ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2014 року м. Львів Справа № 9104/30831/10
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Рибачука А.І.,
суддів - Клюби В.В., Яворського І.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу державного реєстратора виконавчого комітету Тернопільської міської ради Грицик Світлани Володимирівни на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 липня 2010 року по справі № 2-а-2024/10/1970 за позовом ОСОБА_2 до державного реєстратора виконавчого комітету Тернопільської міської ради Грицик Світлани Володимирівни про скасування державної реєстрації,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до державного реєстратора виконавчого комітету Тернопільської міської ради Грицик С.В., в якому просив скасувати державну реєстрацію Приватного підприємства «Ремакс менеджмент консалтинг груп» (далі - ПП «Ремакс менеджмент консалтинг груп»), код ЄДРПОУ № 35708638, Приватного підприємства «Приват менеджмент груп» (далі - ПП «Приват менеджмент груп»), код ЄДРПОУ № 35708624, Приватного підприємства «Скайінвест» (далі - ПП «Скайінвест»), код ЄДРПОУ № 35708687.
Позовні вимоги обґрунтовував посиланням на те, що державна реєстрація зазначених підприємств проведена його представником на підставі довіреності, однак, за відсутності його волевиявлення щодо їх створення для здійснення підприємницької діяльності, що вказує на протиправність такої реєстрації.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 липня 2010 року вказаний позов задоволено. Скасовано державну реєстрацію ПП «Ремакс менеджмент консалтинг груп», ПП «Приват менеджмент груп» та ПП «Скайінвест».
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, державний реєстратор виконавчого комітету Тернопільської міської ради Грицик С.В. подала апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні даного позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує посиланням на те, що державна реєстрація ПП «Скайінвест», ПП «Приват менеджмент груп» та ПП «Ремакс менеджмент консалтинг груп» проведена відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Також зазначає, що висновок суду першої інстанції про можливість реалізації права на створення юридичної особи виключно фізичною особою є помилковим, оскільки згідно з нормами чинного законодавства таке право також може бути реалізоване і уповноваженими особами.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому на підставі пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачем 15 лютого 2008 року було видано довіреність, якою він уповноважив ОСОБА_3 створювати за його участю підприємства незалежно від виду та організаційної форми, представляти його інтереси в органах державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, податкових органах, органах внутрішніх справ, податкової міліції, органах Пенсійного фонду, соціального страхування, інших фондах, статистики тощо, на загальних зборах створювати за його участю підприємства з усіма правами, наданими учаснику (засновнику) чинним законодавством та установчими документами, реєструвати від його імені в порядку, передбаченому чинним законодавством, іноземні інвестиції; представляти його інтереси з питань відповідної реєстрації будь-якого придбаного ним рухомого та нерухомого майна, у тому числі житлових та нежитлових приміщень, житлових будинків та земельних ділянок. З метою реалізації зазначених повноважень, позивачем надано ОСОБА_3 право подавати від його імені заяви, підписуватись за нього на будь-яких документах, підписувати установчий протокол (протокол про створення), статут та установчий договір, отримувати свідоцтво про державну реєстрацію, установчі документи, замовляти і отримувати печатку та штампи тощо. Дана довіреність посвідчена приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрована в реєстрі за № 1323 та зберігає чинність до 15 лютого 2011 року.
На підставі даної довіреності за ОСОБА_2 державним реєстратором виконавчого комітету Тернопільської міської ради Грицик С.В. 26 лютого 2008 року здійснено державну реєстрацію ПП «Скайінвест» та ПП «Приват менеджмент груп», а 27 лютого 2008 року - ПП «Ремакс менеджмент консалтинг груп».
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що право на заснування юридичних осіб фізичною особою належить до особистих немайнових прав громадян, реалізація яких повинна здійснюватись особисто, а тому, оскільки рішення про заснування юридичних осіб та їх статути не були підписані ОСОБА_2, а уповноваженою ним особою, державна реєстрації таких юридичних осіб є протиправною.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з частиною 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.
Частиною 1 статті 56 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства.
Згідно з статтею 57 Господарського кодексу України установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.
Статут (положення) затверджується власником майна (засновником) суб'єкта господарювання чи його представниками, органами або іншими суб'єктами відповідно до закону.
Вказана норма кореспондує з нормою статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відповідно до якої установчі документи юридичної особи викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що як сам засновник, так і уповноважена ним особа вправі звертатись до державного реєстратора для проведення державної реєстрації юридичної особи, а також підписувати установчі документи такої юридичної особи, в тому числі і статут.
Натомість висновок суду першої інстанції про належність права фізичної особи на створення юридичної особи до її особистих немайнових прав є помилковим, оскільки зміст такого права не пов'язаний з можливостями фізичної особи вільно на власний розсуд визначати свою поведінку у сфері свого приватного життя.
З огляду на викладене, а також те, що державна реєстрація ПП «Скайінвест», ПП «Приват менеджмент груп» та ПП «Ремакс менеджмент консалтинг груп» проведена відповідачем за зверненням про вчинення відповідних дій уповноваженого представника ОСОБА_2, на підставі підписаних нею всіх необхідних документів, то суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для скасування їх державної реєстрації.
Враховуючи те, що фактичні обставини справи судом першої інстанцій встановлено повно та правильно, але неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, відповідно до повноважень, наданих статтею 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу державного реєстратора виконавчого комітету Тернопільської міської ради Грицик Світлани Володимирівни задовольнити, постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 липня 2010 року по справі № 2-а-2024/10/1970 - скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до державного реєстратора виконавчого комітету Тернопільської міської ради Грицик Світлани Володимирівни про скасування державної реєстрації.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: А.І. Рибачук
Судді В.В. Клюба
І.О. Яворський
Суд | Львівський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2014 |
Оприлюднено | 20.05.2014 |
Номер документу | 38694937 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Рибачук А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні