АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22-ц/791/1748/2014р. Головуючий в І інстанції Сіянко В.М.
Категорія 5 Доповідач: Кутурланова О.В.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
2014 року червня місяця 03 дня колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:
Головуючого Кутурланової О.В.
Суддів Орловської Н.В.
Майданіка В.В.
При секретарі Гончар К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2, діючого на підставі довіреності в інтересах ОСОБА_3 на рішення Голопристанського районного суду Херсонської області від 28 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Чулаківської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відділ Держземагенства у Голопристанському районі Херсонської області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И Л А :
У березні 2014 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до відділу Держземагенства у Голопристанському районі Херсонської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що після смерті його батька ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, відкрилася спадщина на земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 1,00 га, розташовану на території Чулаківської сільської ради Голопристанського району Херсонської області. Посилаючись на те, що він є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3, у встановлений законом строк прийняв спадщину, однак не може оформити спадкові права, оскільки державний акт, що посвідчує право власності на земельну ділянку не було зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів, у зв'язку з чим позивач просив суд визнати за ним право власності на зазначену земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3
Ухвалою Голопристанського районного суду Херсонської області від 14 квітня 2014 року замінено відповідача у справі - відділ Держземагенства у Голопристанському районі Херсонської області належним відповідачем - Чулаківською сільською радою Голопристанського району Херсонської області та залучено відділ Держземагенства у Голопристанському районі Херсонської області до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Рішенням Голопристанського районного суду Херсонської області від 28 квітня 2014 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Чулаківської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору відділ Держземагенства у Голопристанському районі Херсонської області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, діючий на підставі довіреності в інтересах ОСОБА_3, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити, посилаючись на порушенням судом норм матеріального та процесуального права.
Письмові заперечення на апеляційну скаргу до апеляційного суду не надходили.
Заслухавши доповідача, осіб, які з'явились у судове засідання, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст.303 ЦПК України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що спадкодавець не набув у встановленому законом порядку право власності на спірну земельну ділянку, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для визнання за позивачем права власності на зазначену земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вони ґрунтуються на досліджених судом доказах та нормах матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
У відповідності до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, відповідно до статті 1218 ЦК України, входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України (в редакції Закону від 05.03.2009 року) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ч. 1 ст. 126 Земельного кодексу України (в редакції Закону від 05.03.2009 року) право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3, єдиним спадкоємцем якого є позивач (а.с.3,6).
З матеріалів справи вбачається, що згідно відомостей Державного земельного кадастру за батьком позивача ОСОБА_3 обліковується земельна ділянка площею 1,00 га, кадастровий номер 6522386000:04:028:0075, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Чулаківської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, однак через відсутність державної реєстрації Державного акту на право власності на земельну ділянку нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину на зазначену земельну ділянку (а.с.6,7).
Зважаючи на те, що виникнення права власності на земельну ділянку безпосередньо пов'язане з державною реєстрацією цього права, яка здійснюється шляхом внесення відповідного запису до Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, суд першої інстанції обгрунтовано вважав, що ОСОБА_3 не набув права власності на спірну земельну ділянку, оскільки, всупереч вимогам ст. ст. 125, 126 ЗК України, не отримав зареєстрований належним чином державний акт на право власності на земельну ділянку, а тому підстави для визнання за позивачем права власності на вказану земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 відсутні.
Оскільки відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належить спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, позивач, як спадкоємець ОСОБА_3 не позбавлений можливості звернутися до відділу Держземагенства з відповідною заявою щодо передачі у власність спірної земельної ділянки.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції з достатньою повнотою з'ясував дійсні обставини справи, перевірив доводи і заперечення сторін, обгрунтовано відмовив в задоволенні позовних вимог, ухвалив рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстави для його скасування відсутні.
Доводи апеляційної скарги, як безпідставні, не обґрунтовані законом і доказами та такі, що висновки суду не спростовують, підлягають відхиленню.
Керуючись ст.ст.303, 307, 308, 314 ЦПК України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, діючого на підставі довіреності в інтересах ОСОБА_3 відхилити.
Рішення Голопристанського районного суду Херсонської області від 28 квітня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий
Судді
Суд | Апеляційний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2014 |
Оприлюднено | 12.06.2014 |
Номер документу | 39114100 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Херсонської області
Кутурланова О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні