Рішення
від 21.05.2014 по справі 910/7102/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/7102/14 21.05.14

За позовом Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "ГРАВЕ УКРАЇНА" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Атлант-Компані" про відшкодування шкоди в порядку регресу 11 298,20 грн. Суддя Підченко Ю.О. Представники сторін: позивача:Каланча Ю.А. - представник за довіреністю відповідача:не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "ГРАВЕ УКРАЇНА" (надалі - ПрАТ "СК "ГРАВЕ УКРАЇНА") звернулось до господарського суду м. Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлант-Компані" (надалі - ТОВ "Атлант-Компані") про відшкодування шкоди в порядку регресу 11 298,20 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ПрАТ "СК "ГРАВЕ УКРАЇНА" на підставі Договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів серія №ВЕ/4218660 внаслідок настання страхової події - дорожньо-транспортної пригоди (надалі - ДТП) виплачено страхове відшкодування власнику автомобіля марки "Фольксваген", реєстраційний номер НОМЕР_1, а тому позивачем відповідно до положень статті 27 Закону України "Про страхування" та статей 993, 1191 Цивільного кодексу України отримано право зворотної вимоги до особи, відповідальної за завдану шкоду. Власником транспортного засобу - автомобіля "ГАЗ 3302", реєстраційний номер НОМЕР_2, яким скоєно ДТП, і водій якого визнаний винним у її скоєні, є ТОВ "Атлант-Компані", а тому позивач вказує, що обов'язок з відшкодування збитків покладається на відповідача.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 18.04.2014 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 21.05.2014 р.

В судове засідання 21.05.2014 р. представник позивача з'явився, надав додаткові докази по справі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання 21.05.2014 р. не з'явився, вимог ухвали суду від 18.04.2014 р. не виконав, про причини неявки суд не повідомив.

Належне повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи підтверджується відміткою про відправку на зворотній стороні ухвали суду від 18.04.2014 р.

При цьому, суд відзначає, що за змістом ч. 1 ст. 64 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

Місцезнаходження відповідача за адресою: 03134, м. Київ, вул. Ушинського, 12 кв. 47, на яку було надіслано ухвалу суду від 18.04.2014 р., підтверджується наявними в матеріалах справи документами та інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка міститься на офіційному веб-сайті Державного підприємства "Інформаційно-ресурсний центр" за адресою http://irc.gov.ua/ua/Poshuk-v-YeDR.html.

Поштове відправлення надіслане за вказаною адресою підприємством зв'язку до суду не повернуто.

Відповідно до абзацу 3 п. 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач повідомлений про час та місце судового розгляду належним чином, а матеріали справи містять достатні докази для її розгляду по суті.

Оскільки про час та місце судового засідання відповідач був належним чином повідомлений, на підставі статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа може бути розглянута за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

У судовому засіданні складався протокол згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

29.08.2010 р. між ПрАТ "СК "ГРАВЕ УКРАЇНА" та ТОВ "Атлант-Компані" укладено Договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів серія №ВЕ/4218660, відповідно до умов якого страховиком було застраховано майнові інтереси страхувальника, пов'язані з експлуатацією транспортного засобу "ГАЗ 3302", реєстраційний номер НОМЕР_2.

Як вбачається з матеріалів справи, 22.02.2011 р. по вул. Леніна в с. Софіївська Борщагівка, Києво - Святошинського району Київської області відбулась дорожньо-транспортна пригода за участю транспортного засобу "ГАЗ 3302", реєстраційний номер НОМЕР_2, який належить ТОВ "Атлант-Компані", під керуванням ОСОБА_2 та транспортного засобу "Фольксваген", реєстраційний номер НОМЕР_1, який належить ОСОБА_3 та знаходився під його керуванням.

Постановою Києво - Святошинського районного суду Київської області від 28.02.2011 р. у справі № 3-1058/11 ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення та накладено штраф в розмірі 425 гривень 00 копійок.

Відповідно до звіту №978 про оцінку автомобіля "Фольксваген", реєстраційний номер НОМЕР_1, складеного Суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_4, матеріальний збиток, завданий власникові транспортного засобу "Фольксваген", реєстраційний номер НОМЕР_1, в результаті його пошкодження при ДТП складає 11 808,20 грн.

На підставі заяви ОСОБА_3 від 06.07.2011 р. про виплату страхового відшкодування та страхового акту №ОСЦВ/ВЕ.4218660/1 від 04.11.2011 р., ПрАТ "СК "ГРАВЕ УКРАЇНА" виплатило ОСОБА_3 11 298,20 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №25189 від 10.11.2011 р.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що оскільки відповідач не повідомив ПрАТ "СК "ГРАВЕ УКРАЇНА" про ДТП протягом 3 робочих днів, то після виплати страхового відшкодування до позивача перейшло право регресної вимоги до нього, як до особи, відповідальної за завдані збитки.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги ПрАТ "СК "ГРАВЕ УКРАЇНА" підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 27 Закону України "Про страхування" та статтею 993 Цивільного кодексу України визначено, що до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.

Відповідно до ч. 1 статті 1191 Цивільного кодексу України, особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Таким чином, суд зазначає, що до позивача перейшло в межах суми 11 298,20 грн. право зворотної вимоги до особи, відповідальної за заподіяний збиток.

Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За приписами підпункту "ґ" пункту 38.1.1. пункту 38.1. статті 38 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, якщо він не повідомив страховика у строки і за умов, визначених у підпункті 33.1.2 пункту 33.1 статті 33 цього Закону.

Тобто зазначена правова норма передбачає у випадку неповідомлення страховика про настання дорожньо-транспортної пригоди наявність у нього права на пред'явлення регресного позову до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, а не відсутність такого права.

За приписами пункту 5 частини 1 статті 989 Цивільного кодексу України страхувальник зобов'язаний повідомити страховика про настання страхового випадку у строк, встановлений договором.

Відповідно до підпункту 33.1.4 пункту 33.1 статті 33 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", у разі настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати), водій транспортного засобу, причетний до такої пригоди, зобов'язаний невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди, письмово надати страховику, з яким укладено договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов'язок, він має підтвердити це документально.

Наведеними правовими нормами встановлено обов'язок страховика повідомити письмово страхувальника про настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування, невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання цієї дорожньо-транспортної пригоди.

Отже, право страховика подати регресний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду регламентовано положеннями Закону "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" і пов'язується саме із встановленим фактом неповідомлення страховика у встановлені законом строки.

Згідно зі статтями 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

ТОВ "Атлант-Компані" до матеріалів справи не додано належних доказів повідомлення ПрАТ "СК "ГРАВЕ УКРАЇНА" про ДТП, яка сталася 22.02.2011 р. за участю застрахованого транспортного засобу "ГАЗ 3302", реєстраційний номер НОМЕР_2.

Таким чином, враховуючи вищевикладені положення норм чинного законодавства України та приймаючи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ПрАТ "СК "ГРАВЕ УКРАЇНА" про стягнення 11 298,20 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на ТОВ "Атлант-Компані".

На підставі викладеного, керуючись статтями 32, 33, 43, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "ГРАВЕ УКРАЇНА" задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлант-Компані" (03134, м. Київ, вул. Ушинського, 12 кв. 47; ідентифікаційний код 24937680) на користь Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "ГРАВЕ УКРАЇНА" (79044, м. Львів, вул. Метрологічна 2, ідентифікаційний код 19243047) суму страхового відшкодування у розмірі 11 298 (одинадцять тисяч двісті дев'яносто вісім) грн. 20 коп. та судовий збір у розмірі 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання повного тексту рішення - 26.05.2014 р.

Суддя Ю.О. Підченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення21.05.2014
Оприлюднено03.06.2014
Номер документу39010566
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/7102/14

Рішення від 21.05.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні