Постанова
від 19.05.2014 по справі 823/1048/14
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2014 року справа № 823/1048/14

м. Черкаси

16 год. 15 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чубар Т.М.,

при секретарі - Шепель А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Черкаській області до публічного акціонерного товариства «Канівський маслосирзавод» про стягнення заборгованості зі сплати капіталізованих платежів,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Черкаській області, в якому просить стягнути з публічного акціонерного товариства «Канівський маслосирзавод» заборгованість зі сплати капіталізованих платежів в розмірі 304 411 грн. 56 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем передано до Фонду особові справи по двох потерпілих від нещасного випадку на виробництві для продовження страхових виплат по відшкодуванню втраченого заробітку. Відповідне звернення зумовлене прийняттям рішення про припинення юридичної особи - публічного акціонерного товариства «Канівський маслосирзавод». Згідно розрахунку потреби в капіталізації коштів по публічному акціонерному товаристві «Канівський маслосирзавод» для розрахунку з потерпілими на виробництві станом на 30.01.2014р. загальна потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілими ОСОБА_1 та ОСОБА_2 становить 304 411 грн. 56 коп., яка станом на час розгляду справи відповідачем у добровільному порядку не погашена.

Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника управління, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач, повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи за адресою, визначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 19000, Черкаська область, м. Канів, вул. Леніна, буд. 195, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.

Відповідно до ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 23.01.2014р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про рішення засновників щодо припинення юридичної особи - публічного акціонерного товариства «Канівський маслосирзавод», ідентифікаційний код 00447830.

30 січня 2014 року у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації опубліковано повідомлення про припинення юридичної особи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом. Згідно з ч. 3 статті 110 цього Кодексу якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Частиною 2 статті 1205 Цивільного кодексу України встановлено, що У разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Відповідно до Преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105-XIV від 23.09.1999р. (далі по тексту - Закон № 1105-XIV) цей Закон відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві.

Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.

Відповідно до положень статей 15, 46 Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування від нещасних випадків - це некомерційна самоврядна організація, що здійснює страхування від нещасного випадку, провадить збір та акумулювання страхових внесків.

Згідно з абз. 3 ч. 2 статті 46 Закону № 1105-XIV фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється, зокрема за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 06.05.2000р. затверджено Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю (далі по тексту - Порядок), згідно якого здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, також здійснюється на підставі Порядку. Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема в своїй постанові від 26.06.2012р. у справі № 21-156а12.

Відповідно до абз. 2 п. 1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

За змістом п. 3 Порядку в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

На обліку в відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Каневі Черкаської області з 24 листопада 2006 року знаходиться справа потерпілого ОСОБА_1 та з 08 вересня 2012 року знаходиться справа потерпілого ОСОБА_2, які мають зареєстрований страховий випадок профзахворювання. За висновками МСЕК від 13.02.2008р. потерпілому ОСОБА_1 встановлена стійка втрата професійної працездатності 10%, безстроково, що підтверджується постановою про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати № 2307/193/193/147 від 29.03.2013р. Особі ОСОБА_2 продовжено раніше призначену щомісячну страхову виплату, як такій, яка має на це право в разі смерті потерпілого, а саме з 10.09.2013р. по 30.06.2014р. включно, що підтверджується постановою про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати особі, яка має на це право у разу смерті потерпілого № 2307/287.2/287.2/271 від 05.09.2013р.

Позивачем згідно Розділу ХІ Закону № 1105-XIV передано до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України особові справи по потерпілих від нещасного випадку на виробництві ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для продовження страхових виплат по відшкодуванню втраченого заробітку.

Згідно розрахунку потреби в капіталізації коштів по публічному акціонерному товаристві «Канівський маслосирзавод» для розрахунку з потерпілим на виробництві ОСОБА_1, 1983р.н., ступінь втрати працездатності становить 10%, розмір щомісячної виплати по відшкодуванню шкоди становить 341 грн. 05 коп., вік потерпілого - 31 років, середня очікувана тривалість життя - 37,20, потреба в капіталізації коштів для виплати втраченого заробітку становить 152 244 грн. 72 коп. Для розрахунку з потерпілим на виробництві ОСОБА_2, 1997р.н., розмір щомісячної страхової виплати особі, яка має на це право у разі смерті потерпілого становить 1 661 грн. 51 коп., вік потерпілого - 16 років, строк очікуваного отримання страхових виплат - 7 років, потреба в капіталізації коштів для виплати втраченого заробітку становить 139 566 грн. 84 коп., а також основний розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві - 150 грн., строк очікуваного отримання страхових виплат - 7 років, потреба в капіталізації коштів для виплати основного розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві становить 12 600 грн. Для визначення необхідних капіталізованих платежів позивач використовував дані середньої очікуваної тривалості життя чоловіків та жінок в Україні, надані Держстатом України листом від 14.10.2013р. за № 10.2-16/542.

Беручи до уваги, що відповідач не сплатив позивачу капіталізовані платежі добровільно, позовні вимоги щодо їх стягнення підлягають задоволенню в судовому порядку.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Канівський маслосирзавод», ідентифікаційний код 00447830, на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Черкаській області заборгованість зі сплати капіталізованих платежів в розмірі 304 411 (триста чотири тисячі чотириста одинадцять) грн. 56 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 22 травня 2014 року.

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення19.05.2014
Оприлюднено30.05.2014
Номер документу38906365
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —823/1048/14

Постанова від 19.05.2014

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Т.М. Чубар

Ухвала від 24.04.2014

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Т.М. Чубар

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні