору становить 6 671,68 грн., в т.ч. ПДВ, з яких: КЕКВ 1161 - 3 600,00 грн., КЕКВ 1162 - 1 000,00 грн., КЕКВ 1165 - 2 071,68 грн. (п. 4.2. договору № 1192.1 від 19.07.2011 р.).
Відповідно до п. 4.3. договору № 1192.1 від 19.07.2011 р., платежі сплачуються користувачем на підставі акту про надання послуг до 30-го числа поточного місяця, за рахунок фонду кошторису користувача та за умови наявності на реєстраційному рахунку користувача відповідного фінансування у безготівковій формі, у національній валюті України, шляхом перерахування на рахунок КП УЖГ «Хрещатик».
Згідно з п. 5.1. вищевказаного договору, за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором, сторони несуть відповідальність у відповідності до чинного законодавства України.
Відповідно до пунктів 6.1. та 6.3. договору № 1192.1 від 19.07.2011 р., даний договір набирає чинності з моменту підписання його обома сторонами і діє до 31.12.2011 р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами взятих на себе зобов'язань та розповсюджує свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.01.2011 р., відповідно до п. 3 ст. 631 ЦК України; чинність цього договору припиняється внаслідок: закінчення строку, на який його було укладено; загибелі приміщення; достроково за взаємною згодою сторін; достроково за ініціативою однієї із сторін, повідомивши про намір не пізніше, ніж за 30-ть календарних днів до дати припинення; в інших випадках, передбачених законодавством.
Між Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Хрещатик» (надалі - КП УЖГ «Хрещатик»), і Центральною поліклінікою Шевченківського району м. Києва, правонаступником якої є Комунальне некомерційне підприємство «Консультативно-діагностичний центр» Шевченківського району м. Києва (надалі - користувач), було укладено договір про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1/61 від 22.10.2012 р., відповідно до умов якого КП УЖГ «Хрещатик» надає комунальні послуги та забезпечує обслуговування й експлуатацію будівлі, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Заньковецької, 3/1, літ. «А» (надалі - будівля), а також утримання прибудинкової території, а користувач відшкодовує КП УЖГ «Хрещатик» витрати щодо надання зазначених послуг пропорційно до загальної площі (87,8 кв.м.) займаного ним приміщення (надалі - приміщення) у будівлі.
Відповідно до п. 2.1.1. договору № 1/61 від 22.10.2012 р., КП УЖГ «Хрещатик» зобов'язується забезпечити виконання всього комплексу робіт, пов'язаних з обслуговуванням та утриманням будівлі і прибудинкової території, та створення необхідних умов для здійснення господарської діяльності згідно з вимогами чинного законодавства про користування будівлями.
Пунктами 2.1.2. та 2.1.3. вищевказаного договору передбачено, що КП УЖГ «Хрещатик» зобов'язується забезпечити надання користувачу комунальних послуг за діючими тарифами і розцінками; у письмовому вигляді інформування користувача про зміни витрат на утримання будівлі та прибудинкової території і тарифів на комунальні послуги.
Згідно з п. 2.1.4. договору № 1/61 від 22.10.2012 р., КП УЖГ «Хрещатик» зобов'язується також забезпечити своєчасне нарахування плати за комунальні послуги, послуги з обслуговування будівлі та прибудинкової території, а також направлення платіжної вимоги та акту про надання послуг в термін до 25 числа поточного місяця.
У відповідності до п. 2.2.3. договору № 1/61 від 22.10.2012 р., користувач зобов'язується щомісячно перераховувати на рахунок КП УЖГ «Хрещатик» плату за комунальні послуги, плату за обслуговування будинку та утримання прибудинкової території.
Пунктом 4.1. договору № 1/61 від 22.10.2012 р. сторонами передбачено, що вартість послуг з теплопостання встановлюється в залежності від фактичних витрат теплової енергії (пропорційно займаній площі). Вартість послуг з водопостачання та інших послуг, передбачених цим договором нараховується згідно обсягів фактичного споживання та тарифів, наданих КП УЖГ «Хрещатик» підприємствами-постачальниками.
Загальна сума договору становить 8 389,20 грн., в т.ч. ПДВ, з них за рахунок коштів загального фонду кошторису користувача: КЕКВ 1161 - 2 364,00 грн., КЕКВ 1162 - 1 656,00 грн. та за рахунок коштів спеціального фонду кошторису користувача: КЕКВ 1165 - 3 828,00 грн., КЕКВ 1134 - 541,20 грн. (п. 4.2. договору № 1/61 від 22.10.2012 р.).
Відповідно до п. 4.3. договору № 1/61 від 22.10.2012 р., платежі сплачуються користувачем на підставі акту про надання послуг до 30-го числа поточного місяця, за рахунок фонду кошторису користувача та за умови наявності на реєстраційному рахунку користувача відповідного фінансування у безготівковій формі, у національній валюті України, шляхом перерахування на рахунок КП УЖГ «Хрещатик».
Згідно з п. 5.1. вищевказаного договору, за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором, сторони несуть відповідальність у відповідності до чинного законодавства України.
Відповідно до пунктів 6.1. та 6.3. договору № 1/61 від 22.10.2012 р., даний договір набирає чинності з моменту підписання його обома сторонами і діє до 31.12.2012 р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами взятих на себе зобов'язань та розповсюджує свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.01.2012 р., відповідно до п. 3 ст. 631 ЦК України; чинність цього договору припиняється внаслідок: закінчення строку, на який його було укладено; загибелі приміщення; достроково за взаємною згодою сторін; достроково за ініціативою однієї із сторін, повідомивши про намір не пізніше, ніж за 30-ть календарних днів до дати припинення; в інших випадках, передбачених законодавством.
Між Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Хрещатик» (надалі - КП УЖГ «Хрещатик»), і Центральною поліклінікою Шевченківського району м. Києва, правонаступником якої є Комунальне некомерційне підприємство «Консультативно-діагностичний центр» Шевченківського району м. Києва (надалі - користувач), було укладено договір про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 32/13 від 01.06.2013 р., відповідно до умов якого КП УЖГ «Хрещатик» надає комунальні послуги та забезпечує обслуговування й експлуатацію будівлі, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Заньковецької, 3/1, літ. «А» (надалі - будівля), а також утримання прибудинкової території, а користувач відшкодовує КП УЖГ «Хрещатик» витрати щодо надання зазначених послуг пропорційно до загальної площі (87,8 кв.м.) займаного ним приміщення (надалі - приміщення) у будівлі.
Відповідно до п. 2.1.1. договору № 32/13 від 01.06.2013 р., КП УЖГ «Хрещатик» зобов'язується забезпечити виконання всього комплексу робіт, пов'язаних з обслуговуванням та утриманням будівлі і прибудинкової території, та створення необхідних умов для здійснення господарської діяльності згідно з вимогами чинного законодавства про користування будівлями.
Пунктами 2.1.2. та 2.1.3. вищевказаного договору передбачено, що КП УЖГ «Хрещатик» зобов'язується забезпечити надання користувачу комунальних послуг за діючими тарифами і розцінками; у письмовому вигляді інформування користувача про зміни витрат на утримання будівлі та прибудинкової території і тарифів на комунальні послуги.
Згідно з п. 2.1.4. договору № 32/13 від 01.06.2013 р., КП УЖГ «Хрещатик» зобов'язується також забезпечити своєчасне нарахування плати за комунальні послуги, послуги з обслуговування будівлі та прибудинкової території, а також направлення платіжної вимоги та акту про надання послуг в термін до 25 числа поточного місяця.
У відповідності до п. 2.2.3. договору № 32/13 від 01.06.2013 р., користувач зобов'язується щомісячно перераховувати на рахунок КП УЖГ «Хрещатик» плату за комунальні послуги, плату за обслуговування будинку та утримання прибудинкової території.
Пунктом 4.1. договору № 32/13 від 01.06.2013 р. сторонами передбачено, що вартість послуг з теплопостання встановлюється в залежності від фактичних витрат теплової енергії (пропорційно займаній площі). Вартість послуг з водопостачання та інших послуг, передбачених цим договором нараховується згідно обсягів фактичного споживання та тарифів, наданих КП УЖГ «Хрещатик» підприємствами-постачальниками.
Загальна сума договору становить 10 717,65 грн., в т.ч. ПДВ, з них за рахунок коштів загального фонду кошторису користувача: КЕКВ 2271 - 5 800,00 грн., КЕКВ 2272 - 1 700,00 грн. та за рахунок коштів спеціального фонду кошторису користувача: КЕКВ 2240 - 2 217,00 грн., КЕКВ 2271 - 1 000,00 грн. (п. 4.2. договору № 32/13 від 01.06.2013 р.).
Додатковою угодою № 1 до договору № 32/13 від 01.06.2013 р. було внесено зміни до п. 4.2. даного договору, згідно з яким загальна сума договору становить 11 357,65 грн., в т.ч. ПДВ, з них за рахунок коштів загального фонду кошторису користувача: КЕКВ 2271 - 5 800,00 грн., КЕКВ 2272 - 1 700,00 грн. та за рахунок коштів спеціального фонду кошторису користувача: КЕКВ 2240 - 2 857,65 грн., КЕКВ 2271 - 1 000,00 грн.
Відповідно до п. 4.3. договору № 32/13 від 01.06.2013 р., платежі сплачуються користувачем на підставі акту про надання послуг до 30-го числа поточного місяця, за рахунок фонду кошторису користувача та за умови наявності на реєстраційному рахунку користувача відповідного фінансування у безготівковій формі, у національній валюті України, шляхом перерахування на рахунок КП УЖГ «Хрещатик».
Згідно з п. 5.1. вищевказаного договору, за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором, сторони несуть відповідальність у відповідності до чинного законодавства України.
Відповідно до пунктів 6.1. та 6.3. договору № 32/13 від 01.06.2013 р. в редакції додаткової угоди № 1 до нього від 07.08.2013 р., даний договір набирає чинності з моменту підписання його обома сторонами і діє до 31.12.2013 р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами взятих на себе зобов'язань та розповсюджує свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.01.2013 р., відповідно до п. 3 ст. 631 ЦК України; чинність цього договору припиняється внаслідок: закінчення строку, на який його було укладено; загибелі приміщення; достроково за взаємною згодою сторін; достроково за ініціативою однієї із сторін, повідомивши про намір не пізніше, ніж за 30-ть календарних днів до дати припинення; в інших випадках, передбачених законодавством.
Позивач пояснив суду, що з січня 2012 р. відповідач неналежним чином виконує зобов'язання щодо сплати експлуатаційних витрат та комунальних послуг в орендованому приміщенні, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість у розмірі 6 089,75 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач надав суду належним чином засвідчені копії табуляграм за спірний період.
За таких обставин Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Хрещатик» звернулось до Господарського суду м. Києва з позовом до Комунального некомерційного підприємства «Консультативно-діагностичний центр» Шевченківського району міста Києва про стягнення 6 089,75 грн. заборгованості, 6,09 грн. пені та 426,28 грн. штрафу, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Печерського району м. Києва № 49/601 від 01.01.2010 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1192,1 від 19.07.2011 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1/61 від 22.10.2012 р. та договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 32/13 від 01.06.2013 р.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що провадження у справі в частині вимоги позивача щодо стягнення 5 800,00 грн. підлягає припиненню, а в частині вимог щодо стягнення 289,75 грн. заборгованості, 6,09 грн. пені та 426,28 грн. 7 % штрафу не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною першою статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим до виконання сторонами.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі статтею 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог щодо стягнення штрафних санкцій та припинити провадження у справі в частині стягнення 5 800,00 грн. заборгованості, оскільки зазначена сума сплачена, що підтверджується платіжним дорученням № 175 від 14.03.2014 р.
Крім того, відповідач пояснив, що відповідно до вимог бюджетного законодавства, бюджетні фінансові зобов'язання розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів № 317 від 25.07.2013 р., у відповідному органі Державної казначейської служби України було зареєстровано та взято на облік бюджетне фінансове зобов'язання відповідача в сумі 5 800,00 грн. та в сумі 1 227,36 грн. на підставі акту від 24.07.2013 р. до договору № 32/13 від 01.06.2013 р.
Таким чином, зобов'язання, які є предметом спору, не могли виникнути у відповідача в січні 2012 року, тобто до укладенні договору № 32/13 від 01.06.2013 р., у зв'язку з чим відповідного фінансування для здійснення розрахунку за даним договором на реєстраційний рахунок відповідача в 2013 році не надходило.
За таких обставин, з метою погашення заборгованості, відповідачем було включено до звіту за 2013 рік заборгованість за бюджетними коштами (форма № 7д, № 7м) кредиторську заборгованість перед позивачем в сумі 5 800,00 грн., 142,24 грн. та 147,51 грн. та зазначено, що така заборгованість виникла у зв'язку з недофінансуванням.
Судом було встановлено, що заборгованість за неналежне виконання зобов'язань за договором оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Печерського району м. Києва № 49/601 від 01.01.2010 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1192,1 від 19.07.2011 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1/61 від 22.10.2012 р. та договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 32/13 від 01.06.2013 р. у розмірі 289,75 грн. було погашено відповідачем 07.02.2014 р., що підтверджується платіжними дорученнями № 110 від 07.02.2014 р. на суму 142,24 грн. та № 111 від 07.02.2014 р. на суму 147,51 грн., тобто до звернення позивача з даним позовом до суду 06.03.2014 р. та порушення провадження у справі № 910/3660/14 - 07.03.2014 р.
Враховуючи вищенаведене, у позивача були відсутні правові підстави для висунення позовних вимог про стягнення заборгованості за вищевказаними договорами у розмірі 289,75 грн., у зв'язку з чим господарський суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині стягнення заборгованості в розмірі 289,75 грн.
Крім того, суд встановив що заборгованість за неналежне виконання зобов'язань за договором оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Печерського району м. Києва № 49/601 від 01.01.2010 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1192,1 від 19.07.2011 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1/61 від 22.10.2012 р. та договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 32/13 від 01.06.2013 р. у розмірі 5 800,00 грн. було погашено відповідачем після звернення позивача з даним позовом до суду 14.03.2014 р., що підтверджується платіжним дорученням № 175 від 14.03.2014 р.
Відповідно до пункту 1-1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Таким чином, провадження у справі в частині позовних вимог щодо стягнення з відповідача 5 800,00 грн. заборгованості за неналежне виконання зобов'язань за договором оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Печерського району м. Києва № 49/601 від 01.01.2010 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1192,1 від 19.07.2011 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1/61 від 22.10.2012 р. та договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 32/13 від 01.06.2013 р., підлягає припиненню у зв'язку з відсутністю предмету спору.
Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Хрещатик» просило стягнути з відповідача 6,09 грн. пені, що становить 0,1 % заборгованості, та 426,28 грн. 7 % штрафу за порушення грошового зобов'язання за договором оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Печерського району м. Києва № 49/601 від 01.01.2010 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1192,1 від 19.07.2011 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1/61 від 22.10.2012 р. та договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 32/13 від 01.06.2013 р.
Згідно зі ст. 614 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлене договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.
Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно з частиною 1 статті 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до ч. 1 ст. 216, ч. 2 ст. 217 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення в сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
Статтею 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Частина 2 статті 551 Цивільного кодексу України визначає, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Таким чином, для застосування до боржника відповідальності у вигляді стягнення пені та штрафу, вони мають бути передбачені законом або договорами.
Згідно з п. 5.1. договору про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1192,1 від 19.07.2011 р., договору про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1/61 від 22.10.2012 р. та договору про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 32/13 від 01.06.2013 р., за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором, сторони несуть відповідальність у відповідності до чинного законодавства України.
Відповідно до Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» від 22.11.1996 р. зі змінами та доповненнями, розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період за який нараховується пеня.
Згідно з частиною 6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Дослідивши наданий позивачем розрахунок штрафних санкцій та нормативне обґрунтування, судом встановлено, що даний розрахунок здійснено керуючись п. 2 ст. 231 Господарського кодексу України.
У відповідності до п. 2 ст. 231 Господарського кодексу України, у разі якщо порушено господарське зобов'язання, в якому хоча б одна сторона є суб'єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов'язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов'язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах: за порушення умов зобов'язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) стягується штраф у розмірі двадцяти відсотків вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг); за порушення строків виконання зобов'язання стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.
Зі змісту ч. 2 статті 231 Господарського кодексу України вбачається, що дані пеня та штраф є видом відповідальності за порушення зобов'язань з передачі товарів, виконання робіт та надання послуг, які закуповуються за кошти державного бюджету, а не за порушення підприємством-відповідачем зобов'язання щодо оплати за спожиті комунальні послуги та участь у відшкодуванні експлуатаційних витрат (Даний висновок підтверджується також зазначеним у постанові ВГСУ від 29.01.09 р. у справі № 20/27, відповідно до якої зазначено, що обґрунтованими є також висновки господарських судів попередніх інстанцій про відмову в позові в частині стягнення з відповідача пені та штрафу на підставі ст. 231 ГК України, оскільки за змістом частини 2 зазначеної статті, вказані санкції застосовуються у випадках прострочення виконання робіт, надання послуг, поставки продукції, а не за порушення грошового зобов'язання та узгоджується з висновками постанови ВГСУ від 22.01.2009 р. у справі 24/31).
У відповідності до частини 2 статті 22 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання державного сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка у статутному фонді яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів.
Відповідно до ч.ч. 2 - 10 ст. 22 ГК України, суб'єктами господарювання державного сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка у статутному фонді яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів; повноваження суб'єктів управління у державному секторі економіки - Кабінету Міністрів України, міністерств, інших органів влади та організацій щодо суб'єктів господарювання визначаються законом; законом можуть бути визначені види господарської діяльності, яку дозволяється здійснювати виключно державним підприємствам, установам і організаціям; держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління; правовий статус окремого суб'єкта господарювання у державному секторі економіки визначається уповноваженими органами управління відповідно до вимог цього кодексу та інших законів. Відносини органів управління з названими суб'єктами господарювання у випадках, передбачених законом, можуть здійснюватися на договірних засадах; держава застосовує до суб'єктів господарювання у державному секторі економіки усі засоби державного регулювання господарської діяльності, передбачені цим кодексом, враховуючи особливості правового статусу даних суб'єктів; законом встановлюються особливості здійснення антимонопольно-конкурентної політики та розвитку змагальності у державному секторі економіки, які повинні враховуватися при формуванні відповідних державних програм; процедура визнання банкрутом застосовується щодо державних підприємств з урахуванням вимог, зазначених у главі 23 цього кодексу; органам управління, які здійснюють організаційно-господарські повноваження стосовно суб'єктів господарювання державного сектора економіки, забороняється делегувати іншим суб'єктам повноваження щодо розпорядження державною власністю і повноваження щодо управління діяльністю суб'єктів господарювання, за винятком делегування названих повноважень відповідно до закону органам місцевого самоврядування та інших випадків, передбачених цим кодексом та іншими законами.
З аналізу вищезазначених положень вбачається, що відповідач не відноситься до держаного сектору економіки, так як не має всіх необхідних ознак.
Крім того, п. 4 ч. 3 Прикінцевих положень Господарського кодексу України Кабінету Міністрів України доручено визначити суб'єктів господарювання, що належать до державного сектору економіки, відповідно до вимог цього кодексу.
Однак доказів того, що Кабінет Міністрів визначив відповідача як суб'єкта господарювання державного сектору економіки також не надано.
Згідно зі статтею 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У відзиві на позов відповідач заперечив щодо нарахування штрафних санкцій на підставі статті 231 Господарського кодексу України, оскільки Комунальне некомерційне підприємство «Консультативно-діагностичний центр» Шевченківського району міста Києва не відноситься до суб'єктів господарювання, що належать до державного сектора економіки, порушення не пов'язане з виконанням державного контракту, виконання зобов'язання не фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту.
Суд зазначає, що у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серія АД № 688469 від 02.04.2014 р. щодо відповідача відсутні відомості стосовно того, що центральний чи місцевий орган виконавчої влади, до сфери управління якого належить державне підприємство або частка держави у статутному капіталі юридичної особи, якщо ця частка становить не менше 25 відсотків.
Враховуючи вищенаведене, господарський суд відмовляє позивачу в задоволенні позовних вимог в частині стягнення 6,09 грн. пені, що становить 0,1 % заборгованості, та 426,28 грн. 7 % штрафу за порушення грошового зобов'язання за договором оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Печерського району м. Києва № 49/601 від 01.01.2010 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1192,1 від 19.07.2011 р., договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 1/61 від 22.10.2012 р. та договором про відшкодування експлуатаційних витрат та комунальних послуг № 32/13 від 01.06.2013 р., у зв'язку з їх безпідставністю.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 11, 525, 526, 530, 546, 549, 551, 611, 614, 628, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст. 22, 193, 216, 217, 230, 231, 232 Господарського кодексу України ст. ст. 27, 32, 33, 44, 47, 49, п. 1-1 ст. 80, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Припинити провадження в частині стягнення 5 800,00 грн. заборгованості.
2. У решті позовних вимог відмовити.
3. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Консультативно-діагностичний центр» Шевченківського району міста Києва (01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 100, код ЄДРПОУ 26380141) на користь Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Хрещатик» (01024, м. Київ, вул. Лютеранська, 28/19, код. ЄДРПОУ 3534430) 1 624 (одна тисяча шістсот двадцять чотири) грн. 72 коп. судового збору.
4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
5. Дане рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня складення його повного тексту і може бути оскаржене в порядку, передбаченому чинним законодавством України
Повне рішення складено 05.05.2014 р.
Суддя І.О. Гавриловська
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2014 |
Оприлюднено | 06.05.2014 |
Номер документу | 38539009 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Гавриловська І.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні