Рішення
від 22.04.2014 по справі 911/358/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26 РІШЕННЯ

Іменем України

"22" квітня 2014 р. Справа № 911/358/14

Суддя господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Юбіпартнер», м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніколь-Моторс», Києво-Святошинський район, с. Софіївська-Борщагівка про припинення порушеного права власника на знак для товарів і послуг за участю представників:

позивача:Сибірьов А.А. - письмова згода на представництво від 03.03.2014р. № 45/03 відповідача:П'ятенко Ю.Ю. - дов. від 03.03.2014р. № 10, Меть С.І. - дов. від 03.03.2014р. суть спору:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Юбіпартнер» (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніколь-Моторс» (далі - відповідач) про припинення порушеного права власника на знак для товарів і послуг, а саме заборонити відповідачу використовувати позначення «НІКОЛЬ-МОТОРС» червоно-білого кольору впродовж строку чинності права, що випливає зі свідоцтва на знак для товарів та послуг № 141643.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач здійснюючи свою господарську діяльність незаконно використовує позначення червоно-білого кольору «НІКОЛЬ-МОТОРС», що є схожим до ступеня сплутаності зі знаком червоно-білого кольору «НИКОЛЬ-МОТОРС», майнові права інтелектуальної власності на яке належить позивачу відповідно до свідоцтва на знак для товарів та послуг № 141643.

Присутній в судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові.

Присутні в судовому засіданні представники відповідача заперечують проти позову, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, які зводяться до того, що позивач безпідставно вважає, що ТОВ «Ніколь-Моторс» не має права використовувати напис «НІКОЛЬ-МОТОРС», оскільки воно є комерційним (фірмовим) найменуванням відповідача та в силу вимог ст. 8 Паризької Конвенції про охорону промислової власності та ст. 489 ЦК України, фірмове найменування охороняється без обов'язкового подання заявки чи реєстрації і незалежно від того, чи є воно частиною товарного знака.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

встановив:

Публічне акціонерне товариство «Юбіпартнер» відповідно до свідоцтва на знак для товарів і послуг від 11.07.2011р. № 141643, яке видано Державною службою інтелектуальної власності України, є власником на знак для товарів і послуг червоно-білого кольору «НИКОЛЬ-МОТОРС» для 35 класу міжнародної класифікації товарів і послуг.

Відповідну заяву про реєстрацію знаку для товарів і послуг «НИКОЛЬ-МОТОРС» було подано позивачем до Державної служби інтелектуальної власності України 23.02.2011р., про що зазначено в свідоцтві, завірена копія якого залучена до матеріалів справи.

Звертаюсь з даним позовом, позивач зазначає, що відповідач здійснюючи свою господарську діяльність незаконно використовує позначення червоно-білого кольору «НІКОЛЬ-МОТОРС», що є схожим до ступеня сплутаності зі належним йому знаком червоно-білого кольору «НИКОЛЬ-МОТОРС», що в свою чергу свідчить про порушення майнових прав інтелектуальної власності позивача, які випливають зі свідоцтва на знак для товарів та послуг № 141643.

Відповідно до ст. 492 Цивільного кодексу України торговельною маркою може бути будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень, які придатні для вирізнення товарів (послуг), що виробляються (надаються) однією особою, від товарів (послуг), що виробляються (надаються) іншими особами. Такими позначеннями можуть бути, зокрема, слова, літери, цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів.

Частинами 1, 2 ст. 494 Цивільного кодексу України передбачено, що набуття права інтелектуальної власності на торговельну марку засвідчується свідоцтвом. Умови та порядок видачі свідоцтва встановлюються законом; обсяг правової охорони торговельної марки визначається наведеними у свідоцтві її зображенням та переліком товарів і послуг, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з ч. 1 ст. 495 Цивільного кодексу України майновими правами інтелектуальної власності на торговельну марку є, зокрема: право на використання торговельної марки; виключне право дозволяти використання торговельної марки; виключне право перешкоджати неправомірному використанню торговельної марки, в тому числі забороняти таке використання; інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» права, що випливають із свідоцтва, діють від дати подання заявки.

Частиною 5 ст. 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів та послуг» встановлено, що свідоцтво надає його власнику виключне право забороняти іншим особам використовувати без його згоди, якщо інше не передбачено цим Законом: зареєстрований знак стосовно наведених у свідоцтві товарів і послуг; зареєстрований знак стосовно товарів і послуг, споріднених з наведеними у свідоцтві, якщо внаслідок такого використання можна ввести в оману щодо особи, яка виробляє товари чи надає послуги; позначення, схоже із зареєстрованим знаком, стосовно наведених у свідоцтві товарів і послуг, якщо внаслідок такого використання ці позначення і знак можна сплутати; позначення, схоже із зареєстрованим знаком, стосовно товарів і послуг, споріднених з наведеними у свідоцтві, якщо внаслідок такого використання можна ввести в оману щодо особи, яка виробляє товари чи надає послуги, або ці позначення і знак можна сплутати.

Відповідач заперечуючи проти позову зазначає, що він правомірно використовує у своїй господарській діяльності напис «Ніколь-Моторс», оскільки воно є комерційним (фірмовим) найменуванням відповідача, яке він зазначає на власних бланках, рекламних матеріалах тощо, при здійсненні своєї господарської діяльності, предметом якої є: діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, торгівлі автомобілями та легковими автотранспортними засобами, технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, роздрібна торгівля деталями та приданням для автотранспортних засобів, неспеціалізована оптова торгівля. Вказані види діяльності, якими займається відповідач перелічені в довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АА № 713731, завірена копія якої залучена до матеріалів справи.

Згідно ч. 1, 2 ст. 489 Цивільного кодексу України правова охорона надається комерційному найменуванню, якщо воно дає можливість вирізнити одну особу з-поміж інших та не вводить в оману споживачів щодо справжньої її діяльності. Право інтелектуальної власності на комерційне найменування є чинним з моменту першого використання цього найменування та охороняється без обов'язкового подання заявки на нього чи його реєстрації і незалежно від того, є чи не є комерційне найменування частиною торговельної марки.

Відповідно до ст. 8 Паризької Конвенції про охорону промислової власності від 20 березня 1883 року фірмове найменування охороняється в усіх країнах Союзу без обов'язкового подання заявки чи реєстрації і незалежно від того, чи є воно частиною товарного знака.

Відповідно до п. 80 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України у від 17 жовтня 2012 року № 12 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності» момент першого використання комерційного (фірмового) найменування може встановлюватися за даними державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - суб'єкта господарювання, фінансової і технічної документації (рахунки, накладні, технічні умови), рекламних матеріалів, охоронних документів на об'єкти промислової власності (патенти на промислові зразки, деклараційні патенти на винаходи), реєстрації доменного імені тощо.

З огляду на вищевикладене та враховуючи приписи ч. 1 ст. 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» право власності на знак для товарів та послуг «НИКОЛЬ-МОТОРС» у позивача - Публічного акціонерного товариства «Юбіпартнер» виникло з дати подання заяви про реєстрацію знаку для товарів і послуг, а саме - 23.02.2011р.

Як встановлено судом, державна реєстрація юридичної особи відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніколь-Моторс» відбулася 31.01.2011р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії № А 01 № 733633, завірена копія якого міститься в матеріалах справи.

Крім того, відповідачем затверджено статут Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніколь-Моторс», який зареєстрований державним реєстратором 21.02.2014р. № 13391050005007025, відповідно до п. 1.6 якого встановлено, що найменування товариства: українською мовою: повна назва - Товариство з обмеженою відповідальністю «Ніколь-Моторс», скорочена назва - ТОВ «Ніколь-Моторс»; російською мовою: повна назва - Общество з ограниченной отвестсвенностью «Николь-Моторс», скорочена назва - ООО «Николь-Моторс»; англійською мовою: «Nikol-Motors» Limited Company, «Nikol-Motors» Ltd. Завірена копія статуту містяться в матеріалах справи.

На підтвердження використання відповідачем комерційного (фірмового) найменування «НІКОЛЬ-МОТОРС» останнім надано ряд договорів укладених відповідачем з іншими особами, зокрема, договір від 05.02.2011р. № 05/02 щодо послуг з друкування поліграфічної продукції, на виконання якого були розроблені макети бордів, буклетів та карти сайта, які містять комерційне (фірмове) найменування відповідача «НІКОЛЬ-МОТОРС». Також, на підтвердження використання відповідачем комерційного (фірмового) найменування «НІКОЛЬ-МОТОРС» останній надав суду власні заяви до відповідних державник органів та установ які надруковані на бланках відповідача, на яких міститься комерційне (фірмове) найменування останнього «НІКОЛЬ-МОТОРС». Завірені копії зазначених документів залучені до матеріалів справи.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що моментом першого використання власного комерційного (фірмового) найменування відповідача «НІКОЛЬ-МОТОРС» (російською мовою «НИКОЛЬ-МОТОРС») є 31.01.2011р., тобто дата державної реєстрації товариства.

У зв'язку з чим, комерційне (фірмове) найменування відповідача у відповідності з ч. 2 ст. 489 Цивільного кодексу України та ст. 8 Паризької Конвенції про охорону промислової власності є чинним з моменту першого використання цього найменування - 31.01.2011р., яке передує виникненню права власності на знак для товарів та послуг «НИКОЛЬ-МОТОРС» у позивача - Публічного акціонерного товариства «Юбіпартнер», яке виникло з дати подання заяви про реєстрацію знаку для товарів і послуг, а саме - 23.02.2011р.

Згідно ч. 1 ст. 490 Цивільного кодексу України майновими правами інтелектуальної власності на комерційне найменування є: 1) право на використання комерційного найменування; 2) право перешкоджати іншим особам неправомірно використовувати комерційне найменування, в тому числі забороняти таке використання; 3) інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.

Враховуючи зазначене, відповідач після державної реєстрації набув право інтелектуальної власності на власне комерційне найменування, яке передбачено частиною 1 ст. 490 Цивільного кодексу України.

З системного аналізу вищевказаних норм, вбачається, що такі права інтелектуальної власності надаються відповідачу автоматично на підставі закону та лише на основі факту першого використання комерційного найменування, з огляду на встановлену законом відсутність необхідності обов'язкового подання заявки на нього чи його реєстрації і незалежно від того, є чи не є комерційне найменування частиною торговельної марки, відповідно повторного визнання в даному випадку не вимагається.

З урахуванням вищевикладеного, право відповідача на власне комерційне (фірмове) найменування «НІКОЛЬ-МОТОРС» виникло раніше, ніж право інтелектуальної власності позивача на знак червоно-білого кольору «НИКОЛЬ-МОТОРС», яке випливає зі свідоцтва на знак для товарів та послуг № 141643, а отже використання відповідачем власного комерційного (фірмового) найменування при здійсненні своєї господарській діяльності не порушує майнові права позивача на знак для товарів та послуг відповідно до свідоцтва на знак для товарів та послуг № 141643.

Пунктом 66 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України у від 17 жовтня 2012 року № 12 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності» встановлено, що відповідно до п. 6 ст. 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» виключне право власника свідоцтва забороняти іншим особам використовувати без його згоди зареєстрований знак не поширюється на здійснення будь-якого права, що виникло до дати подання заявки або, якщо було заявлено пріоритет, до дати пріоритету заявки. Такими правами, що виникли до дати подання власником свідоцтва заявки на реєстрацію знака, можуть бути, зокрема, права іншої особи на комерційне (фірмове) найменування.

Надані позивачем матеріали в обґрунтування свої позовних вимог відносно юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніколь Моторс» (ідентифікаційний код 35998596) не приймаються до уваги та відхиляються судом при вирішенні спору, оскільки вони не відносяться до позивача - Публічного акціонерного товариства «Юбіпартнер» як до юридичної особи, а також не стосуються господарської діяльності позивача.

З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку про недоведеність та безпідставність заявлених позовних вимог, у зв'язку з чим відмовляє в їх задоволенні.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 49 ГПК України покладаються на позивача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 4 3 , 33, 44, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Суддя Подоляк Ю.В.

Дата підписання рішення 30.04.2014р.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення22.04.2014
Оприлюднено08.05.2014
Номер документу38540732
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/358/14

Рішення від 22.04.2014

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 01.04.2014

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні