Рішення
від 29.05.2009 по справі 10/239/09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

10/239/09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.05.09                                                                                        Справа №  10/239/09

Суддя   Алейникова Т.Г.

За позовом державного підприємства “Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів у Запорізькій області, (69001, м. Запоріжжя, вул. Чубаря, 4а)

До відповідача Бердянська об'єднана державна податкова інспекція, (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Праці, 20)

                                                             

Суддя    Алейникова Т.Г.

Представники:

           Від позивача: Кологойда  К.А. дов. від 01.04.09

 Від відповідача: не з'явився.

 У судовому засіданні 29.05.09 оголошено резолютивну частину рішення.

                    Розглядається спір   про визнання   протиправною   бездіяльність   Бердянської   ОДПІ   щодо   не   проведення державної   реєстрації   права   власності    за   державою   на   об'єкт:    незавершену реконструкцію   ясел-саду   під   житловий   будинок,   розташовану   за   адресою   м. Бердянськ, бул. Гайдара, 3 та визнання права власності за державою, в особі державного підприємства ««Управління по  експлуатації адмінбудинків  податкових  органів у Запорізькій  області»на об'єкт: незавершену реконструкцію ясел-саду під житловий будинок, розташовану за   адресою м. Бердянськ, бул. Гайдара, 3, яке виникло на підставі договору купівлі-продажу від 30.12.99р.

          Відповідач позовні вимоги визнає.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, суд встановив:

Бердянська об'єднана державна податкова інспекція у 1999р., керуючись ст. 6 Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.96р. № 1294 «Про зміцнення матеріально-технічної бази та забезпечення соціальних потреб працівників державних податкових адміністрацій», прийняла  у повне господарське відання від ВАТ «Завод «Південгідромаш»на підставі договору купівлі-продажу від 30.12.99р. за актом приймання-передачі від 30.12.99р. № 235 незавершену реконструкцію ясел-саду під житловий будинок, розташовану за адресою м. Бердянськ, бул. Гайдара,3.

На дату підписання договору купівлі продажу від 30.12.1999 року ВАТ «Завод «Південгідромаш»надав довідку державного комунального підприємства з технічної інвентаризації виконкому Бердянської міської ради від 30.12.1999 р.№ 1-637, відповідно до якої: процент будівельної готовності незавершеної реконструкції ясел - саду під житловий будинок склав 17%; реконструкція проводилась на підставі рішення виконкому Бердянської міської ради народних депутатів від 19.03.1998 року № 153 «Про дозвіл на реконструкцію споруди під житло»; земельна ділянка за адресою:                      м. Бердянськ, б. Гайдара. 3, площею 6025 кв.м. надана па підставі рішення (п.1.4.2) виконкому Бердянської міської    ради    від    07.12.1995    року    №    565    «Про    затвердження    матеріалів інвентаризації  та надання у користування земельних ділянок».

Відповідно розпорядженню Державної податкової адміністрації України від 05.11.2006 року № 343 - р «Про передачу майна» незавершена конструкція ясел - саду під житловий будинок, розташованого за адресою: м. Бердянськ, б. 1 Гайдара,  3 передано до Статутного фонду державного підприємства «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів у Запорізькій області».

Передача проведена на підставі наказу Державної податкової адміністрації в Запорізькій області від 17.01.2007 року № 22 «Про передачу об'єктів незавершеного будівництва», що підтверджується Актом прийому передачі від 20.01.2007 року.

Об'єкт обліковується на балансі державного підприємства Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів у Запорізькій області», що підтверджується інвентарною карткою № 96 обліку основних засобів.

Листом від 06.08.2007р. № 275 позивач звернувся до Бердянського комунального підприємства з технічної інвентаризації з вимогою провести державну реєстрацію права власності за державою в особі ДПА України об'єкта нерухомості, розташованого за адресою: м. Бердянськ, бул. Гайдара,  3.

Бердянське комунальне підприємство з технічної інвентаризації листом від                  06.08.2007 року №902 повідомило, що зареєструвати право власності на підставі договору купівлі-продажу від 30.12.1999р.. укладеного між ВАТ «Завод «Південгідромаш»та Бердянської ОДНІ неможливо, оскільки первісна реєстрація права власності на об'єкт нерухомості, що розташований за адресою: м. Бердянськ, бул. Гайдара, 3 відсутня. Також до Бердянського КПТІ було не надано правовстановлюючий документ первісного власника.

Державне підприємство «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів у Запорізькій області» листом від 03.02.2009 року №50 звернулося до Бердянської ОДПІ з вимогою надати документ, який засвідчує проведення державної реєстрації права власності за державою на незавершену реконструкцію ясел-саду під житловий будинок, яка розташована за адресою: м. Бердянськ, бул. Гайдара, 3.

Листом від 17.02.2009р. №1804/8/01-010 Бердянська ОДПІ повідомила, що дії щодо державної реєстрації права власності за державою на вищезазначене майно, як того вимагає Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке затверджено наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5 не здійснювалися  та надати відповідний документ, який засвідчує право власності за державою є неможливим у зв'язку із його відсутністю.

Згідно положень ст. 224 Цивільного кодексу Української РСР, який діяв на момент складення вищезазначеної угоди, за договором купівлі-продажу продавець зобов'язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму. Як свідчать фактичні обставини справи умови договору купівлі-продажу від 30.12.1999р. сторонами були виконанні в повному обсязі. Зазначене підтверджується актом прийому-передачі від 30.12.1999 року №235

На момент укладення договору купівлі-продажу від 30.12.1999р. Цивільний кодекс Української РСР не передбачав нотаріальне посвідчення угод купівлі-продажу між юридичними особами.

З метою проведення державної реєстрації права власності на незавершену реконструкцію ясел-саду під житловий будинок, розташовану за адресою м. Бердянськ, бул. Гайдара, 3 та вільного користування, розпорядження без будь-яких перешкод, переданого на баланс позивача нерухомого майна є необхідність визнання права власності за підприємством в судовому порядку.

Позивач вважає бездіяльність Бердянської ОДПІ як суб'єкта господарювання, а саме утримання від дій щодо подання відповідних документів для проведення державної реєстрації та видачі витягу про реєстрацію прав власності на нерухоме майно та витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно незавершену реконструкцію ясел-саду під житловий будинок, розташовану за адресою м. Бердянськ, бул. Гайдара, 3 та як наслідок неотримання відповідного документу, який засвідчує права власності   на   зазначене   майно   за   державою   призвело   до   порушення   визначальних принципів здійснення права власності позивача, а саме на власний розсуд володіти, користуватися, та розпоряджатися майном.

Відповідно до положень п.п.1.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5, із змінами та доповненнями, це положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності.

Зазначене положення діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності.

Пунктом 1.4. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно визначено, то державна реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ.

Обов'язковій реєстрації прав, згідно п. 1.5 вищезазначеного положення, підлягає право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, у тому числі іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування та держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном.

У відповідності до п. 2.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Мінюста України від 07.02.2002 року № 7/5 «для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлюючі док}менти...».

Не виконання Бердянською ОДНІ вимог Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно та бездіяльність щодо не здійснення заходів по проведення державної реєстрації незавершеної реконструкції ясел-саду під житловий будинок, що розташована за адресою м. Бердянськ, бул. Гайдара, 3 призвело до порушення відповідачем прав та інтересів ДП "Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів у Запорізькій області»га унеможливлює на даний час останнім володіти, користуватися та розпоряджатися зазначеним майном.

Така бездіяльність відповідача порушує насамперед положення ст.41 Конституцією України, яка визначає, що кожен має право вільно володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав. їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Підстави для набуття права власності визначені в положеннях ст.328 Цивільного кодексу України. Так згідно зазначеної норми права право власності насувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Право власності, як зазначається в ч. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Положеннями статті 133 Господарського кодексу України основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління.

Пунктом 74 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами  країни, затвердженої наказом Міністерства юстиції України передбачено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва.

Право власності на таке майно виникає з моменту прийняття його до експлуатації, якщо це передбачено договором або законом.

До завершення будівництва особа вважається власником лише матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва. Ці матеріали та обладнання можуть бути предметом відчуження за умови надання нотаріусу відповідних правовстановлювальних документів.

При посвідченні договорів відчуження недобудованого нерухомого майна нотаріус як правовстановлювальний документ вимагає подання рішення суду, що набрало законної сили, про визнання права власності на недобудоване нерухоме майно.

При цьому Міністерство юстиції України в листі від 10.05.2006 р. N 19-32/1 «Щодо порядку державної реєстрації прав власності на об'єкти незавершеного будівництва»зазначило наступне.

Частиною третьою статті 331 Цивільного кодексу України визначено, що до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).

У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює держави} реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.

Після проведення державної реєстрації прав власності на об'єкт незавершеного будівництва власнику (власникам) або уповноваженій особі видається витяг про реєстрацію прав власності на нерухоме майно та витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно.

З врахуванням вищевикладеного, з метою поновлення порушених законних прав державного підприємства «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів у Запорізькій області” щодо вільного користування, володіння та розпорядження нерухомим майном яке розташоване за адресою: м. Бердянськ, б.  Гайдара. 3 та в свою чергу можливості провести його відчуження, позивач просить визнати право власності за державою на цей об'єкт.

                    Вимоги позивача засновані на законі, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у частині визнання права власності за державою, в особі державного підприємства ««Управління по  експлуатації адмінбудинків  податкових  органів у Запорізькій  області»на об'єкт незавершену реконструкцію ясел-саду під житловий будинок, розташовану за   адресою м. Бердянськ, бул. Гайдара, 3, яке виникло на підставі договору купівлі-продажу від 30.12.99р.

                    В іншій частині позову провадження у справі слід припинити за п. 1 ст. 80 ГПК України, т.я. діючим ГПК України не передбачений розгляд вимог про визнання  протиправною   бездіяльності посадових осіб.   

                    Згідно вимог Декрету КМУ “Про державне мито” сума державного мита з позовних заяв майнового характеру становить 1% від ціни позову та складає суму 2 099,49 грн.,  враховуючі довідку щодо балансової вартості станом на 20.01.07, додану до матеріалів справи.

                    Державне мито і витрати на ІТЗ судового процесу  відносяться на  позивача.

                            Керуючись ст. 49, 80 п. 1, 82, 84   ГПК України,   суд

Вирішив:

Позов задовольнити частково.

                    Визнати право власності за державою, в особі державного підприємства «Управління по  експлуатації адмінбудинків  податкових  органів у Запорізькій  області», 69001,              м. Запоріжжя, вул. Чубаря, 4а, ЄДРПОУ 31806342 на об'єкт незавершену реконструкцію ясел-саду під житловий будинок, розташовану за   адресою м. Бердянськ, бул. Гайдара, 3.

Стягнути з державного підприємства “Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів у Запорізькій області, (69001, м. Запоріжжя, вул. Чубаря, 4а) на користь державного бюджету України,  2 014,49 грн.  держмита. Видати наказ.

          

Суддя                                                        Алейникова Т.Г.

Рішення підписане 02.06.09

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення29.05.2009
Оприлюднено23.06.2009
Номер документу3880022
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/239/09

Рішення від 29.05.2009

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Алейникова Т.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні