17/1155
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
----------------------------------------------------------------------------------------------------------- РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" червня 2009 р. м. Черкаси Справа № 17/1155
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Боровика С.С., з секретарем Петько Л.В., за участю представників сторін: позивача –не з'явився, відповідача –не з'явився, третіх осіб –Єременко Л.В., Богославець О.М. - по довіреності, прокуратури - Пидорич Д.М. –помічник прокурора, Замотайло А.А. - помічник прокурора,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 17/1155
за позовом прокурора Соснівського району м. Черкаси в інтересах держави в особі:Міністерства промислової політики України
довиконавчого комітету Черкаської міської ради
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору- комунальне підприємство «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»,- Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області,- Державне підприємство «Черкаський державний науково-дослідний інститут техніко-економічної інформації в хімічній промисловості»
провизнання права власності,
ВСТАНОВИВ:
Прокурором Соснівського району м. Черкаси подано позов в інтересах держави в особі Міністерства промислової політики України (позивач-1) та Державного підприємства «Черкаський державний науково-долідний інститут техніко-економічної інформації в хімічній промисловості»(позивач-2) до виконавчого комітету Черкаської міської ради (відповідач) про визнання права власності на комплекс будівель і споруд, що знаходяться за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка 205, а саме: адмінбудівля –літера “А-4”(інвентаризаційна справа № 3016) загальною площею 2 777,2 м2 та адмінбудівля –літера “А-5” корпус лабораторії (інвентаризаційна справа № 3035) загальною площею 4 044,7 м2.
В судовому засіданні 21.05.2009 року представник прокуратури та представник позивача-2 позов з підстав викладених в позовній заяві підтримали і просили задовольнити, посилаючись на те, що адміністративні будівлі, право власності на які прокурор просить визнати за державою Україна, є державною власністю. Адміністративні будівлі в установленому законодавством порядку закріплені за Державним підприємством «Черкаський державний науково-дослідний інститут техніко-економічної інформації в хімічній промисловості»на праві господарського відання і розташовані на земельній ділянці, наданій цьому підприємству в постійне користування.
Міністерство промислової політики України було належним чином повідомлено про час і місце розгляду позовної заяви, проте його представник в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання від 19.05.2009 року, в якому позов з підстав викладених в позовній заяві підтримав і просить задовольнити, а справу розглянути без участі його представника.
Сторони були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, проте представник відповідача без поважних причин в судові засідання 21.05.2009 року, 04.06.2009 року та 16.06.2009 року не з'явився, проти позову не заперечував, відзив на позов та витребувані документи до дня судового засідання суду не надав, що не перешкоджає розгляду справи по суті відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України у його відсутності та за наявними в ній матеріалами.
Представник комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»в судове засідання 21.05.2009 року не з'явився, надіслав заяву № 960 від 21.05.2009 року про розгляд справи без участі його представника, виконав вимоги суду, викладені в ухвалі від 21.04.2009 року, зазначивши, що оформлення права власності на адмінбудівлю –літера “А-4” (інвентаризаційна справа № 3016) загальною площею 2 777,2 м2 та адмінбудівлю –літера “А-5” корпус лабораторії (інвентаризаційна справа № 3035) загальною площею 4 044,7 м2 не проводилось.
Представник Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області в судове засідання 21.05.2009 року з'явився, надав відзив на позов, в якому проти позовних вимог не заперечував.
В судовому засіданні 04.06.2009 року представник прокурора подав заяву № 05/898 від 25.05.2009 року про уточнення позовних вимог, в якій просить визнати право власності держави Україна в особі Міністерства промислової політики України на комплекс будівель і споруд, що знаходяться за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка 205, а саме: адмінбудівля –літера “А-4” загальною площею 2 777,2 м2 та адмінбудівля –літера “А-5” корпус лабораторії загальною площею 4 044,7 м2, та заяву про виключення з числа позивачів у справі № 17/1155 Державне підприємство «Черкаський державний науково-дослідний інститут техніко-економічної інформації в хімічній промисловості»і залучення його до участі у справі № 17/1155 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Суд своєю ухвалою від 04.06.2009 року на підставі статей 24, 27 Господарського процесуального кодексу України виключив з числа позивачів Державне підприємство «Черкаський державний науково-дослідний інститут техніко-економічної інформації в хімічній промисловості»і залучив його до участі у справі № 17/1155 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Заслухавши пояснення представників прокуратури, третіх осіб, дослідивши наявні у справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд задовольняє позовні вимоги повністю з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство «Черкаський державний науково-дослідний інститут техніко-економічної інформації в хімічній промисловості»згідно статуту, затвердженого наказом Міністерства промислової політики України за № 492 від 12.08.2008 року, засноване на державній власності, входить до сфери управління Міністерства промислової політики України, майно підприємства (пункт 4.2 статуту) є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання.
Відповідно до постанови Ради народного господарства Київського економічного району № 148 від 01 липня 1965 року в м. Черкаси був створений Черкаський Будинок науково-технічної пропаганди (а.с.7).
Відповідно до пункту 2 вищезазначеної постанови, по акту прийому-передачі основних засобів від 25 вересня 1965 року, Черкаським проектно-конструкторським технологічним інститутом передано Черкаському будинку науково-технічної пропаганди основну адміністративну будівлю в м. Черкаси по вул. Шевченка, 209. Вищезазначена адміністративна будівля була прийнята на баланс будинку науково-технічної пропаганди Київського раднаргоспу по Черкаській області відповідно до авізо № 2 від 4 грудня 1965 року. Будівлю побудовано в 1962 році, державною комісією не прийнято. Згідно наказу по Міністерству хімічної промисловості Української PCP № 462 від 23 грудня 1969 року будинок науково-технічної пропаганди було перейменовано в Центр науково-технічної кіноінформації та пропаганди МХП УРСР.
Відповідно до наказу Міністерства хімічної промисловості СРСР № 750 від 05 листопада 1970 року Центр науково-технічної кіноінформації та пропаганди (м. Черкаси) передано Науково-дослідному інституту техніко-економічних досліджень (НДІТЕХІМ) на правах його відділення.
Згідно акту прийому-передачі від 24 листопада 1978 року, затвердженого 24 січня 1979 року міністром хімічної промисловості Л.А. Костандовим, Черкаським виробничим об'єднанням «Азот»передано на баланс Черкаського відділення НДІТЕХІМ корпус лабораторії науково-технічної інформації.
На виконання наказу Міністерства хімічної та нафтопереробної промисловості СРСР № 470 від І4 серпня 1990 року (а.с.14) та наказу по НДІТЕХІМ № 71-к від 14 серпня 1990 року (а.с.15) відділення НДІТЕХІМ (м. Черкаси) перетворено в Черкаську філію науково-дослідного інституту техніко-економічних досліджень (Черкаська філія НДІТЕХІМ).
Згідно наказу Міністерства промисловості України № 48 від 19 березня 1996 року (а.с.16) Черкаську філію науково-дослідного інституту техніко-економічних досліджень перейменовано в Черкаський державний науково-дослідний інститут техніко-економічної інформації в хімічній промисловості.
Таким чином, третя особа –Черкаський державний науково-дослідний інститут техніко-економічної інформації в хімічній промисловості є правонаступником Будинку науково-технічної пропаганди Київського раднаргоспу по Черкаській області, Центру науково-технічної кіноінформації та пропаганди МХП УРСР, Черкаського відділення НДІТЕХІМ, Черкаської філії НДІТЕХІМ.
Пунктом 4.2. нової редакції статуту Інституту передбачено, що майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання (а.с.18). За змістом частини першої статті 136 господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до постанови виконкому Черкаської міської ради № 9 від 30 січня 1967 року основна адміністративна будівля та корпус лабораторії науково-технічної інформації розташовані в м. Черкаси по вул. Шевченка, 209 на даний час мають адресу м. Черкаси, бульвар Шевченка, 205.
Адміністративна будівля (літ. А-4) (інвентаризаційна справа № 3016) загальною площею 2 777,2 м2 та адміністративна будівля (літ. А-5) корпус лабораторії (інвентаризаційна справа № 3035) загальною площею 4 044.7 м2, що розташовані за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка 205 знаходяться на балансі Інституту.
Земельна ділянка під вищезазначеними адміністративними будівлями за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка 205, відповідно до рішення виконкому Черкаської міської ради № 1769 від 29 грудня 2001 року, знаходиться в постійному користуванні Інституту, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею (а.с.58).
Судом встановлено, що з метою отримання правовстановлюючого документа на адміністративну будівлю (літ. А-4) та адміністративну будівлю (літ. А-5) корпус лабораторії, що розташовані за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка 205, Інститут звертався до Черкаського обласного об'єднаного бюро технічної інвентаризації з клопотанням про оформлення за державою права власності на зазначені домоволодіння, але листом від 18 січня 2008 року № 36д (а.с.61) Інституту було повідомлено, що виконавчим комітетом Черкаської міської ради відмовлено у видачі правовстановлюючого документа у зв'язку з відсутністю актів вводу в експлуатацію зазначених адміністративних будівель.
За запитом Інституту Державний архів Черкаської області своїм листом № 37б-р/05-08 від 25 липня 2008 року повідомив, що акт державної комісії про прийняття в експлуатацію адміністративної будівлі (літ. А-5) корпус лабораторії не виявлено (а.с.62).
Відповідно до положень статті 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, яке належить державі Україна і від імені та в інтересах держави Україна право власності та управління майном, що є у державній власності, здійснюють державні органи. Дані положення кореспондуються із частиною 5 статті 22 Господарського кодексу України, відповідно до якої, держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання.
Частиною першою статті 319 Цивільного кодексу України передбачено, що власник володіє, користується, та розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно зі статтею 392 Цивільного кодексу України власник може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється чи не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його права власності.
Сукупність вищенаведених доказів, відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України, пункту 1.3 Тимчасового Положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 року за № 157/6445, суд визнає достатньою підставою для визнання права власності на спірне нерухоме майно за державою Україна в особі Міністерства промислової політики України.
Відповідно до частини 3 статті 49 господарського процесуального кодексу України державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита.
Оскільки в діях відповідача - виконавчого комітету Черкаської міської ради відсутня вина, суд не стягує з нього державне мито.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати право власності держави Україна в особі Міністерства промислової політики України (м. Київ, вул. Сурікова, буд. 3) на адміністративну будівлю –літера «А-4»загальною площею 2 777,2 м2, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, 205, та адміністративну будівлю –літера «А-5»корпус лабораторії загальною площею 4 044,7 м2, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, 205.
Рішення може бути оскаржене до Київського міжобласного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня прийняття.
Суддя С.С.Боровик
Повний текст рішення оформлений та підписаний 16.06.2009 року.
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2009 |
Оприлюднено | 22.06.2009 |
Номер документу | 3878671 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Боровик С.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні