Рішення
від 02.06.2009 по справі 36/244-30/172
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

36/244-30/172

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №  36/244-30/172

02.06.09

За позовом    Профспілки працівників машинобудування та металообробки України

До                   Відкритого акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»

Про                 витребування майна з чужого незаконного володіння

Суддя Ващенко Т.М.

Представники сторін:

Від позивача        Таранчук А.О. –голова правління

                             Матлах І.Ю. –представник за довіреністю № 34 від 22.04.09.

                             Петренко І.В. - представник за довіреністю № 33 від 22.04.09.

Від відповідача    Денисенко Н.М. –представник за довіреністю № б/н від 15.01.09.

          

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

         

На новий розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Профспілки працівників машинобудування та металообробки України до Відкритого акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»про витребування з незаконного володіння Відкритого  акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»майна, що належать позивачу, а саме: облікові картки членів профспілкової організації; заяви членів профспілкової організації на безготівкове утримання профвнесків; печатки та штампи профспілкової організації та її установчі документи; протоколи засідань профспілкового комітету; документація профспілкового комітету з питань його поточної роботи (по охороні та оплаті праці, порушенню трудового законодавства та інші); поточна фінансова документація, в тому числі банківські документи за 5 років; податкова, фінансова та статистична звітність за 5 років; майно профспілкової організації (два сейфи з документами, печатками, штампами, чековими книжками, два письмові столи, десять стільців, два крісла, персональний комп'ютер, телефонний апарат, електрочайник, настінний годинник, радіоприймач).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач самовільно 28.12.06. безпідставно виселив позивача з займаного приміщення та вилучив зазначене майно на загальну суму 4 003,72 грн., що є порушенням статутної діяльності профспілкової організації, перешкоджанням її законній діяльності, незаконним заволодінням чужим майном.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 11.06.08. у справі № 36/244 в задоволенні позовних вимог було відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.11.08. у справі № 36/244 рішення Господарського суду міста Києва від 11.06.08. у справі       № 36/244 було залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 11.03.09. у справі № 36/244 рішення Господарського суду міста Києва від 11.06.08. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.11.08. у справі № 36/244 було скасовано, а  справу передано на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.

За резолюцією Голови Господарського суду міста Києва від 24.03.09. справу № 36/244 було передано на новий розгляд судді Ващенко Т.М.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.03.09. суддею Ващенко Т.М. було прийнято до свого провадження справу №  36/244 та присвоєно їй № 36/244-30/172; розгляд справи призначено на 28.04.09. о 11-50.

16.04.09. представником відповідача через канцелярію суду було подано письмові пояснення по справі, відповідно до яких Відкрите акціонерне товариство «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»проти позову заперечує та просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог повністю.

В судовому засіданні 28.04.09. представником позивача подано суду письмові пояснення по справі, відповідно до яких Профспілка працівників машинобудування та металообробки України просить суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання 28.04.09. не з'явився, але через канцелярію суду ним було подано клопотання про відкладення розгляду справи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.04.09. на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи № 36/244-30/172 було відкладено на 02.06.09. о 10-00.

В судовому засіданні 02.06.09. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України за згодою представників позивача і відповідача було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», який визначає особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок :

- професійна спілка (профспілка) - добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання);

- первинна організація профспілки - добровільне об'єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному навчальному закладі.

Згідно ст. 14 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів. Статути (положення) профспілок приймаються з'їздами, конференціями, установчими або загальними зборами членів профспілки відповідного рівня і не повинні суперечити законодавству України.

Первинна профспілкова організація Відкритого акціонерного товариства «Коммаш»була зареєстрована 03.04.00.

Відповідно до  ч. 1 ст. 37 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»профспілкові організації на підприємствах, в установах, організаціях та їх структурних підрозділах представляють інтереси своїх членів і захищають їх трудові, соціально-економічні права та інтереси. Свої повноваження первинні профспілкові організації здійснюють через утворені відповідно до статуту (положення) виборні органи, а в організаціях, де виборні органи не створюються, - через профспілкового представника, уповноваженого згідно із статутом на представництво інтересів членів профспілки, який діє в межах прав, наданих цим Законом та статутом профспілки.  

Згідно ч. 2 ст. 16 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»легалізація всеукраїнських профспілок, їх об'єднань здійснюється Міністерством юстиції України, інших профспілок, їх об'єднань - відповідно Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими, районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення) управліннями юстиції.

Всеукраїнська громадська організація Профспілка працівників машинобудування та металообробки України легалізована Міністерством юстиції України та зареєстрована 10.02.00., що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію об'єднання громадян № 1329 від 10.02.00.

Профспілка працівників машинобудування та металообробки України –скорочена назва - Профспілка «Машметал» України (надалі - Профспілка) у відповідності до п. 1.1 Статуту є всеукраїнською   добровільною   неприбутковою   громадською   організацією працівників різних підприємств, організацій, установ, осіб, які забезпечують себе роботою самостійно,   учнів   та   студентів   навчальних   закладів   галузі   машинобудування   та металообробки   та    інших   споріднених    підприємств, об'єднаних   спільною    метою представництва та  захисту   трудових,  соціально-економічних   прав та  інтересів  своїх членів.

У відповідності до п.2.1 Статуту Профспілка будується за територіально-виробничим принципом.

Згідно п. 2.2 Статуту організаційно Профспілка включає:

- первинні організації Профспілки, які діють на підприємстві, установі, організації,

- навчальному закладі або об'єднують членів профспілки, які забезпечують себе

роботою   самостійно,   чи   працюють   на   різних   підприємствах, в установах, організаціях або у фізичних осіб, пенсіонерів;

- регіональні,  обласні,   міські  організації  профспілки,  які  об'єднують  первинні організації профспілки регіону, області, міста;

- Всеукраїнську організацію, яка об'єднує регіональні, обласні, міські організації, первинні організації Профспілки.

У відповідності до п. 2.9 Статуту:

- вихід   з   профспілки   здійснюється   шляхом   подання   особистих   чаяв   членів профспілки;

- якщо у складі первинної профспілкової організації залишилось менше 3-х членів профспілки, вона ліквідовується;

- рішення про ліквідацію профспілкової організації приймається виборним органом вищестоящої профспілкової організації.

Відповідно до п. 6.9.2 Статуту Профспілки працівників машинобудування та металообробки України, зареєстрованого Міністерством юстиції України 10.02.00., Центральний комітет профспілки представляє профспілку та захищає права і інтереси профспілкових організацій та членів профспілки у роботодавця, в органах державної влади, місцевого самоврядування, в судових органах, громадських та інших організаціях.

Як вбачається з листа Первинної профспілкової організації Відкритого акціонерного товариства «Коммаш»б/н від 12.12.06., Київському Комітету Профспілки працівників машинобудування та металообробки України доручено представляти права та захищати інтереси членів профспілки та Первинної профспілкової організації Відкритого акціонерного товариства «Коммаш»у судових органах, органах прокуратури, інших державних органах України.

Відповідно до п. 9.2 Колективного договору Відкритого акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»від 05.04.06. власник зобов'язується надавати профспілковому комітету безкоштовно необхідні для його діяльності та проведення зборів приміщення з обладнанням, опаленням, освітленням, прибиранням, охороною.

На виконання зазначеного пункту договору Відкрите акціонерне товариство «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш» надав профспілковому комітету приміщення у складальному цеху заводу.

Згідно ч. 1, 2, 3 ст. 34 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»профспілки, їх об'єднання можуть мати у власності кошти та інше майно, необхідне для здійснення їх статутної діяльності.

Право власності профспілок, їх об'єднань виникає на підставі:

придбання майна за рахунок членських внесків, інших власних коштів, пожертвувань громадян, підприємств, установ та організацій або на інших підставах, не заборонених законодавством;

передачі їм у власність коштів та іншого майна засновниками, членами профспілки, органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Профспілки, їх об'єднання мають право власності також на майно та кошти, придбані в результаті господарської діяльності створених ними підприємств та організацій.

Відповідно до п. 8.1. Статуту Профспілки працівників машинобудування та металообробки України майно профспілки є єдиним і неподільним.

Пунктом 8.2 Статуту передбачено, що кошти профспілки складаються із щомісячних членських внесків, спеціальних внесків в Фонд солідарності, відрахувань від підприємств і організацій, створених профорганами, пасивних доходів, відрахувань коштів підприємств, установ, організацій на культурно-масову, фізкультурну й оздоровчу роботу, безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань, і створюють колективну власність Профспілки. Вона може виступати у вигляді майна (будівель, споруд, цінних паперів) та коштів, одержаних на інших підставах, не заборонених законодавством.

Таким чином, як слідує з вищевикладеного та підтверджується матеріалами справи первинна профспілкова організація ВАТ «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»є організаційною ланкою Профспілки працівників машинобудування та металообробки України та майно, яке обліковується за цією первинною профспілковою організацією та придбане за рахунок коштів профспілки, належить Профспілці «Машметал»на праві колективної власності (а не первинній профспілковій організації).

Отже доводи відповідача про те, що майно первинної профспілки ВАТ «Коммаш»(яка саморозпустилася) належить тільки ППО ВАТ «Коммаш», а не позивачу, є безпідставними та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Згідно ч. 6 ст. 34 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»позбавлення профспілок права власності, а також права володіння та користування майном, переданим їм у господарське відання, може мати місце лише за рішенням суду на підставах, визначених законами.

Однак, з акту від 28.12.06. вбачається, що комісією у складі працівників ВАТ «Коммаш»було відчинено кімнату № 2 в складальному цеху і наявне в кімнаті майно здано в архів заводу.

З Постанови про відмову в порушенні кримінальної справи Голосіївського РУ ГУ МВС України в місті Києві від 05.01.07., доданої до матеріалів справи, вбачається, що директор з кадрових питань, побуту та режиму Відкритого акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»Чурюк М.В., у зв'язку з відсутністю в приміщенні представників профспілки, був вимушений по акту відкрити приміщення і все майно, що там знаходилось, здати в архів заводу.

Відповідно до наявного в матеріалах переліку, складеного головним бухгалтером  профкому вбачається, що в приміщенні профспілкового комітету ВАТ «Коммаш»до 28.12.06. знаходились наступна документація та майно:

1). облікові картки членів профспілкової організації;

2). заяви членів профспілкової організації на безготівкове утримання профвнесків;

3). печатки та штампи профспілкової організації та її установчі документи;

4). протоколи засідань профспілкового комітету;

5). документація профспілкового комітету з питань його поточної роботи (по охороні та оплаті праці, порушенню трудового законодавства і т.д.);

6). поточна фінансова документація, в тому числі банківські документи за 5 років;

7). податкова, фінансова та статистична звітність за 5 років;

8). майно профспілкової організації :

8.1). два сейфи з документами, печатками, штампами, чековими книжками;

8.2). два письмові столи, десять стільців, два крісла;

8.3). персональний комп'ютер у комплекті (системний блок, монітор, колонки);

8.4). телефонний апарат,

8.5). електрочайник,

8.6). настінний годинник,

8.7). радіоприймач.

9). особисті речі штатних працівників профкому.

Отже матеріалами справи підтверджено, що майно, яке просить відповідач витребувати у відповідача  належить саме Профспілці працівників машинобудування та металообробки України.

Стаття 328 Цивільного кодексу України визначає, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно з п. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Стаття 387 Цивільного кодексу України встановлює, що власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

З огляду на викладене, позовні вимоги позивача про витребування майна із чужого незаконного володіння обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.

Витрат по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись  ст. ст. 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

В И Р І Ш И В:

1. Позов Профспілки працівників машинобудування та металообробки України задовольнити повністю.

2. Витребувати у Відкритого акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»(м. Київ, вул. Васильківська, 28, код ЄДРПОУ 14315428) та передати  Профспілці працівників машинобудування та металообробки України (м. Київ, м-н Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 20052909) наступне майно: 1). облікові картки членів профспілкової організації; 2). заяви членів профспілкової організації на безготівкове утримання профвнесків; 3). печатки та штампи профспілкової організації та її установчі документи; 4). протоколи засідань профспілкового комітету; 5). документація профспілкового комітету з питань його поточної роботи (по охороні та оплаті праці, порушенню трудового законодавства та інші); 6). поточна фінансова документація, в тому числі банківські документи за 5 років; 7). податкова, фінансова та статистична звітність за 5 років; 8). майно профспілкової організації : 8.1). два сейфи з документами, печатками, штампами, чековими книжками; 8.2). два письмові столи, десять стільців, два крісла; 8.3). персональний комп'ютер у комплекті (системний блок, монітор, колонки);  8.4). телефонний апарат,  8.5). електрочайник, 8.6). настінний годинник, 8.7). радіоприймач.

3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»(м. Київ, вул. Васильківська, 28, код ЄДРПОУ 14315428) на користь Профспілки працівників машинобудування та металообробки України (м. Київ, м-н Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 20052909) 141 (сто сорок одну) грн. витрат по сплаті державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. Після набрання рішенням законної сили видати накази.

5. Рішення вступає в законну силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 ГПК України.

СуддяТ.М.Ващенко

Дата підписання

рішення 16.06.09.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.06.2009
Оприлюднено22.06.2009
Номер документу3877179
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —36/244-30/172

Рішення від 02.06.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні