Рішення
від 09.06.2009 по справі 15/268/09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

15/268/09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 "09" червня 2009 р.                                                 Справа №  15/268/09

                                                   м. Миколаїв                     

Господарський суд Миколаївської області,

головуючий суддя Ржепецький В.О.,

при  секретарі Сербіні К.Л.,

за участю представників сторін:

від позивача: Грищенко О.М. довіреність від 22.04.2009р.

від відповідача: представник не з‘явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 15/268/09

за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Вассма”,

юридична адреса: 04201, м. Київ, пр.-т Мінський, 4; фактична адреса: 02166, м. Київ,    пр.-т Лісовий, 39;

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю “Птичий двор”,

54300, Миколаївська область, Арбузинський р-н, смт. Арбузинка, пров. Торговий, 36,

про: стягнення 13 924,22 грн.

Про день, час і місце розгляду справи всі учасники процесу були належним чином повідомлені, але відповідач в судове засідання не з'явився та не скористався своїм правом на участь в розгляді справи, вимоги ухвали суду від 29.04.09 р. не виконав, відзив на позов та заперечення на його підтвердження не надав.

Справу розглянуто відповідно до ст. 75 ГПК України –за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд, –

                                       В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Вассма”” звернулося  до господарського суду Миколаївської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “Птичий двор” про стягнення грошових коштів у сумі 13 924,22 грн.

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги виходячи з наступного:

24 вересня 2008 року між ТОВ „Торговий дім „Вассма" та ТОВ “Птичий двор”,  укладено Договір купівлі-продажу № 126 (далі - Договір). Відповідно до умов даного Договору визначалися умови купівлі-продажу засобів захисту рослин, насіння сільськогосподарських культур, мікродобрива.

Відповідно до п.2.1 Договору, асортимент Товару, його кількість, термін оплати та поставки, місце передачі Товару, ціна визначаються в додатку 1 та накладних документах, що є невід'ємною частиною цього Договору.

Згідно з п. 2.2. даного Договору, всі рахунки та накладні документи, що виписані в період дії даного договору є його невід'ємною частиною цього Договору.

В пункті 3.1. Договору зазначено, що Товар може передаватися ПОКУПЦЮ партіями.

Право власності на Товар, а також ризик випадкового знищення або пошкодження Товару переходить до ПОКУПЦЯ після передачі Товару та підписання відповідних документів (накладних), що свідчать про прийом ПОКУПЦЕМ Товару.

Відповідно до даних пунктів Договору, додатку до нього та видаткової накладної №92/0000391 від 24.09.2008 року, виписаної в період дії даного договору, ТОВ “Птичий двор” було поставлено Товар на загальну суму 9 696 (дев'ять тисяч шістсот дев'яносто шість) гривень 00 копійок (згідно довіреності серії ЯОТ №739186 від 24.09.2008 року).

Пункт 5.1. даного Договору зазначає, що ПОКУПЕЦЬ здійснює оплату партії Товару за ціною, вказаною в додатку та/або рахунках-фактурах, що є невід'ємною частиною цього Договору.

Пунктом 5.3. даного Договору встановлено, що оплата Товару проводиться наступним чином: 100% від вартості товару згідно із додатком оплачується ПОКУПЦЕМ в термін до      01 жовтня 2008 року.

Позивач виконав свої обов'язки за Договором у повному обсязі. Претензій щодо якості чи кількості поставленого товару від Відповідача на адресу Позивача не надходило.

ТОВ “Птичий двор”, у порушення вимог чинного цивільного та господарського законодавства України та умов Договору, не оплатило вартість поставленого та отриманого Товару у повному розмірі, в строк та на умовах вказаних в ст. 5 цього Договору.

ТОВ “Птичий двор”, повернуло частину Товару на суму 2 908, 80 гривень, що підтверджується накладною на повернення №2/1 від 09 лютого 2009 року.

На момент звернення до суду заборгованість ТОВ “Птичий двор” перед ТОВ „Торговий дім „Вассма"" згідно Договору купівлі-продажу № 126 від 24 вересня 2008 року становить           6 787 (шість тисяч вісімдесят сім) гривень 20 копійок.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку:

Згідно із ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ст.ст. 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.

Стаття 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч.І ст. 692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Стаття 694 ЦК України встановлює особливості продажу товару в кредит. Договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або з розстроченням платежу. Товар продається в кредит за цінами, що діють на день продажу.

Абзац 1 ч.І ст.193 ГК України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 610 ЦК України зазначає, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання)

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

У відповідності та в межах норм цивільного та господарського законодавства України, Відповідачу згідно із умовами Договору надавалася відстрочка щодо оплати вартості товару. Кінцевою датою проведення розрахунку за отриманий Товар є 01 жовтня 2008 року.

Проте, Відповідач на власний розсуд та ризик до настання вказаної дати, оплати товару в повному обсязі не здійснив.

У розумінні ч. 2 ст. 533 ЦК України, якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Графа 6 додатку №1 до Договору вказує на наявність курсу долара США на день підписання даного Договору та Додатку №1 до нього - 4,85 грн./дол. США

За інформацією, що міститься на офіційному сайті НБУ та відповідно підтверджується довідкою банку, офіційний курс долара США до гривні на день звернення до суду, тобто станом на 10 квітня 2009 року - на день коли зобов'язання щодо оплати вартості товару не виконане, становить 7,70 грн.

Звідси, 7,70 грн./дол.. / 4,85 грн./дол.. * 6 787,20 грн. (ціна, що непогашена на момент звернення до суду) =10 775,56 грн.

Виходячи із вищенаведеного, розмір курсової різниці становить 3 988 (три тисячі дев'ятсот вісімдесят вісім) гривень 36 копійок:

10 775,56 - 6 787,20 = 3 988,36.

Згідно п. 8.1. Договору за невиконання або неналежне виконання умов Договору Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

Відповідно до ч.4 ст.231 Господарського кодексу України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Відповідно до ч. З ст. 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом

Згідно п. 8.3. Договору, у випадку несвоєчасної оплати Товару згідно п. 5.3. Договору, Покупець зобов'язаний сплатити штраф в розмірі 10% від суми неоплаченого товару та пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу Товару за кожен день прострочення.

Сума штрафу становить 678 (шістсот сімдесят вісім) гривень 72 копійки, виходячи із наступних розрахунків:

Сума боргу 6 787,20 грн. X 10% = 678,72 грн.

Пункт 8.4. Договору передбачає, що Сторони, відповідно до ст. 259 ЦК України, домовились про те, що строк позовної давності щодо стягнення штрафних санкцій збільшується до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за даним Договором.

Крім цього, сторони, відповідно до п. 6 ст. 232 ГК України, домовились про те, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язань за даним Договором, здійснюється без обмеження строку.

Виходячи із цього, нарахування пені, 3% річних та інфляційних витрат здійснюється за період із 02 жовтня 2008 року (наступного дня після того, коли зобов'язання щодо оплати вартості товару мало бути виконане) по 10 квітня 2008 року (день написання та звернення до суду).

Таким чином, сума нарахованих пені згідно з розрахунком (додаток №1 до позовної заяви) становить 1 290 (одна тисяча двісті дев'яносто) гривень 22 копійки.

Сума нарахованих 3% річних (додаток №2 до позовної заяви) становить 162 (сто шістдесят дві) гривні 16 копійок.

Нарахування індексу інфляції здійснюється із жовтня 2008 року по березень 2009 року, а отже його розмір (додаток №3 до позовної заяви) складає 1 017 (одна тисяча сімнадцять) гривень 95 копійок.

Відповідно до п.9 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 29.04.1994 №02-5/293, „Про деякі питання практики застосування майнової відповідальності за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань", відсотки за користування чужими коштами є  платою саме за користування чужими коштами, а не санкцією за невиконання чи неналежне виконання зобов'язання.

Крім того, стягнення відсотків передбачено, зокрема, п. 67 Положення про поставки продукції та п. 57 Положення про поставки товарів.

Згідно із п. 11.1. даного Договору, Договір діє з моменту його підписання і до повного виконання Сторонами обов'язків по Договору.

Згідно ч. І ст. 202 ГК України, ст. 599 ЦК України зобов'язання, зокрема, припиняються виконанням, проведеним належним чином. Відповідач свої обов'язки не виконав у повному обсязі чим порушив свої обов'язки за Договором.

Відповідач свої обов'язки не виконав у повному обсязі чим порушив свої обов'язки за Договором.

Таким чином позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 49, 80, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

В И Р І Ш И В:

1.  Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Птичий двор” (54300, Миколаївська область, Арбузинський р-н, смт. Арбузинка, пров. Торговий, 36, код       ЄДРПОУ 31715788, р/р 26006332593001, Миколаївське РУ Приватбанку, МФО 326610, р/р26008101984, МОД ВАТ «Райффайзен банк Аваль»м. Миколаїв, МФО 326182) на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Вассма” (юр. адреса: 04201, м. Київ, пр.-т Мінський, 4; фактична адреса: 02166, м. Київ, пр.-т Лісовий, 39; код ЄДРПОУ 33937992, р/р26009380799051, в Київській ОФ АКБ «Укрсоцбанк», МФО 321013) 6 787 грн. 20 коп. основного боргу, курсової різниці 3 988 грн. 36 коп., штраф у розмірі 678 грн. 72 коп., пеню у розмірі 1 290 грн. 22 коп., 3% річних у розмірі 162 грн. 16 коп., індекс інфляції у розмірі            1 017 грн. 95 коп., 185 грн. 00 коп. держмита, 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3.  Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 93 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга подається, а апеляційне подання вноситься протягом десяти днів з дня прийняття рішення місцевим господарським судом, а у разі якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення –з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 цього Кодексу.

   Суддя                                                        

                           

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення09.06.2009
Оприлюднено23.06.2009
Номер документу3879194
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/268/09

Рішення від 09.06.2009

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Ржепецький В.О.

Ухвала від 26.05.2009

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Ржепецький В.О.

Ухвала від 29.04.2009

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Ржепецький В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні