ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" березня 2014 р. Справа № 911/602/14
Господарський суд Київської області у складі судді Бацуци В. М.
при секретарі судового засідання Щур О. Д.
за участю представників учасників процесу:
від позивача: Максимченко І. В. (довіреність № 20-12/13-3 від 20.12.2013 р.);
від відповідача: не з'явились;
розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Райффайзен Лізинг Аваль", м. Київ
до Приватного підприємства „Адара-Агро", с. Стовп'яги, Переяслав-Хмельницький район
про стягнення 168 747, 78 грн.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ТОВ „Райффайзен Лізинг Аваль" звернулось в господарський суд Київської області із позовом до ПП „Адара-Агро" про стягнення 168 747, 78 грн. основної заборгованості.
Позовні вимоги обґрунтовані позивачем невиконанням відповідачем свого обов'язку щодо сплати у повному обсязі чергових лізингових платежів, комісії та інших додаткових платежів згідно договору фінансового лізингу № LC4036-06\10 від 08.06.2010 р.
Ухвалою господарського суду Київської області від 26.02.2014 р. порушено провадження у справі № 911/602/14 за позовом ТОВ „Райффайзен Лізинг Аваль" до ПП „Адара-Агро" про стягнення 168 747, 78 грн. і призначено її розгляд у судовому засіданні за участю представників учасників процесу на 12.03.2014 р.
06.03.2014 р. до канцелярії суду від позивача надійшов лист б/н від 05.03.2014 р. із доданими до нього документами на виконання вимог суду, що долучені судом до матеріалів справи.
12.03.2014 р. за наслідками судового засідання судом винесено ухвалу, якою відкладено розгляд справи на 26.03.2014 р.
26.03.2014 р. у судовому засіданні представник позивача надав документи, витребувані судом, та усні пояснення щодо своїх позовних вимог, позовні вимоги підтримав, вважає їх обґрунтованими і правомірними та такими, що підлягають задоволенню з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча про судове засідання був повідомлений належним чином, про причини своєї неявки у судове засідання суд не повідомив, відзив на позовну заяву та інші документи, витребувані судом, не надав.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за відсутності відзиву на позовну заяву за наявними у ній матеріалами.
За наслідками судового засідання судом оголошено вступну і резолютивну частини рішення у даній справі.
Заслухавши пояснення представників учасників процесу, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
08.06.2010 р. між позивачем та відповідачем було укладено договір фінансового лізингу № LC4036-06\10, згідно умов п. 1.1. якого лізингодавець зобов'язується передати на умовах фінансового лізингу, без надання послуг з управління та технічної експлуатації у тимчасове володіння та користування за плату майно, найменування, технічний опис, модель, рік випуску, ціна одиниці, кількість і загальна вартість якого зазначаються в Специфікації (додаток № 2 до цього договору) (надалі - „Предмет лізингу"), а лізингоодержувач зобов'язується прийняти предмет лізингу та сплачувати лізингові платежі на умовах цього договору.
Згідно п. 2.1. договору вартість предмета лізингу на момент підписання цього договору становить 1 560 000, 00 грн.
Відповідно до п. 4.1. договору лізингоодержувач за цим договором сплачує відсотки за фінансування та поточні лізингові платежі.
Пунктом 4.2. договору передбачено, що лізингоодержувач сплачує відсотки за фінансування у період з моменту передачі предмета лізингу до повної виплати лізингоодержувачем заборгованості лізингодавцю, визначеної за правилами цього договору за ставкою LIBOR3M плюс 12% від всієї суми заборгованості, визначеної в порядку п. 3.1. цього договору. Сума відсотків в грошовому еквіваленті іноземної валюти підлягає перерахунку у гривню за курсом продажу (Розділ 1 „Визначення" Загальних умов Додатку 1 до цього договору), крім того ПДВ.
Пунктом 4.3. договору передбачено, що лізингоодержувач протягом строку лізингу щомісяця сплачує лізингодавцю авансом поточні лізингові платежі, які розраховуються на перший робочий день кожного лізингового періоду за поточний місяць та складаються з суми, що ставиться в погашення вартості предмета лізингу та комісії лізингодавця (надалі - „Комісія лізингодавця").
До настання першого періоду лізингу, визначеного за правилами пункту 5.4 Загальних умов (Додаток 4 до цього договору), Лізингоодержувач сплачує тільки відсотки за фінансування, розраховані від заборгованості лізингоодержувача згідно пункту 3.1 цього договору у гривні та за ставкою, визначеною в пункті 4.2. цього договору.
Пунктом 4.4. договору передбачено, що розмір комісії для кожного періоду лізингу розраховується за ставкою, визначеною в п. 4.2 цього договору, від заборгованості лізингоодержувача у грошовому еквіваленті іноземної валюти для відповідного періоду лізингу згідно графіку (Додаток 1 до договору). Розрахована таким чином сума комісії перераховується у гривні за курсом продажу з дотриманням умов частини другої цього пункту.
Комісія лізингодавця розрахована у гривнях, не може бути менше різниці між поточним лізинговим платежем у гривні та граничною сумою, яка ставиться в погашення заборгованості лізингоодержувача згідно даних колонки С Графіку (Додаток 1 до договору).
При цьому, якщо в межах певного періоду лізингу сума, що ставиться в погашення заборгованості лізингоодержувача, розрахована в гривнях, виявиться меншою за суму, зазначену у колонці С Графіку (Додаток 1 до договору), то при визначенні комісії у гривнях застосовується така фактично розрахована сума, а не сума зазначена в колонці С Графіку.
У разі якщо в певних періодах лізингу сума, що ставиться в погашення заборгованості лізингоодержувача, розрахована в гривнях, була меншою за суму, зазначену у колонці С Графіку (Додаток 1 до договору), то після закінчення строку лізингу (у останній лізинговий період) сторони здійснюють перерахунок (переоцінку) вартості предмета лізингу в бік її зменшення про що складають та підписують акт переоцінки вартості предмета лізингу та розрахунок коригування вартісних та кількісних показників до податкової накладної (останній документ підписується відповідно до положень податкового законодавства, чинного на момент такої переоцінки).
Згідно п. 4.5. договору перерахунок лізингових платежів, розрахованих у грошовому еквіваленті іноземної валюти, здійснюється лізингодавцем за курсом продажу плюс ставка збору до Пенсійного фонду з купівлі іноземної валюти, що діє па момент виставлення рахунку, та комісія АТ „Райффайзен Банк Аваль" з купівлі валюти, згідно офіційного сайту лізингодавця за адресою в мережі Інтернет: http://www.rla.com.ua.
Відповідно до п. 4.8. договору всі додаткові послуги, визначені в Загальних умовах (Додаток 4 до цього договору), а також ті, які не визначені цим договором та необхідність в яких може виникнути у лізингоодержувача, оплачуються лізингоодержувачем окремо за тарифами лізингодавця, розмішеними на офіційному сайті лізингодавця за адресою в мережі інтернет: http://www.rla.com.ua.
Пунктом 8.1. договору визначено строк його дії, згідно якого цей договір набуває чинності з дня його підписання обома сторонами і діє до повного виконання сторонами своїх обов'язків за цим договором.
Одночасно із укладенням договору між позивачем та відповідачем було підписано додаток № 1 до договору - Графік розрахунку заборгованості (форма), додаток № 2 до договору - специфікація, додаток № 4 до договору - Загальні умови фінансового лізингу, додаток № 1 до договору - Графік розрахунку заборгованості.
Згідно п. 5.3. Загальних умов фінансового лізингу лізингоодержувач сплачує поточні лізингові платежі щомісяця авансом до 8 числа поточною місяця з урахуванням п. 5.4 цих Загальних умов на підставі рахунку лізингодавця, направленого на вказану в Договорі електрону адресу лізингоодержувача або за допомогою факсимільного зв'язку.
У разі неотримання рахунку лізингодавця до 5 числа поточного місяця лізингоодержувач зобов'язаний звернутися до лізингодавця та отримати відповідний рахунок самостійно.
Відповідно до п. 5.4. Загальних умов фінансового лізингу лізингоодержувач сплачує поточні лізингові платежі починаючи з першого періоду лізингу. Поточний лізинговий платіж за перший період лзингу лізингоодержувач сплачує авансом до 15 числа поточного місяця на підставі рахунку лізингодавця. У разі неотримання рахунку лізингодавця до 10 числа поточного місяця лізингоодержувач зобов'язаний звернутися до лізингодавця та отримати відповідний рахунок самостійно.
Першим періодом лізингу вважається календарний місяць, шо слідує за місяцем в якому предмет лізингу був переданий лізингоодержувачу за актом приймання-передачі.
Пунтком 6.1. Загальних умов фінансового лізингу передбачено, що лізингодавець має право в односторонньому порядку змінити суму лізингових платежів у наступних випадках (включаючи, але не обмежуючись):
6.1.1. У випадку зміни встановленого на день укладення договору розміру ставки EURIBOR на період 3 місяці (якщо в п. 1.8 договору сторони обрали валюту - євро) або розміру ставки USD LIBOR на період 3 місяці (якщо в п. 1.8. договору сторони обрали валюту - долари США) розмір комісії змінюється відповідно за кожний з періодів лізингу починаючи з такого чергового періоду лізингу. При цьому для визначення LIBOR на період 3 місяці застосовується календарний квартал.
6.1.2.У випадку зміни чинного законодавства щодо лізингової діяльності лізингодавця, системи оподаткування, розміру податків, зборів, обов'язкових платежів, пов'язаних з предметом лізингу та/або виконанням лізингодавцем своїх обов'язків за договором.
6.1.3. У разі перевищення розміру комісії лізингодавця за договором над подвійною обліковою ставкою Національного банку України, встановленою на день нарахування такої комісії за період, який минув з дня нарахування попереднього лізингового платежу за цим договором, розраховану від вартості предмета лізингу, комісія у складі лізингового платежу підлягає збільшенню на суму, яка дорівнює розміру ПДВ за ставкою 20 %, нарахованому на таке перевищення.
6.1.4. В інших випадках, визначених договором та додатками до нього, в тому числі у разі виникнення у лізингодавця додаткових витрат, які виникли в період дії цього договору та пов'язані з ним.
Пунтком 6.3. Загальних умов фінансового лізингу передбачено, що змінений за правилами п. 6.1. та п. 6.2. Загальних умов розмір лізингових платежів зазначається у відповідному рахунку лізингодавця та підлягає сплаті лізингоодержувачем у безспірному порядку.
15.06.2010 р. між позивачем та відповідачем було підписано акт приймання-передачі предмета лізингу, згідно якого лізингодавець передав, а лізингоодержувач прийняв відповідно до договору фінансового лізингу № LC4036-06\10 від 08.06.2010 р. предмет лізингу, а саме Зернозбиральний комбайн New Holland CX-8080, 2008 р.в. в комплекті з жаткою Verified 9, 15 м.
Регулювання відносин, що виникають у зв'язку із передачею майна у лізинг здійснюється Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України „Про фінансовий лізинг", іншими нормативно-правовими актами і безпосередньо договором.
Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 1 ст. 806 Цивільного кодексу України за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).
Відповідно до ч. 2 ст. 806 цього ж кодексу до договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з врахуванням особливостей, встановлених законом. До відносин, пов'язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.
Частиною 1 статті 759 цього ж кодексу передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування з плату на певний строк.
Згідно ст. 655 цього ж кодексу за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Частиною 1 ст. 692 цього ж кодексу передбачено, що покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Згідно ст. 1 Закону України „Про фінансовий лізинг" фінансовий лізинг (далі - лізинг) - це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).
Частиною першою ст. 16 цього ж закону передбачено, що сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором.
Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України закріплено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 610 цього ж кодексу порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 цього ж кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У встановлений договором строк і станом на час розгляду справи відповідач обов'язок щодо сплати чергових лізингових платежів, комісії та інших додаткових платежів за період з вересня 2013 р. по лютий 2014 р. у повному обсязі не виконав і його основна заборгованість перед позивачем складає 168 747, 78 грн., що підтверджується договором фінансового лізингу № LC4036-06\10 від 08.06.2010 р. та додатками до нього, актом приймання-передачі предмета лізингу від 15.06.2010 р., рахунком-фактурою № LC4036-06/10/39-094 від 02.09.2013 р. на суму 32 150, 20 грн., рахунком-фактурою № LC4036-06/10/40-096 від 01.10.2013 р. на суму 32 103, 97 грн., рахунком-фактурою № LC4036-06/10/41-098 від 01.11.2013 р. на суму 31 779, 21 грн., рахунком-фактурою № LC4036-06/10/42-100 від 02.12.2013 р. на суму 31 668, 45 грн., рахунком-фактурою № LC4036-06/10/43-103 від 02.01.2014 р. на суму 1 692, 12 грн., рахунком-фактурою № LC4036-06/10/44-106 від 03.02.2014 р. на суму 32 880, 65 грн., рахунком-фактурою № LC4036-06/10/ev-105 від 28.01.2014 р. на суму 6 473, 18 грн., довідкою № 283-03/14 від 05.03.2014 р., наявними у матеріалах справи.
Отже, вимоги позивача про стягнення із відповідача основної заборгованості у розмірі 168 747, 78 грн. за договором фінансового лізингу № LC4036-06\10 від 08.06.2010 р. є законними і обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, обставини справи, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства „Адара-Агро" (ідентифікаційний код 34218496) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Райффайзен Лізинг Аваль" (ідентифікаційний код 34480657) 168 747 (сто шістдесят вісім тисяч сімсот сорок сім) грн. 78 (сімдесят вісім) коп. основної заборгованості та судові витрати 3 374 (три тисячі триста сімдесят чотири) грн. 95 (дев'яносто п'ять) коп. судового збору.
Суддя В. М. Бацуца
Повний текст рішення підписаний
02 квітня 2014 р.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2014 |
Оприлюднено | 27.05.2014 |
Номер документу | 38823081 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Бацуца В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні