Рішення
від 06.05.2014 по справі 912/1119/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2014 рокуСправа № 912/1119/14 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Змеула О.А. розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: прокурора Кіровоградського району Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Кіровоградська районна рада;

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Брокерський центр кредитно-страхових програм";

про стягнення 2595,71 грн,

представники сторін:

від прокуратури - Боруш А.О., прокурор відділу прокуратури м. Кіровограда;

від позивача - Сергієнко О.В., довіреність № 01-10-318/2 від 30.04.14.

Прокурор Кіровоградського району Кіровоградської області звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Кіровоградської районної ради (позивач) з позовною заявою від 09.04.14, яка містить вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Брокерський центр кредитно-страхових програм" (відповідач) коштів у загальній сумі 2595,71 грн у зв'язку з неналежним виконанням зобов'язання за договором оренди приміщення службового гаража № ІІ-35/13 від 31.05.2013.

Ухвалою господарського суду від 14.04.2014 позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження в справі.

Відповідач належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання, що засвідчено повідомленням про вручення поштового відправлення за № 2502201152880, але відзиву на позовну заяву чи пояснення по суті позову господарському суду не надіслав; від відповідача будь-які заяви чи клопотання до суду не надходили.

Відповідно до ст. 75 ГПК України господарський суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, які брали участь у судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в справі та подані докази, господарський суд встановив наведені нижче обставини справи.

Кіровоградською районною радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Брокерський центр кредитно-страхових програм" (орендар) 31 травня 2013 року укладено договір оренди приміщення службового гаража № ІІ- 35/13 (далі - Договір). За умовами Договору орендодавець на підставі акта приймання-передачі передав, а орендар прийняв у строкове платне користування приміщення двох службових гаражів, що належить до спільної власності територіальних громад сіл району, загальною площею 52,8 кв.м, розташованого за адресою: м. Кіровоград, вул. Кільцева, 34-а, що перебуває на балансі Кіровоградської районної ради, вартість якого складає 3223,97 грн, з метою розміщення складу.

Договір затверджений рішенням двадцять першої сесії Кіровоградської районної ради шостого скликання № 231 від 31.05.2013 "Про затвердження договорів оренди майна спільної власності територіальних громад сіл району та додаткових угод".

Об'єкт оренди - приміщення, розташоване в будівлі № 34-а по вул. Кільцевій у м. Кіровограді, належить до спільної власності територіальних громад сіл Кіровоградського району, що підтверджується світлокопією свідоцтва про право власності на нерухоме майно (а.с. 18-19).

Договір набув чинності з 01.06.2013 та діє до 01.06.2014 після затвердження його на пленарному засіданні сесії Кіровоградської районної ради.

У відповідності до частин 1 і 2 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п'ять років, якщо орендар не пропонує менший термін. (Частина перша статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1759-VI від 15.12.2009)

Зазначене приміщення орендодавцем було передане орендарю у користування 31.05.2013 відповідно до акта прийому-передачі майна.

Договором між сторонами встановлено обов'язок орендаря протягом місяця після укладення договору застрахувати орендоване майно від ризику випадкової загибелі чи пошкодження об'єкта оренди на користь орендодавця в порядку, визначеному законодавством, з наданням копії страхового полісу орендодавцю; постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб увесь строк оренди майно було застрахованим.

Страхування орендарем взятого ним у оренду майна є істотною умовою договору оренди державного та комунального майна.

Між тим, відповідач не подав доказів виконання ним обов'язку щодо страхування взятого в оренду майна в строк, встановлений пунктом 5.7 Договору.

Відповідно до ст. 284 Господарського кодексу України орендна плата є істотною умовою договору оренди.

Згідно приписів ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідно до пунктів 3.1, 3.2 Договору сторонами погоджено орендну плату в розмірі 218,59 грн за перший місяць оренди, тобто за червень 2013 р. Розмір орендної плати за кожен наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць множенням на індекс інфляції за поточний місяць.

Відповідно до пункту 3.3 Договору орендна плата перераховується орендодавцю до 15 числа наступного місяця після місяця, за який здійснюється платіж.

До орендної плати не включається плата за комунальні послуги: забезпечення електроенергією, теплом, водопостачанням та водовідведенням, вивіз твердих відходів, обслуговування та ремонт комунальних мереж, елементів приміщень, догляд за прибудинковою територією, охорона внутрішньої території, її упорядкування та витрати на утримання орендованого майна, Такі суми витрат сплачуються Орендарем окремо за відповідними договорами.

Відповідно до пункту 3.8 Договору орендна плата перерахована несвоєчасно або в неповному обсязі, перераховується орендодавцю з урахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від несплаченої суми заборгованості за кожний прострочений календарний день оплати відповідно до чинного законодавства України. У разі якщо на дату сплати орендної плати заборгованість по ній складає загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 50 % від суми заборгованості.

У разі несвоєчасного укладення договору страхування орендованого майна на користь орендодавця в термін, зазначений у пункті 5.7 орендар сплачує штраф у розмірі 50% від суми місячної орендної плати.

Згідно з детальним розрахунком позивача за період, починаючи з червня 2013 р. по грудень 2013 р. включно, тобто за 7 календарних місяців, за користування приміщенням нарахована орендна плата на загальну суму 1613,89 грн, яка орендарем не сплачена.

Отже, позов про стягнення орендної плати і штрафних санкцій подано прокурором правомірно, позов обґрунтований належними і допустимими доказами.

Відповідно до розрахунку позовних вимог за прострочення внесення орендної плати орендар повинен сплатити на користь орендодавця пеню в сумі 65,58 грн.

Позивач підтримав позовні вимоги в розмірі 2595,71 грн, з яких 1613,89 грн заборгованість з орендної плати, 65,58 грн пеня, 916,24 грн штраф у розмірі 50 % від суми заборгованості з орендної плати та штраф за невиконання обов'язку щодо страхування орендованого майна.

Поряд з цим враховується, що відповідно до абзацу другого пункту 3.8 Договору, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість по ній складає загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 50 % від суми заборгованості.

Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містяться і в частині першій статті 193 ГК України, яка також передбачає, що до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

За порушення у сфері господарювання учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених ГК України, іншими законами та договором (частина друга статті 193, частина перша статті 216 та частина перша статті 218 ГК України).

Одним із видів господарських санкцій згідно з частиною другою статті 217 ГК України є штрафні санкції, до яких віднесено штраф та пеню (частина перша статті 230 ГК України).

Розмір штрафних санкцій відповідно до частини четвертої статті 231 ГК України встановлюється законом, а в разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в передбаченому договором розмірі.

Такий вид забезпечення виконання зобов'язання як пеня та її розмір встановлено частиною третьою статті 549 ЦК України, частиною шостою статті 231 ГК України, статтями 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" та частиною шостою статті 232 ГК України.

У постанові пленуму Вищого господарського суду України від 17 грудня 2013 року № 14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань" у пункті 1.9 викладена правова позиція про те, що день фактичної сплати суми заборгованості не включається в період часу, за який здійснюється стягнення інфляційних нарахувань та пені.

За розрахунком позивача сума пені за період з 01.06.2013 по 31.12.2013 нарахована на суму боргу у загальному розмірі 65,58 грн.

Однак, позивачем неправильно визначено період нарахування пені, оскільки строк платежу сторонами у пункті 3.3 Договору визначено до 15 числа наступного місяця після місяця, за який здійснюється платіж.

Отже, право щодо нарахування пені за прострочення внесення орендної плати за червень 2013 р. у позивача виникло не з 01.06.2013 як зазначено у розрахунку, а з 15.07.2013.

Як вбачається з розрахунку пені позивач обчислив пеню по 31.12.2013 включно.

За перерахунком господарського суду сума пені за період прострочення з 15.07.2013 по 31.12.2013, як зазначив позивач у розрахунку, що обчислена на суму боргу, становить у загальній сумі 43,89 грн.

Отже, вимогу про стягнення пені слід задовольнити частково на суму 43,89 грн.

Право встановити в договорі розмір і порядок нарахування штрафу надано сторонам частиною четвертою статті 231 ГК України.

Можливість одночасного стягнення пені та штрафу за порушення окремих видів господарських зобов'язань передбачено частиною другою статті 231 ГК України. Господарський суд виходить з того, що Договором передбачено господарсько-правову відповідальність за порушення умов договору у вигляді сплати неустойки - пені та штрафу.

Отже, з огляду на зазначене вище, вимоги прокурора та позивача про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 50 % від суми заборгованості з орендної плати, що становить 806,95 грн, підлягають задоволенню.

Відповідно до підпункту 9.2.4 пункту 9.2 Договору, у разі несвоєчасного укладення договору страхування орендованого майна на користь орендодавця в термін, встановлений пунктом 5.7, а саме протягом місяця після укладення Договору, орендар сплачує штраф у розмірі 50 % від суми місячної орендної плати.

Відповідач не подав доказів виконання ним обов'язку щодо укладення договору страхування у строк, встановлений пунктом 5.7 Договору.

Виходячи з умов Договору, оскільки орендар не виконав обов'язку щодо страхування у встановлений строк взятого ним в оренду майна, то вимога про стягнення з відповідача штрафу за несвоєчасне укладення договору страхування орендованого майна у розмірі 50 % від суми місячної орендної плати, що становить 109,29 грн, також заявлена прокурором правомірно.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення з ТОВ "Брокерський центр кредитно-страхових програм" пені слід задовольнити частково на суму 43,89 грн.

Позовні вимоги про стягнення з ТОВ "Брокерський центр кредитно-страхових програм" 1613,89 грн заборгованості з орендної плати та 916,24 грн штрафу підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру судовий збір сплачується у розмірі 2 відсотків ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду.

Враховуючи зазначені норми Закону, станом на день подання позову 1,5 розміру мінімальної заробітної плати становить 1827,00 грн.

За подання позовної заяви судовий збір прокурор не сплачував правомірно, оскільки згідно з п. 11 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються, зокрема, органи прокуратури - при здійсненні представництва інтересів громадян або держави в судах.

Згідно з ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у розмірі 1827,00 грн покладається на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій. Відповідач не виконав свого обов'язку щодо своєчасного та в повному обсязі внесення орендної плати, а також щодо укладення договору страхування у встановлений договором строк.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р I Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Брокерський центр кредитно-страхових програм" (25015, Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Кірова, кв. 124, ідентифікаційний код 35804270) на користь Кіровоградської районної ради (25015, Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Дарвіна, 25, ідентифікаційний код 23684886) 1613,89 грн заборгованості з орендної плати, 43,89 грн пені, 916,24 грн штрафу.

У задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Брокерський центр кредитно-страхових програм" (25015, Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Кірова, кв. 124, ідентифікаційний код 35804270) у доход державного бюджету КБКД 22030001 "Судовий збір" отримувач коштів УК у м. Кіровогр./м.Кіровоград/ 22030001 рахунок 31211206783002 у ГУ ДКСУ у Кіровоградській області МФО 823016 ідентифікаційний код 38037409, судовий збір у розмірі 1827,00 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.

Повне рішення складено 12.05.14

Суддя О.А. Змеул

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення06.05.2014
Оприлюднено13.05.2014
Номер документу38607831
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/1119/14

Ухвала від 12.05.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Змеул О.А.

Рішення від 06.05.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Змеул О.А.

Ухвала від 14.04.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Змеул О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні