Справа № 401/1275/14-ц ; 2/401/726/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.05.2014 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі : головуючого - судді Гармаш Т.І., при секретарі - Липко О.А, розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Світловодську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до СФГ «Гвіса» в особі голови фермерського господарства Грушки В.І., третя особа Управління Держземагенства у Світловодському районі ГУ Держземагенства у Кіровоградській області про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась з позовом, в якому вказала, що між нею та СФГ «ГВІСА» 10.10.2008 року був укладений договір оренди земельної ділянки розміром 4,86 га, яка знаходиться на землях Подорожненської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, і належить їй на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії IV -КР № 017294. Вказаний договір пройшов державну реєстрацію 11.08.2009 року за номером 040938300089. Зазначає, що відповідачем умови вказаного договору не виконуються належним чином, а саме не проведено індексацію орендної плати за 2013 рік, а також орендна плата за 2013 рік в розмірі 2267,10грн. в передбачені договором строки, а саме до 15 грудня 2013 року виплачена не була. Вказані обставини є підставою для дострокового розірвання договору оренди землі? стягненню заборгованості по орендній платні в розмірі 2267,10грн., а також пені за несвоєчасний розрахунок по орендній платі в розмірі 14,73грн.
12 травня 2014 року представником позивача до суду була подана заява про залишення позовних вимог в частині стягнення заборгованості по орендній плані в розмірі 2267,10грн. та пені в розмірі 14,73грн. без розгляду. Ухвалою від 12.05.2014 року вказана заява була задоволена і позовні вимоги в зазначеній частині залишені без розгляду.
Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі та пояснила, що підставою для дострокового розірвання договору оренди землі є те, що зі сторони відповідача не надаються розрахунки орендної плати, яка виплачується позивачу, а також те, що орендна плата за 2013 рік була виплачена з порушенням строків передбачених договором.
Представники відповідача заявлений позов не визнали та пояснили, що умови договору виконуються в повному обсязі, кожен рік проводиться автоматична індексація розміру орендної плати. З приводу непогодження з її розміром, позивач жодного разу не зверталась. Дійсно за 2013 рік була затримана виплата орендної плати, про що повідомлявся позивач, але на даний час розрахунок проведено в повному обсязі, а саме в розмірі 3200грн., з урахуванням пені передбаченої договором. Тому вважають, що підстави для дострокового розірвання договору відсутні, оскільки відсутній факт систематичної невиплати орендної плати, що є умовою для розірвання договору в односторонньому порядку згідно з вимогами укладеного між ними договору оренди.
Представник третьої особи до зали суду не з'явився , про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Своєї позиції щодо заявлених позовних вимог не висловив.
Заслухавши доводи сторін, з'ясувавши обставини справи, перевіривши докази суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що 10 жовтня 2008 року між позивачем та відповідачем укладений договір оренди землі. Відповідно до вимог чинного земельного законодавства, зокрема, ст. 125 Земельного кодексу України, якою передбачено, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав, укладений договір пройшов державну реєстрацію 11.08.2009 року. Строк дії договору визначений сторонами на 15 років, тобто до 10 жовтня 2023 року.
У відповідності до ст.629 ЦК України - договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 31 Закону України "Про оренду землі", який є спеціальним законом, що регулює земельні відносини в Україні, договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
У відповідності до п.38 Договору оренди землі - розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є систематична несплата орендної плати.
Відповідно до ст. ст. 2 - 4 ЗК України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки(паї).
Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї з сторін має бути досягнуто згоди.
Частиною 2 ст. 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Право на оренду земельної ділянки відповідно до ч. 2ст. 125 ЗК України виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі згідно ч. 2 ст. 126 ЗК України оформляється договором, який реєструється відповідно до Закону.
В статті 15 Закону України "Про оренду землі" вказано, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки), строк дії договору оренди, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, відповідальність сторін.
Договір оренди землі від 10.10.2008 року укладений між позивачем та відповідачем відповідає зазначеним вимогам.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, отримувати продукцію і доходи.
Статтею 19 Закону України "Про плату за землю" визначено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності
Згідно ч. 2 ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
У відповідності до п.10 Договору оренди землі - встановлено, що обчислення розмірі орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції,
Позивач отримувала орендну плату, з вимогою про перегляд умов оренди землі, в тому числі, про збільшення розміру орендної плати чи зміни форми її оплати не зверталася, про що сторони не заперечували в судовому засіданні.
Відповідно до вимог ст.ст. 651-652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разу істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно ч. 3 - 5 ст. 31, ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачене законом або цим договором.
На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст. ст. 24, 25 Закону України "Про оренду землі" та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до вимог ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Всупереч вимогам вказаної норми закону позивач не надав суду жодного доказу, який би підтверджував порушення відповідачем істотних умов договору оренди земельної ділянки, а саме систематичної несплати орендної плати.
Крім цього доводи позивача спростовані наданими відповідачем відомостями про сплату орендної плати за 2013 рік з урахуванням пені за несвоєчасне виконання зобов'язання.(а.с.32).
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги позивача не ґрунтуються на законі та договорі та не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, та ст.ст. 202, 638, 651, 652, 792 ЦК України, ч. 8 ст. 93, ст. ст. 124-126 ЗК України, ст. ст. 6, 14-15, 21, 23-25, 31-32 Закону України "Про оренду землі", ст. 19 Закону України "Про плату за землю", , Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)", керуючись ст.ст. 10,11,209,212,214-215,217,218 ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
У позові ОСОБА_1 до СФГ «Гвіса» в особі голови фермерського господарства Грушки В.І., третя особа Управління Держземагенства у Світловодському районі ГУ Держземагенства у Кіровоградській області про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки від 10 жовтня 2009 року - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Кіровоградської області через Світловодський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів після його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Світловодського
міськрайонного суду : Т. І. Гармаш
Суд | Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2014 |
Оприлюднено | 26.05.2014 |
Номер документу | 38799783 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Гармаш Т. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні