Рішення
від 02.06.2014 по справі 910/6988/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/6988/14 02.06.14

За позовом ОСОБА_1

До Товариства з обмеженою відповідальністю «Пакі»

Про зобов'язання вчинити дії

Суддя Спичак О.М.

Представники:

Від позивача ОСОБА_2 - представник за довіреністю;

від відповідача не з?явився;

В судовому засіданні 02.06.2014 судом на підставі статті 85 Господарського процесуального кодексу України було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про зобов'язання останнього зареєструвати зміни в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо виходу позивача зі складу учасників товариства.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.04.2014 було порушено провадження у справі № 910/6988/14, розгляд справи було призначено на 25.05.2014.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.05.2014 розгляд справи відкладено на 02.06.2014.

02.06.2014 представником позивача через канцелярію суду було подано заяву про «зміну позовних вимог», в якій уточнено первісну вимог у позові на нову,а саме про зобов'язання відповідача внести зміни до установчих документів відповідача та зареєструвати їх у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Таким чином, пунктом 3.11. постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» № 18 від 26.12.2011 встановлено, що статтею 22 цього Кодексу, не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, або заявлення "додаткових" позовних вимог і т.п., а тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як: - подання іншого (ще одного) позову, чи - збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи- об'єднання позовних вимог, чи - зміну предмета або підстав позову.

В судовому засіданні 02.06.2014 судом було розглянуто заяву позивача і прийнято вказану заяву до розгляду як заяву про зміну предмету позову, і відповідно, розгляд справи здійснюється з урахуванням вимог позивача, викладених у вказані заяві.

В судовому засіданні 02.06.2014 представник позивача заявлені вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити. Вимоги позивача мотивовані тим, що він був учасником ТОВ «Пакі», якому належало 30% статутного капіталу товариства. 28.11.2012 позивачем на адресу відповідача було направлено нотаріально посвідчену заяву про вихід зі складу учасників ТОВ «Пакі». Проте, відповідачем, всупереч статті 7 Закону України «Про господарські товариства», у зв'язку із виходом позивача зі складу учасників товариства, не було вчинено жодних дій по внесенню змін до установчих документів та не здійснено їх реєстрацію у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідач в судове засідання 02.06.2014 повторно представників не направив, причин неявки представника суд не повідомив про розгляд справи був повідомлений належним чином. Через канцелярію суду заяв та клопотань не подавав. Про проведення судового засідання повідомлявся належним чином за адресою юридичного місцезнаходження, зазначеною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Суд зазначає про те, що відповідач не був обмежений в своїх процесуальних правах надати відзив та витребувані документи через канцелярію суду або шляхом їх направлення на адресу суду поштовим відправленням

Згідно із п. 3.9.2 постанови N 18 від 26.12.2011 Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

За таких обставин, суд, з метою дотримання строку вирішення спору, визначеного статтею 69 Господарського процесуального кодексу України, дійшов висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України , а неявка представників відповідача в судове засідання, не перешкоджає вирішенню справи по суті в даному судовому засіданні.

Розглянувши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з пунктом 11.2 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Пакі», в редакції, затвердженій рішенням Загальних зборів учасників від 17.03.2010 (протокол № 2) та зареєстрованій державним реєстратором Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, позивач - ОСОБА_1 - є учасником товариства з часткою в статутному капіталі 30% (19 500,00 грн.), що також вказано у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців АГ № 475574.

Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 18.10.2013, яка посвідчена приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу в реєстрі за № 5256, і адресована загальним зборам ТОВ «Пакі», позивач заявив про припинення його участі в складі учасників ТОВ «Пакі», а також просив вивести його зі складу учасників ТОВ «Пакі» і виплатити належну йому частку статутного капіталу.

Позивачем заява про вихід зі складу учасників ТОВ «Пакі», від 18.10.2013, яка посвідчена приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу в реєстрі за № 5256, була направлена відповідачу на адресу його місцезнаходження, вказаній у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а саме: 04126 м. Київ, вул. Берковецька, 6А.

Як зазначав позивач у позові, відповідачем, всупереч статті 7 Закону України «Про господарські товариства», у зв'язку із виходом позивача зі складу учасників товариства, не було вчинено жодних дій по внесенню змін до установчих документів та не здійснено їх реєстрацію у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що і стало підставою для звернення до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд може захистити цивільне право або інтерес способом, що встановлений договором або законом.

Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (ст. 167 Господарською кодексу України).

Права учасника господарського товариства визначені у ст. 116 Цивільного кодексу України та ст. 10 Закону України "Про господарські товариства".

Зокрема, учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом: 1) брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом; 2) брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди); 3) вийти у встановленому порядку з товариства; 4) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом; 5) одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом. Учасники господарського товариства можуть також мати інші права, встановлені установчим документом товариства та законом.

Відповідно до п.п. в) п. 5.1 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Пакі», в редакції, затвердженій рішенням Загальних зборів учасників від 17.03.2010 (протокол № 2) та зареєстрованій державним реєстратором Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, учасник товариства має право вийти в установленому порядку з товариства та одержати при цьому частину його майна в грошовому виразі, пропорційну його частці в статутному капіталі товариства, враховуючи час вступу учасника в товариство.

Відповідно до статті 148 Цивільного кодексу України учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.

Подання заяви про вихід з товариства є дією, спрямованою на припинення корпоративних прав та обов'язків учасника товариства.

Частиною першою статті 7 Закону України «Про господарські товариства» встановлено, що зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства.

Як зазначено в Постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» від 24.10.2008 N 13, при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до ЦК та Закону про господарські товариства учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними.

Пунктом 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» від 24.10.2008 № 13 визначено, що суди не вправі вносити зміни до статуту товариства у зв'язку з тим, що це належить до виключної компетенції загальних зборів товариства (статті 41, 42, 59 Закону про господарські товариства). Підвідомчими судам є спори щодо недійсності внесених змін до установчих документів товариства або визнання недійсними рішень загальних зборів стосовно внесення змін до установчих документів.

На підставі частини другої статті 7 Закону про господарські товариства підвідомчими судам є також справи про зобов'язання внести зміни до установчих документів товариства у випадку виходу учасника з товариства, відчуження частки (її частини) в статутному (складеному) капіталі товариства, вступом правонаступника (спадкоємця) учасника до господарського товариства тощо за позовами таких осіб.

Частиною 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно частини 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Враховуючи наведене, судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 - був учасником товариства з часткою в статутному капіталі 30% (19 500,00 грн.), що підтверджується Статутом відповідача, а також вказано у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців АГ № 475574.

28.11.2012 позивачем на адресу відповідача було направлено нотаріально посвідчену заяву про вихід зі складу учасників ТОВ «Пакі», тобто позивачем згідно вимог ст. 148 Цивільного кодексу України, було заявлено у визначений законом та Статутом товариства спосіб про вихід зі складу учасників товариства, тобто позивач вчинив дії, спрямовані на реалізацію його права на вихід у будь-який час зі складу учасників товариства і припинення його корпоративних прав та обов'язків учасника товариства.

В свою чергу, ТОВ «Пакі», у зв'язку з виходом позивача зі складу учасників товариства і припинення його корпоративних прав та обов'язків, повинен був згідно статті 7 Закону України «Про господарські товариства» привести установчі документи у відповідність щодо зазначення нового складу учасників товариства та зареєструвати відповідні зміни у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців в порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Проте, відповідачем, всупереч статті 7 Закону України «Про господарські товариства», у зв'язку із виходом позивача зі складу учасників товариства, не було вчинено жодних дій по внесенню змін до установчих документів та не здійснено їх реєстрацію у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців в порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», чим порушено права та охоронювані законом інтереси позивача, як особи, яка реалізувала своє право на вихід зі складу учасників товариства.

З огляду на викладене, вимога позивача про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Пакі» вчинити дії по внесенню змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Пакі» та здійснити їх реєстрацію у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у зв'язку із виходом ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Пакі» - є законною, обґрунтованою, доведеною належними і допустимими доказами, а тому підлягає задоволенню .

Судовий збір, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладається на відповідача

Керуючись ст.ст. 33, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Пакі» (код ЄДРПОУ 36620724; місцезнаходження: 04128 м.Київ, вул.. Берковецька, 6А) вчинити дії по внесенню змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Пакі» та здійснити їх реєстрацію у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у зв'язку із виходом ОСОБА_1 (код НОМЕР_1; АДРЕСА_1) зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Пакі».

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Пакі» (код ЄДРПОУ 36620724; місцезнаходження: 04128 м.Київ, вул.. Берковецька, 6А) на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1; АДРЕСА_1) судовий збір в сумі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп.

4. Видати наказ у відповідності до вимог статті 116 Господарського процесуального кодексу України.

5. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення підписано - 06.06.2014

Суддя О.М.Спичак

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.06.2014
Оприлюднено13.06.2014
Номер документу39187765
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/6988/14

Рішення від 02.06.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Спичак О.М.

Ухвала від 18.04.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Спичак О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні