Рішення
від 03.06.2014 по справі 904/2321/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03.06.14р. Справа № 904/2321/14 За позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Елемент", м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

про стягнення 145 906 грн. 15 коп.

Суддя ЗАГИНАЙКО Т.В.

Представники:

від позивача: Федорова О.М. - представник, посвідчення №191, дов. від 08.02.2014р. №01-14/4/128 вих;

Шульга О.М. - представник, дов. від 08.01.2014р. №01-14/8/03 (був присутній у судовому засіданні 08.05.2014р.);

від відповідача: не з'явився, про час та місце судового засідання був повідомлений на повідомлений належним чином.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач просить стягнути з відповідача 145 906 грн. 15 коп. - неодержаного доходу (недоотриману орендну плату за користування земельною ділянкою).

Відповідач витребуваних господарським судом документів не надав, його представник у судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання були повідомлений належним чином.

Оригінали документів, оглянуті у судових засіданнях, відповідають копіям, залученим до матеріалів справи.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу за допомогою технічних засобів представником позивача заявлено не було.

У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

29.12.2006р. між позивачем - Дніпродзержинською міською радою Дніпропетровської області, як орендодавцем, та Відкритим акціонерним товариством „Дніпроазот", як орендарем, було укладено договір оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 16.01.2007р. за №04062), відповідно до умов якого орендодавцем було надано, а орендарем прийнято у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться по вул. Горобця,1 у м. Дніпродзержинську.

Як вбачається в подальшому 23.01.2008р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, як продавцем, та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю „Елемент", як покупцем, було укладено Договір купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва „Інженерні споруди по очищенню стічних вод та припиненню скидання їх у р. Дніпро", що продано на аукціоні під розбирання (надалі - договір купівлі-продажу), відповідно до умов якого продавець зобов'язався передати у власність покупцеві об'єкт незавершеного будівництва „Інженерні споруди по очищенню стічних вод та припиненню скидання їх у р. Дніпро", який знаходиться на балансі ВАТ „Дніпроазот" за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. С.Х. Горобця, 1, на земельних ділянках 3,54 га та 42,6 га, а покупець зобов'язався прийняти об'єкт незавершеного будівництва і сплатити за нього ціну відповідно до умов, що зазначені в цьому договорі; характеристика об'єкта приведена в акті обстеження об'єкта, що є невід'ємним від договору.

Як вбачається вказаний Договір купівлі-продажу 23.01.2008р. було посвідчено нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстровано в реєстрі за №112.

Право власності на об'єкт незавершеного будівництва виникає у покупця з моменту державної реєстрації договору купівлі-продажу (пункт 1.2 Договору купівлі-продажу).

Відповідно до пункту 2.10 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно; при цьому новий власник земельної ділянки не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до законодавства.

Пунктом 3.2 Рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.06.2008р. №419-23/V „Про набуття (припинення) юридичними та фізичними особами права користування земельними ділянками несільськогосподарського призначення, термін користування якими продовжується" на підставі добровільної відмови вилучено з користування Відкритого акціонерного товариства „ДніпроАзот" земельну ділянку площею 3,5443 га за адресою: вул. Горобця, 1 у зв'язку з продажем об'єкту „Інженерні споруди по очищенню стічних вод та припиненню скидання їх у р. Дніпро" товариству з обмеженою відповідальністю „Елемент"; розірвано договір оренди земельної ділянки; зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю „Елемент" оформити документи на землекористування згідно з чинним законодавством та здійснити оплату за фактичне користування земельною ділянкою в розмірі земельного податку за період оформлення договору оренди земельної ділянки.

Згідно пункту 1 Угоди про розірвання договору оренди земельної ділянки від 18.08.2008р. №1236, укладеної між позивачем та Відкритим акціонерним товариством „Дніпроазот", орендодавець і орендар на підставі добровільної відмови орендаря від земельної ділянки, що розташована за адресою: вул. Горобця, 1 у м. Дніпродзержинську, загальною площею 3,5443 га, та згідно рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.06.2008 року №419-23/V прийшли до згоди розірвати Договір оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 16.01.2007 року №04062).

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 19.07.2011р. у справі №10/5005/6696/2011, залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 06.10.2011р. у справі №10/5005/6696/2011, розірвано договір купівлі-продажу від 23.01.2008р. об'єкта незавершеного будівництва „Інженерні споруди по очищенню стічних вод та припиненню скидання їх у р. Дніпро", що продано на аукціоні під розбирання, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області та Товариством з обмеженою відповідальністю „Елемент", та зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю „Елемент" повернути об'єкт незавершеного будівництва „Інженерні споруди по очищенню стічних вод та припиненню скидання їх у р. Дніпро" до державної власності.

Відповідно до статті 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Згідно частини 1 статті 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами; порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 2 статті 157 Земельного кодексу України).

Відповідно до пункту 3.7 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок, у випадках, встановлених главою 24 ЗК України, та за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 N 284.

У пункті 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284 (надалі - Порядок), встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад; до складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки; у разі, коли збитки заподіяні погіршенням якості земель або приведенням їх у непридатність для використання за цільовим призначенням, до складу комісій включаються також представники територіальних органів Держсільгоспінспекції, санітарно-епідеміологічних і природоохоронних органів; результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії (пункт 2 Порядку).

У пункті 3 Порядку встановлено, що відшкодуванню підлягають: вартість житлових будинків, виробничих та інших будівель і споруд, включаючи незавершене будівництво; вартість плодоягідних та інших багаторічних насаджень; вартість лісових і дерево-чагарникових насаджень; вартість водних джерел (колодязів, ставків, водоймищ, свердловин тощо), зрошувальних і осушувальних систем, протиерозійних і протиселевих споруд; понесені витрати на поліпшення якості земель за період використання земельних ділянок з урахуванням економічних показників, на незавершене сільськогосподарське виробництво (оранка, внесення добрив, посів, інші види робіт), на розвідувальні та проектні роботи; інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані* (неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян).

Розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості) (пункт 4 Порядку).

У пункті 3.8. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначено, що, вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, шкоди у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди, крім спеціальних норм, повинні брати до уваги загальні положення статті 22, глави 82 ЦК України, частини другої статті 224 ГК України; крім того, для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати як наявність у діях винної особи усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини), так і ступінь вини в розумінні статті 1193 ЦК України; у розгляді таких справ суди мають враховувати обставини вчинення господарюючими суб'єктами дій щодо оформлення відповідного землекористування та факти своєчасного виявлення контролюючими органами користування земельними ділянками без оформлення правовстановлюючих документів, а також вчинення дій щодо спонукання суб'єкта оформити право землекористування.

Як вбачається з матеріалів справи 14.01.2011р. головними спеціалістами відділу самоврядного контролю управління земельних відносин міської ради Квіткою Олександром Володимировичем та Мороховською Оленою Петрівною за участю о/у СДСБЕЗ Баглійського РВДзМУ капітана міліції Перевязка Д.В. було складено Акт обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки ТОВ „Елемент". Згідно вказаного акту в результаті повторної перевірки /акт від 01.07.2010 року/ встановлено: у м. Дніпродзержинськ по вул. Горобця, 1 (прилегла територія до головного виробництва ВАТ „ДніпроАЗОТ") на земельній ділянці площею 3,5443 га розташовані об'єкти незавершеного будівництва; на момент перевірки документи на право користування земельною ділянкою ТОВ „Елемент" не оформлені, що не відповідає вимогам статей 125, 126 Земельного кодексу України.

Позивачем листом від 28.01.2014р. №04-08/221 „Про участь у засіданні комісії" було запрошено відповідача на засідання комісії з питань визначення розміру збитків, заподіяних Дніпродзержинській міській раді внаслідок використання відповідачем земельної ділянки за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Горобця, 1 без договору оренди землі (реєстр згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів від 29.01.2914р. та фіскальний чек „Укрпошта" від 29.01.2014р. №0421, а.с. 14, 15).

Згідно Протоколу засідання комісії з питань визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам від 05.02.2014р. визначено розмір збитків у вигляді недоотриманої орендної плати внаслідок використання земельних ділянок м. Дніпродзержинська без договорів оренди за період з 2010 по 2013 роки у сумі 713 326 грн. 12 коп.

Відповідно до Акту від 05.02.2014р. про визначення розміру збитків, заподіяних міській раді внаслідок використання земельних ділянок м. Дніпродзержинська за період з 2010 по 2013 роки, відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю „Елемент" визначено розмір збитків, заподіяних позивачу, у розмірі 145 906 грн. 15 коп.

В подальшому акт про визначення розміру збитків, заподіяних міській раді, внаслідок використання земельних ділянок м. Дніпропетровська без договорів оренди за період з 2010 по 2013 роки було затверджено рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради від 12.02.2014р. №31 „Про затвердження акта про визначення розміру збитків, заподіяних міській раді, внаслідок використання земельних ділянок м. Дніпродзержинська без договорів оренди за період з 2010 по 2013 роки".

На момент розгляду справи доказів сплати позивачу збитків відповідачем не надано, як і не надано доказів скасування рішення виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області від 12.02.2014р. №31 „Про затвердження акта про визначення розміру збитків, заподіяних міській раді, внаслідок використання земельних ділянок м. Дніпродзержинська без договорів оренди за період з 2010 по 2013 роки" .

З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно із статтею 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Елемент" (51901, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, пров. Копровий, 14; ідентифікаційний код 31980098) на користь Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області (51931, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, пл. Дзержинського, 2; ідентифікаційний код 24604168) 145 906 грн. 15 коп. - неодержаного доходу (збитків) та 2 918 грн. 12 коп. - витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

СУДДЯ Т.В. ЗАГИНАЙКО

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до статті 84 ГПК України,

„10" червня 2014р .

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення03.06.2014
Оприлюднено13.06.2014
Номер документу39146522
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/2321/14

Судовий наказ від 02.06.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 30.05.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 23.05.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Рішення від 03.06.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 08.05.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 14.04.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні