Рішення
від 27.05.2014 по справі 636/1763/14-ц
ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 636 / 1763 /14-ц

2 / 636 / 1033 / 2014

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2014 року Чугуївський міський суд Харківської області в складі:

головуючого - судді Ковригіна О.С.

при секретарі Фатєєвої С.М.

розглянувши у попередньому судовому засіданні в м. Чугуєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області про встановлення юридичного факту та визнання права власності в порядку спадкування за законом,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області про встановлення факту постійного проживання позивачки зі спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, та визнання права власності на земельну ділянку площею 6,9802 га розташовану на території Великобабчанської сільської ради Чугуївського району Харківської області, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, державний акт на право приватної власності на землю ХР № 002209, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3

Позивач вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її двоюрідна бабуся - ОСОБА_3. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 6,9802 гектара в межах згідно з планом, кадастровий номер 6325482000:08:000:0120, розташованої на території Великобабчанської сільської ради Чугуївського району, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Однак Позивач не може отримати свідоцтво про право на спадщину, так як відсутні документи, підтверджуючі факт того, що Позивач проживала разом з ОСОБА_3 з 2003 року і до самої смерті за адресою: АДРЕСА_1.

У зв'язку з тим, що позивач, як спадкоємець за законом, не може належним чином оформити свої майнові права на спадкове майно та отримати свідоцтво про право на спадщину, вона змушена звернутися до суду.

Позивач - ОСОБА_1, в судове засідання не з'явилася, належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надала заяву про слухання справи без її участі, позовні вимоги підтримала, та просила суд позов задовольнити.

Відповідач - ОСОБА_2, в судове засідання не з'явилася, належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надала заяву про слухання справи без її участі, проти задоволення позовних вимог не заперечувала.

Представник третьої особи - Чугуївської державної нотаріальної контори Харківської області, у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, згідно якої проти задоволення позову не заперечував та просив проводити розгляд справи у його відсутності.

Суд відповідно до ст. 169 ЦПК України вважає за можливе розглядати справу у відсутності не з'явившихся осіб за наявними доказами справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України , при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу . Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України , у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши та перевіривши письмові докази по справі, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла двоюрідна бабуся Позивача - ОСОБА_3.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 6,9802 гектара в межах згідно з планом, кадастровий номер 6325482000:08:000:0120, розташованої на території Великобабчанської сільської ради Чугуївського району, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Вказана земельна ділянка належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР №002209, виданого 23 червня 2004 року на підставі розпорядження Чугуївської райдержадміністрації від 11 травня 2004 року №205 та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №184.

У 2003 році, коли ОСОБА_3 через похилий вік та хворобу стала потрібна допомога, Позивач почала проживати разом з нею за адресою: АДРЕСА_1, де й проживала разом з ОСОБА_3 до самої смерті.

Тобто Позивач є такою, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3.

Після смерті ОСОБА_3 право на спадщину мала також її племінниця - ОСОБА_2.

Проте в передбачений законом строк до нотаріальної контори ОСОБА_2 не зверталися, отже, є такою, що не прийняла спадщину.

26 серпня 1989 року ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_5, в результаті чого прізвище Позивача змінилося із «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1», що підтверджено Витягом з реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00011070602, виданим 17 вересня 2012 року.

07 серпня 1996 року шлюб між Позивачем та ОСОБА_5 було розірвано, що підтверджується Свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1, виданим Чугуївським відділом реєстрації актів громадського стану Харківської області 21 серпня 1996 року. Після розірвання шлюбу Позивач залишила собі прізвище «ОСОБА_1».

06 листопада 2006 року Позивач зареєструвала шлюб із ОСОБА_6, що підтверджується Свідоцтвом про Шлюб серії НОМЕР_2, виданим Великобабчанською сільською радою Чугуївського району Харківської області 06.11.2006 року, про що в книзі реєстрації шлюбів зроблено відповідний актовий запис №03. В результаті реєстрації шлюбу прізвище Позивача змінилося з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1».

Після звернення до нотаріальної контори Позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 було відмовлено, так як відсутні документи, підтверджуючі факт того, що Позивач проживала разом з ОСОБА_3 з 2003 року і до самої смерті за адресою: АДРЕСА_1.

Інших осіб, які мали б право на спадкування після смерті ОСОБА_3, крім Позивача та Відповідача немає.

Позивач з 2003 року до дня смерті ОСОБА_3 проживала разом нею без реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1.

ОСОБА_1, про відмову від прийняття спадщини не заявляла.

Згідно з ч. 3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу він не заявив про відмову від неї.

Згідно зі ст. 1264 Цивільного кодексу України У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» передбачається, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів.

Відповідно до ч. 2 ст. 256 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені факти, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна, припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо за законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно зі ст. 57 Цивільного процесуального кодексу України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.

Згідно п. 23 постанови Пленум Верховного Суду від 30.05.2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування", якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч.1 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Пунктом 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої наказом Міністра Юстиції України №20/5 від 03 березня 2004 року передбачено, що доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово - експлуатаційної організації, правління житлово - будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем.

Таким чином, саме постійне проживання спадкодавця зі спадкоємцем на час відкриття спадщини є підставою для визнання спадкоємця таким, що прийняв спадщину, а не лише реєстрація місця проживання спадкодавця за адресою місця проживання спадкоємця.

Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до абз. 3 п. 23 Постанови Пленуму Верховного України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 №7, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом, крім того, право приватної власності є непорушним.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути - визнання права.

Пункт 22-1 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" №7 від 16.04.2004 року та статті 1225 ЦК України і 131 ЗК України вказують, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно ст. ст. 81 Земельного кодексу України - громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі …..прийняття спадщини.

Відповідно до вимог ст. 1225 Цивільного кодексу України - право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно Наказу Міністерства юстиції України №914/5 від 26.05.2009 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо державної реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна на підставі рішень судів», рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності є правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться державна реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 16, 328, 1225, 1264 , 1268 , 1270ЦК України, ст. 81 ЗК України, ст.ст. 10 , 60 , 114, 130, 169 , 174 , 209 , 213-215, 256 ЦПК України , суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області про встановлення юридичного факту та визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2, разом із спадкодавцем, ОСОБА_3, померлою ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Харкові на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на земельну ділянку площею 6,9802 гектара в межах згідно з планом, кадастровий номер 6325482000:08:000:0120, розташовану на території Великобабчанської сільської ради Чугуївського району, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР №002209, виданого 23 червня 2004 року на підставі розпорядження Чугуївської райдержадміністрації від 11 травня 2004 року №205 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Харкові

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через міський суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення.

Суддя -

СудЧугуївський міський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення27.05.2014
Оприлюднено29.05.2014
Номер документу38892249
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —636/1763/14-ц

Рішення від 27.05.2014

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Ковригін О. С.

Ухвала від 14.05.2014

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Ковригін О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні