ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06.05.14р. Справа № 904/1542/14
За позовом приватної фірми "СТИМУЛ-В", м. Запоріжжя
до товариства з обмеженою відповідальністю "ОФІСМЕНЕДЖЕР", м. Дніпропетровськ
про стягнення 4 386, 95 грн. заборгованості за договором поставки, 803, 05 грн. пені та 910 грн. 15% річних
Суддя Бондарєв Е.М.
Представники:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Приватна фірма "СТИМУЛ-В" звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "ОФІСМЕНЕДЖЕР", м. Дніпропетровськ 4 386, 95 грн. заборгованості за товар поставлений на підставі договору поставки №СТ 0000014 від 12.01.12р. по видатковій накладній №СТ-0007241 від 21.12.12р., 803, 05 грн. пені та 910 грн. 15% річних за період з 03.02.13р. по 07.03.14р. Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору щодо розрахунків.
22.04.14р. позивач звернувся до суду із клопотанням про зміну суми позовних вимог у зв'язку з тим, що після відкриття провадження по справі відповідач погасив суму основного боргу у сумі 4 386, 95грн.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час, місце розгляду справи повідомлявся належним чином відповідно до вимог частини 1 статті 64 Господарського процесуального кодексу України за адресою, зазначеною у позові. Відповідно до підпункту 3.9.1 пункту 3.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України. У разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відзиву на позов відповідач до суду не надав, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами (стаття 75 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
12.01.12р. між приватною фірмою "СТИМУЛ-В" (далі - Постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю "ОФІСМЕНЕДЖЕР" (далі - Покупець) укладено договір поставки №СТ0000014 (далі - Договір) згідно п.1.1 якого Постачальник зобов'язався передати в погоджені строки (строк) другій стороні - Покупцеві товар (товари), а Покупець зобов'язався прийняти товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму згідно з умовами цього договору. Асортимент, кількість товару встановлюється сторонами в погоджених Постачальником заявках Покупця (п.1.2 Договору).
Згідно п.2.2 Договору ціна товару остаточно узгоджується сторонами у видатковій накладній на поставку товару. Зміна остаточно узгодженої сторонами ціни товару після його передачі Покупцю не допускається. Сума договору складається з суми вартості видаткових накладних, оформлених Постачальником, на видачу товарів Покупцю на протязі дії цього договору (п.2.3 Договору).
Відповідно до п.3.1 Договору передача товару від Постачальника Покупцеві здійснюється за видатковою накладною. Право власності на товар переходить від Постачальника до Покупця з моменту фактичного отримання товару Покупцем та оформлення відповідним чином видаткової накладної (п.3.2 Договору).
Договір набуває чинності з дати його підписання обома сторонами і діє на протязі року з моменту укладення (п.9.5 Договору).
На виконання умов Договору Постачальником здійснено поставку товару на суму 8 932, 04 грн., що підтверджується видатковою накладною №СТ-0007241 від 21.12.12р.
Покупець повинен сплатити відповідну партію відвантаженого йому Постачальником товару на пізніше 30 робочих днів з дати поставки даної партії товару (п.2.4 Договору). Оплата здійснюється у розмірі повної вартості поставленого товару шляхом безготівкового переказу коштів на поточний рахунок Постачальника, вказаний у реквізитах Постачальника в цьому договорі (п.2.5 Договору).
Згідно з частиною другою статті 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Так, відповідно до ст.265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи Покупцем здійснена часткова оплата на суму 2 500 грн., що підтверджується банківськими виписками від 14.03.13р. і від 03.12.13р., та повернуто товар на суму 2 045, 09 грн., що підтверджується прибутковою накладною (повернення) №СТ-0000503 від 09.04.13р.
Також, після порушення справи відповідачем сплачена сума основного боргу у розмірі 4 386, 97 грн., що підтверджується платіжним дорученням №6890 від 20.03.14р.
У зв'язку з тим, що сума основного боргу відповідачем була сплачена після звернення позивачем з позовом до суду провадження у цій частині підлягає припиненню з покладенням витрат у справі на відповідача.
Відповідно ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошових зобов'язань на вимогу кредитора, зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотка річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть якого полягає у отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Тобто, у разі неналежного виконання боржником грошового зобов'язання виникають нові додаткові зобов'язання, які тягнуть за собою втрату матеріального характеру.
Згідно п.2.7 Договору в разі прострочення Покупцем оплати товару Постачальник має право вимагати, а Покупець зобов'язаний сплатити проценти за користування чужими грошовими коштами у розмірі 15% річних, які нараховуються на суму заборгованості Покупця за весь період користування ним грошовими коштами, які належать до сплати Постачальнику.
Господарський суд, перевіривши правильність нарахування 15% річних вважає необхідним задовольнити позовні вимоги в частині 15% річних за період з 03.02.13р. по 07.03.14р. у сумі 910 грн.
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Статтями 193, 199 Господарського процесуального кодексу України, частиною 1 статті 216 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
За порушення грошових зобов'язань в Договорі сторони встановили відповідальність у вигляді пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла у період не сплати зобов'язань, від суми невиконаного грошового зобов'язання за кожний день порушення виконання. Пеня нараховується за весь період прострочення виконання грошових зобов'язань (п.5.4 Договору).
Розрахунок пені, що підлягає до стягнення позивачем завищено, оскільки його було здійснено без врахування положень п.6 ст.232 Господарського кодексу України, яким встановлено, що розмір нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Після здійсненого перерахунку до стягнення підлягає пеня за період з 04.02.13р. по 03.08.13р. в сумі 470, 89 грн.
З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог у сумі 1 727, 51 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 525, 526, 530, 610, 611, 625 Цивільного кодексу України, ст.ст. 193, 199 Господарського кодексу України, ст. 49, п. 1 1 ст. 80, ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ОФІСМЕНЕДЖЕР" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Горького, буд. 6, приміщення 6-2, код ЄДРПОУ 33856421) на користь приватної фірми "СТИМУЛ-В" (юридична адреса: 69068, м. Запоріжжя, вул. Аваліані, 5а, офіс 9; поштова адреса: 69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 27; р/р26000203649001 в ЗРУ ПАТ "Приватбанк", МФО 313399, код ЄДРПОУ 22123648) 910 грн. 15% річних, 470, 89 грн. пені та судовий збір у сумі 1 727, 51 грн.
В частині стягнення 4 386, 95 грн. провадження у справі припинити.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Е.М. Бондарєв
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2014 |
Оприлюднено | 12.05.2014 |
Номер документу | 38557061 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні