ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
05.05.2014 Справа № 905/1410/13-г
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Гриник М.М., суддів Фурсової С.М., Нестеренко Ю.С.
при секретарі Новіковій В.Р.
розглянув матеріали справи
за позовом прокурора Тельманівського району в інтересах держави в особі Тельманівської районної державної адміністрації Донецької області, смт. Тельманове
до відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, с. Розівка
третья особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна інспекція сільського господарства у Донецькій області
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки на території Мічурінської сільської ради із земель сільськогосподарського призначення площею 30,00 га, приведення земельної ділянки в придатний для використання стан та стягнення шкоди в розмірі 31977, 00грн.
Представники сторін:
Прокурор: Осипенко Ю.С.., за посві.
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: не з'явився
посадова особа: Носов С.П.
Прокурор Тельманівського району звернувся до господарського суду Донецької області в інтересах держави в особі Тельманівської районної державної адміністрації Донецької області, смт. Тельманове з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, с. Розівка про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки на території Мічурінської сільської ради із земель сільськогосподарського призначення площею 30,00 га, приведення земельної ділянки в придатний для використання стан та стягнення шкоди в розмірі 31977, 00грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор та позивач посилаються на факт самовільного зайняття та використання відповідачем земельної ділянки площею 30,00га земель для вирощування сільськогосподарських культур без одержання правовстановлюючих документів та їх державної реєстрації, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Ухвалою від 27.02.2013р. порушено провадження у справі №905/1410/13-г, сторони зобов'язані надати документи та виконати певні дії.
26.03.2013р. через канцелярію суду надійшло клопотання представника позивача про зупинення провадження по справі №905/1410/13-г у зв'язку з тим, що в проваджені Донецького окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до державного інспектора сільського господарства в Донецькій області Носова С.П. з позовом про визнання дій неправомірними та скасування припису, зокрема, на підставі якого ґрунтуються позовні вимоги у зазначеній господарській справі.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 26.03.2013р. провадження по справі зупинено.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 05.02.2014р. провадження по справі поновлено.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 20.02.2014р. залучено в порядку ст.27 Господарського процесуального кодексу України третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача - Державну інспекцію сільського господарства у Донецькій області.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 06.03.2014р. процесуальний строк розгляду продовжено на 15 днів
Розпорядженням заступника голови господарського суду справу передано на розгляд колегії суддів, у складі головуючого судді Гриник М.М., суддів Мальцева М.Ю., Нестеренко Ю.С.
Розпорядженням в.о. голови господарського суду Донецької області від 08.04.2014р. змінено суддю Мальцева М.Ю. на суддю Чернову О.В.
08.04.2014 через канцелярію господарського суду Донецької області від третьої особи надійшли пояснення по справі, які долучено до матеріалів справи.
Відповідно до ст.30 ГПК України для роз`яснення питань, господарським судом викликався розгляд справи для надання пояснень державним інспектором сільського господарства Носовим С.П., яким проводилась перевірка та яким здійснено розрахунок суми шкоди.
Відповідач відзив на позов не надав. Після поновлення провадження по справі в судове засідання не з'явився, про час, день, місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчать поштові повідомлення повернуті на адресу суду.
Зважаючи на достатність представлених документів, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 05.05.2014р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази та заслухавши в судовому засіданні пояснення представника прокурора та відповідача, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
Прокурором заявлено позов про звільнення відповідачем самовільно зайнятої земельної ділянки площею 30,00 га, приведення її в придатний для використання стан та стягнення шкоди в розмірі 31977, 00грн.
Вимоги прокурора спираються на проведенні державними інспекторами сільського господарства перевірок, в ході яких було виявлено порушення земельного законодавства, що зафіксовані в актах перевірки від 05.06.12р., 25.07.12р.
Матеріали перевірки, проведеної 05.06.2012р., якою встановлено порушення земельного законодавства, що полягає в самовільному зайнятті земельної ділянки площею 65га (земельні ділянки площею 36,75га та 39,92га) для ведення товарного сільськогосподарського товариства із земель резервного фонду сільськогосподарського призначення на території Мічурінської сільської ради за межами населенного пункту скеровано Державною інспекцією сільського господарства в Донецькій області до правовохоронних органів.
Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, її розмір складає 69283,50грн.
25.06.12р. в ЖРЗПЗ Тельманівського РВ ГУ МВС України в Донецькій області зареєстровано за №1037 акт перевірки №000106 від 05.06.12 інспектора сільського господарства Носова С.П. щодо самовільного зайняття ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки на території Мічурінської сільської ради.
До матеріалів даної справи прокурором долучено належним чином засвідчену копію матеріалів справи про відмову в порушенні кримінальної справи за № 808 за фактом самовільного використання ОСОБА_1 земельної ділянки на території Мічурінської сільської ради.
Долучені до справи документи свідчать про встановлення порушення земельного законодавства ОСОБА_1, що полягає в самовільному зайнятті земельної ділянки площею 65га (земельні ділянки площею 36,75га та 39,92га) для ведення товарного сільськогосподарського товариства із земель резервного фонду сільськогосподарського призначення на території Мічурінської сільської ради за межами населенного пункту до правовохоронних органів.
В постанові, зокрема, зазначено, що на підставі розпорядження від 03.01.2012р. №186 ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років площею 65га для ведення фермерського господарства.
Що стосується посівів на зазначених земельних ділянках, які виявлені спеціалістами сільськогосподарської інспекції ОСОБА_1 пояснив, що ним обробляється лише одна земельна ділянка, яка знаходиться на межі зі Старобешівським районом. Восени ділянка розміром 5-7 га була засіяна озимою пшеницею, в травні 2012р. земельна ділянка площею приблизно 30га була засіяна соняшником, що стосується іншої земельної ділянки, то її обробкою ОСОБА_1 не займався, ким засіяна ділянка йому не відомо.
Вимір розміру земельних ділянок не здійснювався, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства складено за наслідком перевірки двох земельних ділянок, розмір шкоди розраховано за двома земельними ділянками. Повторне обстеження самовільно зайнятих земельних ділянок не проводилось. У постанові зазначено, що у встановлений законодавством строк не вдалось здобути дастатніх даних, що вказували б на наявність в діях ОСОБА_1 ознак злочину. За вказаних обставин в порушенні кримінальної справи було відмовлено.
Повторна перевірка державним інспектором сільського господарства Носовим С.П.,за участю Мічурінського сільського голови, Фтіца В.Г. та землевпорядника Мічурінської сільської ради Грицькової Л.М. проведена 25.07.12р. В ході перевірки встановлено факт самовільного зайняття та використання відповідачем земельної ділянки площею 30,0 га із земель сільськогосподарського призначення під посів соняшнику, що знаходиться на території Мічурінської сільської ради (за межами населеного пункту) без правовстановлюючих документів.
27.07.12р. та 08.08.12 державним інспектором сільського господарства Носовим С.П. на адресу ФОП ОСОБА_1 скеровувались повідомлення про виклик для надання пояснень у зв'язку з виявленими порушеннями земельного законодавства.
Виявлені державними інспекторами сільського господарства порушення відповідачем земельного законодавства, що зафіксовані у відповідних актах, стали підставою для звернення прокурора до господарського суду з позовом про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 30,00 га, приведення земельної ділянки в придатний для використання стан та стягнення шкоди в розмірі 31977, 00грн.
Під час розгляду даної справи відповідачем до Донецького окружного адміністративного суду подано позов про визнання дій неправомірними та скасування припису від 25.07.2012 № 000255., на підставі якого ґрунтуються позовні вимоги у зазначеній господарській справі.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09.04.2013р. по справі № 805/3038/13-а, залишеній без змін ухвалою апеляційного адміністративного суду в задоволені позову ОСОБА_1відмовлено.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
За ст.2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Статтею 1 Закону України від 19.06.2003р. № 963-IV «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Як зазначено раніше, згідно пояснень відповідача, наданих начальнику Тельманівського РВ ДУМВС України в Донецькій області 02.07.2012р., фізичній особі підприємцю ОСОБА_1 за результатами розгляду його заяви від 27.12.11р., 03.01.2012р. розпорядженням Голови Тельманівської райдержадміністрації надано дозвіл на розробку проекту відводу земельних ділянок на території Мічурінської сільської ради; фактично виговлено технічну документацію, яка передано на погодження Голові Тельманівської райдержадміністрації.
Між тим, протягом розгляду справи та станом на час винесення судового рішення правовстановлюючі документи на спірну земельну ділянку у відповідача відсутні.
Факт самовільного використання земельної ділянки під посіви відповідачем зафіксовано у відповідних актах перевірки та підтверджено безпосередньо в поясненнях ОСОБА_1, наданих правовохоронним органам.
Статтею 212 Земельного кодексу України встановлено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Враховуючи тривалий термін розгляду справи, пов`язаний із зупиненням провадження по справі, а також виходячи з того, що самовільне зайняття земельної ділянки під посів соняшнику має сезонний характер, ухвалою господарського суду Донецької області після поновлення провадження по справі було зобов`язано державну інспекцію сільського господарства в Донецькій області повторно здійснити перевірку спірної земельної ділянки.
18.03.2014р. на вимогу суду проведено відповідну перевірку спірної земельної ділянки, результати якої викладено в акті №04/03/14-265147 та зафіксовано, що на час проведення огляду земельної ділянки факту використання її не встановлено, земельна ділянка не засіяна та не оброблена.
Вказані дії відповідача свідчать про усунення порушень природоохоронного законодавства після порушення провадження по справі та є підставою для припинення провадження згідно ст. 80 ч. 1 п. 1-1 ГПК України у зв'язку з відсутністю предмету спору між сторонами.
В позові прокурор посилається також на ті обставини, що самовільним зайняттям земельної ділянки державі спричинена шкода у сумі 31977, 00грн., яку просить стягнути з відповідача.
Згідно з п. «б» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю і відшкодування завданих збитків.
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 157 ЗК України).
За результатами виявленого порушення, у відповідності до вимог Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою КМУ від 25.07.2007 № 963, державним інспектором сільського господарства в Донецькій області - Носовим С.П. складено розрахунок розміру шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 30 га.
Для зясування всіх обставин по справі, в порядку ст. 30 ГПК України державного інспектора Носова С.П. було викликано в судове засідання.
В судовому засіданні від 05.05.2014р. державний інспектор сільського господарства в Донецькій області Носов С.П., який здійснював заміри площі та розрахунок розміру шкоди пояснив, що заміри спірної земльної ділянки дійснювались за допомогою сертифікованої металевої рулетки, наданої Державною інспкцією сільського господарства з прив`язкою до картографічних матеріалів, які було витребувано у відділу Держемагенції Тельманівського району з технічної документації проекту землеустрою Мічурінської сільської ради.
Площа земельної ділянки, виміряна за допомогою металевої рулетки та її конфігурація, за поясненнями Носова С.П., при накладенні співпадає з площею та конфігурацією земельної ділянки, зображеної на картографічних матеріалах природних меж.
Відповідач доказів відшкодування шкоди не надав, позовні вимоги не спростував.
За таких обставин, враховуючи всі надані суду докази в їх сукупності, вимоги прокурора про стягнення з відповідача суми шкоди в розмірі 31977, 00грн. за використання земельної ділянки площею 30 га без правовстановлюючих документів є такими, що підлягають задоволенню.
Прокурор у встановленому законом порядку звільнений від оплати судових витрат. Позовна заява була подана ним після вступу в законну силу Закону України "Про судовий збір", тому суд при вирішенні питання про розподіл судових витрат керується Господарським процесуальним кодексом України в редакції, яка діяла після 01.11.2011 р.
За вимогами ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. З матеріалів справи вбачається, що відповідач не звільнений від сплати судового збору, тому у зв'язку із часковим задоволенням позову судові витрати покладаються на відповідача пропорційно задоволиним вимогам.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 75; 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов прокурора Тельманівського району в інтересах держави в особі Тельманівської районної державної адміністрації Донецької області, смт. Тельманове до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, с. Розівка, третья особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна інспекція сільського господарства у Донецькій області про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки на території Мічурінської сільської ради із земель сільськогосподарського призначення площею 30,00 га, приведення земельної ділянки в придатний для використання стан та стягнення шкоди в розмірі 31977, 00грн.. - задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, (АДРЕСА_1 ІНН НОМЕР_1) на користь місцевого бюджету Мічурінської сільської ради Тельманівського району (р/р33112331700381, код доходів 24062100, ОКПО 37926984, МФО 834016 ГУДКСУ в Донецькій області) шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, в розмірі 31977грн.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, (АДРЕСА_1 ІНН НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (р/р 31217206783006 у ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 38034002, Отримувач: Київське УК/Київський р-н/22030001, код бюджетної класифікації 22030001) судовий збір в сумі 2867,50грн.
Провадження в іншій частині позову припинити на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Головуючий суддя М.М. Гриник
Суддя С.М. Фурсова
Суддя Ю.С. Нестеренко
Повний текст складено та підписано 12.05.2014р.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2014 |
Оприлюднено | 16.06.2014 |
Номер документу | 39180667 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
М.М. Гриник
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні