ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/6812/14 21.05.14
За позовомПриватного акціонерного товариства "Український науково - дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УКРНДІМ'ЯСОМОЛПРОМ" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Росінтек Плюс" простягнення 49 875,00 грн. Суддя Підченко Ю.О.
Представники сторін:
від позивача:Кузнєцова О.В. - представник за довіреністю від відповідача:не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство "Український науково - дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УКРНДІМ'ЯСОМОЛПРОМ" (надалі - ПрАТ "УКРНДІМ'ЯСОМОЛПРОМ") звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Росінтек Плюс" (надалі - ТОВ "Росінтек Плюс") про стягнення 49 875,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.01.2014 р. між позивачем та відповідачем було укладено Договір оренди №18 в порушення умов якого відповідач неналежним чином виконав взяте на себе грошове зобов'язання зі сплати орендних платежів за лютий та березень 2014 р. у зв'язку із чим за ним виникла заборгованість по сплаті орендних платежів у розмірі 28 500,00 грн. Крім того, позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача штрафу за порушення строків внесення орендної плати у розмірі 8 550,00 грн., штраф за порушення строків внесення авансового платежу у розмірі 8 550,00 грн. та штраф за порушення строків підписання та повернення позивачу актів здачі-приймання робіт у розмірі 4 275,00 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 15.04.2014 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 21.05.2014 р.
В судове засідання 21.05.2014 р. представник позивача з'явився, вимоги ухвали суду від 15.04.2014 р. виконав, позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання 21.05.2014 р. не з'явився, вимог ухвали суду від 15.04.2014 р. не виконав, про причини неявки суд не повідомив.
Належне повідомленні відповідача про час та місце розгляду справи підтверджується відміткою про відправку на зворотній стороні ухвали суду від 15.04.2014 р.
При цьому, суд відзначає, що за змістом ч. 1 ст. 64 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Місцезнаходження відповідача за адресою: 03067, м. Київ, вул. Гарматна, 8, на яку було надіслано ухвалу суду від 15.04.2014 р., підтверджується наявними в матеріалах справи документами та інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка міститься на офіційному веб-сайті Державного підприємства "Інформаційно-ресурсний центр" за адресою http://irc.gov.ua/ua/Poshuk-v-YeDR.html.
Поштове відправлення надіслане за вказаною адресою підприємством зв'язку до суду не повернуто.
Також судом було додатково надіслано ухвалу суду від 15.04.2014 р. на адресу відповідача (02160, м. Київ, пр-т. Возз'єднання, 15 офіс 604) з якої підприємством зв'язку поштове відправлення було повернуто з посиланням на відсутність адресата за вказаною адресою.
Відповідно до абзацу 3 п. 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач повідомлений про час та місце судового розгляду належним чином, а матеріали справи містять достатні докази для її розгляду по суті.
Оскільки про час та місце судового засідання відповідач був належним чином повідомлений, на підставі статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа може бути розглянута за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
У судовому засіданні складався протокол згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
22.01.2014 р. між ПрАТ "УКРНДІМ'ЯСОМОЛПРОМ" (орендодавець) та ТОВ "Росінтек Плюс" (орендар) укладено Договір оренди №18 (надалі - "Договір").
Відповідно до 1.1 Договору орендодавець передає орендареві за плату у тимчасове платне користування (оренду) нежитлове приміщення кімн. №604, загальною площею 95,0 кв.м. Дане приміщення є частиною будівлі офісного комплексу, який знаходиться за адресою: 02160, м. Київ, пр. Возз'єднання, 15, і є власністю орендодавця на підставі свідоцтва про право власності №350-В від 20.03.2006 р: Офісний комплекс є цілісним офісно-адміністративним комплексом, який має власну інфраструктуру, що дозволяє орендарю використовувати приміщення і здійснювати у ньому свою діяльність відповідно до цілей та умов цього Договору.
Об'єкт оренди передається орендареві для розміщення в ньому офісу, з метою здійснення Орендарем - господарської діяльності (послуги) згідно із Статутом орендаря та наявних в нього ліцензій, дозволів тощо (п. 1.2 Договору).
Згідно п. 1.3 Договору об'єкт оренди надається орендарю на термін дії цього Договору і підлягає поверненню орендодавцю після закінчення строку оренди або розірвання цього Договору.
Пунктом 2.1 Договору встановлено, що передача об'єкта оренди орендодавцем, прийняття його орендарем і повернення об'єкта оренди після закінчення строку оренди або у випадках передбачених договором оформлюються актами приймання-передачі, підписаними сторонами. В актах приймання-передачі вказуються: склад та перелік майна, що передається в оренду, його стан, вартість, цільове призначення. Складання і підписання актів приймання-передачі об'єкта оренди проводиться уповноваженими представниками сторін безпосередньо при передачі об'єкта оренди. Обов'язок по складанню акту приймання-передачі об'єкта оренди покладається на сторону, яка передає об'єкт оренди відповідно до умов даного договору (п. 2.2 Договору).
Відповідно до п. 2.5 Договору з моменту підписання сторонами даного договору, акту приймання-передачі об'єкта оренди відповідно останнє вважається належним чином передане (повернуте) орендодавцю.
Орендна плата складається з плати за користування об'єктом оренди. Сума орендної плати за користування об'єктом оренди розраховується за відповідний місяць виходячи зі ставки орендної плати за 1 кв.м. загальної площі об'єкту оренди, яка складає 150,00 грн. за 1 кв.м., в т.ч. ПДВ 25,00 грн. (п. 3.1 Договору).
Згідно п. 3.2 Договору базова орендна плата за місяць складає 14 250,00 грн., в т.ч. ПДВ 2375,00 грн. Орендна плата по даному договору вноситься авансовим платежем орендарем щомісячно, не пізніше 10-го числа поточного місяця, шляхом безготівкового переказу грошових коштів з поточного рахунку орендаря на поточний рахунок орендодавця, який зазначений у даному договорі в розділі 10 "Адреси і банківські реквізити".
З моменту підписання сторонами даного договору та акту приймання-передачі об'єкта оренди орендар протягом п'яти календарних днів з моменту підписання вносить орендну плату за перший та останній місяці оренди авансовим платежем, який складає 28 500,00 грн., в т.ч. ПДВ - 4 750, 00 грн., та який є страховим платежем і гарантією у випадку невиконання протягом дії цього Договору орендарем своїх обов'язків по оплаті орендної плати. Страховий платіж не повертається орендарю та зараховується як плата за відповідні місяці користування об'єктом оренди (п. 3.3 Договору).
Відповідно до п. 3.6 Договору орендна плата включає в себе плату за своєчасне обслуговування прибудинкової території та охорони подвір'я, надання комунальних та експлуатаційних послуг за діючими розцінками та тарифами, які у встановленому порядку відшкодовують вартість їх надання, а також технічне обслуговування приміщення відповідно до загальної площі приміщення, що орендується.
Згідно із п. 3.7 Договору орендодавець кожного місяця надає орендарю акт здачі-приймання робіт (наданих послуг). Орендар протягом 5 (п'яти) робочих днів з моменту отримання підписує акт здачі-приймання робіт (наданих послуг), або направляє орендодавцю вмотивовану відмову від підписання. Якщо протягом вказаного терміну акти здачі - приймання робіт (наданих послуг) не будуть підписані, чи орендодавцем не буде одержано вмотивованої відмови, то акти здачі - приймання робіт (наданих послуг) вважаються підписаними, а дані послуги з оренди надані належним чином і в повному обсязі без будь-яких зауважень та претензій зі сторони орендаря. Правові наслідки такого факту прирівнюються до правових наслідків підписання актів здачі - передачі робіт (наданих послуг).
Пунктом 4.1.6 Договору визначено, що орендар зобов'язаний своєчасно і в повному розмірі вносити платежі, передбачені розділом 3 даного договору.
Пунктом 4.2.7 Договору визначено, що орендодавець зобов'язаний щомісяця до 5-го числа поточного місяця виставляти орендарю рахунок на оплату орендної плати за поточний місяць. В останній день поточного місяця надавати орендарю акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) з оренди нежилих приміщень (п. 4.2.8 Договору).
Даний договір вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін, скріплення їх підписів печатками сторін і діє до "30" листопада 2014 року. При належному виконанні орендарем своїх зобов'язань по даному договору, орендар має першочергове право на продовження строку дії даного договору або його переукладення. У зв'язку з цим орендар не пізніше, ніж за один календарний місяць до дати закінчення строку дії даного договору, направляє орендодавцю на розгляд відповідне повідомлення про намір продовжити строк дії даного договору (переукласти його) (п. 5.1 Договору). Строк оренди об'єкту оренди починає обчислюватися з дати надання об'єкту оренди орендодавцем орендарю за цим договором згідно з відповідним актом приймання-передачі об'єкту оренди і закінчується "30" листопада 2014 року включно. Строк оренди також є припиненим з дати дострокового розірвання (припинення дії) цього договору, в тому числі і у випадку передбаченому п. 4.2.3., 5.4., 3.5. цього Договору (п. 5.2 Договору).
На виконання умов Договору сторонами 03.02.2014 р. було підписано акт здачі-приймання нежитлових приміщень, відповідно до якого ПрАТ "УКРНДІМ'ЯСОМОЛПРОМ" передало, а ТОВ "Росінтек Плюс" прийняло в тимчасове платне користування нежиле приміщення для розміщення офісу - кімн. №604 на 6-му поверсі площею 95,0 кв.м., яке розташоване за адресою: 02160, м. Київ, пр-т. Возз'єднання, 15.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем на виконання умов Договору було виставлено відповідачу наступні рахунки-фактури: рахунок-фактура №СФ-0000174 від 03.02.2014 р. та рахунок-фактура №СФ-0000264 від 03.03.2014 р. на загальну суму 28 500,00 грн.
Крім того, позивачем 03.03.2014 р. на підставі п. 4.2.8 Договору було вручено представнику відповідача акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) за лютий 2014 р. №ОУ-0000175 від 28.02.2014 р. та 02.04.2014 р. позивачем на адресу відповідача було надіслано акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) за березень 2014 р. №ОУ-0000265 від 31.03.2014 р., що підтверджується копією реєстру документів за лютий 2014 р., фіскальними чеками №7781, №7782 та описами вкладення в цінний лист від 02.04.2014 р.
Проте, як вказує позивач у своїй позовній заяві відповідач в порушення умов Договору неналежним чином виконав взяте на себе зобов'язання по сплаті орендної плати у зв'язку із чим за ним виникла заборгованість за лютий та березень 2014 р. у розмірі 28 500,00 грн.
03.03.2014 р. та 25.03.2014 р. позивачем на адресу відповідача було надіслано листи №30 та №36 в яких позивач просив погасити існуючу заборгованість по сплаті орендних платежів.
Проте, відповідач відповіді на вказані листи не надав, заборгованості у розмірі 28 500,00 грн. не погасив.
Спір у справі виник у зв'язку із неналежним, на думку позивача, виконанням відповідачем зобов'язання по сплаті орендних платежів.
Договір №18 від 22.01.2014 р. є Договором оренди, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 58 Цивільного кодексу України та Глави 30 Господарського кодексу України.
Вказаний Договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Аналогічні норми містяться в положеннях ст. 759 Цивільного кодексу України.
Матеріалами справи (актом здачі-приймання нежитлових приміщень від 03.02.2014 р., рахунками-фактурами №СФ-0000174 від 03.02.2014 р. та №СФ-0000264 від 03.03.2014 р.) підтверджується факт передачі приміщення в оренду, користування ним відповідачем у лютому та березні 2014 р. та існування за відповідачем станом на момент звернення позивача до суду заборгованості у розмірі 28 500,00 грн. за визначений період.
Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Частинами 1, 4 ст. 285 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України та п. 3.2 Договору строк виконання грошового зобов'язання відповідача по сплаті орендних платежів за Договором на момент розгляду справи настав.
Під час розгляду справи позивачем було надано копії банківських виписок, якими підтверджується, що відповідачем до моменту звернення позивача з позовом було погашено заборгованість по сплаті орендних платежів за лютий та березень 2014 р. у розмірі 28 500,00 грн.
Таким чином, в задоволенні позовних вимог в частині стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 28 500,00 грн. необхідно відмовити, оскільки зазначені грошові кошти були сплачені відповідачем до звернення позивача з позовом до суду.
Крім того, позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача штрафу за порушення строків внесення орендної плати у розмірі 8 550,00 грн., штраф за порушення строків внесення авансового платежу у розмірі 8 550,00 грн. та штраф за порушення строків підписання та повернення позивачу актів здачі-приймання робіт у розмірі 4 275,00 грн.
Судом встановлено, що відповідач у встановлений Договором строк свого обов'язку по перерахуванню коштів не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов'язання (в т.ч. у період, який вказано позивачем), тому дії відповідача є порушенням договірних зобов'язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом відповідальності.
Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, якими зокрема є сплата неустойки.
Згідно із положень ст.ст. 546, 549 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, різновидом якої є пеня.
Відповідно до ч.1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
Згідно ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Частиною 4 ст. 231 Господарського кодексу України встановлено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Відповідно до ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно п. 4.1.12 Договору орендар зобов'язаний на умовах та в строки визначені цим договором сплачувати штрафні санкції на користь орендодавця за порушення умов цього Договору.
Пунктом 7.4 Договору визначено, що у випадку порушення орендарем строків передбачених п. п. 3.2, 3.3 орендар сплачує орендодавцю штраф розмірі 30% від місячної суми орендної плати за кожен несплачений місяць, а орендар зобов'язаний сплачувати ці штрафні санкції на користь орендодавця на його першу вимогу.
Крім того, відповідно до п. 3.7 Договору орендодавець кожного місяця надає орендарю акт здачі-приймання робіт (наданих послуг). Орендар протягом 5 (п'яти) робочих днів з моменту отримання підписує акт здачі-приймання робіт (наданих послуг), або направляє орендодавцю вмотивовану відмову від підписання. Якщо протягом вказаного терміну акти здачі - приймання робіт (наданих послуг) не будуть підписані, чи орендодавцем не буде одержано вмотивованої відмови, то акти здачі - приймання робіт (наданих послуг) вважаються підписаними, а дані послуги з оренди надані належним чином і в повному обсязі без будь-яких зауважень та претензій зі сторони орендаря. Правові наслідки такого факту прирівнюються до правових наслідків підписання актів здачі - передачі робіт (наданих послуг).
У відповідності із п. 4.1.9 Договору орендар зобов'язаний протягом п'яти робочих днів з дати отримання актів здачі - приймання робіт (наданих послуг), розглянути підписати їх та повернути орендодавцю підписаний уповноваженою особою орендаря і скріплений його печаткою один примірник акту здачі-приймання робіт (наданих послуг) з оренди нежилих приміщень.
За порушення строків вказаних в п. 4.1.9 та з урахуванням п. 3.7. цього договору, орендар сплачує орендодавцю штраф у розмірі 15 % від місячної суми орендної плати за кожний місяць, в якому орендареві були надані послуги, але орендарем не було повернуто орендодавцеві підписаний акт здачі - приймання робіт (наданих послуг) (п. 7.6 Договору).
Враховуючи, що судом встановлено факт прострочення виконання грошового зобов'язання та неповернення орендодавцеві підписаних актів здачі - приймання робіт (наданих послуг), то вимоги позивача про стягнення з відповідача штрафу за порушення строків внесення орендної плати у розмірі 8 550,00 грн., штрафу за порушення строків внесення авансового платежу у розмірі 8 550,00 грн. та штрафу за порушення строків підписання та повернення позивачу актів здачі-приймання робіт у розмірі 4 275,00 грн. визнаються судом обґрунтованими та задовольняються відповідно до наданого позивачем розрахунку.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог та стягнення з ТОВ "Росінтек Плюс" на користь ПрАТ "УКРНДІМ'ЯСОМОЛПРОМ" штрафу за порушення строків внесення орендної плати у розмірі 8 550,00 грн., штрафу за порушення строків внесення авансового платежу у розмірі 8 550,00 грн. та штрафу за порушення строків підписання та повернення позивачу актів здачі-приймання робіт у розмірі 4 275,00 грн.
В задоволенні позову в частині стягнення заборгованості по сплаті орендних платежів у розмірі 28 500,00 грн. необхідно відмовити.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Український науково - дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УКРНДІМ'ЯСОМОЛПРОМ" задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Росінтек Плюс" (03067, м. Київ, вул. Гарматна, 8; ідентифікаційний номер 38138121) на користь Приватного акціонерного товариства "Український науково - дослідний проектно-вишукувальний інститут підприємств м'ясної і молочної промисловості "УКРНДІМ'ЯСОМОЛПРОМ" (02160, м. Київ, пр-т. Возз'єднання, 15; ідентифікаційний код 00419288) штраф за порушення строків внесення орендної плати у розмірі 8 550 (вісім тисяч п'ятсот п'ятдесят) грн. 00 коп., штраф за порушення строків внесення авансового платежу у розмірі 8 550 (вісім тисяч п'ятсот п'ятдесят) грн. 00 коп., штраф за порушення строків підписання та повернення позивачу актів здачі-приймання робіт у розмірі 4 275 (чотири тисячі двісті сімдесят п'ять) грн. 00 коп. та судовий збір у розмірі 783 (сімсот вісімдесят три) грн. 00 коп. Видати наказ.
3. В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення підписано 26.05.2014 р.
Суддя Ю.О. Підченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2014 |
Оприлюднено | 03.06.2014 |
Номер документу | 39010591 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Підченко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні