ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/1168/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єресько Л.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Мекенченко М.А.,
представника позивача - Мірошниченко О.М.,
представника відповідача - Алєксєєвої Т.І., Васильченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області до Комунального видавництва "Лубни" про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, -
В С Т А Н О В И В:
27 березня 2014 року Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області (надалі - позивач або УПФУ в м. Лубнах та Лубенському районі) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального видавництва "Лубни" (надалі - відповідач) про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 2 за лютий - березень 2014 року в розмірі 4 510,52 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилався на порушення відповідачем частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки останнім не відшкодовано Управлінню Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2, за лютий - березень 2014 року, у зв'язку з чим виникла заборгованість, яка підлягає стягненню у судовому порядку.
10.04.2014 до суду надійшли письмові заперечення проти позову, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову з підстав відсутності у нього обов'язку відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій громадянам ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які вже досягли пенсійного віку, та тим, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі. В обгрунтування заперечень відповідач зазначав, що позивач продовжує надсилати розрахунки таких витрат по зазначеним особам у зв'язку зі збільшенням пенсійного віку для працівників, щодо яких підприємство повинно відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Такі дії відповідач вважає незаконними, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, просили відмовити у його задоволенні.
Судом встановлено, що Комунальне видавництво "Лубни" (код ЄДРПОУ 02468256), є юридичною особою та перебуває на обліку як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в Управлінні Пенсійного фонд України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області.
Згідно пункту "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 06.12.1991 року № 1788-XII, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць мають право на пенсію на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року №400/97-ВР.
Відповідно до пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній з 28.04.2013) для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
Як вбачається з протоколів призначення пенсій, копії яких наявні у матеріалах справи, ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 43-44).
Враховуючи вищевикладене, позивачем у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з січня 2014 року вказано дати досягнення пенсійного віку: ОСОБА_4 - 13.05.2015, ОСОБА_5 - 12.07.2015 (а.с. 6-7).
Зважаючи на те, що у спірному періоді вказані особи отримували пенсію на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", не набувши права на пенсію за віком на загальних умовах, відповідач має обов'язок з 28.04.2013 відшкодовувати витрати на виплату та доставку таких пільгових пенсій до досягнення зазначеними особами пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідач посилався на те, що закон зворотної сили не має, а відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що до події, факту застосовуються той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, суд оцінює критично.
У рішенні Конституційного Суду України від 05.04.2001 № 3-рп/2001 "У справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа про податки)" зазначено, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Аналізуючи правовідносини, що виникли у зв'язку із прийняттям Закону України № 184-VII від 04.04.2013, що набув чинності 28.04.2013, та яким внесено зміни в абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97, суд приходить до висновку, що дія даного закону не поширюється на правовідносини, які виникли до набрання ним чинності, натомість нормами закону врегульовано відносини після набрання ним чинності, а відтак принцип незворотності дії в часі закону не порушено.
Процедура відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій встановлена Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (надалі - Інструкція).
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.5 Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно пункту 6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Матеріалами справи підтверджено, що УПФУ у м. Лубнах та Лубенському районі на адресу відповідача разом з повідомленням від 09.01.2014 № 91/03-11 направлено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з січня 2014 року, який отриманий відповідачем 16 . 01.2014, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 4).
Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за лютий - березень 2014 року відповідачу не направлялись у зв'язку з незмінністю їх розміру.
У відповідача виник обов'язок щодо сплати зазначених у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, стягнення яких є предметом спору у даній справі до 25.02.2014 та до 25.03.2014.
Відповідачем не надано суду доказів оскарження в судовому порядку вказаних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій або дій позивача щодо включення сум до зазначених розрахунків.
Таким чином, заборгованість Комунального видавництва "Лубни" по відшкодуванню сум витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 2, становить 4 510,52 грн, що підтверджується витягом з картки особового рахунку Комунального видавництва "Лубни", довідками УПФУ м Лубни та Лубенського району від 13.05.2014 № 285/02-38, № 284/02-38, що свідчать про понесення пенсійним органом фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій щодо громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 19, 64-65).
Відповідно до статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
З огляду на викладене, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Згідно частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області до Комунального видавництва "Лубни" про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій задовольнити.
Стягнути з Комунального видавництва "Лубни" (код ЄДРПОУ 02468256, Полтавська область, м. Лубни, вул. Радянська, буд. 43) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області (код ЄДРПОУ 37710525) на р/р 25600303120443 в ОПЕРВ "Ощадбанк" МФО 331467 суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених за списком № 2 за лютий - березень 2014 року в розмірі 4 510 грн 52 коп. (чотири тисячі п'ятсот десять гривень п'ятдесят дві копійки).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.
Повний текст постанови складено 19 травня 2014 року.
Суддя Л.О. Єресько
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2014 |
Оприлюднено | 27.05.2014 |
Номер документу | 38811678 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
Л.О. Єресько
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні