Рішення
від 28.05.2014 по справі 924/667/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"28" травня 2014 р.Справа № 924/667/14

за позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "Самчики" Хмельницької державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук", с. Самчики Старокостянтинівського району

до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колос", с. Лагодинці Красилівського району

про стягнення 20 800 грн. заборгованості

за участю представників сторін:

від позивача - Богуцька Г.В. за довіреністю

від відповідача - не з'явився

встановив:

Позивач у позовній заяві просить суд стягнути з відповідача заборгованість, яка утворилася через неналежне виконання договору № 48 від 3 вересня 2013 року в розмірі 20 800 грн. Обгрунтовуючи позов, позивач вказує на порушення відповідачем строків проведення розрахунків.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.

Повідомлений належним чином відповідач про розгляд справи в суді (про що свідчить поштове повідомлення про отримання останнім ухвали суду про порушення провадження у справі) письмового відзиву на позов не подав, свого представника в судове засідання не направив, про поважність причин для неподання письмового відзиву на позов не повідомив.

За таких обставин, суд, в порядку ст. 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.

З доданих матеріалів вбачається.

3 вересня 2013 року між сторонами укладено договір № 48, умовами якого визначено, що продавець зобов'язується передати у власність покупця насіння сільськогосподарських культур, характеристики якого зазначені в розділі 3 договору, шляхом надання товару у розпорядження покупця на складі продавця, визначеному продавцем. Покупець зобов'язується здійснити оплату товару і прийняти товар само вивозом на умовах даного договору (п.п. 1.1., 1.2.).

Покупець зобов'язується здійснити повну оплату товару до 10 листопада 2013 року (п. 2.2.1.). Згідно п. 3.1. найменування товару - пшениця - „Служниця Одеська", кількістю 80 цнт. на суму 20 800 грн. Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання взаємних зобов'язань (п. 5.2.).

Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.

Факт поставки товару позивачем на суму 20 800 грн. та прийняття його відповідачем підтверджується:

- накладною від 3 вересня 2013 року № 154 на суму 20 800 грн., про відпуск пшениці „Служниця Одеська", кількістю 80 цтн., яка підписана обома сторонами, зокрема у графах „Відпустив", „Прийняв";

- довіреністю на отримання ТМЦ від 2 вересня 2013 року № 84, виданої відповідачем на ім'я повіреної особи на отримання 8 тон (80 цнт.) пшениці, підписаної керівництвом товариства відповідача та повіреної особи;

- податковою накладною від 3 вересня 2013 року (сума 20 800 грн., товар продавця пшениця „Служниця Одеська").

22 березня 2014 року позивач направив на адресу відповідача претензію, з вимогою оплати боргу за договором № 48 до 31 березня 2014 року. Докази направлення вимоги подано у справу (рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення відповідачу, з відміткою про вручення 27 березня 2014 року та печаткою пошти).

Також в справу подано довідку позивача про те, що заборгованість відповідача, станом на 16 травня 2014 року становить 20 800 грн.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується таке.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.

Відповідно до ч.2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач уклали договір купівлі - продажу товару, визначивши умови, права та обов'язки сторін, які є обов'язковими для них.

За ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковий для виконання сторонами.

З позовних матеріалів вбачається, що позивач на виконання умов договору передав відповідачу пшеницю „Служниця - Одеська", у кількості 80 цнт., вартістю 20 800 грн., що підтверджується накладною № 154 від 3 вересня 2013 року. Прийняття зазначеного товару відповідачем підтверджується підписом представника товариства відповідача на накладній.

За ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Обов'язок оплати за поставлений товар (граничний строк оплати) відповідно до договору, виникає у відповідача 10 листопада 2013 року. Проте, докази оплати (всієї вартості), в зазначені у договорі строки у справі відсутні.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Враховуючи, що строк оплати пропущено (докази оплати відсутні), у відповідача виникла заборгованість, розмір якої підтверджується документально (договір, накладна) та становить 20 800 грн. За таких обставин, позов обґрунтований, підтверджений доказами та підлягає задоволенню.

Судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Колос" (Хмельницька область, Красилівський район, с. Лагодинці, код 03785800) на користь Державного підприємства "Дослідне господарство "Самчики" Хмельницької державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук" (с. Самчики Старокостянтинівського району Хмельницької області, код 30599603) 20 800 грн. боргу та 1 827 грн. судового збору.

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу

3 - відповідачу (31042, Хмельницька обл., Красилівський р-н, с. Лагодинці).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення28.05.2014
Оприлюднено03.06.2014
Номер документу38973152
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/667/14

Рішення від 28.05.2014

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні