Рішення
від 26.05.2014 по справі 927/436/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Чернігівської області

14000,м.Чернігів телефон 67-28-47

проспект Миру,20

Іменем України

РІШЕННЯ

26.05.14. Справа №927/436/14.

Позивач: ОСОБА_1, АДРЕСА_2; (АДРЕСА_1)

адреса для листування: АДРЕСА_3.

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аров і К», 14006, м. Чернігів, вул. Преображенська, 14.

Третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2, АДРЕСА_4

Предмет спору: про визнання недійсними рішень загальних зборів.

Суддя Ю.В. Федоренко

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

Від позивача - ОСОБА_1 особисто, ОСОБА_3 дов. від 25.09.13.

Від відповідача та третьої особи - не з'явились.

С У Т Ь С П О Р У:

Позивачем заявлено позов про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аров і К» (код ЄДРПОУ 33688659), оформлене протоколом загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аров і К» №03-11 від 01.06.11.

Відповідач відзив на позов та витребувані судом докази не надав, у судове засідання повноважного представника не направив.

Ухвали про порушення провадження у справі та про її відкладення, які були направлені за поштовою адресою відповідача відповідно до позовної заяви та даних з Єдиного державного реєстру станом на 09.04.14 (м.Чернігів, вул. Преображенська,14), повернуті без вручення з довідками листоноші: "для уточнення адреси» (а.с.30, 46), «за закінченням терміну зберігання» (а.с.76), а ухвала від 19.05.14 не була повернута підприємством зв'язку.

У відповідності до абзацу 1 п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України.

Відповідно до ч.1 ст.64 ГПК України суддя, прийнявши позовну заяву, не пізніше трьох днів з дня її надходження виносить і надсилає сторонам, прокурору, якщо він є заявником, ухвалу про порушення провадження у справі, в якій вказується про прийняття позовної заяви, призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення, необхідні дії щодо підготовки справи до розгляду в засіданні. Ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації -адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом (абзац 3 п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").

З огляду на викладене суд вважає, що направлення відповідачу ухвал про порушення провадження у справі та про її відкладення за адресою: м. Чернігів, вул. Преображенська,14, яка відповідає адресі державної реєстрації відповідача, є належним повідомленням сторони про час та місце розгляду справи.

Не з'явлення відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті.

Рішення приймається за наявними у справі матеріалами на підставі ст.75 ГПК України.

Третю особу своєчасно та належним чином було повідомлено про час та місце розгляду справи у суді, що підтверджується наявними у матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштовох відправлень - ухвал суду.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників позивача суд встановив таке.

Як зазначено у статуті Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аров і К» (далі - Товариство), затвердженого загальними зборами засновників протокол №7 від 25.09.06, державну реєстрацію проведено 01.12.06,:

Товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації (п.3.1);

учасниками (засновниками) товариства є ОСОБА_2 з часткою у статному фонді 40 000 грн. що складає 50 відсотків статутного фонду та ОСОБА_1 з часткою у статному фонді 40 000 грн. що складає 50 відсотків статного фонду (п.4.1, 5.2);

вищим органом Товариства є збори його учасників (п.9.1);

про проведення зборів учасники повідомляються усно чи письмово із зазначенням відомостей, обсяг яких встановлюється зборами учасників або чинним законодавством. Повідомлення повинно бути зроблене не менш як за 30 днів до скликання зборів учасників. Не пізніш як за 7 днів до скликання зборів учасникам Товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах (п.9.7);

учасник має у зборах кількість голосів пропорційно його внеску до статного фонду Товариства (п.9.8);

до виключної компетенції зборів учасників належить призначення/звільнення директора Товариства (п.9.10 м).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що про проведенні загальних зборів учасників Товариства, які оформлені протоколом №03-11 від 01.06.11, позивач не був повідомлений, участі у зборах не приймав ні самостійно, ні через представника. Позивач не підписував протокол загальних зборів №03-11 від 01.06.11.

Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Оскільки Товариством не було виконано вимоги ухвал суду щодо надання завіреної копії статуту Товариства, оригіналу та завіреної копії протоколу загальних зборів №03-11 від 01.06.11, вказані докази були витребувані з Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Як зазначено у копії протоколу №03-11 загальних зборів учасників (власників) Товариства від 01.06.11 на зборах були присутні два учасники: ОСОБА_2 співвласник 50% статутного фонду (капіталу); ОСОБА_1 - співвласник 50% статутного фонду (капіталу).

На порядок денний зборів було винесене одне питання про призначення ОСОБА_2 директором Товариства.

Зборами вирішено з 01.06.11 призначити ОСОБА_2 директором Товариства за сумісництвом з режимом роботи 1 година на день (5 годин на тиждень) згідно поданої ним заяви від 01.06.11.

В протоколі зазначено, що його підписано учасниками ОСОБА_2 та ОСОБА_1

Враховуючи підстави позову ухвалою суду позивача було викликано у судове засідання для дачі пояснень суду по суті спору.

У судовому засіданні ОСОБА_1 надав пояснення про те, що про скликання загальних зборів учасників Товариства для вирішення питання про обрання директора він не повідомлявся, участі у загальних зборах не приймав ні самостійно, ні через представника. Підпис, який міститься у протоколі загальних зборів учасників Товариства №03-11 від 01.06.11 йому не належить, вказаний протокол він не підписував.

В порядку ст.22 ГПК України ОСОБА_1 надав і письмові пояснення у яких підтвердив викладені вище обставини.

Письмові пояснення ОСОБА_1 залучені до матеріалів справи і є належним доказом на підтвердження його вимог у розумінні ст.32 ГПК України.

Ухвалою суду від 19.05.14 було зобов'язано Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Чернігівського міського управління юстиції надати суду оригінал протоколу загальних зборів учасників Товариства №03-11 від 01.06.11.

На виконання ухвали суду Відділом державної реєстрації надано письмову відповідь від 21.05.14 № 025-8/1001/528 про те, що у реєстраційній справі Товариства зберігається лише копія вказаного протоколу.

Внаслідок ненадання відповідачем оригіналу протоколу загальних зборів учасників Товариства №03-11 від 01.06.11 суд позбавлений можливості призначити по справі судово-почеркознавчу експертизу для підтвердження чи спростування пояснень позивача щодо не підписання ним протоколу загальних зборів.

Жодних заперечень щодо позивних вимог ні відповідач ні третя особа не надали. Доказів на спростування позовних вимог ними також не надано.

Відповідно до ст.167 Господарського кодексу України корпоративні права -це права особи, частка якої визначена у статутному фонді (капіталі) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Права учасників господарських товариств закріплені у ст.116 Цивільного кодексу України, згідно із якою учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом: брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом; брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди); вийти у встановленому порядку з товариства; здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом; одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом, а також мати інші права, встановлені установчим документом товариства та законом. Аналогічний перелік прав учасників господарського товариства наведений у ст.10 Закону України "Про господарські товариства".

Відповідно до ст.58 Закону України "Про господарські товариства"збори учасників є вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю. Вони складаються із учасників товариства або призначених ними представників.

Порядок скликання загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю регулюється приписами ст.61 Закону України "Про господарські товариства"та Статутом цього товариства.

Згідно з положеннями вказаної статті Закону загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами. Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного (складеного) капіталу. Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу. Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Відповідно до ст.60 Закону України "Про господарські товариства"загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Аналогічне положення закріплено і в п.9.9 Статуту Товариства.

Згідно з ч.3 ст.36 ГПК України оригінали документів подаються, коли обставини справи відповідно до законодавства мають бути засвідчені тільки такими документами, а також в інших випадках на вимогу господарського суду.

Відповідно до ч.2 ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи підстави пред'явленого позову та наполягання позивача на те, що він на зборах не був присутнім і протокол зборів не підписував належним доказом у справі має бути саме оригінал протоколу загальних зборів який відповідачем не було надано.

В зв'язку з ненаданням оригіналу суд не приймає до уваги у якості доказу у справі копію протоколу загальних зборів учасників Товариства від 01.06.11 №03-11.

Отже, відповідачем не доведено, що позивач належним чином був повідомлений про проведення загальних зборів учасників Товариства, приймав у них участь та підписав протокол загальних зборів.

З огляду на те, що позивачу належить частка в статутному капіталі Товариства у розмірі 50%, суд приходить до висновку про відсутність на загальних зборах учасників, які проводились 01.06.11, встановленої законом кількості голосів, необхідних для правомочності загальних зборів учасників Товариства.

Відповідно до ч.5 ст.98 Цивільного кодекс України рішення загальних зборів може бути оскаржено учасником товариства до суду.

За своєю правовою природою рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Загальними підставами для визнання акта недійсним є його невідповідність вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав (затвердив) цей акт, а також порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача.

Крім того, підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів. Вищевикладена правова позиція міститься в п.17 постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 24.10.2008р. "Про практику розгляду судами корпоративних спорів".

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону (ст.60 Закону України "Про господарські товариства") є прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення.

З огляду на те, що судом встановлено порушення прав позивача на участь в управлінні товариством внаслідок відсутності останнього 01.06.11 на загальних зборах учасників Товариства, встановлено факт відсутності кворуму для проведення зборів, а тому рішення, прийняте на цих загальних зборах, оформлене протоколом №03-11 від 01.06.11, підлягає визнанню судом недійсним.

Судові витрати у справі покладаються на відповідача з вини якого виник спір.

Керуючись ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю. Визнати недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аров і К» (код ЄДРПОУ 33688659), оформлене протоколом загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аров і К» №03-11 від 01.06.11.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аров і К», код ЄДРПОУ 33688659, 14006, м. Чернігів, вул. Преображенська, 14, на користь ОСОБА_1, пн НОМЕР_1, АДРЕСА_2; (поштова адреса: АДРЕСА_1), 1218 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 26.05.14.

Суддя Ю.В. Федоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення26.05.2014
Оприлюднено29.05.2014
Номер документу38888694
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/436/14

Ухвала від 07.05.2014

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Федоренко Ю.В.

Ухвала від 19.05.2014

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Федоренко Ю.В.

Ухвала від 15.04.2014

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Федоренко Ю.В.

Рішення від 26.05.2014

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Федоренко Ю.В.

Ухвала від 01.04.2014

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Федоренко Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні