ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13.06.14р. Справа № 904/2596/14
За позовом Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК", м. Дніпропетровськ
до Приватного підприємства "ЕНТРЕГА БІДРІО УКРАЇНА", м. Дніпропетровськ
про стягнення 10 191,06 грн.
Суддя Мілєва І.В.
Представники:
від позивача: Артьомова Ю.С., довіреність № 1145-О від 19.04.2013р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "ПРИВАТБАНК" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного підприємства "ЕНТРЕГА БІДРІО УКРАЇНА" про стягнення 10 191,06 грн., з яких: 2 518,99 грн. - заборгованості за кредитом, 3 752,95 грн. - заборгованості по процентам за користування кредитом, 3 919,12 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору № DDNU5W/1 про надання овердрафтового кредиту від 20.02.2008р., за яким відповідач отримав кредитний ліміт у розмірі 2500,00 грн., однак не здійснював погашення заборгованості у встановлені строки.
Ухвалою від 23.04.2014р. порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 14.05.2014р.
14.05.2014р. розгляд справи відкладено на 13.06.2014р.
У судове засідання з'явився представник позивача.
У судове засідання представник відповідача не з'явився, поштове повідомлення про вручення поштового відправлення (ухвали суду) на час розгляду справи до суду не надійшло. Як убачається з матеріалів справи, адреса відповідача відповідає адресі, що вказана у позовній заяві, та відповідає зазначеній в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п. 3.9.2 постанови).
Відповідач в судове засідання жодного разу не з'явився, відзиву на позов до суду не надав, про місце, дату та час судового засідання повідомлений належним чином.
Суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні.
Відзиву на позов до суду не надано, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами (ст. 75 Господарського процесуального кодексу України).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "ПРИВАТБАНК" є правонаступником всіх прав та зобов'язань Закритого акціонерного товариства Комерційний банк "ПРИВАТБАНК".
20.02.2008р. між Закритим акціонерним товариством Комерційний банк "ПРИВАТБАНК" (банк) та Приватним підприємством "ЕНТРЕГА БІДРІО УКРАЇНА" (клієнт) було укладено договір № DDNU5W/1 про надання овердрафтового кредиту на картковий рахунок (далі - договір).
Відповідно до п. 1.1 договору банк при наявності вільних грошових ресурсів зобов'язується здійснювати овердрафтові обслуговування клієнта на основі заявки на встановлення кредиту на картковий рахунок (додаток №1 до даного договору), що полягає в проведенні платежів, здійснених довіреними особами клієнта з використанням корпоративних платіжних карт, понад залишок коштів на картковому рахунку клієнта № 26056050208069, відкритому в банку, за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, встановленого у відповідності до п.1.3 даного договору, шляхом дебетування карткового рахунку. При цьому виникає дебетове сальдо.
Кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта по поверненню кредиту, виплаті процентів і винагороди в обумовлених даним договором строки. Під час надходження в банк: - розрахункових документів на примусове списання коштів з розрахунку; - рішення (розпорядження) про закінчення видаткових операцій по картковому рахунку від органу, який має відповідні права з прийняття цього рішення (розпорядження); - накладення арешту на картковий рахунок банк припиняє проводити обслуговування на цілі, передбачені п. 1.1 даного договору. Обов'язки банку по овердрафтовому обслуговуванню клієнта по картковому рахунку і надання кредиту поновлюється після виконання банком в кожному із зазначених вище випадків функцій, покладених на нього чинним законодавством України, регулюючих здійснення розрахунків в національній і іноземній валютах. Подальші взаємовідносини сторін регулюється додатково (п. 1.2 договору).
Клієнт зобов'язується виплатити проценти за весь час фактичного користування кредитом відповідно п.п. 4.1, 4.2, 4.3 даного договору (п. 2.1.2 договору).
Клієнт зобов'язується проводити погашення кредиту, отриманого у межах встановленого ліміту, не пізніше строку закінчення періоду безперервного користування кредитом, встановленого п. 1.5 даного договору (п. 2.1.3 договору).
За користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на картковому рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт сплачує проценти виходячи із диференційованої процентної ставки розмір якої залежить від строку користування кредитом і встановлюється в додатку 2 до даного договору (п. 3 договору).
Нарахування відсотків за користування кредитом проводиться щоденно, починаючи з дати виникнення на картковому рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з фактичної кількості календарних днів у році. Нарахування процентів проводиться до повного погашення заборгованості по кредиту, на суму залишку заборгованості по кредиту. День повернення кредиту у часовий інтервал розрахунку відсотків не включається (п. 4.2 договору).
У випадку якщо дата погашення кредиту і/або уплати процентів за користування кредитом, винагороди, неустойки відповідно до даного договору випадає на вихідний або святковий день, зазначені платежі повинні бути проведені у банківський день, що попереднує вихідному або святковому дню (п. 4.3 договору).
При порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань: по виплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 2.2.2, 2.2.6, 4.11, 4.2, 4.3 даного договору; строків повернення кредиту та інших витрат, передбачених п.п. 1.4, 1.5, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5, 2.2.6, 2.3.4 даного договору, винагороди передбаченої п.п. 2.2.7, 4.4, 4.5.4.6, даного договору клієнт сплачує банку за кожен день порушення пеню в розмірі 0,2% від суми прострочення платежу за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період, за який сплачується пеня (п. 5.1 договору).
Нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов'язань, передбачений п. 5.1,5.2,5.3 здійснюється протягом 3-х років з дня, коли відповідне зобов'язання повинно було бути виконаним клієнтом (п. 5.4 договору).
Згідно з п.1.1. Додатку 2 до № DDNU5W/1 від 20.02.2008р. процентна ставка до розрахунку залежить від строку наявності непогашеного залишку по кредиту на визначається наступною таблицею: трок користування кредитом 1-3 дні -13,5%, 4-7днів -14,5%, 8-15днів -18,5%, 16-30днів -20,5%.
п.2.5 Додатку 2 до № DDNU5W/1 від 20.02.2008р. визначено, що у випадку непогашення кредиту протягом 30 днів з дати початку безперервного користування кредитом, починаючи з 31-го дня встановлюється подвійна ставка, визначена в п.4.2 договору.
Позивач виконав свої зобов'язання за Кредитним договором надавши відповідачу кредитні кошти у розмірі 2518,99грн., що підтверджується банківською випискою.
Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).
Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 Цивільного кодексу України).
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст.530 Цивільного кодексу України).
За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ст.1054 Цивільного кодексу України).
Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України (ст. 1048 Цивільного кодексу України).
Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ст. 1049 Цивільного кодексу України).
Позивач просить стягнути з відповідача на свою користь 10 191,06 грн., з яких: 2 518,99 грн. - заборгованості за кредитом, 3 752,95 грн. - заборгованості по процентам за користування кредитом, 3 919,12 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором.
Доказів оплати на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "ПРИВАТБАНК" 2 518,99 грн. - заборгованості за кредитом, 3 752,95 грн. - заборгованості по процентам за користування кредитом, відповідач не надав, доводів позивача наведених в обґрунтування позовних вимог, не спростував.
Виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України (ч. 1 ст. 199 Господарського кодексу України).
Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 Цивільного кодексу України).
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).
У разi порушення зобов'язання настають правовi наслiдки, встановленi договором або законом, зокрема - сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або iнше майно, якi боржник повинен передати кредиторовi у разi порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у вiдсотках вiд суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 Цивільного кодексу України).
З наданого позивачем розрахунку заборгованості вбачається, що позивач нарахував позивачу пеню за період з 12.05.2008р. по 03.01.2014р. у розмірі 3 919,12 грн. Однак відповідно до п. 5.4 договору нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 5.1,5.2,5.3 здійснюється протягом 3-х років з дня, коли відповідне зобов'язання повинно було бути виконаним клієнтом.
Враховуючи вищевикладене позовні вимоги в частині стягнення пені підлягають частковому задоволенню у розмірі 2076,03грн.
За викладеного, враховуючи, що має місце прострочення виконання зобов'язання є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з Приватного підприємства "ЕНТРЕГА БІДРІО УКРАЇНА" на користь позивача 8347,97грн., з яки: 2 518,99 грн. - заборгованості за кредитом, 3 752,95 грн. - заборгованості по процентам за користування кредитом, 2076,03грн.- пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором. - пені за прострочення строків оплати процентів.
Згідно з абз. 4 п.4.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.02.2013р. "Про деякі питання практики застосування розділу VІ Господарського процесуального кодексу України" правило статті 49 ГПК України щодо розподілу сум судового збору у справах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, пропорційно розміру задоволених позовних вимог застосовується також і у випадках, коли судовий збір сплачено за мінімальною (визначеною Законом) ставкою.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог: на позивача - 330,50грн. (18,09%), на відповідача - 1496,50грн. (81,91%).
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного підприємства "ЕНТРЕГА БІДРІО УКРАЇНА" (49000, м.Дніпропетровськ, вул. Кам'янська, буд. 36, оф. 312, ідентифікаційний код 35113551) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, ідентифікаційний код 14360570) 8347,97грн., з яки: 2 518,99 грн. - заборгованості за кредитом, 3 752,95 грн. - заборгованості по процентам за користування кредитом, 2076,03грн.- пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором. - пені за прострочення строків оплати процентів, про що видати наказ.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Приватного підприємства "ЕНТРЕГА БІДРІО УКРАЇНА" (49000, м.Дніпропетровськ, вул. Кам'янська, буд. 36, оф. 312, ідентифікаційний код 35113551) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, ідентифікаційний код 14360570) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1496,50грн., про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його оголошення, а у разі якщо в судовому засідання було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення -з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 16.06.2014
Суддя І.В. Мілєва
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2014 |
Оприлюднено | 17.06.2014 |
Номер документу | 39206051 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мілєва Ірина Вікторівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мілєва Ірина Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні