Рішення
від 06.05.2014 по справі 924/317/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"06" травня 2014 р.Справа № 924/317/14

за позовом заступника прокурора міста Хмельницького в інтересах держави в особі управління комунального майна Хмельницької міської ради, міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, м. Хмельницький (орган, уповноважений здійснювати функції у спірних правовідносинах - Хмельницька міська рада, м. Хмельницький)

до приватного підприємства "Крігер", м. Хмельницький

про стягнення 79593,15 грн. заборгованості з орендної плати, 481,44 грн. пені; розірвання договору оренди; зобов'язання повернути майно

Суддя Смаровоз М.В.

Представники:

управління комунального майна Хмельницької міської ради: Богачова Л.М. - за довіреністю від 08.01.2014р.;

міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності: Лаврентюк Л.Є. - за довіреністю від 11.09.2013р.;

Хмельницької міської ради: Кучевська Г.В. - за довіреністю від 14.04.2011р.;

приватного підприємства "Крігер": не з'явився;

прокуратури міста Хмельницького: Ткачук Н.С.

У судовому засіданні 06.05.2014р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Представники прокуратури та позивачів, з урахуванням прийнятої судом заяви про зменшення розміру позовних вимог від 06.05.2014р., просять суд стягнути з приватного підприємства "Крігер" на користь міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності 79593,15 грн. заборгованості з орендної плати (за січень-лютий 2014р.), 481,44 грн. пені (за період з 26.01.2014р. по 28.02.2014р.); розірвати договір оренди майна (нерухомого або іншого), що належить до комунальної власності, укладений 06.08.2013р. між управлінням комунального майна Хмельницької міської ради, приватним підприємством "Крігер" та міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності; зобов'язати приватне підприємство "Крігер" повернути балансоутримувачу - міському комунальному підприємству по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності нежитлове приміщення загальною площею 187,4 кв. м, яке розташоване по вул. Проскурівського підпілля, 16 у м.Хмельницькому.

В обгрунтування своїх позовних вимог, зокрема, вказується на порушення відповідачем п.5.3. договору, відповідно до якого орендар зобов'язаний сплачувати в повному обсязі орендну плату щомісяця до 25 числа поточного місяця. Посилаючись на ст.ст. 526, 625 ЦК України, ст.ст. 18, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", представники прокуратури та позивачів просять свої позовні вимоги задовольнити.

Відповідач, повідомлений належним чином про розгляд справи, відзив на позов не подав, позовні вимоги не оспорив, повноважного представника для участі у судовому засіданні не направив, що не перешкоджає вирішенню спору згідно зі ст. 75 ГПК України.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

06.08.2013р. між управлінням комунального майна Хмельницької міської ради (орендодавцем), приватним підприємством „Крігер" (орендарем) та міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (отримувачем коштів) було укладено договір оренди майна (нерухомого або іншого), що належить до комунальної власності (далі договір), відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення, загальною площею 187,4 кв. м, розміщене за адресою: м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, 16, розташоване у підвалі чотирьохповерхової будівлі, що знаходиться на балансі міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, вартість якого встановлена за результатами проведення незалежної оцінки і становить відповідно до Звіту про оцінку майна 451966 грн. станом на 30.04.2013р. Майно передається в оренду для торгівлі непродовольчими товарами строком на 2 роки і 11 місяців з 06.08.2013р. по 06.07.2016р. (п. 1.1. договору).

Згідно з п.2.1. договору орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна з балансоутримувачем.

У відповідності до п.2.3. договору у разі припинення цього договору майно повертається орендарем балансоутримувачу. Орендар повертає майно балапсоутримувачу аналогічно порядку, встановленому при передачі майна орендарю цим договором. Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі.

Як передбачено п. 3.1. договору, за результатами конкурсу та відповідно до протоколу комісії по проведенню конкурсів по визначенню орендарів нерухомого майна, яке перебуває в міській комунальній власності від 26.07.2013 року № 2 стартова орендна плата за перший місяць оренди становить - 5649,58 грн., запропонована орендна плата - 33000грн. (без врахування індексу інфляції з дати проведення оцінки). Орендна плата корегується на індекс інфляції за період з дати проведення оцінки (з 30.04.2013р. по 06.08.2013р.) - 1,001. Орендна плата за перший місяць оренди серпень 2013р. (зкоригована на індекс інфляції за травень, червень 2013р. та без врахування індексу інфляції за липень, серпень 2013р.) складає 33033 грн. Сума орендної плати за перший місяць оренди серпень 2013р. - 33033 грн. (зкоригована на індекс інфляції за травень, червень 2013р. та без врахування індексу інфляції за липень, серпень 2013 року). Сума орендної плати за перший місяць оренди серпень 2013 року підлягає корегуванню на індекс інфляції за липень 2013 року.

Пункт 3.2. договору передбачає, що орендна плата (визначена п.3.1. договору) за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

Як передбачено п.3.3. даного договору, орендна плата нараховується до 25 числа поточного місяця на обумовлений в договорі рахунок.

Відповідно до п. 3.5. договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі 1 відсотка від суми заборгованості з урахуванням індексації за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Пунктом 5.3. договору визначено, що орендар зобов'язаний сплачувати в повному обсязі орендну плату щомісяця до 25 числа поточного місяця.

У п.5.8. договору передбачено обов'язок орендаря у раз припинення або розірвання договору повернути майно балансоутримувачу в належному стані.

Відповідно до п. 9.5. договору в разі несвоєчасної сплати орендної плати, як передбачено цим договором та чинним законодавством України, орендодавець має право достроково розірвати договір оренди.

Згідно з п. 10.3 договору за ініціативою однієї із сторін цей договір може бути розірвано рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством.

Передбачене договором майно передано відповідачеві згідно акту приймання-передачі від 06.08.2013р.

Управлінням комунального майна було надіслано відповідачу пропозицію від 16.01.2014р. про розірвання договору оренди від 06.08.2013р.

Директором міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності надіслано вимогу про оплату заборгованості за оренду приміщення комунальної власності № 96/11в від 25.02.2014р., адресовану ПП „Крігер".

Також в матеріалах справи наявні: розрахунок заборгованості, довідка від 25.02.2014р. тощо.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Ст. 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.551 Цивільного кодексу України, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до ст.3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені, встановлений за згодою сторін, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до ст.759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Як передбачено частинами 1, 5 ст.762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

В силу ст.611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, розірвання договору.

Згідно з ч.3 ст.26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до ст.783 Цивільного кодексу України, наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо: 1) наймач користується річчю всупереч договору або призначенню речі; 2) наймач без дозволу наймодавця передав річ у користування іншій особі; 3) наймач своєю недбалою поведінкою створює загрозу пошкодження речі; 4) наймач не приступив до проведення капітального ремонту речі, якщо обов'язок проведення капітального ремонту був покладений на наймача.

Перелік підстав для розірвання договору на вимогу наймодавця, наведений у ст.783 Цивільного кодексу України, не є вичерпним, і договір найму може бути достроково розірвано рішенням суду за наявності загальних підстав, передбачених ст.651 Цивільного кодексу України.

Вдіповідно до ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Пунктом 3 ст.3, ст.627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Як вбачається зі змісту п.9.5. договору оренди від 06.08.2013р., в разі несвоєчасної сплати орендної плати, як передбачено цим договором та чинним законодавством України, орендодавець має право достроково розірвати договір оренди. При цьому, відповідно до пунктів п.3.3., 5.3. договору, орендна плата перераховується в повному обсязі отримувачу коштів до 25 числа поточного місяця на обумовлений договором рахунок. Також судом встановлено, що відповідно до п. 3.5. договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі 1 відсотка від суми заборгованості з урахуванням індексації за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Як стверджують представники прокуратури, позивачів та випливає з наявних матеріалів справи, відповідач свої зобов'язання за договором оренди від 06.08.2013р. належним чином не виконує, в результаті чого склалась заборгованість перед отримувачем коштів, в тому числі 79593,15 грн. заборгованості з орендної плати (за січень-лютий 2014р.), 481,44 грн. пені (за період з 26.01.2014р. по 28.02.2014р.). Тому позовні вимоги в частині стягнення означених сум підлягають задоволенню. Відповідачем доказів на підтвердження добровільного погашення вказаної заборгованості не подано.

Враховуючи наведені вище положення актів законодавства та встановлені судом факти, зважаючи на зміст договору оренди, оскільки для виникнення права на розірвання договору оренди від 06.08.2013р., згідно з пунктом 9.5. договору, достатньо констатації факту несвоєчасної сплати орендної плати відповідачем, суд важає правомірними та обгрунтованими позовні вимоги про розірвання договору оренди, тому вони підлягають задоволенню.

Відповідачем не доведено будь-якими доказами відсутність його вини у порушенні взятого на себе договірного зобов'язання та вжиття всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання умов договору оренди.

Відповідно до ст.785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Беручи до уваги викладене, позовні вимоги про зобов'язання повернути майно також є обґрунтованими і підлягають задоволенню (враховуючи при цьому положення п.9.10. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. № 6 „Про судове рішення").

Судові витрати відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст.ст.1, 2, 4 5 , 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства "Крігер" (м. Хмельницький, вул. Озерна, буд. 10/1, корпус 5, кв. 90 , ідентифікаційний код 35908336) на користь міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, 2, ідентифікаційний код 30579655) 79593,15 грн. заборгованості з орендної плати, 481,44 грн. пені.

Видати наказ.

Розірвати договір оренди майна (нерухомого або іншого), що належить до комунальної власності, укладений 06.08.2013р. між управлінням комунального майна Хмельницької міської ради, приватним підприємством "Крігер" та міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності.

Приватному підприємству "Крігер" (м. Хмельницький, вул. Озерна, буд. 10/1, корпус 5, кв. 90, ідентифікаційний код 35908336) повернути балансоутримувачу - міському комунальному підприємству по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, 2, ідентифікаційний код 30579655) нежитлове приміщення загальною площею 187,4 кв. м, яке розташоване по вул. Проскурівського підпілля, 16 у м.Хмельницькому.

Видати наказ.

Стягнути з приватного підприємства "Крігер" (м. Хмельницький, вул. Озерна, буд. 10/1, корпус 5, кв. 90, ідентифікаційний код 35908336) в доход Державного бюджету України (код класифікації доходів 22030001, отримувач коштів - УДКСУ у м. Хмельницькому, рахунок отримувача № 31218206783002, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 4263 грн.

Видати наказ.

Повний текст рішення складено 12.05.2014р.

Суддя М.В. Смаровоз

Віддрук. 2 прим.: 1 - до справи; 2 - відповідачу (29000, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Озерна, буд. 10/1, корпус Б, кв. 90).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення06.05.2014
Оприлюднено19.05.2014
Номер документу38689831
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/317/14

Ухвала від 01.04.2014

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Рішення від 06.05.2014

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні