ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2014 рокуСправа № 912/584/14 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Поліщук Г.Б., розглянувши матеріали справи № 912/584/14
за позовом: Прокурора Кіровоградського району Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області, м. Кіровоград
та Івано-Благодатненська сільська рада, с. Івано-Благодатне Кіровоградського району Кіровоградської області
до відповідача: садівничого товариства "Аграрна Флора", с. Івано-Благодатне Кіровоградського району Кіровоградської області
про зобов'язання повернути самовільно зайняту земельну ділянку, стягнення 6042,38грн.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від прокуратури - Боруш А.О., наказ № 550к від 04.09.2013р.;
від позивача 1 - участі не брали;
від позивача 2 - Бебко В.В., довіреність № 119 від 19.03.2014р.;
від відповідача - Цимбал Л.В. - керівник;
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Прокурором Кіровоградського району подано позов про зобов'язання садівничого товариства "Аграрна Флора" повернути самовільно зайняту земельну ділянку шляхом звільнення та складання акту приймання-передачі, та стягнення 6042,38грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Позовна заява мотивована тим, що за результатами перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства садівничим товариством "Аграрна Флора", проведеної старшим інспектором Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області, встановлено самовільне використання земельної ділянки площею 6,2014га на території Івано-Благодатненської сільської ради Кіровоградського району, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою відсутні.
На підставі матеріалів перевірки Держсільгоспінспекції у Кіровоградській області у відповідності до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу здійснено розрахунок шкоди, що становить заявлену до стягнення суму у розмірі 6042,38грн.
Позивач 1 - Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області у наданих господарському суду поясненнях підтримав поданий прокурором позов.
Позивачем 2 - Івано-Благодатненською сільською радою листом від 11.03.2014 року повідомлено господарський суд про підтримання позовної заяви прокурора Кіровоградського району та просить не вилучати дану земельну ділянку, надавши можливість садівничому товариству "Аграрна Флора" укласти договір оренди.
Відповідач письмовий відзив на позовну заяву не подав, навівши в судовому засіданні усні пояснення відносно того, що на даний час ним вчиняються дії щодо належного оформлення земельної ділянки.
У відповідності приписів ст. 75 Господарського процесуального кодексу України господарський суд розглядає дану справу за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
26.12.2013 року державними інспекторами Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства садівничим товариством "Аграрна Флора", про що складено акт (а.с. 18).
В ході перевірки встановлено, що садівниче товариство "Аграрна Флора" в особі керівника Цимбал Л.В. самовільно використовує земельну ділянку площею 6,2014 га земель сільськогосподарського призначення державної власності, що знаходиться на території Івано-Благодатненської сільської ради Кіровоградського району під вирощування сільськогосподарських культур.
Перевірка проводилась в присутності землевпорядника Івано-Благодатненської сільської ради.
Таким чином, факт самовільного зайняття та використання спірної земельної ділянки зафіксовано в наведеному акті перевірки, з яким ознайомлений керівник товариства, про що свідчить його підпис на даному акті.
26.12.2013 року старшим державним інспектором Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області складено протокол №331 про вчинення керівником садівничого товариства "Аграрна Флора" Цимбал Л.В. адміністративного правопорушення та внесено припис № 497 від 26.12.2013 року з вимогою в 30-денний термін усунути порушення земельного законодавства (а.с. 19, 21).
Поряд з цим, 30.12.2013 року головним державним інспектором Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області винесено постанову № 331, якою Цимбал Л.В. визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 53-1 КУпАП (самовільне зайняття земельної ділянки) та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 697,00 грн (а.с. 20).
Припис старшого державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області щодо усунення порушення земельного законодавства відповідач не виконав, порушення земельного законодавства не усунув, спірну земельну ділянку не звільнив.
Старшими державними інспекторами Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття спірної земельної ділянки та визначено розмір заподіяної шкоди, що становить 6042,38грн (а.с. 24).
Шкода відповідачем в добровільному порядку не сплачена.
Таким чином, господарським судом встановлено, що відповідач фактично використовує земельну ділянку площею 6,2014 га, яка знаходиться на території Івано-Благодатненської сільської ради Кіровоградського району та області, за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду), за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, та відповідно без державної реєстрації цих прав, що є порушенням вимог ст. 125, 126 Земельного кодексу України і вважається протиправним.
Господарський суд враховує, що відповідачем факт користування спірною земельною ділянкою не спростований і підтверджений матеріалами проведених перевірок.
Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням і охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування передбачено в статті 122 Земельного кодексу України.
Так, згідно частини 4 названої статті центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою зазначеної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
У відповідності до Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України № 445 від 08.04.2011, Державне агентство земельних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який відповідно до покладених на нього завдань передає згідно закону безпосередньо або через визначені в установленому порядку територіальні органи земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб.
В пункті 4.32 Положення про Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державного агентства земельних ресурсів України № 261 від 14.06.2013 вказано, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.
З викладеного слідує, що право розпорядження землями сільськогосподарського призначення в межах області належить Головному управлінню Держземагентства у Кіровоградській області.
Прокурором надано до суду копію листа Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, з якого вбачається, що до управління Держземагентства у Кіровоградському районі надійшла заява про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок СТ "Аграрна Флора" в оренду строком на 10 років для ведення садівництва. Управлінням надано висновок про відмову у погодженні проекту землеустрою 527/0419/11-14 від 29.01.2014р. Копію вказаного висновку прокурором також залучено до матеріалів справи.
Згідно приписів ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Відмова відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку обмежує законного власника в особі Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області в праві розпоряджатись земельною ділянкою, чим завдається шкода державним інтересам.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов'язання садівничого товариства "Аграрна Флора" повернути самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 1,4 га, що знаходиться на території Івано-Благодатненської сільської ради Кіровоградського району та області Головному управлінню Держземагентства у Кіровоградській області шляхом звільнення та складання акту прийому-передачі є обґрунтованою, відповідачем належними та допустимими доказами не спростованою, а тому підлягає задоволенню.
Згідно з вимогами пункту 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. №963, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок проводиться інспекціями Мінприроди або Державною інспекцією контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами. При цьому відповідно до пункту 4 вказаної Методики розмір заподіяної шкоди самовільним зайняттям земельної ділянки визначається виключно виходячи з площі земельної ділянки, середньорічного доходу та коефіцієнтів функціонального використання земель і індексації нормативної грошової оцінки земель.
На підставі матеріалів перевірки у відповідності до вищезазначеної Методики посадовою особою Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області здійснено розрахунок шкоди, що становить заявлену до стягнення суму у розмірі 6042,38грн. (а.с. 24).
Оскільки самовільне зайняття земельної ділянки має наслідком відповідно до положень вказаної Методики спричинення шкоди у розмірі, що встановлюється у визначеному нею порядку, розрахунок шкоди здійснено уповноваженим на це органом, суд вважає обґрунтованою вимогу прокурора про стягнення 6042,38грн. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.
Крім того, відповідно до приписів статті 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала. Отже, у випадках самовільного зайняття земельних ділянок чи вчинення інших порушень земельного законодавства шкода відшкодовується особою, що її заподіяла. Вказана стаття унормовує загальні підстави для відшкодування шкоди в рамках позадоговірних (деліктних) зобов'язань. Деліктна відповідальність за загальним правилом настає лише за наявності вини заподіювача шкоди. Фактичною підставою для застосування такого виду відповідальності є вчинення особою правопорушення. При цьому, юридичною підставою позадоговірної відповідальності є склад цивільного правопорушення, елементами якого є шкода, протиправна поведінка, причинний зв'язок між шкодою і протиправною поведінкою, вина. Шкода це зменшення або знищення майнових чи немайнових благ, що охороняються законом. Протиправною є поведінка, що не відповідає вимогам закону або договору, тягне за собою порушення майнових прав та інтересів іншої особи і спричинила заподіяння збитків. Причинний зв'язок як елемент цивільного правопорушення виражає зв'язок протиправної поведінки і шкоди, що настала, при якому протиправність є причиною, а шкода - наслідком.
Враховуючи те, що в діях відповідача є всі складові цивільного правопорушення щодо заподіяння шкоди внаслідок самовільного використання земельної ділянки, господарський суд вважає правомірним нарахування та стягнення з відповідача шкоди в розмірі 6042,38грн.
Враховуючи матеріали справи та норми чинного законодавства, позовні вимоги прокурора Кіровоградського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області та Івано-Благодатненської сільської ради Кіровоградського району є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору в сумі 3045,00 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Зобов'язати садівниче товариство "Аграрна Флора" (код ЄДРПОУ 37277360) повернути самовільно зайняту земельну ділянку шляхом звільнення та складання акту прийому-передачі земельної ділянки загальною площею 6,2014га, що знаходиться на території Івано-Благодатненської сільської ради Кіровоградського району.
3. Стягнути з садівничого товариства "Аграрна Флора" (27635, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с. Івано-Благодатне, вул. Лісова поляна, 1, кв. 12, код ЄДРПОУ 37277360) в дохід бюджету Івано-Благодатненської сільської ради шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 6042,38грн., зарахувавши кошти за кодом бюджетної класифікації 24062200 "Кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" за реквізитами: р/р 31413611700207, МФО 823016, код бюджетної класифікації 24062200, код ЄДРПОУ 38036997, отримувач УК у Кіровоградському районі/с. Івано-Благодатне.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Стягнути з садівничого товариства "Аграрна Флора" (27635, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с. Івано-Благодатне, вул. Лісова поляна, 1, кв. 12, код ЄДРПОУ 37277360) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 3045,00грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
5. Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
6. Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 16.05.2014р.
Суддя Г.Б. Поліщук
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2014 |
Оприлюднено | 19.05.2014 |
Номер документу | 38708608 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Поліщук Г.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні