Рішення
від 02.06.2014 по справі 909/336/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 червня 2014 р. Справа № 909/336/14

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

Судді Рочняк Олександри Вікторівни

при секретарі судового засідання Середюк І.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізована пересувна механізована колона №577", вул. Ботанічна,4 "Б", м.Івано-Франківськ,76011

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "МКБ Станіслав", вул.Військових Ветеранів,14, м.Івано-Франківськ,76018

про стягнення 65421 грн 58 коп. заборгованості

за участю представників сторін:

Від позивача: Коржак В.П.- заступник директора, ( довіреність б/н від 22.04.14);

Від відповідача: Гриновецька Р.Я. - представник, (довіреність № 10 від 17.04.14).

ВСТАНОВИВ: до господарського суду Івано-Франківської області звернулося ТОВ "Спеціалізована пересувна механізована колона №577" з позовом до ТОВ "МКБ Станіслав" про стягнення заборгованості в сумі 65421 грн 58 коп: з них - 58747 грн 20 коп основної заборгованості, 291 грн 49 коп інфляційних втрат, 1873 грн 47 коп - 3 % річних, 4334 грн 42 коп пені та 175 грн за аудиторські послуги.

20.05.14 в судовому засіданні оголошено перерву до 02.06.14, про що представників сторін повідомлено під розписку.

В судовому засіданні 02.06.14 представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з підстав, викладених в позовній заяві.

Відповідач відзиву на позов суду не надав, представник відповідача в судовому засіданні позов визнав в повному обсязі, виникнення боргу пов'язує зі складним фінансовим становищем ТОВ "МКБ Станіслав" .

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази відповідно до приписів ст.43 ГПК України, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд встановив наступне.

24.11.11 між ТОВ "МКБ Станіслав" (надалі - замовник) і ТОВ "Спеціалізована пересувна механізована колона №577" (надалі-підрядник) укладено договір №8 від 24.11.11 на виконання електромонтажних робіт, згідно п.1.1 якого підрядник зобов'язався за завданням та із матеріалів замовника виконати електромонтажні роботи в приміщенні клубу у с.Тишківці, Городенківського району, Івано-Франківської області.

Відповідно до п.1.2. договору замовник, зобов'язався надати підряднику матеріали, прийняти та оплатити визначені види робіт в обсягах та за ціною, що наводяться в п.3.1. договору.

Згідно п.2.1. договору виконання робіт підрядником здійснюється до 30.12.11.

Відповідно до п.2.2. факт передачі виконаних робіт замовнику оформляється сторонами шляхом підписання двостороннього акту виконаних робіт, який підписується у момент приймання виконаних робіт та становить невід'ємну частину цього договору.

Згідно п.3.1. загальна вартість робіт за цим договором становить 36000 грн, в тому числі ПДВ - 6000 грн.

Відповідно до п.3.3. оплата вартості робіт здійснюється замовником таким чином:

3.3.1. 1(перший) етап (аванс) - у розмірі 30 (тридцять) відсотків від загальної вартості робіт за цим договором сплачується замовником впродовж 10 (десяти) банківських днів з моменту виставлення підрядником відповідного рахунку.

3.3.2. 2 (другий) етап (післяоплата) - 70 (сімдесят) відсотків від загальної вартості за цим договором сплачується замовником протягом 10 (десяти) банківських днів з моменту підписання сторонами двостороннього акту виконаних робіт.

Пунктом 5.1. договору №8 від 24.11.11 передбачено, що за невиконання або неналежне виконання умов цього договору винна сторона несе відповідальність в порядку, визначеному чинним законодавством України та цим договором.

Згідно п.5.2. за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором сторона зобов'язана відшкодувати іншій стороні заподіяні таким невиконанням або неналежним виконанням збитки.

Відповідно до п.5.4. договору у випадку несвоєчасного виконання прийнятих на себе грошових зобов'язань по оплаті за фактично виконані роботи за цим договором замовник зобов'язаний сплатити на користь підрядника неустойку в розмірі 1% від суми невиконання зобов'язання за кожний день прострочення виконання.

ТОВ "Спеціалізована пересувна механізована колона №577" виконало своє зобов'язання по договору перед ТОВ "МКБ "Станіслав", а саме, електромонтажні роботи в приміщенні клубу у с.Тишківці, Городенківського району, Івано-Франківської області на загальну суму 58747 грн. 20 коп. Факт виконання підрядником умов договору на виконання електромонтажних робіт в приміщенні клубу у с.Тишківці, Городенківського району, Івано-Франківської області підтверджується підписаними сторонами актом приймання виконаних підрядних робіт за грудень 2012 року робіт (форма №КБ-2в) та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2012 року (форма №КБ-3), які є належними і допустимими доказами прийняття робіт і послуг відповідачем.

Відповідач за виконані електромонтажні роботи не розрахувався, внаслідок чого борг відповідача станом на день прийняття рішення становить 58747 грн 20 коп.

З метою досудового врегулювання спору позивач 21.05.14 звернувся до відповідача з претензією, на яку отримав відповідь №27 від 29.05.14 про те, що відповідач не може провести розрахунок за підрядні роботи в зв'язку з відсутністю коштів.

Доказів погашення заборгованості відповідачем суду не подано.

У зв"язку з порушенням відповідачем договірних зобов"язань щодо оплати за виконані електромонтажні роботи, керуючись умовами спірного договору та нормами чинного законодавства, позивачем нараховано 1873 грн 47 коп 3% річних за період з 16.01.13 по 07.02.14, 4334 грн 42 коп пені за період з 16.01.13 по 16.07.13, 291 грн 49 коп інфляційних збитків.

Згідно ст.ст.15-16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно ст.173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених ГК України, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші тощо), а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Господарський договір є підставою до виникнення господарських зобов'язань (ст.174 Господарського кодексу України).

Наведена правова норма кореспондується зі ст.509 Цивільного кодексу України: зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до частини 1 статті 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Згідно ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За приписами ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом).

Пунктом 2 ст. 614 Цивільного кодексу України встановлено, що відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Відповідач доказів належного виконання своїх зобов'язань не надав, доводи позивача не спростував.

З огляду на встановлення судом факту порушення відповідачем своїх зобов"язань, вимога позивача щодо стягнення 58747 грн 20 коп основного боргу обґрунтована та підлягає до задоволення.

Відповідно до ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ст.549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Пунктом 6 ст.232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

У відповідності із ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Керуючись частиною 1 статті 4-7 Господарського процесуального кодексу України щодо прийняття судового рішення за результатами обговорення усіх обставин справи та частиною 1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України стосовно всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд повинен перевірити обґрунтованість і правильність здійснених позивачем нарахувань, і в разі, якщо їх обчислення помилкове - зобов'язати позивача здійснити перерахунок відповідно до закону чи договору або зробити це самостійно.

Судом перевірено правильність нарахованих позивачем сум та задоволено 291 грн 49 коп інфляційних втрат, 1873 грн 47 коп - 3 % річних та 4334 грн 42 коп пені, які є належним чином обґрунтовані.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст.ст.44, 49 ГПК України, слід покласти витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 1827 грн.

В задоволенні вимоги позивача щодо оплати 175 грн за аудиторські послуги фірми "Аудитсервіс ІНК" слід відмовити, оскільки дані послуги не передбачені умовами договору та не є судовими витратами в розумінні ст.44 ГПК України

Керуючись ст.ст.124,129 Конституції України, ст.ст. 15, 16, 525, 526, 530, 549, 611, 612, 625, 837 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 193 Господарського кодексу України ст.ст. 32-36, 43, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МКБ Станіслав", вул.Військових Ветеранів,14, м.Івано-Франківськ, (код 37183482) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізована пересувна механізована колона №577", вул. Ботанічна,4 "Б", м.Івано-Франківськ, (код 02019877) - 65246 грн 58 коп (шістдесят п"ять тисяч двісті сорок шість грн 58 коп) заборгованості та 1827 грн (одну тисячу вісімсот двадцять сім гривень) судового збору.

В решті позову відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 13.06.14

Суддя Рочняк О. В.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"


Корпан Р. М. 13.06.14

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення02.06.2014
Оприлюднено16.06.2014
Номер документу39186414
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/336/14

Ухвала від 23.04.2014

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

Рішення від 02.06.2014

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

Ухвала від 07.04.2014

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні