МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2014 року Справа № 814/448/14
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Середи О.Ф., розглянув в порядку письмового провадження справу
за позовом : фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача : Головного управління Держземагентства у Миколаївській області, м. Миколаїв
Суть спору : про визнання не чинним рішення суб'єкта владних повноважень.
В С Т А Н О В И В :
Фізична особа ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом, уточненим заявою від 11.04.14 р., про визнання не чинним наказу від 18.07.13 р. № МК/4821783400:02:000/00000013 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", прийнятого Головним управлінням Держземагентства у Миколаївській області (надалі - відповідач).
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що всупереч норм цивільного та земельного законодавств України, які закріплюють переважне право орендаря на укладання договору оренди землі на новий строк, відповідач прийняв оскаржуваний наказ щодо передачі землі у користування іншій особі.
Не прийняття відповідачем вмотивованої відмови позивачу є порушенням норм чинного законодавства України, його прав та охоронюваних законом інтересів.
Відповідач позовні вимоги не визнає повністю з підстав викладених у запереченні.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
28.04.06 р. позивач по справі та Веселинівська районна державна адміністрація Миколаївської області уклали договір оренди земельної ділянки (надалі - Договір) площею 0,48 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу (резервного фонду) в межах території Подільської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області (кадастровий № 4821783400:02:000:0658).
07.06.06 р. зазначений договір було зареєстровано у Веселинівському реєстраційному окрузі Миколаївської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" за реєстраційним номером № 040601000031.
Відповідно до пункту 8 Договору він був укладений на сім років, тобто до 28.04.13 р. із зазначенням переважного права орендаря на його поновлення.
Згідно статті 2 Закону України "Про оренду землі" пов'язані з орендою землі відносини регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно статті 777 Цивільного кодексу України наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк.
Наймач, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору найму на новий строк, зобов'язаний повідомити про це наймодавця до спливу строку договору найму у строк, встановлений договором, а якщо він не встановлений договором, - в розумний строк.
Умови договору найму на новий строк встановлюються за домовленістю сторін. У разі недосягнення домовленості щодо плати та інших умов договору переважне право наймача на укладення договору припиняється.
Наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, у разі продажу речі, переданої у найм, має переважне право перед іншими особами на її придбання.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
- власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
- уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який повноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
В період з лютого 2013 року до 18.06.13 р. включно позивач вживав заходи для реалізації свого переважного права на продовження Договору оренди, що підтверджується матеріалами справи та не спростовано відповідачем.
Згідно частин 2, 3 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Судом встановлено, що в порушення норм цивільного та земельного законодавства України, які закріплюють переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк, відповідач не прийняв стосовно позивача вмотивованої відмову, а прийняв оскаржуваний у справі наказ стосовно іншої особи, чим порушив права позивача по справі, як орендаря земельної ділянки.
Згідно статті 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Пунктом 21 Договору передбачено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Cтаном на 18.07.13 р. земельна ділянка не була передана відповідачеві та фактично продовжувала перебувати у володінні позивача. До того ж, повернення орендованої позивачем земельної ділянки відповідачем вимагалось.
Судом вважає, що на час прийняття оскаржуваного по справі наказу відповідач не був розпорядником вищезазначеної земельної ділянкою до умов Договору, а тому не мав права на розпоряджатися нею шляхом передачі в користування іншим особам. Такий висновок суду підтверджується рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду викладеним у Постанові від 05.11.13 р. у справі № 814/3084/13-а.
Крім того, згідно наказу Держземагентства України від 28.02.13 р. № 72 територіальним органам влади з питань земельних ресурсів було рекомендовано приймати накази про продовження терміну договору оренди землі, його поновлення на новий строк, або прийняття рішення про відмову у поновленні договору оренди землі.
Таким чином, у відповідача були відсутні передбачені законом підстави для прийняття рішення (наказу) про передачу земельної ділянки в оренду іншим особам.
За таких обставин, позовні вимоги є доведеними та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов фізичної особи ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ від 18.07.13 р. № МК/4821783400:02:000/00000013 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", прийнятий Головним управлінням Держземагентства у Миколаївській області.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Головуючий суддя О. Ф. Середа
Суд | Миколаївський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2014 |
Оприлюднено | 04.06.2014 |
Номер документу | 38996889 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Миколаївський окружний адміністративний суд
Середа О. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні