Рішення
від 08.04.2014 по справі 910/4319/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/4319/14 08.04.14

За позовом Комунального підприємства "Діловий центр "Чернігівської обласної ради";

до Українського інституту експертизи сортів рослин;

про відшкодування витрат 8 170,77 грн.

О. В. Мандриченко

Представники:

Від позивача: Дайнеко В.І., представник, довіреність № 1 від 04.04.2014 р.;

Від відповідача: Сіренко А. М., представник, довіреність № 5 від 20.03.2014 р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить стягнути з відповідача 8 065,33 грн. боргу з відшкодування витрат за комунальні послуги та утримання будівлі, пеню у розмірі 105,44 грн., а також витрати по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.03.2014 р. порушено провадження у справі №910/4319/14, розгляд справи призначено на 08.04.2014 р.

У судовому засіданні 08.04.2014 р. представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач у своєму відзиві на позовну заяву та представник останнього у судовому засіданні визнав суму основної заборгованості у розмірі 8 065,33 грн.

Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд-

ВСТАНОВИВ:

Між Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради (після правонаступництва - Комунальне підприємство "Діловий центр" Чернігівської обласної ради) (орендодавець) та Чернігівським обласним державним центром експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Чернігівської області (орендар) 14.01.2011 р. було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області №59 (надалі - "Договір").

Відповідно до п. 1.1 договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування напівпідвальні нежитлові приміщення, які перебувають на бухгалтерському обліку Головного управління Держкомзему у Чернігівській області і знаходяться за адресою: м. Чернігів, пр-т. Миру, 61, у складі:

1.1.1 Напівпідвальні приміщення з 9 кімнат, загальною площею (з урахуванням коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальному) - 163,27 кв.м., корисною площею - 125,7 кв.м., що не мають окремого входу.

Згідно п. 1.2 договору майно передається в оренду з метою розміщення адміністративних приміщень Чернігівського обласного державного центру експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Чернігівської області.

Орендар вступає в строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна, який є невід'ємною частиною цього договору (п. 2.1 договору). Обов'язок по складанню акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає майно іншій стороні договору (п. 2.4 договору).

Відповідно до п. 3.1 договору орендна плата є платежем у грошовій формі, який орендар вносить орендодавцю незалежно від наслідків діяльності орендаря та сплачується за весь термін фактичного користування майном, що визначається на підставі акта приймання-передачі в оренду та акта приймання-передачі майна з орендного користування.

До орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат та плата за землю (п. 3.2 договору).

Пунктом 5.1.2 договору визначено, що орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Відповідно до п. 10.1 договору цей договір діє з 14.01.2011 р. по 12.01.2014 р.

На виконання умов договору Управління комунального майна Чернігівської обласної ради на підставі акту прийому-передачі в оренду майна комунальної власності області передало, а Чернігівський обласний державний центр експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Чернігівської області прийняло в строкове платне користування напівпідвальні нежитлові приміщення загальною площею 163,27 кв.м., корисною площею - 125,7 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Чернігів, пр-т. Миру, 61

Відповідно до п. 5.1.6. договору обов'язком орендаря є компенсація орендодавцю вартості наданих комунальних послуг пропорційно займаній площі згідно виставлених рахунків.

В 2012 році орендар реорганізований у філію «Чернігівський обласний Державний центр експертизи сортів рослин» Українського інституту експертизи сортів рослин».

Між КП «Діловий центр» та філією 27 грудня 2012 року укладено договір про відшкодування витрат за надані комунальні послуги та витрат на утримання орендованого майна орендарем № 47-12.

Відповідно до п.2.2.3. договору про надання комунальних послуг орендар зобов'язався компенсовувати орендодавцеві здійснені ним витрати з оплати комунальних послуг та витрати з утримання будівлі у 5-денний термін з моменту виставлення відповідних рахунків.

На виконання умов договору позивачем для оплати комунальних послуг було виставлено відповідачу рахунки на загальну суму 11 805,43 грн. Отримання відповідачем вказаних рахунків підтверджується відповідною відміткою на кожному рахунку із зазначенням дати отримання, ініціалів та підпису особи отримувача.

Проте, як зазначає позивач, відповідач в порушення умов договору, взятого на себе грошового зобов'язання щодо відшкодування за надані комунальні послуги та витрати на утримання орендованого майна належним чином не виконав, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість по оплаті комунальних послуг у розмірі 8 065,33 грн., яка станом на момент звернення позивача до суду не погашена.

Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно із ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Матеріалами справи підтверджується користування відповідачем нежитловим приміщенням та наявність у нього заборгованості у розмірі 8 065,33 грн. зі сплати витрат за комунальні послуги.

Згідно з пунктом 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Заборгованість відповідача перед позивачем у розмірі 8 065,33 грн. підтверджується матеріалами справи. Доказів погашення вказаної заборгованості відповідачем не надано.

Крім того, наявність вказаної заборгованості було підтверджено відповідачем в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Український інститут експертизи сортів рослин обставин, з якими чинне законодавство пов'язує можливість звільнення його від відповідальності за порушення зобов'язання, не наведено.

За таких обставин, позовна вимога КП "Діловий центр" Чернігівської обласної ради про стягнення з Українського інституту експертизи сортів рослин заборгованості у розмірі 8 065,33 грн. є правомірною та обґрунтованою.

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 105,44 грн. за прострочення виконання грошового зобов'язання зі сплати орендних платежів.

Судом встановлено, що відповідач у встановлений строк свого обов'язку по перерахуванню коштів не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов'язання, тому дії відповідача є порушенням зобов'язання (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом відповідальності.

Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, якими зокрема є сплата неустойки.

У відповідності до ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

За змістом ст.ст. 546, 549 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, різновидом якої є штраф та пеня.

Частиною 2 ст. 549 Цивільного кодексу України встановлено, що штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно із п. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до п. 2.3. договору про надання комунальних послуг у разі несвоєчасної або в неповному обсязі компенсації вартості комунальних послуг та компенсації витрат з утримання будівлі орендар повинен сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожен день прострочення платежу.

Суд перевірив та вважає за можливе задовольнити вимогу позивача про стягнення з відповідача пеню у розмірі 105,44 грн.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги КП "Діловий центр" Чернігівської обласної ради обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Українського інституту експертизи сортів рослин (03041, м. Київ, вул. Генерала Родімцева, 15; ідентифікаційний код 38375886) на користь Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради (14005, м. Чернігів, пр-т. Миру, 49-А; ідентифікаційний код 33469496) основну заборгованість у розмірі 8 065 (вісім тисяч шістдесят п'ять) грн. 33 коп., пеню у розмірі 105 (сто п'ять) грн. 44 коп., та судовий збір у розмірі 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. Видати наказ.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя О. В. Мандриченко Дата складання рішення 05.05.2014 р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення08.04.2014
Оприлюднено19.05.2014
Номер документу38719932
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/4319/14

Рішення від 08.04.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні