Ульяновський районний суд Кіровоградської області
Справа № 402/61/14-ц
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"14" травня 2014 р. м.Ульяновка
Ульяновський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді Бондаренка А.А.,
при секретарі Чопенку В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Ульяновка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Ульяновської державної нотаріальної контори та Грушківської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,
встановив:
13.01.2014 року позивач звернулась до суду із позовом до вищевказаних відповідачів з позовними вимогами про:
- продовження їй строку для прийняття спадщини, а саме: земельної ділянки НОМЕР_1, площею 2,41 га., що розташована на території Грушківської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області, що належала ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
- визнання свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Ульяновською державною нотаріальною конторою на ім'я ОСОБА_2, частково недійсним у 1 /2 частині земельної ділянки НОМЕР_1, площею 2,41 га., що розташована на території Грушківської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області , що належала ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
- визнання за нею в порядку спадкування за законом право власності на 1 /2 частину земельної ділянки НОМЕР_1, площею 2,41 га., що розташована на території Грушківської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області, що належала ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
В ході розгляду справи суд за заявою позивачки залишив без розгляду позовні вимоги про:
- визнання свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Ульяновською державною нотаріальною конторою на ім'я ОСОБА_2, частково недійсним у 1 /2 частині земельної ділянки НОМЕР_1 на території Грушківської сільської ради;
- визнання за позивачкою в порядку спадкування за законом право власності на 1 /2 частину земельної ділянки НОМЕР_1 на території Грушківської сільської ради.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_4, яка заповіту не залишила. Спадкоємцями за законом була вона та її сестра - відповідач ОСОБА_2 17.09.2013 року позивач звернулась до Грушківської сільської ради для написання заяви про прийняття спадщини, однак їй відмовили у прийнятті заяви через відсутність у неї свідоцтва про смерть матері та рекомендували звернутись до нотаріуса Ульяновської державної нотаріальної контори. Отримавши повторне свідоцтво про смерть матері, позивач 22.10.2013 року звернулась до Ульяновської державної нотаріальної контори для подачі заяви про прийняття спадщини. Однак нотаріус їй відмовила в усній формі через пропуск строку подачі вказаної заяви. Позивач вважає, що строк подачі заяви про прийняття спадщини вона пропустила з поважних причин: через незнання того, що вказана заява подається протягом 6 місяців з дня смерті спадкодавця, а також через відсутність у неї свідоцтва про смерть матері. У зв'язку з цим просить суд продовжити строк для прийняття спадщини.
З пояснень сторін, їх представників, досліджених судом письмових доказів судом встановлені такі обставини та визначені такі правовідносини сторін, що з них випливають:
Позивач та її представники в судовому засіданні підтримали позов у вказаному вище обсязі з наведених у позовній заяві підстав. Крім того позивач, даючи пояснення суду, додатково пояснила, що хворіла у період з 20.09.2013 року по 10.10.2013 року і це також є причиною пропущення строку подання заяви про прийняття спадщини. На запитання суду також відповіла, що, звернувшись 17.09.2013 року до Грушківської сільської ради висловила намір подати заяву про прийняття спадщини, однак не подала її та не підписувала, отримавши роз'яснення про необхідність подати копію свідоцтва про смерть.
Відповідач ОСОБА_2 та її представник заперечили проти задоволення позову, вказавши, що позивач не навела жодних доказів поважності причин пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини. Даючи пояснення суду повідомили, що після смерті батьків між позивачкою та ОСОБА_2 існувала усна домовленість про те, що ОСОБА_2 успадкує земельну ділянку матері, а позивачка - батька. Позивачка 12.12.2008 року успадкувала земельну ділянку батька, але згодом вирішила успадкувати також і частину земельної ділянки матері, однак пропустила строк подачі заяви про прийняття спадщини. ОСОБА_2 вказує також, що факт прийняття позивачкою спадщини після смерті батька спростовує посилання позивачки на те, що вона пропустила строк подання заяви про прийняття спадщини, через необізнаність щодо порядку її подання.
Відповідач - Грушківська сільська рада представника до суду не направила, надіславши до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника ради.
Представник відповідача Ульяновської районної державної нотаріальної контори заперечила проти задоволення позову, вказавши, що позивач не подавала у встановленому законом порядку заяви про прийняття спадщини і не навела жодних поважних причин пропуску строків її подання. На запитання суду пояснила, що позивач з дочкою дійсно 17.09.2013 року звертались до Ульяновської районної державної нотаріальної контори з запитаннями про оформлення спадщини ОСОБА_2 Їм було повідомлено про те, що це є конфіденційною інформацією та роз'яснено, які документи потрібно подати для отримання такої інформації. При цьому повідомила, що заяви про прийняття спадщини позивачка не подавала.
З досліджених судом письмових доказів встановлено:
З копії свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2, копії свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_3 встановлено, що позивачка є дочкою ОСОБА_4 (а.с.1- 11).
З копії свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_4 встановлено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.12).
Вивченням спадкової справи № 190/2013 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилась спадщина після смерті ОСОБА_4 та Ульяновською районною державною нотаріальною конторою була заведена спадкова справа реєстровий № 54873772. Заповіту ОСОБА_4 не залишила. Спадкоємцем по закону є ОСОБА_2, яка єдина подала заяву про прийняття спадщини.
За результатами дослідження судом вказаних вище доказів судом встановлені такі обставини та визначені такі правовідносини сторін, що з них випливають:
Суд вважає встановленою наявність таких фактів, якими обґрунтовувалися вимоги позовної заяви: Позивачка є дочкою ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1. Позивачка пропустила шестимісячний строк подання заяви про прийняття спадщини.
Разом з цим суд не вважає необізнаність позивачки щодо порядку подання заяви про прийняття спадщини та відсутність у неї копій потрібних документів поважною причиною пропуску строків подання заяви. На підтвердження факту хвороби, що перешкоджала подачі заяви, про яку усно повідомила позивач, вона доказів суду не подала.
Суд приходить до висновку, що до визначених судом правовідносин сторін підлягають застосуванню такі правові норми:
Відповідно до частини 3 статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно частиною 3 статті 10 ЦПК України, частини 1 статті 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивачем не наведені факти та не подані докази поважних причин пропуску нею вказаного строку. З огляду на це, суд не вважає доведеним факт пропуску позивачкою подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин.
Крім того, законодавством України не передбачено продовження судом пропущеного строку для прийняття спадщини, як це просить позивач у позовній заяві.
Крім того відповідачі Ульяновська державна нотаріальна контора та Грушківська сільська рада є неналежними відповідачами у справі, так як не є стороною у правовідносинах щодо спадкування після смерті ОСОБА_4
Тому позов не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст. 1272 ЦК України, ч.3 ст.10, ч.1 ст.60 ст.ст. 88, 212-215 224-226 ЦПК України,-
вирішив:
У задоволенні позову відмовити.
Відмовити ОСОБА_1 у продовженні їй строку для прийняття спадщини, а саме: земельної ділянки НОМЕР_1, площею 2,41 га., що розташована на території Грушківської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області та підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серія Р2 № 481005, кадастровий № 3525581300:02:000:0079, що належала ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області через Ульяновський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: А. А. Бондаренко
Суд | Ульяновський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2014 |
Оприлюднено | 16.05.2014 |
Номер документу | 38677851 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ульяновський районний суд Кіровоградської області
Бондаренко А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні