ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м. Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/5406/14 13.05.14
За позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ГРАВЕ УКРАЇНА»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Поліпласт»
про стягнення 5 317,58 грн.
Суддя Якименко М.М.
Представники сторін:
від позивача: Каланча Ю.А. - довіреність б/н від 02.01.2014 року;
від відповідача: не з'явилися;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «ГРАВЕ УКРАЇНА» звернулося до господарського суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Поліпласт» про стягнення 5 317,58 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в результаті дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася з вини ОСОБА_2 (працівник ТОВ «Виробнича компанія «Поліпласт»), майну ОСОБА_3 було завдано матеріальної шкоди, яка була відшкодована позивачем в якості страхового відшкодування. Однак про зазначене ДТП ні ОСОБА_2, ні ТОВ «Виробнича компанія «Поліпласт» не повідомили відповідача, чим порушили вимоги Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». У зв'язку з цим позивач просить суд стягнути з відповідача 5 317,58 грн. - страхового відшкодування в порядку регресу, 1 827,00 грн. - судового збору.
Ухвалою суду від 31.03.2014 року порушено провадження у справі та призначено її розгляд на 13.05.2014 року.
В судове засідання 13.05.2014 року представник відповідача не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Ухвали суду, позовна заява надсилались на всі відомі адреси, в тому числі на юридичну адресу підприємства згідно відомостей єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідно до абзацу 3 п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року N 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» за змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 13.05.2014 року представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Відповідно до статті 85 ГПК України в судовому засіданні 13.05.2014 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані матеріали справи в їх сукупності та заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
15.01.2013 року між ТОВ «Виробнича компанія «Поліпласт» (далі по тексту - страхувальник, відповідач) та Приватним акціонерним товариством «Страхова компанія «ГРАВЕ УКРАЇНА» (далі по тексту - страховик, позивач) укладено Договір № АЕ/2406713 (далі за текстом - Договір) про страхування обов'язкової цивільно-правової відповідальності водіїв транспортного засобу МАЗ державний номер НОМЕР_1 (далі по тексту - застрахований транспортний засіб), впродовж терміну з 15.01.2013 року по 14.01.2014 року.
Відповідно до Договору страхування страховик повинен відшкодовувати шкоду, що трапилась в результаті страхового випадку, а саме: пошкодження, втрата або знищення транспортного засобу або додаткового обладнання внаслідок ДТП - дорожньо-транспортної пригоди за участю транспортного засобу.
З матеріалів справи слідує, що 02.07.2013 року в м. Києві по вул. О. Теліги, 41, в результаті якого зіткнулися застрахований транспортний засіб, та транспортний засіб марки «Тойота», державний номер НОМЕР_2, яким керувала ОСОБА_3, у результаті чого транспортному засобу марки «Тойота», державний номер НОМЕР_2 було завдано пошкодження (Звіт № 1769 про незалежну оцінку з визначення вартості матеріального збитку, завданого власнику колісного транспортного засобу від 26.07.2013 року; Акт №1769р огляду транспортного засобу від 09.07.2013 року; наявні у матеріалах справи).
Відповідно до Страхового акту №ОСЦВ/АЕ.2406713/1 від 28.11.2013 року вартість матеріального збитку, завданого транспортному засобу марки «Тойота», державний номер НОМЕР_2 - склала 5 317,58 грн. (копія страхового акту в матеріалах справи).
У зв'язку зі зверненням ОСОБА_3 до позивача з заявою про виплату страхового відшкодування в порядку регресу, позивачем було визнано вищезазначену дорожньо-транспортну пригоду страховим випадком, про що складено відповідний страховий акт, видано наказ на здійснення виплати страхового відшкодування страхувальникові (зазначені документи містяться в матеріалах справи) у розмірі 5 317,58 грн.
Відповідно до ст. 22, 1166 ЦК України особа, якій завдано збитків в результаті її цивільного права, має право на їх відшкодування. Шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала, і звільняється від її відшкодування, якщо доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Згідно ч. 2 ст. 1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Договір укладений між позивачем та страхувальником за своєю правовою природою є договором страхування. Правовідносини щодо страхування регулюються нормами Цивільного кодексу України, зокрема, главою 67 ЦК України.
Відповідно до ст. 979 ЦК України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
Майнова шкода, завдана власнику транспортного засобу марки «Тойота», державний номер НОМЕР_2 була відшкодована позивачем відповідно до умов Договору, однак постановою Шевченківського районного суду м. Києва (суддя Кваша А.В.) від 19.07.2013 року (Справа: № 761/18253/13-п. Провадження: № 3/761/5186/2013), винним у ДТП визнано водія транспортного засобу марки МАЗ державний номер НОМЕР_1 - ОСОБА_2 (власник транспортного засобу марки «МАЗ державний номер НОМЕР_1 - є ТОВ «Виробнича компанія «Поліпласт»).
Згідно до ст. 27 Закону України «Про страхування» та ст. 993 ЦК України до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
У відповідності до вимог ст.1191 ЦК України особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
Згідно з ч. 1 ст. 1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.
Про ДТП 02.07.2013 року, яке сталося з вини ОСОБА_2 (працівник ТОВ «Виробнича компанія «Поліпласт»), не було повідомлено позивача ні ОСОБА_2, ні ТОВ «Виробнича компанія «Поліпласт», в зв'язку з чим, на думку позивача, відповідач має відшкодувати виплачене страхове відшкодування.
Відповідно до підпункту 38.1.1.«г» пункту 38.1. статті 38 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» Страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду якщо він не повідомив страховика у строки і за умов, визначених у підпункті 33.1.2 пункту 33.1 статті 33 цього Закону
Згідно з підпунктом 33.1.2 пункту 33.1 статті 33 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у разі настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати), водій транспортного засобу, причетний до такої пригоди, зобов'язаний невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди, письмово надати страховику, з яким укладено договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ), повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов'язок, він має підтвердити це документально.
Відповідно до ч.1 ст. 1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Судом встановлено, що позивач виконав своє грошове зобов'язання 05.12.2013 року (сплатив суму страхового відшкодування ОСОБА_3) на підтвердження чого позивач надав суду платіжне доручення № 43283 від 05.12.2013 року на суму 5 317,58 грн.(копія платіжного доручення міститься в матеріалах справи).
Суд зазначає, що в порушенням вимог підпункту 38.1.1.«г» пункту 38.1. статті 38 та підпункту 33.1.2 пункту 33.1 статті 33 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» відповідачем та ОСОБА_2 не було повідомлено позивача про ДТП 02.07.2013 року, яке сталося з вини ОСОБА_2
Отже, в зв'язку з невиконанням ТОВ «Виробнича компанія «Поліпласт» та його працівником ОСОБА_2 положень Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» щодо повідомлення позивача про ДТП, ПрАТ «Страхова компанія «ГРАВЕ УКРАЇНА» має право регресної вимоги до ТОВ «Виробнича компанія «Поліпласт» в розмірі 5 317,58 грн.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Зважаючи на встановлені обставини справи та вимоги правових норм викладених вище, а також на те, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення страхового відшкодування в порядку регресу нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню в розмірі 5 317,58 грн.
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються судом на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 32, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Поліпласт» (03150, м. Київ, ВУЛИЦЯ АНРІ БАРБЮСА, будинок 11/2, код ЄДРПОУ 30466728) на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ГРАВЕ УКРАЇНА» (79044, Львівська обл., місто Львів, ВУЛИЦЯ МЕТРОЛОГІЧНА, будинок 2, код ЄДРПОУ 19243047) 5 317 (п'ять тисяч триста сімнадцять) грн. 58 коп. - страхового відшкодування в порядку регресу, 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. - судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя М.М. Якименко
Дата складання (підписання) повного тексту рішення: 20.05.2014 року.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2014 |
Оприлюднено | 22.05.2014 |
Номер документу | 38808285 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Якименко М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні