cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15.05.2014 Справа № 920/695/14
За позовом: Сумської міської ради, м. Суми
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Запал Авто», м. Суми
про внесення змін до договору оренди
Суддя В.Л.Котельницька
Представники сторін:
від позивача - М.С.Парфененко (довіреність № 278/02.02.02-17 від 10.02.2014)
від відповідача - не прибув
За участю секретаря судового засідання - І.М.Петрович
Суть спору: позивач згідно поданого позову просить суд вважати укладеними зміни до розділу 3 Договору оренди земельної ділянки від 11.08.2006, зареєстрованого в Сумському міському реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.08.2006 за № 040661201132 шляхом викладення першого речення розділу 3 договору в наступній редакції: «Орендна плата на рік становить 4,0% від нормативної грошової оцінки землі»; а також судові витрати покласти на відповідача.
Оскільки з матеріалів справи (лист відповідача №27 від 27.01.2014) та Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що позивачем в позовній заяві буда помилково зазначена назва юридичної особи, правонаступником якої є відповідач, суд дійшов висновку, що вірна назва відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Запал Авто», м.Суми.
Відповідач письмового відзиву на позовну заяву не подав, представник відповідача в судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення поштового відправлення, направленого на юридичну адресу ТОВ «Запал Авто»: м.Суми, вул. Інтернаціоналістів,22.
Відповідно до статті 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважного представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив:
23.03.2006 між позивачем та ПФ «Запал Авто» (правонаступником якої є відповідач) у справі був укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,0798 га за адресою: м. Суми, вул. Черепіна (навпроти будинку № 36) під розміщення торгівельно-офісного приміщення, зареєстрований в Сумському міському реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.08.2006 за № 040661201132.
У розділі 3 укладеного договору сторонами погоджено, що орендна плата на період будівництва, але не більше ніж на два роки, становить 1,0% від нормативної грошової оцінки землі; орендна плата на рік через вищевказані два роки становить 2,0% від нормативної грошової оцінки землі. Складовими частинами розрахунку орендної плати є: розмір відсотку від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - постійна величина, застосовується для проведення розрахунку орендної плати; нормативна грошова оцінка землі станом на дату укладання договору; коефіцієнт індексації, що враховується при щорічному перерахунку грошової оцінки землі згідно з Постановою КМУ «Про індексацію грошової оцінки землі» № 783. Орендна плата обов'язково перераховується щорічно станом на 01 січня поточного року у разі зміни розміру коефіцієнта індексації, що застосовується при проведенні розрахунку грошової оцінки землі, про що повідомляється орендар. Перерахунок є невід'ємною частиною договору.
Згідно із діючим земельним законодавством України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими законами та нормативно-правовими актами.
Так, згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Приписами ст. 288 Податкового кодексу України визначено, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі одного відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Сумською міською радою рішенням від 26.12.2007 № 1119-МР «Про затвердження грошової оцінки земель міста Суми» було відкориговано нормативну грошову оцінку земель м. Суми та затверджено грошову оцінку земель, розроблену ДП «Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
Рішенням від 24.06.2009 № 2763-МР «Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми» із змінами, внесеними рішенням Сумської міської ради від 15.07.2009 № 2862-МР, затверджено розміри відсотків від грошової оцінки землі, в залежності, зокрема, від функціонального використання землі. Цей розмір відсотків іншими рішеннями Сумської міської ради не змінювався, в судовому порядку не оскаржувався, а тому таке волевиявлення ради, оформлене вищезгаданим рішенням, стосується правовідносин, з яких виник даний спір.
Рішенням від 04.12.2013 № 2870-МР Сумська міська рада вирішила запропонувати орендарям, зазначеним у додатку (в тому числі і відповідачу у даній справі), внести зміни до договорів оренди земельних ділянок у частині розміру орендної плати згідно з рішенням Сумської міської ради від 24.06.2009 № 2763-МР «Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовується для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми».
Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, на підставі пункту 2 рішення Сумської міської ради від 04.12.2013 № 2870-МР листом від 09.01.2014 № 39/11.01-20 звернулось до відповідача з пропозицією привести укладений договір до вимог чинного законодавства.
Листом від 27.01.2014 № 27 відповідач відмовився вносити зміни до договору оренди земельної ділянки.
Пунктом 5.1 договору оренди земельної ділянки передбачено, що зміни умов договору можливі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується в судовому порядку.
У той же час пункт 4.1 вказаного договору передбачає право позивача вимагати перегляду розміру орендної плати у випадку підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення відповідно до законодавства України розмірів земельного податку тощо.
Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Вищевикладені обставини свідчать про те, що сторони не досягли згоди щодо зміни договору в частині розміру орендної плати. А тому у позивача виникло право на звернення до господарського суду з позовною вимогою щодо внесення змін до розділу 3 договору оренди земельної ділянки в частині розміру плати за землю.
Згідно статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом .
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно статті 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни договору в процесі його виконання цілком допускається. Заборонена лише зміна ціни договору, який повністю виконано.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (Постанова Пленуму Вищого господарського Суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»).
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна мінімального та граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (постанови Верховного Суду України від 06.12.2010 № 2-1/10068-2008, від 23.05.2011 № 7/105-10 (№30/234-09), від 30.05.2011 № 17/299-10, від 04.07.2011 № 41/81 пд).
Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги визнаються судом правомірними, обґрунтованими, такими, що повністю підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню, оскільки станом на дату судового розгляду вищевказаний договір не припинений, у встановленому законодавством порядку не розірваний, є чинним, земельна ділянка відповідно до умов договору використовується відповідачем.
Згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України суд відшкодовує позивачу витрати по сплаті судового збору за рахунок відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Вважати укладеними зміни до розділу 3 Договору оренди земельної ділянки від 11.08.2006, зареєстрованого в Сумському міському реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.08.2006 за №040661201132, а саме: в частині розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі, шляхом викладення першого речення розділу 3 договору в наступній редакції: «Орендна плата на рік становить 4,0% від нормативної грошової оцінки землі».
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Запал Авто» (40034, м.Суми, вул. Інтернаціоналістів, 22; код ЄД РПОУ 30268077) на користь Сумської міської ради (40000, м. Суми, пл. Незалежності, 2; код 23823253) 1 218 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складене 16.05.2014.
Суддя В.Л. Котельницька
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2014 |
Оприлюднено | 20.05.2014 |
Номер документу | 38715013 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Котельницька Вікторія Леонідівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні