ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11.06.2014 Справа № 905/2688/14
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., при секретарі Павленко М.С., розглянув справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Високовольтні мережі» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Техресурси» про стягнення боргу у сумі 56883 грн. 88 коп.,
за участю представників сторін
від позивача: Ю.Ю.Заброда за довірен.;
від відповідача: не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Високовольтні мережі» звернувся до господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Техресурси» заборгованості за договором про постачання електричної енергії від 18.04.2006р. № 10070003 в розмірі 56883,88 грн. грн., яка складається із:
- заборгованості за активну електроенергію: 53 837,91 грн..
- пені за активну електроенергію: 671,13 грн.
- 3 % річних за активну електроенергію: 154,88 грн.
- заборгованості за перетікання реактивної електроенергії: 2 174,20 грн.
- пені за перетікання реактивної електроенергії: 37,18 грн.
- 3 % річних за перетікання реактивної електроенергії: 8,58 грн.
На підтвердження позовних вимог позивач надав договір на постачання електроенергії № 10070003 від 18.04.2006р. з додатковими угодами та додатками до нього, рахунки за електроенергію, акти про показання розрахункових приладів обліку, розрахунок позовних вимог та правовстановлюючі документи підприємства.
Представник позивача у судовому засіданні пояснила, що після порушення провадження у справі відповідачем погашено суму основного боргу за активну електроенергію у розмірі 53 837,91 грн. та за перетікання реактивної електроенергії у розмірі 2 174,20 грн., на підтвердження чого надала копії банківських виписок. Просила суд задовольнити позов в частині стягнення пені, 3% річних за активну електроенергію та за перетікання реактивної електроенергії.
Відповідач у судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив.
Пунктом 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» встановлено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.
18 квітня 2006 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс-Інвест» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Техресурси» (споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії № 10070003 (а.с.12-22), за умовами якого постачальник продає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електоенергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатками до нього, що є його невід'ємними частинами. (п.1).
Згідно з п. 2.3.3. Договору одним із обов'язків Споживача є оплата Постачальнику вартості електричної енергії. Також Відповідно до п.2.2.4. Договору, Відповідач зобов'язується здійснювати оплату послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею Постачальника електричної енергії та електроустановками Споживача, згідно з додатками «Порядок розрахунку вартості послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії», «Порядок розрахунків».
Пункт 3.1.1. Договору встановлює, що Позивач має право нараховувати та одержувати від Відповідача плату за поставлену електричну енергію та послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії та інші платежі, передбачені Договором.
Згідно п. 7.6. Договору, обчислення обсягів та вартості поставленої активної електричної енергії, обсягів перетікання та вартості послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії, умови і порядок здійснення розрахунків узгоджується сторонами додатками «Порядок розрахунків» та «Порядок розрахунку вартості послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії».
Розрахунок розміру плати за поставлену електричну енергію та надання послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії визначається ТОВ «Сервіс-Інвест» відповідно до Актів про покази розрахункових приладів обліку, обсяги та вартість активної електроенергії та Актів про покази розрахункових приладів обліку, обсяги та вартість послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії.
Порядок розрахунку у Додатку № 5 викладено відповідно до Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 17 січня 2002 року № 19, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 лютого 2002 р. за № 93/6381. Сума плати зазначається у виставлених Відповідачу рахунках.
Відповідно до п. 1.4 Додатку № 2 до Договору величина коштів, які має сплатити ТОВ «Техресурси» за спожиту активну електричну енергію, визначається як добуток обсягу електричної енергії, спожитої між датами зняття показів обліку, на тариф, який діяв на кінець розрахункового періоду, з урахуванням ПДВ.
Згідно з п. 3.2 Додатку № 2, Відповідач, до останнього банківського дня числа щомісячно сплачує суму за остаточним рахунком за попередній розрахунковий період; до останнього банківського дня щомісячно сплачує суму рахунку на оплату планового платежу поточного розрахункового періоду.
Відповідно до п. 4.2. Додатку № 2 до Договору, Відповідач до останнього банківського дня щомісячно зобов'язаний сплатити вартість перетікання реактивної електроенергії шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Позивача. Проте ці вимоги Додатку № 2 до Договору Відповідач не виконує.
Аналогічні вимоги щодо оплати споживачем послуг з перетікання реактивної електроенергії на адресу енергопостачальної організації містяться у п. 6.4. Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ України від 31.07.96 р. № 28 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02.08.96р. за № 417/1442.
Відповідно до п.9.4 договору, договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31.12.2006р. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення дії терміну договору не одна зі сторін не сповістить іншу про припинення дії договору, або перегляд його умов.
З пояснень представника позивача та матеріалів справи вбачається, що на момент виникнення спірного боргу сторони перебували у договірних відносинах.
Додатковою угодою № 5від 03.01.2014 року до договору про постачання електричної енергії № 10070003 змінено найменування сторони ТОВ «Сервіс-Інвест» на ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі». (а.с.29).
Відповідно до умов договору позивач у спірний період постачав відповідачеві електричну енергію, проте ТОВ "Техресурси" свої зобов'язання за договором належним чином не виконував. Так, за лютий 2014 року відповідач має заборгованість перед позивачем за активну електроенергію у сумі 53837 грн. 91 коп. та за період січень - лютий 2014 р., за послуги з перетікання реактивної електроенергії у сумі 2 174 грн. 20 коп.
Наявність заборгованості відповідача перед ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» підтверджується наступними матеріалами справи: Розрахунком суми заборгованості за активну електроенергію за період лютий 2014 р; рахунками, виданими ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» на оплату активної електроенергії з відмітками представників Відповідача про отримання за період лютий 2014 р.; актами про покази розрахункових приладів обліку, обсяги та вартість активної електроенергії за період лютий 2014 р.;. Розрахунком суми заборгованості за послуги з перетікання реактивної електроенергії за період січень-лютий 2014 р.; рахунками, виданими ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» на оплату послуг з перетікання реактивної електроенергії з відмітками представників Відповідача про отримання за період січень-лютий 2014 р.; актами про покази розрахункових приладів обліку, обсяги та вартість послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії за період січень-лютий 2014 р.
Матеріали справи не містять доказів оплати відповідачем отриманої електроенергії.
У зв'язку з порушенням договірних зобов'язань, позивач звернувся до суду з позовом до ТОВ "Техресурси" про стягнення заборгованості.
За приписами статті 26 Закону України „Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України. Відповідно до статті 180 Господарського кодексу України, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. За приписами статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Дана норма кореспондує з пунктом 1 статті 193 Господарського кодексу України. Статтею 629 Цивільного кодексу України унормовано, що договір є обов'язковим до виконання.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Відтак, оскільки сторони визначили умовами договору обсяг споживання електричної енергії та розмір її оплати за цей період, то відповідно до наведених приписів норм права зобов'язання у відповідача щодо оплати отриманої за актами про покази розрахункових приладів обліку у розрахунковому періоді існує в межах договірних відносин.
Враховуючи, що матеріалами справи підтверджено факт постачання позивачем відповідачу за лютий 2014 року активної електроенергії на суму 53837 грн. 91 коп., та за період січень-лютий 2014 року реактивної електроенергії на суму 2174 грн. 20 коп., а відповідач порушив умови договору, оплату за поставлену електричну енергію у повному обсязі не здійснив, рахунки за спожиту активну електроенергію та реактивну електроенергію на загальну суму 56012,11 грн. не оплатив, господарський суд вважає, що позовні вимоги ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» про стягнення з відповідача заборгованості за активну електроенергію та перетікання реактивної електроенергії є обґрунтованими.
Як вбачається з матеріалів справи (банківськи виписки) відповідачем:
- 05.06.2014р. сплачено борг за активну електроенергію за лютий 2014 року у розмірі 53837 грн. 91 коп.;
- 06.06.2014 року. сплачено борг за період січень-лютий 2014 року за перетікання реактивної електроенергії на суму 2174 грн. 20 коп.
Тобто, станом на день винесення рішення, основний борг за активну та перетікання реактивної електроенергії відповідачем сплачено повністю.
Оскільки предмет спору про стягнення основної суми боргу на загальну суму 56012,11 грн. існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи, суд припиняє провадження у справі в цій частині у зв'язку з відсутністю предмета спору на підставі пункту 1-1 частини першої статті 80 ГПК України.
Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача пені та 3% річних суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.ст. 216- 218 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Відповідно до п. 4.2.1. Договору, за порушення термінів, визначених додатком «Порядок розрахунків» Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії штрафну неустойку у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
Згідно п. п. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі вищезазначених норм права позивач просить стягнути з відповідача:
- пеню за прострочення сплати активної електроенергії за період з 01.03.2014 р. по 04.04.2014 р. (включно) у розмірі 671, 13 грн.
- 3 % річних за період з 01.03.2014 р. по 04.04.2014 р. (включно) за прострочення сплати послуг по постачанню активної електроенергії, наданих у період лютий 2014 р. (включно) у розмірі 154, 88 грн.
- пені за прострочення сплати за перетоки реактивної електроенергії за період з 01.02.2014 р. по 04.04.2014 р. (включно) у розмірі 37, 18 грн..
- 3 % річних за період з 01.02.2014 р. по 04.04.2014 р. (включно) за прострочення сплати послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих у періоді січень-лютий 2014 р. (включно) у розмірі 8,58 грн.
Перевіривши надані позивачем розрахунки, господарський суд вважає, що розрахунки позивача є обґрунтованими та арифметично вірними, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін. За змістом статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Усупереч вказаним нормам, відповідач не надав господарському суду доказів, які спростовують позовні вимоги. Матеріали справи не містять доказів своєчасної повної оплати отриманої відповідачем електроенергії та наданих послуг.
Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України визначені основні процесуальні права та обов'язки сторін. Зокрема, відповідач має право визнати позов повністю або частково.
Згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи викладене господарський суд вважає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, тому підлягають задоволенню в повному обсязі щодо стягнення суми пені та 3% річних за прострочення сплати послуг по постачанню активної електроенергії та послуг з перетікання реактивної електроенергії у розмірі 871 грн. 77 коп.
Оскільки частково сума заборгованості була сплачена після порушення провадження у справі, витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача, відповідно до статті 49 ГПК України.
Керуючись статтями 4-2, 4-3, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
В И Р I Ш И В :
Припинити провадження у справі 905/2688/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Високовольтні мережі» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Техресурси» про стягнення 56883 грн. 88 коп. в частині стягнення суми основного боргу на загальну суму 56012 грн.11 коп.
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Високовольтні мережі» до Товариства з обмеженою відповідальністю "Техресурси" про стягнення пені та 3% річних у розмірі 871 грн.77 коп. - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Техресурси" (86302, м. Кіровське, мкр-н. Горняцький, 12а/47; п/р 26005301581276 в філії відділення ПІБ, м. Кіровське Донецької обл., МФО 334754, код ЄДРПОУ 30364980) на користь ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» (адреса: 83055, м. Донецьк, б. Шевченка,11, код ЄДРПОУ 31018149) на поточний рахунок № 260003011616 в ДОУ АТ «Ощадбанк», МФО 335106, суму пені за активну електроенергію в розмірі - 671,13 грн. (шістсот сімдесят одна грн. 13 коп.), суму пені за перетікання реактивної електроенергії в розмірі - 37,18 грн. (тридцять сім грн. 18 коп.), суму 3 % річних за активну електроенергію в розмірі - 154,88 грн. (сто п'ятдесят чотири грн. 88 коп.), суму 3 % річних за перетікання реактивної електроенергії в розмірі - 8,58 грн. (вісім грн. 58 коп.), суму сплаченого судового збору в розмірі - 1 827,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять сім грн. 00 коп.).
Рішення прийняте у нарадчій кімнаті, його вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 11 червня 2014 року.
Повний текст рішення складено та підписано 13 червня 2014 року.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.
Рішення господарського суду Донецької області набирає законної сили за правилами, встановленими частиною 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Е.В. Зекунов
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2014 |
Оприлюднено | 16.06.2014 |
Номер документу | 39185780 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Е.В. Зекунов
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні