Рішення
від 11.06.2009 по справі 2069-2009
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

2069-2009

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 207

РІШЕННЯ

Іменем України

11.06.2009Справа №2-2/2069-2009

за позовом -   Відкритого акціонерного товариства "Кримгаз" (м. Сімферополь,   вул. Училищна, 42а)

до  - Фірми "Озіріс" у формі ТОВ (95000,  м. Сімферополь, вул. Лермонтова, 19)

про стягнення  5 440,21 грн.  

                                                                                  Суддя Толпиго В.І.

Представники сторін:

Від позивача : Красуля – ю/к, довіреність у справі.

Від відповідача : не з'явився.  

      Суть спору:      

Позивач звернувся  до Господарського суду АР Крим із позовом до відповідача   про стягнення 5 440грн.21коп., у тому числі, 5 290грн66коп. основного боргу,  134грн.25коп. пені,  14грн.30коп. 3 % річних.

Позовні вимоги мотивовані тим, що між сторонами було укладено договори на постачання  природного газу  №303 від 24.10.2007 р. та від 20.11.2008р. Позивач свої зобов'язання за договорами   виконав у повному  обсязі, тоді як відповідач  не здійснив повний розрахунок  за використаний природний газ, у результаті чого виникла заборгованість, несплата якої і стала підставою для звернення позивача із позовом до суду.

У судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про припинення провадження по справі у частині стягнення 5 290грн66коп. основного боргу, оскільки вказана сума була погашена відповідачем, що відображено у протоколі судового засідання.

Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином – рекомендованою кореспонденцією із повідомленням.

Спір розглядається за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази,  заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

Суд вважає необхідним дотримуватися принципів судочинства, що встановлені ст. 129 Конституції України, нормами якої вказано, що основними засідками судочинства  є зокрема, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Тобто суд вважає потрібним застосувати принцип змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів.

Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами   виникнення   цивільних  прав  та  обов'язків є договори та інші правочини.  

Частина 1ст. 14  ЦК України передбачає, що цивільні  обов'язки  виконуються  у  межах,  встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до частини 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання  та  інші  учасники  господарських відносин  повинні  виконувати  господарські  зобов'язання належним чином відповідно до закону,  інших правових актів,  договору, а за відсутності   конкретних   вимог  щодо  виконання  зобов'язання  - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 509 Цивільного кодексу України визначає поняття зобов'язання та підстави його виникнення.  Зобов'язанням є  правовідношення,  в  якому  одна  сторона (боржник)   зобов'язана   вчинити   на   користь   другої  сторони (кредитора) певну дію (передати  майно,  виконати  роботу,  надати послугу,  сплатити  гроші  тощо) або утриматися від певної дії,  а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав,  встановлених статтею 11цього Кодексу.

Відповідно до ст.  526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов  договору  та  вимог  цього  Кодексу,  інших актів цивільного законодавства,  а за відсутності таких умов та вимог -  відповідно до  звичаїв   ділового  обороту  або  інших  вимог,  що  звичайно ставляться.

Частиною  1 ст.530 ЦК України якщо  у  зобов'язанні  встановлений  строк  (термін)  його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов'язання припиняється виконанням, виконаним належним чином (ст. 599 ЦК України).  

Статтею 610 ЦК України невиконання або неналежне виконання зобов'язання визнається порушенням зобов'язання.

Відповідно до ст..629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст..525 Цивільного кодексу України одностороння  відмова  від  зобов'язання  або одностороння зміна  його  умов  не  допускається,  якщо  інше  не   встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 712 ЦК України за  договором   поставки  продавець  (постачальник),  який здійснює  підприємницьку  діяльність,  зобов'язується  передати  у встановлений  строк   (строки)  товар  у  власність  покупця  для використання його у підприємницькій діяльності або в інших  цілях, не пов'язаних з особистим,  сімейним,  домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.    

Між ВАТ "Кримгаз", як поставщиком, та Фірмою "Озіріс" у формі ТОВ, як споживачем, було укладено договори №303 від 24.10.2007р та від 20.11.2008р поставки природного газу, відповідно до п.1.1 яких поставщик зобов'язується поставити, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити  у строки та у порядку, визначеному договором, природний газ у об'ємі вказаному у договорі.

Пунктом 6.5 договорів визначено, що споживач  у строк до 25 числа місяця, що передує місяцю поставки, здійснює попередню оплату об'ємів газу у розмірі 100% вартості об'ємів газу, вказаного у заявці, представленої відповідно до п.1.3  договорів. У випадку проведення коригування об'єму газу, відповідно до п.1.4 у сторону збільшення, споживач  здійснює передоплату за відкоректований об'єм газу не пізніше дати представлення заявки на коригування.

Якщо сума здійсненої споживачем попередньої оплати менше, ніж вартість вказаного у акті газу, поставщик пред'являє споживачу відповідний рахунок, кінцевий розрахунок за спожитий газ споживач здійснює у продовж 5 банківських днів після отримання рахунку. (п.6.10 договорів).

Відповідно до умов вищевказаних договорів, позивач свої зобов'язання виконав повністю та передав відповідачу протягом листопада – грудня 2008 року та січня – лютого 2009 року природний газ  у об'ємі 1,307тис.м.куб., що підтверджується матеріалами справи.

Відповідач у свою чергу зобов'язання щодо оплати отриманого природного газу виконав частково, Фірмою "Озіріс" у формі ТОВ була проведена часткова оплата за отриманий газ, але кінцевого розрахунку за поставлений природний газ у повному об'ємі відповідачем не проведено.

На момент звернення позивача з позовом  до суду (13.4.2009р) заборгованість складала 2 740,00грн, яку відповідач  сплатив 01.6.2009р по платіжному дорученню №58-1311/1.

Слід відмітити, що позивач при зверненні з позовом до суду не врахував платежів, які відповідач здійснив у березні 2009 року.

У зв'язку з тим, що на момент прийняття рішення відповідач по основному боргу здійснив розрахунки, позивач заявив клопотання про припинення провадження по справі у цій частині  по п.1-1 ст.80 ГПК України.

Окрім вимоги про стягнення боргу,  позивачем заявлені вимоги про стягнення  14грн.30коп. 3% річних за період з грудня 2008р по 19.3.2009р., які  не підлягають задоволенню виходячи з наступного:

У силу ст..625 Цивільного кодексу України боржник, що прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу, а також три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не передбачений договором або законом, лише у разі прострочення виконання грошового зобов'язання.

Але  позивач не довів суду  пред'явлення відповідачу  до звернення позивача з позовом до суду  вимоги про сплату річних, тоді як момент настання виконання зобов'язання по сплаті річних з простроченої суми залежить від наявності вимоги кредитора, тобто направлення (вручення)  боржникові вимоги кредитора.

При цьому суд вважає за необхідне відзначити, що позовна вимога не може розглядатися як вимога,  що відноситься до обов'язкового права Цивільного Кодексу України, тому як позовна вимога передбачена процесуальним законодавством (ст. 54 ГПК України), а виконання вимоги за цивільними зобов'язаннями залежить від визначених ст. 530 ЦК України термінів та подача позову не може впливати на такі терміни, оскільки на момент подачі позову, позов вже повинен бути обґрунтований.

Що стосується вимоги позивача про стягнення 134грн25коп. пені за період з 11.12.2008р по 19.3.2009р, то вказані вимоги також не підлягають задоволенню, оскільки позивач не довів виникнення у відповідача зобов'язань по оплаті газу по 10 число (у розрахунку  пеня нарахована з 11 числа).

Крім того, п.6.10 передбачає, що якщо сума здійсненої споживачем попередньої оплати менше, ніж вартість вказаного у акті газу, поставщик пред'являє споживачу відповідний рахунок, кінцевий розрахунок за спожитий газ споживач здійснює у продовж 5 банківських днів після отримання рахунку, тоді як позивач не представив доказів отримання рахунків.

Також  з п.7.2 убачається, що  річні, пеня підлягають  сплаті за порушення строків попередньої оплати.

Витрати по оплаті державного мита та інформаційно-технічних послуг судового процесу відповідно до ст.49 ГПК України відносяться на відповідача з суми 2 740,00грн., в залишив шийся суми на позивача.

В засіданні суду за згодою представника позивача оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Рішення  оформлене та підписане 12.6.2009р.

Керуючись ст.ст. 49,75,п.1-1ст.80,ст.ст.82,84,85 ГПК України

В И Р І Ш И В :

1.          Прийняти клопотання позивача про припинення провадження по справі у частині стягнення боргу.

2.          У частині стягнення 5 290грн66коп боргу припинити провадження по справі у зв'язку з відсутністю предмету спору.

3.          У частині стягнення 134грн25коп. пені та 14грн.30коп. 3% річних у позові відмовити.

4.          Стягнути з  Фірми "Озіріс" у формі ТОВ (95000,  м. Сімферополь, вул. Лермонтова, 19, р/р 26004440287870 в КРФ АКБ «Укрсоцбанк» МФО 324010, ЗКПО 25125567) на користь  Відкритого акціонерного товариства "Кримгаз" (м. Сімферополь,   вул. Училищна, 42а, р/р 26006047030701 у ВАТ «Сведбанк» м.Київ МФО 300164, ЗКПО 03348117) 51грн37коп державного мита, 59грн43коп  витрат по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

5.          Наказ видати після набрання рішенням законної сили.   

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Толпиго В.І.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення11.06.2009
Оприлюднено22.06.2009
Номер документу3878328
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —2069-2009

Рішення від 11.06.2009

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Толпиго В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні