Рішення
від 03.06.2014 по справі 904/2566/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03.06.14р. Справа № 904/2566/14

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕСПРІ", м. Дніпропетровськ

до Публічного акціонерного товариства "Авіаційна Компанія "Дніпроавіа", м. Дніпропетровськ

про стягнення 58 389,67 грн.

Суддя Рудовська І.А.

Представники:

від позивача: Костиря Г.А., довіреність №1 від 02.04.2014р.

від відповідача: Бондаренко В.Ю., довіреність б/н від 08.01.2014р.

Суть спору:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕСПРІ" (далі - позивач) звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Авіаційна Компанія "Дніпроавіа" (далі - відповідач) про стягнення 52128,14 грн. - заборгованості за виконані роботи, 3341,91 грн. - пені, 2188,55 грн. - 3% річних, 731,07 грн. - інфляційних та судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не виконує договірні зобов'язання в частині оплати за виконані роботи.

Представник позивача підтримав в судовому засіданні свої позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечує щодо позовних вимог в частині стягнення пені. У своєму відзиві зазначає, що в договорі не визначено до якої суми встановлений розмір санкцій, що як наслідок тягне за собою неможливість визначення розміру пені за будь який період, оскільки для нарахування пені потрібна чітко визначена сума з якої та сама пеня нараховується, тому просить відмовити у стягненні пені.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Ухвалою господарського суду від 12.05.2014 р. розгляд справи відкладено на 03.06.2014 р.

В порядку ст. 85 ГПК України в судовому засіданні 03.06.2014 р. оголошені вступна та резолютивна частини судового рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ :

07.06.2012 р. між позивачем (субпідрядник), відповідачем (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Спецбудконструкція" (генпідрядником) укладено договір підряду № 12-087П (далі - Договір) за умовами якого замовник замовляє, а генпідрядник залучає субпідрядника, а субпідрядник виконує на свій ризик власними силами, способами та методами будівельно-монтажні роботи по монтажу припливно-витяжної вентиляції на будівництві об'єкта: Ангар для базового технічного обслуговування літаків В-737, Е-145 ВАТ "АК "Дніпроавіа" м. Дніпропетровськ, Аеропорт для замовника. Генпідрядник організовує роботи та контролює відповідність виконаних робіт будівельним нормами, а замовник сплачує вартість виконаних робіт. За функції генпідрядника субпідрядник сплачує плату на умовах визначених цим договором (п. 1.1. Договору).

Об'єм робіт визначається кошторисом, який складає субпідрядником та є невід'ємною частиною даного Договору (п.1.2. Договору).

Згідно п. 2.1 Договору договірна ціна робіт становить суму в розмірі 197 030 грн., крім того ПДВ 20 % - 39 406 грн., всього загальна ціна по Договору ставить 236 436 грн. Розрахунок вартості робіт наведено у Договірній ціні, яка є невід'ємною частиною даного Договору. За виконання функцій генпідрядника, субпідрядник перераховує на рахунок генпідрядника грошові кошти у розмірі 1 % від вартості виконаних робіт субпідрядником на підставі підписаних актів приймання виконаних робіт за формою КБ-2в та Довідок КБ-3.

Відповідно до п. 3.2. Договору строк виконання робіт становить 21 календарних днів.

Згідно п. 4.1. Договору замовник має наступні обов'язки: - провести оплату за виконану прийняту роботу.

Відповідно до п. 5.1. Договору замовник оплачує субпідряднику вартість робіт поетапно:

- авансовий платіж на будівельні матеріали в розмірі 136 492 грн., крім того ПДВ 27 298,40 грн., всього -163 790,40 грн. після підписання Договору. Аванс перераховує замовник на рахунок субпідрядника протягом 5 банківських днів після підписання Договору;

- остаточний розрахунок виконаних субпідрядником робіт проводиться замовником на підставі акту приймання виконаних робіт форма № КБ-2в і довідки № КБ-3, підписаних субпідрядником, замовником, за погодженням з генпідрядником. Акт приймання виконаних робіт готує субпідрядник і передає для розгляду і погодження генпідряднику, після чого акт передається замовнику до 25 числа поточного місяця.

Остаточний розрахунок виконаних субпідрядником робіт проводиться замовником впродовж 5 банківських днів з дня підписання акту приймання виконаних робіт. В разі, якщо генпідрядник не надав письмових зауважень в зазначений строк, то передані акти виконаних робіт за формою №КБ-2в та Довідки про вартість робіт за формою КБ-3 вважаються підписаними сторонами та підлягають безспірній оплаті.

Пунктом 6.1. Договору передбачено, що приймання-передача виконаних робіт здійснюється на протязі встановленого сторонами строку шляхом підписання акту приймання-передачі виконаних робіт.

29.10.2012 р. позивач здав, а замовник прийняв виконані роботи, що підтверджується актом № 25 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2012 року. Однак відповідач сплатив позивачу лише авансовий платіж у розмірі 163790,40 грн., що підтверджується платіжним дорученням № С0619U88X6 від 19.06.2012 р., що містяться в матеріалах судової справи.

Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем складає 52128,14 грн., що і є причиною виникнення спору.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Основні засади господарювання в Україні визначає Господарський кодекс України (надалі по тексту ГК України), який регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання (ст. 1 ГК України).

Стаття 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу (ч. 1 ст. 837 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 882 Цивільного кодексу України, підрядні роботи за договором вважаються виконаними та такими, що були здані замовнику виключно за актами виконаних робіт.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ст. 530 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Матеріалами справи підтверджено факт виконання позивачем свого зобов'язання щодо надання відповідачу підрядних робіт, проте не підтверджено належного виконання відповідачем своїх обов'язків за договором в частині повної оплати за надані послуги.

На момент розгляду справи заборгованість відповідача складає 52128,14 грн., докази погашення якої в матеріалах справи відсутні, а обставини на які позивач посилається в обґрунтування позовних вимог не спростовані.

Зважаючи на зазначене вище, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у частині стягнення з відповідача суми заборгованості - 52128,14 грн. на користь позивача.

Водночас, порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

За вимогами статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, у вигляді сплати неустойки. Договірна неустойка встановлюється за згодою сторін, тобто її розмір та умови застосування визначаються виключно на їх власний розсуд.

Відповідно до статті 549 названого Кодексу неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Відповідно до п. 8.3. Договору за несвоєчасне проведення розрахунків замовник сплачує субпідряднику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня такого прострочення.

Позивачем за прострочення виконання договірних зобов'язань щодо оплати наданих підрядних робіт нарахована пеня у розмірі 3341,91 грн. (за період з 07.10.2013 р. по 07.04.2014 р.)

Перевіривши розрахунок пені, господарський суд вважає, його таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити борг з урахуванням індексу інфляції, а також три проценти річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір процентів.

Перевіривши розрахунок 3 % річних в сумі 2188,55 грн. (за період з 05.11.2012 р. по 07.04.2014 р.). та розрахунок інфляційних в сумі 731,07 грн. (за період з листопада 2012 р. по березень 2014 р.). суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Доводи відповідача викладенні у відзиві суд вважає необґрунтованими і безпідставними в силу вищевикладеного, оскільки грошові зобов'язання повинні виконуватись відповідачем належними чином і у встановлені строком договору, тому пеня нарахована позивачем вірно.

В силу вимог ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі та застосуванням штрафних санкцій.

Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи наведене, позовні вимоги підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі: в сумі 52128,14 грн. - заборгованості за виконані роботи, 3341,91 грн. - пені, 2188,55 грн. - 3% річних, 731,07 грн. - інфляційних.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір по справі покласти на відповідача, оскільки спір виник з його вини.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 36, 43, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Авіаційна Компанія "Дніпроавіа" (49042, м. Дніпропетровськ, Аеропорт, 42, код ЄДРПОУ 01130549) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕСПРІ" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Буденного, 7, код ЄДРПОУ 36961394) 52128,14 грн. (п'ятдесят дві тисячі сто двадцять вісім грн. 14 коп.) - заборгованості, 3341,91 грн. (три тисячі триста сорок одна грн. 91 коп.) - пені, 2188,55 грн. (дві тисячі сто вісімдесят вісім грн. 55 коп.) - 3% річних, 731,07 грн. (сімсот тридцять одна грн. 07 коп.) - інфляційних, 1827,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять сім грн. 00 коп.) - судового збору, про що видати наказ.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя І.А. Рудовська

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до статті 84 ГПК

України "03 " червня 2014р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення03.06.2014
Оприлюднено05.06.2014
Номер документу39039855
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/2566/14

Рішення від 03.06.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудовська Інна Анатоліївна с

Ухвала від 12.05.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудовська Інна Анатоліївна с

Ухвала від 22.04.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудовська Інна Анатоліївна с

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні