cpg1251
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "06" травня 2014 р. Справа № 906/424/14
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Машевської О.П.
за участю секретаря судового засідання Смиковського В.П.
за участю представників сторін:
від позивача: Голуб О.Д. - дов. №3 від 03.04.14 р., діє до 31.05.14 р.
від відповідача: не з'явився
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Володарсько-Волинське АТП-11841" (смт. Нова Борова, Володарсько-Волинський район, Житомирська область)
до Новоборівської селищної ради (смт.Нова Борова)
про визнання права власності на нерухоме майно
Позивач звернувся з позовом про визнання права власності на будівлю зупинки, загальною площею 25,2 кв.м , вартістю 2 160 грн., розташованої по вул. Калініна, 1-а в смт. Нова Борова.
В обгрунтування поданого позову позивач посилається, серед іншого, на те, що Державним реєстратором Реєстраційної служби Володарсько-Волинського РУЮ Житомирської області 25.02.14р. відмовлено у державній реєстрації права власності на будівлю зупинки, що розташована по вулиці Калініна, 1-А в смт. Нова Борова Володарсько-Волинського р-ну Житомирської області з підстав неподання документу, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту.
В якості правових підстав позову позивач посилається на ст.ст. 376, 392 ЦК України.
Ухвалою від 07.04.14року порушено провадження у справі та вжито відповідні заходи.
До початку розгляду справи по суті позивачем не подано заяви про зміну підстави та предмету позову, відповідачем не подано зустрічного позову.
Позивач позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позові, просить суд їх задовольнити.
Відповідач Новоборівська селищна рада позовні вимоги позивача визнає, однак просила суд розглядати справу без участі уповноваженого представника (а.с. 68, 81).
Оскільки господарський суд в ході вирішення спору створив сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, а справу розглянуто за наявними в ній матеріалами, тому в засіданні суду 06.05.14р. господарський суд оголосив представнику позивача вступну та резолютивну частину рішення про задоволення позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
В інвентаризаційній справі №2059 на будівлю по вулиці Калініна,1-А в смт. Нова Борова Володарсько-Волинського р-ну Житомирської області значиться за ВАТ "Володарсько-Волинське АТП 11841" будівля зупинки 1986 року побудови загальною площею 25,2 м. кв. (а.с. 24-28).
В технічному паспорті на громадський будинок 1-А по вулиці Калініна в смт. Нова Борова замовником технічної інвентаризації значиться - ВАТ "Володарсько-Волинське автотранспортне підприємство -11841" (смт. Нова Борова, вул. Набережна, 20) (29-31).
25.02.2013р. рішенням виконавчого комітету Новоборівської селищної ради Володарсько-Волинського р-ну за №34 від 25.02.2013р. "Про оформлення свідоцтва про право власності на нерухоме майно" виконком Новоборівської селищної ради не заперечував проти оформлення права власності на приміщення автозупинки, яка розташована в смт. Нова Борова Володарсько-Волинського р-ну Житомирської області по вулиці Калініна,1-А за ВАТ "Володарсько-Волинське АТП-11841" (а.с. 12).
У п. 2 цього рішення рекомендував позивачу звернутись до територіального органу державної реєстрації прав на нерухоме майно.
10 грудня 2013р. між Новоборівською селищною радою (орендодавцем) та ВАТ "Володарсько-Волинське автотранспортне підприємство 11841" (орендарем) був укладений Договір оренди землі №3, відповідно до якого орендодавець передав орендарю в строкове платне користування земельну ділянку кадастрового номеру 1821155700:02:001:0336 площею 0,0450 га, яка знаходиться в смт. Нова Борова по вулиці Калініна, 1-А (а.с. 32-33).
В п. 2,3 та п. 14 зазначеного Договору оренди вказано, що на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, які знаходяться у власності, будівля зупинки по вулиці Калініна, 1-А; земельна ділянка передається в оренду для обслуговування об'єкту нерухомого майна (будівлі зупинки).
Земельну ділянку передано орендодавцем Новоборівською селищною радою позивачу в оренду 10.12.2013р. за Актом приймання-передачі об'єкта оренди (а.с. 34).
15.08.2013р. між Новоборівською селищною радою та ВАТ "Володарсько-Волинське АТП-11841" був укладений Акт встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ВАТ "Володарсько-Волинське АТП-118412 в смт. Нова Борова, вул. Калініна, 1-А Володарсько-Волинського р-ну (а.с. 36-38).
31.07.2013р. Відділ Держземагенства у Володарсько-Волинському районі зареєстрував земельну ділянку площею 0,0450 га, про що свідчить Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 40-42).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 26.12.2013р. за №15488060 Реєстраційною службою Володарсько-Волинського районного управління юстиції Житомирської області зареєстровано за позивачем ВАТ "Володарсько-Волинське АТП 11841" речове право - право оренди земельної ділянки згідно Договору оренди землі від 10.12.2013р. №3, строком дії 10 років з правом пролонгації (а.с. 39).
У виписці із Книги обліку основних засобів ВАТ "Володарсько-Волинське АТП 11841", смт. Нова Борова станом на 01.01.11р., серед іншого, по 1-й групі значиться будівля зупинки Нова Борова балансовою вартістю та сумою зносу - 550 грн. (а.с. 44).
Судом встановлено, що право власності на об'єкт нерухомості по вулиці Калініна, 1-А в смт. Нова Борова Володарсько-Волинського р-ну Житомирської області на даний час не зареєстровано (а.с. 43).
Для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомості - будівлю зупинки, що розташована по вулиці Калініна, 1-А в смт. Нова Борова Володарсько-Волинського р-ну Житомирської області позивач звернувся до Реєстраційної служби Володарсько-Волинського районного управління юстиції Житомирської області .
Рішенням Державного реєстратора Володарсько-Волинського РУЮ 25.02.2014р. за №11155250 було відмовлено у проведенні державної реєстрації права власності на будинку зупинки, що розташована по вулиці Калініна, 1-А в смт. Нова Борова Володарсько-Волинського р-ну Житомирської області з посиланням на неподання останнім документу, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (а.с. 45).
Вищезазначене стало підставою для звернення позивача ВАТ "Володарсько-Волинське АТП 11841" до господарського суду із позовом про визнання права власності.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані сторонами докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, на підставі ст.ст. 4-7, 33, 43 ГПК України господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як зазначено у статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Захист свого особистого майнового права в суді кожна особа вправі здійснювати шляхом звернення з позовом про визнання права власності (ст. 16 ЦК України).
У рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням товариства покупців членів трудового колективу перукарні N 163 "Черемшина" (м. Київ) щодо офіційного тлумачення окремих положень статті 7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" (справа про визначення способу малої приватизації) № 14-рп/2000 від 13.12.2000 року зазначено, що правовий режим власності, порядок і умови набуття та припинення права власності, а також права володіння, користування та розпорядження майном визначаються законами.
Зокрема, первинним способом набуття права власності, де права власника не ґрунтуються на правах інших осіб, є виробництво - спосіб виникнення права власності у зв'язку з виготовленням або створенням речі, що не існувала раніше (новостворене майно).
Як встановлено судом, документація на будівництво у 1986 році будівлі зупинки по вулиці Калініна, 1-А в смт. Нова Борова, в тому числі, акт про введення об'єкта в експлуатацію, у позивача ВАТ "Володарсько-Волинське АТП 11841" не збереглися. (а. с. 60). Однак будівля перебуває на балансі Відкритого акціонерного товариства "Володарсько-Волинське АТП - 11841", про що свідчить виписка із Книги обліку основних засобів (а. с. 44, 60).
Зазначене новостворене нерухоме майно до набрання чинності Цивільним кодексом України у встановленому порядку не було зареєстроване.
Відповідно до п. 4. Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України до цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Підстави набуття права власності передбачено ст. 328 ЦК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна); якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації (абз. 2 ч. 2 ст. 331 ЦК України , ч.3 ст. 3 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Водночас, згідно ч. 4 цієї статті права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов:
- якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або
- якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
На дату створення будівлі зупинки по вулиці Калініна, 1-А в смт. Нова Борова у 1986 році чинною була Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР , затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР В.Романовим 31 січня 1966 р. та погоджено заступником Голови Верховного суду Української РСР Р.Сіденко 15 січня 1966 р. ( Інструкція втратила чинність на підставі Наказу Держжитлокомунгоспу N 56 від 13.12.95 ).
Інструкція 1966 році визначала , що об'єктами реєстрації, зокрема, є будинки з окремим порядковим номером по вулиці, провулку, площі. Під будинком, як об'єктом правової реєстрації, розумівся один будинок з приналежними до нього службовими будівлями та спорудами (чи без таких), що розташовані на одній земельній ділянці, під самостійним порядковим номером по вулиці, провулку, площі.
Згідно п. 4 цієї Інструкції реєстрації підлягали всі будинки в межах міст і селищ міського типу УРСР, що належали державним, кооперативним і громадським установам, підприємствам і організаціям. Будинки, що підлягали реєстрації, повинні були бути закінчені будівництвом і прийняті в експлуатацію за актом, затвердженим виконкомом місцевої Ради депутатів трудящих.
У зв'язку з вище викладеним, права позивача на нерухоме майно не можуть бути визнані дійсними за приписами Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Між тим, судом не встановлено, що будівля зупинки по вулиці Калініна, 1-А в смт. Нова Борова у 1986 році побудована позивачем з дотриманням норм та правил , що діяли на час створення нерухомого майна. Зокрема, як позивач, так і відповідач не підтвердили наявність, щонайменше, юридичного факту виділення земельної ділянки під забудову, як це було передбачено ст.ст. 24 та 25 Земельного кодексу Української РСР від 8 липня 1970р.
Все вище викладене у сукупності дає підстави розглядати будівництво зупинки позивачем як самочинне, у зв'язку з цим, відсутні підстави для застосування правового механізму ст. 392 ЦК України.
Поняття самочинного будівництва, а також правові підстави та умови визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно визначені в статті 376 ЦК України, яка є спеціальною в регулюванні спірних правовідносин, оскільки унормовує відносини, що виникають у тих випадках, коли вимоги закону та інших правових актів при створенні нової речі (самочинному будівництві) були порушені.
Більше того, стаття 376 ЦК України вміщена в гл. 27 ЦК України, що регулює право власності на землю (земельну ділянку), а відтак, застосовується з врахуванням також вимог Земельного кодексу України.
Частиною першою і другою вказаної статті ЦК України встановлено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Частиною третьою ст. 376 ЦК України визначено, що право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Тобто, в окремих випадках норми ст. 376 ЦК України передбачають можливість визнання за особою, яка здійснила самочинне будівництво, права власності на це будівництво за рішенням суду.
При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 376 ЦК України якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.
Однак Новоборівська селищна рада, як власник земельної ділянки площею 0,0450 га, на якій знаходиться об'єкт нерухомості - будівля зупинки по вулиці Калініна, 1-А у смт. Нова Борова Володарсько-Волинського р-ну, передала останню позивачу в оренду за Договором оренди землі №3 від 10.12.2013р. саме з метою обслуговування об'єкта нерухомого майна (а.с. 39).
Відповідно до ч. 5 ст. 376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Однак Новоборівська селищна рада, як орган місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади селища та власник земельної ділянки, на якій розташована будівля зупинки по вулиці Калініна, 1-А, не заперечує проти оформлення за позивачем ВАТ "Володарсько-Волинське АТП- 11841" права власності на зазначений об'єкт нерухомості (а.с. 12).
Вище наведені обставини дають підстави суду дійти висновку, що власник земельної ділянки Новоборівська селищна рада не заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за позивачем.
Відповідно до ч. 7 ст. 376 ЦК України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
Матеріалами справи підтверджується, що будівля зупинки по вулиці Калініна, 1-А у смт. Нова Борова Володарсько-Волинського р-ну , 1986 року будівництва, є завершеним об'єктом нерухомого майна , про що свідчить інвентаризаційна справа №2059 на будівлю по вулиці Калініна, 1-А в смт. Нова Борова, Володарсько-Волинського р-ну, технічний паспорт на громадський будинок (а.с. 24-34).
На даний час будівля зупинки відповідає будівельним, архітектурним, санітарним, екологічним та іншим нормам і правилам та місцевим правилам забудови населеного пункту селища Нова Борова. Їй як об'єкту архітектури присвоєно адресу - вул. Калініна, 1а. Будівля зупинки значиться на кадастровому плані забудови селища.
В ході розгляду спору господарським судом не встановлено тих обставин, на підставі яких суд міг дійти висновку, що будівля зупинки порушує права інших осіб, а відтак, не може належати на праві власності позивачу.
Враховуючи вище викладене, господарський суд в порядку ч. 3 ст. 376 ЦК України, прийшов до висновку визнати позивача - ВАТ "Володарсько-Волинське АТП-11841" власником самочинно збудованої будівлі зупинки 1986 року побудови по вулиці Калініна, 1-А у смт. Нова Борова Володарсько-Волинського р-ну.
Відповідно до п. 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затверджених Постановою КМУ від 13.04.2011р. за №461 ( в чинній редакції) у разі коли на самочинно збудоване нерухоме майно визнано право власності за рішенням суду, воно приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком.
Щодо судового збору.
Оскільки позивачем ВАТ "Володарсько-Волинське АТП- 11841" подано докази на підтвердження тим обставинам, що вартість об'єкту нерухомості - будівлі зупинки згідно Звіту №121119/189-Л про проведення оцінки реальної ринкової вартості будівлі зупинки розташованої за адресою: смт. Нова Борова, вул. Калініна, 1-А, Володарськ-Волинського р-ну Житомирської області станом на 19.11.2012р. становить 2160 грн., отже, сплачений судовий збір в розмірі 1827, 00 грн. відповідає законодавчо встановленому розмірі.
Судовий збір на підставі ч.2 ст. 49 ГПК України покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 4-3, 4-7, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати право власності на нерухоме майно за Відкритим акціонерним товариством "Володарсько-Волинське АТП-11841" (12114, Житомирська обл., Володарсько-Волинський р-н. смт. Нова Борова, вул. Набережна, 20, ідентифікаційний код 03116631) - будівлю зупинки, загальною площею 25, 2 кв.м., розташованої по вулиці Калініна, 1-А у смт. Нова Борова Володарсько-Волинського району Житомирської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 13 травня 2014 року.
Суддя Машевська О.П.
Віддрукувати:
1- у справу
2- позивачу (нарочним)
3- відповідачу (рек. з повід.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2014 |
Оприлюднено | 14.05.2014 |
Номер документу | 38642470 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Машевська О.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні