ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.05.14р. Справа № 904/1810/14
За позовом Новомосковського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області
до відповідача 1: Новомосковської районної державної адміністрації Дніпропетровської області
відповідача 2: Селянського (фермерського) господарства "Агросвіт", с. Новостепанівка
про визнання недійсним розпоряджень голови Новомосковської РДА
За участю прокурора м. Дніпропетровська
За зустрічним позовом Селянського (фермерського) господарства "АГРОСВІТ", с. Новостепанівка
до Новомосковського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області
до відповідача 2: Новомосковської районної державної адміністрації Дніпропетровської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача (відповідача 2 за первісним позовом) ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про визнання незаконним та скасування пункту 2 розпорядження Новомосковської районної державної адміністрації №506-р-11 від 12.09.2011 року; поновлення дії договору оренди земельної ділянки від 17.09.2002 року
Суддя Мартинюк С.В.
Представники:
Прокурор: Несевря Д.С., посв. № 011405 від 24.10.2012 року, представник;
від позивача (відповідач-1 за зустрічним позовом): Єрмоленко Н.С., дов. № 9-4-0.6-2602/2-14 від 01.04.2014 року, представник;
від відповідача-1 (відповідач-2 за зустрічним позовом): не з'явився;
від відповідача-2 (позивач за зустрічним позовом): Вишневський А.Є., дов від 07.05.2014 року, представник;
від третьої особи: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
Новомосковський міжрайонний прокурор Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Новомосковської районної державної адміністрації Дніпропетровської області та Селянського (фермерського) господарства "Агросвіт", с. Новостепанівка про:
- визнання недійсним розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації "Про розірвання договору оренди земельної ділянки укладеного з гр. ОСОБА_4, ОСОБА_1, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства СФГ «Агросвіт»" № 506-р-11 від 12.09.2011 в частині надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 46,4 га, розташованої на території Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 49 років.
- визнання недійсним розпорядження голови Новомосковської районної державної
адміністрації «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку СФГ «Агросвіт» для ведення
фермерського господарства на території Новостепанівської сільської ради»" № 103-р-12 від
16.02.2012.
- визнання недійсним розпорядження голови Новомосковської районної державної
адміністрації «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 16.02.2012 р. № 103-р-12» № 861-р-12 від 09.11.2012.
- визнання недійсним договір оренди земельної ділянки загальною площею 44,8713 га сільськогосподарського призначення, розташованої на території Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, укладений 06.06.2012 року між Новомосковською районною державною адміністрацією та селянським фермерським господарством «Агросвіт», зареєстрований у відділі Держкомзему у Новомосковському районі Дніпропетровської області, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.11.2012 року за № 122328454000405.
- зобов'язання селянського фермерського господарство «Агросвіт» повернути головному управлінню Держземагентства у Дніпропетровській області земельну ділянку з кадастровим номером - 1223284500:02:075:0050, площею 44,8713 га, що розташовані за межами населеного пункту на території Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.
Позовні вимоги за первісним позовом мотивовані тим, що в результаті перевірки встановлені порушення вимог земельного законодавства при передачі земельної ділянки оренду селянському фермерському господарству «Агросвіт» на території Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.
14.05.2014 року до господарського суду звернулось селянське (фермерське) господарство "Агросівт" із зустрічної позовною заявою до Новомосковського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області, до відповідача 2: Новомосковської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання незаконним та скасування пункту 2 розпорядження Новомосковської районної державної адміністрації №506-р-11 від 12.09.2011 року; поновлення дії договору оренди земельної ділянки від 17.09.2002 року.
Ухвалою господарського суду від 14.05.2014 року прийнято зустрічний позов Селянського (фермерського) господарства "АГРОСВІТ" для спільного розгляду з первісним позовом. Цією ж ухвалою залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача (відповідача 2 за первісним позовом) ОСОБА_1.
19.05.2014 року від позивача за зустрічним позовом надійшло клопотання, в якому останній просить суд вийти за межі позовних вимог та визнати недійсним договір від 06 червня 2012 року про розірвання договору оренди земельної ділянки між Новомосковською районною державною адміністрацією та громадянином ОСОБА_1, посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_5 Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області та зареєстрованого в реєстрі за № 657.
Позовні вимоги за зустрічною позовною заявою мотивовані тим, що пункт 2 розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації № 506-р-11 від 12.09.2011року суперечить вимогам абз. 2 ч. 2 статті 123 Земельного кодексу України, враховуючи незаконність вилучення земельної ділянки у ОСОБА_1, то керуючись статтею 16 ЦК України є підстави для відновлення становища, яке існувало до порушення шляхом поновлення дії договору оренди земельної ділянки.
Третя особа письмові пояснення по суті позовних вимог не надала.
21.05.2014 року позивачем за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом) надано заперечення на зустрічну позовну заяву, в задоволенні зустрічних позовних вимог просить відмовити.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не заявлялось.
Згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
У порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 21.05.2014 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 152 ЗК України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав на землю. Захист прав на землю може, крім іншого, здійснюватися шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, угод, застосування інших, передбачених законом, способів.
Згідно п. 1.2.5. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", відповідно до ст. 20 ГК України, ст.ст. 16, 393 ЦК України визнання судом незаконним і скасування акта органу державної влади який не відповідає законові і порушує права власника, в даному випадку держави, належить до способів захисту права власності.
Статтею 13 ГПК України визначає, що місцеві господарські суди розглядають у першій інстанції усі справи, підвідомчі господарським судам.
Згідно зі ст.12 ГПК України господарським судам підвідомчі, зокрема, справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до п. 1.3. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають спори, засновані на положеннях статті 319 ЦК України, глави 27,29,33,34 ЦК України та глави 15 ГК України, розділів ІІІ-V ЗК України про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи їх у користування, припинення права власності на земельні ділянки, вилучення цих ділянок з користування і про зобов'язання названих органів залежно від характеру спору виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства.
Крім того, в постанові Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" роз'яснено, що оскільки фермерські господарства є юридичними особами, їхні земельні спори з іншими юридичними особами, у тому числі про надання чи продаж із земель державної або комунальної власності земельної ділянки для розширення господарства, підвідомчі господарським судам.
Приймаючи до уваги правові позиції Верховного суду України, що містяться в ухвалі від 10.10.2007 по справі № 6-14879св07, дана зустрічна позовна заява підвідомча господарському суду.
Таким чином, справи у спорах за участю державних органів, що виникають з правовідносин, у яких державні органи реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, підлягають розгляду у порядку господарського судочинства.
Згідно зі ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України, рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Новомосковською райдержадміністрацією 17.09.2002 року передано в оренду земельні
загальною площею 45.7 гектара ОСОБА_1. Земля надана в оренду з метою сількогосподарського використання для створення та ведення селянського фермерського господарства.
На підставі укладених договорів оренди землі 27 вересня 2002 року створено селянське фермерське) господарство «Агросвіт».
Новомосковською міжрайонною прокуратурою в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів, із залученням фахівців Державної інспекції сільського господарства у Дніпропетровській області проведено перевірку в діяльності Новомосковської районної державної адміністрації з питань додержання вимог земельного законодавства при розпорядженні земельними ділянками сільськогосподарського призначення.
Встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_4, заяви голови селянського (фермерського) господарства "Агросвіт" (далі СФГ "Агросвіт"), головою Новомосковської районної державної адміністрації прийнято розпорядження № 506-р-11 від 12.09.11, яким розірвано договір оренди земельної ділянки площею 46,4 га, розташованої на території Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, укладений 17.09.02 року між Новомосковською РДА та ОСОБА_4 та надано дозвіл СФГ "Агросвіт" на розробку технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 46,4 га, розташованої на території Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 49 років.
На підставі вищевказаного розпорядження приватним підприємством «Велес» розроблено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки СФГ "Агросвіт".
Розпорядженням голови Новомосковської районної державної адміністрації № 103-р-12 від 16.02.12 року затверджено технічну документацію із землеустрою, щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну СФГ "Агросвіт" та надано йому в оренду терміном на 49 років земельну ділянку, розташовану на території Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області для ведення фермерського господарства площею 46,4 га, та 06.06.2012 року укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 44,8713 га, який зареєстровано у відділі Держкомзему у Новомосковському районі Дніпропетровської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.11.2012 за №122328454000405.
09.11.2012 року головою Новомосковської РДА прийнято розпорядження № 861-р-12 «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 16.02.2012 року № 103-р-12». Даним розпорядженням внесено зміни до розпорядження адміністрації від 16.02.2012 року № 103-р-12, яким затверджено технічну документації із землеустрою та надано в оренду СФГ "Агросвіт" земельну ділянку.
В результаті проведеної перевірки встановлені порушення вимог земельного законодавства при передачі земельної ділянки оренду селянському фермерському господарству "Агросвіт" на території Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ст. 13 Конституції України встановлено, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до п. 12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Дослідивши матеріали справи, господарський суд дійшов висновку, що розпорядження голови Новомосковської РДА №506-р-11 від 12.09.2011 року прийнято з порушенням ч. 1 ст. 34 Закону України «Про оренду землі», оскільки відповідно до положень якої, у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві (в даному випадку Новомосковській РДА) земельну ділянку. Дана земельна ділянка повинна відійти до земель запасу, проте цього не відбулося. Розпорядження про розірвання договорів оренди земельних ділянок повинні виноситися окремо від розпоряджень про надання дозволів на виготовлення технічної документації, адже ст. 34 Закону України «Про оренду землі» встановлено обов'язок вилучення земельних ділянок після розірвання договорів оренди.
Частиною 2 статті 124 Земельного кодексу України (в редакції станом на момент прийняття розпорядження №103-р-12 від 16.02.2012 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку СФГ «Агросвіт» для ведення фермерського господарства на території Новостепанівської сільської ради») встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
Згідно ч. 1 та п. 15 ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна, передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Оскільки, ч. 1 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 року визначено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян зі створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону, передача підприємству в оренду земельної ділянки на конкурентних засадах є обов'язковою.
Враховуючи вищенаведене, передача в оренду СФГ «Агросвіт» вказаної земельної ділянки площею 44,8713 га здійснена з порушенням вимог ст. ст. 123,124,134 Земельного кодексу України, ст. 34 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав на землю. Захист прав на землю може, крім іншого, здійснюватися шляхом а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Згідно пункту 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Враховуючи приписи ст. 152 ЗК України, ст. 21 ЦК України, ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування", господарський суд вважає належним м способом захисту прав щодо визнання незаконним та скасування розпоряджень райдержадміністрації, з підстав їх невідповідності законам України..
Відповідно до ст. 211 Земельного кодексу України, наслідком укладання угод з порушенням чинного законодавства є визнання такої угоди судом недійсною.
Відповідно до ст. ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент його вчинення встановлених вимог.
Щодо посилань позивача за зустрічним позовом (відповідача за первісним позовом) на незаконність п.2 розпорядження Новомосковської районної державної адміністрації №506-р-11 від 1.09.2011 року, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно до пункту 2 розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації № 506-р-11 від 12.09.2011 року було вирішено розірвати договір оренди земельної загальною площею 45,7 га, розташованої на території Новостепанівської сільської ради Номосковського району Дніпропетровської області, укладений 17.09.2002 року між Номосковською райдержадміністрацією та громадянином ОСОБА_1, посвідчений приватним нотаріусом Новомосковського районного округу ОСОБА_6, зареєстрований в реєстрі за номером 1301, зареєстрований Новомосковським районним відділом земельних ресурсів 23.09.2002 року за номером 32.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 123 Земельного кодексу України (в редакції що на момент прийняття розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації № 506-р-11 від 12.09.2011 року) у клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода користувача, засвідчена нотаріально (уразі вилучення земельної ділянки).
Отже, вилучення земельної ділянки у землекористувача можливе лише на підставі нотаріально засвідченої письмової згоди цього землекористувача.
Як вбачається за матеріалів справи, ОСОБА_1 не надавав нотаріально засвідченої письмової згоди на вилучення у нього земельної ділянки загальною площею 45,7 га, що знаходилась у нього в користуванні на умовах оренди.
Отже, пункт 2 розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації № 506-р-11 від 12.09.2011 року суперечить вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, а тому в силу частини 1 статті 21 ЦК України, з урахуванням п. г ч.3 ст. 152 ЗК України є незаконним та підлягає скасуванню.
Щодо вимог позивача за зустрічним позовом (відповідача за первісним позовом) про поновлення дії договору оренди земельної ділянки від 17.09.2002 року та визнання недійсним договору від 06.06.2012 року господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно статті 83 ГПК України, господарський суд, приймаючи рішення, має право:
1) визнати недійсним повністю чи у певній частині пов'язаний з предметом спору
договір, який суперечить законодавству; 2) виходити за межі позовних вимог, якщо це необхідно для захисту прав і законних інтересів позивачів або третіх осіб з самостійними вимогами на предмет спору і про це є клопотання заінтересованої сторони;
Враховуючи незаконність пункту 2 розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації № 506-р-11 від 12.09.2011 року, є всі підстави для виходу суду за межі зустрічних позовних вимог Селянського (фермерського) господарства „Агросвіт" для визнання недійсним як такого, що суперечить законодавству, договору від 06 червня 2012 року про розірвання договору оренди земельної ділянки між Новомосковською районною державною адміністрацією та громадянином ОСОБА_1, посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_5 Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області та зареєстрованого в реєстрі за № 657.
Враховуючи незаконність вилучення земельної ділянки площею 45,7 га у ОСОБА_1, є підстави для відновлення прав позивача за зустрічним позовом, які існували до їх порушення. В даному випадку поновлення порушених прав можливе шляхом поновлення дії договору оренди земельної яки загальною площею 45,7 га, розташованої на території Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, укладений 17.09.2002року між Новомосковською райдержадміністрацією та громадянином ОСОБА_1, посвідчений приватним нотаріусом Новомосковського районного округу ОСОБА_6, зареєстрований в реєстрі за номером 1301.
Застосовуючи обраний спосіб захисту права, суд бере до уваги позицію Верховного Суду України викладену в постанові від 21.05.2012 року по справі №6-20цс11, відповідно до якої порушення цивільного права чи цивільного інтересу підлягають судовому захисту і у спосіб не передбачений законом, зокрема ст.16 ЦК України, але який є ефективним засобом захисту, тобто таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.
Враховуючи вищевикладене, зустрічна позовна заява підлягає задоволенню в повному обсязі.
Оскільки судом поновлено дію договору оренди земельної яки загальною площею 45,7 га, розташованої на території Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, укладений 17.09.2002року між Новомосковською райдержадміністрацією та громадянином ОСОБА_1, посвідчений приватним нотаріусом Новомосковського районного округу ОСОБА_6, зареєстрований в реєстрі за номером 1301, позовні вимоги за первісним позовом щодо зобов'язання селянського фермерського господарство «Агросвіт» повернути головному управлінню Держземагентства у Дніпропетровській області земельну ділянку з кадастровим номером - 1223284500:02:075:0050, площею 44,8713 га, що розташовані за межами населеного пункту на території Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області задоволенню не підлягають.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про те, що заявлені позивачем за первісним позовом вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково, за зустрічним позовом позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів ст.49 Господарського процесуального кодексу України, суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене, та приймаючи до уваги, що спір виник з вини Новомосковської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, яка повинна була при винесенні своїх Розпоряджень дотримуватися норм чинного законодавства, судові витрати слід покласти на неї в сумі 6090 грн. за первісним позовом, що підлягає стягненню до Державного бюджету та 2436грн. за зустрічним позовом, на користь позивача (відповідача за первісним позовом).
Відповідно до п.3.17.3. постанови Пленуму ВГСУ №18 визнаючи недійсним повністю чи в певній частині пов'язаний з предметом спору договір (пункт 1 статті 83 ГПК) або виходячи у разі необхідності за межі позовних вимог (пункт 2 тієї ж статті), господарський суд за результатами розгляду справи повинен з урахуванням вимог частин першої - четвертої статті 49 названого Кодексу вирішувати питання про стягнення та розподіл відповідних сум судового збору.
Оскільки, господарський суд вийшов за межі позовних вимог, які останнім задоволені в повному обсязі, судовий збір за розгляд яких підлягає стягненню з відповідача 1 (за первісним позовом) в доход Державного Бюджету України.
Керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85, 87, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Новомосковського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області за первісним позовом задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації «Про розірвання договору оренди земельної ділянки укладеного з гр. ОСОБА_4, ОСОБА_1, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства СФГ «Агросвіт» № 506-р-11 від 12.09.2011 в частині надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 46,4 га, розташованої на території Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 49 років.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку СФГ «Агросвіт» для ведення фермерського господарства на території Новостепанівської сільської ради» № 103-р-12 від 16.02.2012 року.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації "Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 16.02.2012 р. № 103-р-12» № 861-р-12 від 09.11.2012 року".
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки загальною площею 44,8713 га сільськогосподарського призначення, розташованої на території Новостепанівської сільської
ради Новомосковського району Дніпропетровської області, укладений 06.06.2012 року між Новомосковською районною державною адміністрацією та селянським фермерським господарством «Агросвіт», зареєстрований у відділі Держкомзему у Новомосковському районі Дніпропетровської області, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.11.2012 року за № 122328454000405.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Новомосковської районної державної адміністрації (51200, м. Новомосковськ, вул. Шевченка, 7,код ЄДРПОУ 04052324) в доход державного бюджету України (одержувач - Управління Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, ЄДРПОУ 37989269, банк одержувача - відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, р/р 31214206783005, КБКД 22030001, призначення платежу: судовий збір, код ЄДРПОУ суду 03499891) 7308 грн. (сім тисяч триста вісім гривень) судового збору.
Зустрічний позов задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати пункт 2 розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації № 506-р-11 від 12.09.2011 року.
Визнати недійсним договір від 06 червня 2012 року про розірвання договору оренди земельної ділянки між Новомосковською районною державною адміністрацією та громадянином ОСОБА_1, посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_5 Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області та зареєстрованого в реєстрі за № 657.
Поновити дію договору оренди земельної ділянки загальною площею 45,7 га, розташованої на території Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, укладений 17.09.2002 року між Новомосковською райдержадміністрацією та громадянином ОСОБА_1, посвідчений приватним нотаріусом Новомосковського районного округу ОСОБА_6, зареєстрований в реєстрі за номером 1301, зареєстрований Новомосковським районним відділом земельних ресурсів 23.09.2002 року за номером 32.
Стягнути з Новомосковської районної державної адміністрації (51200, м. Новомосковськ, вул. Шевченка, 7,код ЄДРПОУ 04052324) на користь селянського (фермерського) господарства "Агросвіт" (51234, с. Новостепанівка, код ЄДРПОУ 32062105) судовий збір в розмірі 2436 грн. (дві тисячі чотириста тридцять шість гривень).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 26.05.2014 року.
Суддя С.В. Мартинюк
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2014 |
Оприлюднено | 29.05.2014 |
Номер документу | 38890864 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Дмитренко Анна Костянтинівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Кощеєв Ігор Михайлович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні