Рішення
від 19.05.2009 по справі 24-2009
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

24-2009

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.

РІШЕННЯ

Іменем України

19.05.2009Справа №2-7/24-2009

За позовом Сакського міжрайонного прокурора (96500, м. Саки, вул. Леніна, 34) в інтересах держави в особі Фрунзенської сільської ради (96576, Сакський район, с. Фрунзе, вул. Гагаріна, 1, ідентифікаційний код 04368211)

До відповідача: Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд» (03110, м. Київ, вул. О. Пироговського, 19, корп.2, ідентифікаційний код 14277604)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -  Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель АР Крим (95038, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 114)

Про повернення самочинно зайнятої земельної ділянки та приведення її у первісний стан.

Суддя І. І. Дворний

                                        представники:

Від позивача –  Генрі В.А. – голова, посв. від 26.03.2006р.

Від відповідача    –   Коляда С.С. – представ., дов. б/н від 05.03.2009р.

Третя особа – Бекірова Д. І., предст., дов. від 08.01.2009 р.

Прокурор –  не з'явився.

        Суть справи: Сакський міжрайонний прокурор звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Фрунзенської сільської ради з позовом до Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд»,  в якому просить суд зобов'язати посадових осіб акціонерного товариства фірми «Укргазбуд» звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,5 га, яка знаходиться у південно-східній частині с. Фрунзе по вул. Береговій. Крім того, просить зобов'язати посадових осіб відповідача привести самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,5 га, яка використовується для розміщення виробничої бази і знаходиться у південно-східній частині с. Фрунзе по вул. Береговій, у первісний стан.

          Позовні вимоги мотивовані тим, що вказана вище земельна ділянка зайнята відповідачем без оформлення відповідних правовстановлювальних документів, тобто самовільно, використовується для розміщення будівельних майданчиків, транспорту, труб та інших будівельних матеріалів, що є порушенням положень чинного земельного законодавства.

Ухвалою ГС АР Крим від 25.12.2008 р. позовна заява була прийнята до розгляду, а до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, була залучена Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель АР Крим.

23.04.2009 р. до ГС АР Крим від Сакського міжрайонного прокурора надійшла заява про уточнення позовних вимог, відповідно якої він просить суд:

- зобов'язати Акціонерне товариство фірму «Укргазбуд» звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,5 га, яка знаходиться у південно-східній частині с. Фрунзе по вул. Береговій;

- зобов'язати Акціонерне товариство фірму «Укргазбуд» привести самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,5 га, яка використовується для розміщення виробничої бази і знаходиться у південно-східній частині с. Фрунзе по вул. Береговій у первісний стан шляхом знесення огородження, звільнення вказаної земельної ділянки від техніки, тимчасових споруд, а також усіх будівельних матеріалів та сміття.

Відповідач письмовий відзив на позов не надав, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами у порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Прокурор у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце слухання справи був проінформований належним чином рекомендованою кореспонденцією.

Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи судом не вбачається.

          Розгляд справи відкладався у порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

          За клопотанням сторін строк розгляду справи був продовжений у порядку статті 69 Господарського процесуального кодексу України.

          Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, суд

                                                         ВСТАНОВИВ :

Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Аналогічні положення закріплені в статті 1 Земельного кодексу України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Відповідно до частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст. 126 Земельного кодексу України).

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Пунктом д) частини 1 статті 6 цього Закону визначено, що до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать, зокрема, вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.

Державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи (частина 1 статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»).

Аналогічні положення закріплені пунктом 1.2 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 р. N 312.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2002 р. N 1958, Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель (Держземінспекція) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Держкомзему і йому підпорядковується.

Держземінспекція має територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за використанням і охороною земель (п. 10 Положення).

Як свідчать матеріали справи, 18.02.2007 р., 06.08.2008 р., 25.11.2008 р., працівниками Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АР Крим були проведені перевірки дотримання Акціонерним товариством фірмою «Укргазбуд» вимог земельного законодавства, за результатом яких були складені відповідні акти. В ході перевірок було встановлено, що БМУ-10 Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд» без правовстановлювальних документів на землю в порушення норм статей 125, 126 Земельного кодексу України використовується земельна ділянка площею приблизно 0,5 га під розміщення виробничої бази на землях жилої та громадської забудови с. Фрунзе, не наданих у власність чи користування.

За наслідком проведених перевірок та складених актів Інспекцією були винесені приписи про усунення виявлених порушень. Приписи відповідачем виконані не були, через що був складений відповідний протокол про адміністративне правопорушення №000890 від 25.11.2008 р. та винесена постанова №594 від 25.11.2008 р. про накладення на посадову особу відповідача штрафу.

Матеріали справи свідчать, що Акціонерне товариство фірма «Укргазбуд» зверталося до Фрунзенської сільської ради з клопотанням №205 від 27.03.2007 р. про надання дозволу на складання акта вибору та обстеження земельної ділянки загальною площею 0,5 га для відведенні її в оренду. Проте, в задоволенні вказаного клопотання Фрунзенською сільською радою було відмовлено, про що винесено відповідне рішення №297 від 25.07.2007 р. Вказане рішення відповідачем оскаржено не було.

Згідно з положеннями статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, способом, передбаченим чинним законодавством для доведення фактів такого роду.

Проте, відповідач не надав суду належних та допустимих доказів наявності в нього правовстановлювальних документів на земельну ділянку площею 0,5 га, яка знаходиться у південно-східній частині с. Фрунзе по вул. Береговій, у зв'язку з чим використання відповідачем вказаної земельної ділянки визнається судом самовільним.

Статтею 212 Земельного кодексу України закріплено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Згідно статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

За таких обставин, Фрунзенська сільська рада є належним позивачем у справі, її вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача на користь Державного бюджету України згідно з положеннями ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Зобов'язати Акціонерне товариство фірму «Укргазбуд» (03110, м. Київ, вул. О. Пироговського, 19, корп.2, ідентифікаційний код 14277604) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,5 га, яка знаходиться у південно-східній частині с. Фрунзе по вул. Береговій.

3.          Зобов'язати Акціонерне товариство фірму «Укргазбуд» (03110, м. Київ, вул. О. Пироговського, 19, корп.2, ідентифікаційний код 14277604) привести самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,5 га, яка використовується для розміщення виробничої бази і знаходиться у південно-східній частині с. Фрунзе по вул. Береговій у первісний стан шляхом знесення огородження, звільнення вказаної земельної ділянки від техніки, тимчасових споруд, а також усіх будівельних матеріалів та сміття

4.          Стягнути з Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд» (03110, м. Київ, вул. О. Пироговського, 19, корп.2, ідентифікаційний код 14277604) в доход державного бюджету України (код платежу 22090206, одержувач – держбюджет м. Сімферополя, р/р 31115095700002 у банку одержувача Управління Держказначейства в АР Крим  м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405) державне мито  в сумі 85,00 грн.

5.          Стягнути з Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд» (03110, м. Київ, вул. О. Пироговського, 19, корп.2, ідентифікаційний код 14277604) в доход Державного бюджету України (р/р 31218259700002, код платежу 22050000, в банку одержувача: Управління держказначейства в м. Сімферополі ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ОКПО 34740405) 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

6.          Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Дворний І.І.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення19.05.2009
Оприлюднено22.06.2009
Номер документу3875866
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —24-2009

Рішення від 19.05.2009

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дворний І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні