Справа № 626/841/14-ц
Провадження № 2/626/349/2014
РІШЕННЯ
Іменем України
04.06.2014 року м. Красноград
Красноградський районний суд Харківської області
в складі: головуючого судді Рибальченко І.Г.
при секретарі Краєвій А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватно аграрно-орендного підприємства "Промінь" про розірвання договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ПАОП "Промінь" про розірвання договору оренди землі № 75, без дати укладення, та зареєстрованого в реєстрі за № 64 від 10 серпня 2004 року. Договір укладався між ОСОБА_1 та ПАОП "Промінь" на земельну ділянку площею 12.06 га, кадастровий № 6323381200:10:000:0045.
Укладаючи договір в 2004 році було встановлено орендну плату в розмірі 1.5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата, враховуючи і не виплачену, підлягає застосуванню коефіцієнту індексації грошової оцінки земель на дату її виплати відповідно до рівня інфляції національної грошової одиниці та переглядається щорічно. Орендар сплачує орендодавцю орендну плату протягом дії договору, не пізніше як у термін від 1 серпня по 31 грудня кожного року. За час дії договору, орендна плата зросла до 3 % від нормативно-грошової оцінки, заборгованість по її сплаті відсутня.
У лютому 2014 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до ПАОП "Промінь" про внесення змін до договору оренди землі в частині збільшення орендної плати на 2013-2014 роки до рівня 10% від нормативної грошової оцінки землі, однак відповідач ніякої відповіді не надав.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просив суд розірвати договір оренди земельної ділянки № 75, без дати укладення, зареєстрованого в реєстрі за № 64 від 10 серпня 2004 року, кадастровий №6323381200:10:000:0045, укладений між ним та ПАОП "Промінь".
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 наполягала на позовних вимогах. Просила розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений між ПАОП "Промінь" та ОСОБА_1, посилаючись на відсутність згоди орендаря на підвищення орендної плати до рівня 10% від нормативної грошової оцінки землі.
Представники відповідача ПАОП "Промінь" в суді позов не визнали, посилаючись на його безпідставність.
Суд дослідивши матеріли справи, вважає, що позов не підлягає задовольню з наступних підстав.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір та умови орендної плати, що зазначені в договорі оренди, не можуть суперечити чинному законодавству на час укладення договору оренди.
Відповідно до ч.1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі державного акта на право приватної власності на землю серія ІІ-ХР № 025546, виданого 16 січня 2003 року Кобзівською сільською радою Красноградського району Харківської області, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 12,06 га., призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташованої на території Кобзівської сільської ради (а. с. 9).
ОСОБА_1 та ПАОП "Промінь" уклали договір оренди земельної ділянки, згідно з яким ОСОБА_1 надав в оренду ПАОП "Промінь" строком на 25 років належну йому земельну ділянку площею 12,06га., розташовану на території Кобзівської сільської ради, а ПАОП "Промінь" зобов'язалося сплачувати йому орендну плату за користування земельною ділянкою.
Вказаний договір зареєстрований у Красноградському районному відділі Харківської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у книзі державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 10 серпня 2004 року за №64 (а. с.7-8).
Пунктами 2.3 - 2.5 договору оренди землі сторони передбачили, що за користування земельною ділянкою орендар сплачує орендодавцю щороку орендну плату. Орендна плата, враховуючи і не виплачену, підлягає застосуванню коефіцієнту індексації грошової оцінки земель на дату її виплати відповідно до рівня інфляції національної грошової одиниці та переглядається кожного року. Орендар сплачує орендодавцю орендну плату протягом дії договору, не пізніше як у термін з 1 серпня по 31 грудня кожного року.
З наданих виписок з наказів по ПАОП "Промінь" вбачається, що орендна плата за земельній пай на 2008 рік встановлена в розмірі 2,5% від грошової оцінки земельного паю. З 01 січня 2009 року орендна плата підвищена до 3% з урахуванням індексації. В наказі №100 від 31.12.2011 року передбачено, що застосовується коефіцієнт грошової оцінки землі з урахуванням індексації 1,756 з 01.01.2012. Крім того, підвищено орендну плату на 1% з 01 грудня 2013 року, згідно наказу № 231 від 04.09.2013.
Відповідно до п. 4.3 договору оренди землі, підставою розірвання договору є: взаємна згода сторін, вимога однієї з сторін у випадку не виконання іншою стороною обов»язків, передбачених договором, укладення договору оренди землі з порушенням чинного законодавства України.
Сторонами не заперечувалося, що заборгованості по сплаті орендної плати на час розгляду справи не має. Наведене свідчить, що протягом дії договору ПАОП "Промінь" виконувало свої зобов'язання за договором оренди землі та виплачувало позивачу орендну плату у строки, передбачені пунктом 2.3.2 договору оренди землі.
Відповідно до Указу Президента України №92 від 2 грудня 2002 року "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок і земельних часток (паїв)" плата за здану в оренду земельну ділянку має бути у розмірі не менше 3% від вартості, визначеної державою, тобто від нормативної грошової оцінки землі.
31 жовтня 2011 року Кабінетом міністрів України прийнято постанову №1185 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", згідно з якою з 1 січня 2012 року до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт змін у рентному доході 1,756.
Представник відповідача пояснив, що наказом генерального директора ПАОП "Промінь" від 31 грудня 2012 року №100 прийнято рішення застосовувати коефіцієнт грошової оцінки землі з урахуванням коефіцієнту індексації 1,756 для нарахування орендної плати з 1 січня 2012 року, у зв'язку з чим при обчисленні розміру орендної плати позивачу ним враховується коефіцієнт індексу грошової оцінки землі.
Вказані обставини не спростовані представником позивача в судовому засіданні.
Матеріали справи свідчать, що в лютому 2014 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до ПАОП "Промінь" про внесення змін до договору оренди землі в частині збільшення орендної плати на 2013 і 2014 роки до рівня 10% від нормативної грошової оцінки землі (а. с.6).
Відповідно до ч. 1 ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно з ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Розмір орендної плати встановлений сторонами в додатку до договору оренди землі, та передбачає, що за користування земельною ділянкою орендар сплачує орендодавцю щороку орендну плату, в розмірі 1,5% від грошової оцінки.
Таким чином, зміни до договору оренди землі, в частині зміни розміру орендної плати за користування земельною ділянкою орендарем, можуть бути внесені лише за згодою сторін договору.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 слід відмовити у задоволенні позову за його недоведеністю.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214-215 ЦПК України, Законом України "Про оренду землі", суд -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Приватного аграрного орендного підприємства 'Промінь' про розірвання договору оренди земельної ділянки - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи , які брали участь у справі , але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуюча
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2014 |
Оприлюднено | 13.06.2014 |
Номер документу | 39114874 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноградський районний суд Харківської області
Рибальченко І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні