Рішення
від 11.06.2014 по справі 904/2733/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16.06.14р. Справа № 904/2733/14

За позовом Прокурора Бабушкінського району м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськ в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ

до Приватного підприємства "Літературне агенство "Автограф", м. Дніпропетровськ

про стягнення заборгованості у розмірі 51 912, 27 грн.

Суддя Первушин Ю.Ю.

Представники:

Від прокурора: Ягольник Г.В., посвідчення №016143;

Від позивача: Кайнога Я.О., довіреність №01 від 13.01.2014 року, представник;

Від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Бабушкінського району м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськ звернувся в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області з позовом в якому просить стягнути з Приватного підприємства "Літературне агентство "Автограф" заборгованість з орендної плати в розмірі 49 072, 88 грн., пеню в розмірі 2 839, 39 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем умов договору оренди № 12/02-4875-ОД від 06.07.2012 року щодо своєчасної сплати орендної плати.

Ухвалою господарського суду від 25.04.2014 року порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 19.05.2014 року.

19.05.2014 року до канцелярії господарського суду від позивача - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області надійшли письмові пояснення (а.с. 24-26) в яких останній просить суд задовольнити позовну заяву прокурора міста Дніпропетровська в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання 19.05.2014 року не з'явився, свого представника не направив, відзив на позовну заяву не надав, причини неявки не відомі.

Ухвалою господарського суду від 19.05.2014 року розгляд справи відкладено на 02.06.2014 року у зв'язку з неявкою представника відповідача та необхідністю витребування додаткових документів.

У судовому засіданні 02.06.2014 року до канцелярії господарського суду від прокурора надійшла заява про зменшення позовних вимог (а.с. 44) в якому останній повідомляє, що після порушення провадження у справі від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області надійшов уточнений розрахунок пені за договором оренди № 12/02-4875-ОД від 06.07.2012 року, у зв'язку з чим просить суд стягнути з Відповідача на користь Позивача заборгованість з орендної плати у розмірі 49 072 грн. 88 коп. та пеню у розмірі 593 грн. 09 коп. (розрахунок - а.с. 45).

Ухвалою господарського суду від 02.06.2014 року розгляд справи відкладено на 16.06.2014 року у зв'язку з повторною неявкою представника відповідача та ненаданням витребуваних судом документів.

У судовому засіданні 16.06.2014 року представник позивача подав додаткові письмові пояснення, в якій останній просить суд задовольнити позовні вимоги прокурора у повному обсязі з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, а саме заборгованість по орендній платі у розмірі 49 072, 88 грн. та пеню у розмірі 593, 09 грн.

Відповідач у призначені судові засідання не з'являвся, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідач належним чином був повідомлений про день та час розгляду справи за адресою яка зазначена в позовній заяві та підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організації України : 49000, місто Дніпропетровськ, ж/м Тополя-2, будинок 22, корпус 3, квартира 53 (а.с. 19).

Направлена господарським судом відповідачу поштова кореспонденція повернулася із відмітками органу поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до підпункту 3.9.1 пункту 3.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до п.3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, за наявними в ній матеріалами.

Відзиву на позовну заяву Приватне підприємство "Літературне агентство "Автограф" до суду не надало, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу представниками сторін не заявлялось.

У порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 16.06.2014 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, оцінивши надані до матеріалів справи докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

06 липня 2012 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (далі - Позивач/Орендодавець) та Приватним підприємством "Літературне агентство "Автограф" (далі - Відповідач/Орендар) укладено договір оренди №12/02-4875-ОД (далі - Договір) державного окремого нерухомого майна-нежитлове вбудоване приміщення, площею 76,3 кв.м., розташованого за адресою: місто Дніпродзержинськ, вулиця Набережна ім. В.І. Леніна, 29, на 7-му поверсі 10-ти поверхового будинку, що перебуває на балансі Державного підприємства "ДДПІЖЦБ "Дніпроцивільпроєкт".

Майно передається в оренду з метою розміщення торгівельного об'єктуз продажу книг, газет і журналів, виданих іноземними мовами. Використання орендованого державного майна не за призначенням забороняється (п.1.2 Договору).

Відповідно до п. 2.1 Договору, Орендар вступає у строкове платне користування державним майном у термін, указаний у Договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору (у разі оренди нерухомого майна на строк не менше ніж три роки - не раніше дати державної реєстрації Договору) та акта приймання - передачі майна.

Згідно акту приймання - передачі від 06.07.2012 року нежитлове приміщення площею 76,3 кв.м., розташованого за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Набережна ім. В.І. Леніна, 29 було передане відповідачу (а.с. 18).

Відповідно до пунктів 3.1, 3.6 договору оренди орендна плата у розмірі 4402,79 гривні /базова/, без ПДВ, коригується на індекс інфляції, розрахована за „Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна", затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року №786 зі змінами до неї, перераховується таким чином: 70 % - до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки, відкриті відділеннями державного казначейства - у розмірі 3081,95 грн.; 30% - балансоутримувачу - у розмірі 1320,84 грн.

Пунктом 5.2 Договору передбачено, що Орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату у співвідношенні визначеному у п. 3.6 даного Договору.

Згідно пункту 10.1. договору - договір укладено строком на 1 рік і діє з 06 липня 2012 року по 05 липня 2013 року, отже на день розгляду справи договір є припиненим.

У разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання - передавання включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, враховуючи санкції, до державного бюджету та Балансоутримувачу (п. 3.11 Договору).

Згідно п. 9.1 Договору, за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Згідно з пунктом 1 статті 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (пунктом 5 статті 762 Цивільного кодексу України).

Частина 3 ст. 18 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" передбачає, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Згідно п.3.6 договору орендна плата перераховується орендарем до Державного бюджету щомісяця у термін не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.

Згідно статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Відповідно статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином та у встановлений строк у відповідності з вказівками закону, договору одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.

Як свідчить з матеріалів справи, Відповідач в порушення вищезазначених норм чинного законодавства та умов укладеного Договору оренди, неналежним чином сплачує орендну плату за користування державним майном, у зв'язку з чим у нього утворилась заборгованість з орендної плати у розмірі 49 072 грн. 88 коп., з урахуванням рішення господарського суду Дніпропетровської області від 27.02.2013 року у справі № 20/5005/11484/2012 (а.с. 41-43), яким стягнуто з Відповідача заборгованість з орендної плати у розмірі 11750, 04 грн., завдаток 9 245, 86 грн.

Доказів щодо оплати заборгованості по орендній платі згідно умов Договору на момент розгляду спору Відповідач не надав, доводів викладених у позові не спростував.

Викладене є підставою для задоволення позову в частині стягнення заборгованості по орендній платі у розмірі 49 072, 88 грн.

Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 6 ст. 231 Господарського кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір не передбачено законом або договором, а статтями 1 та 4 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996 року №543-96-ВР передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але розмір пені не повинен перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховувалася пеня.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання грошових зобов'язань, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України).

Згідно п. 3.8 Договору оренди орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі підлягає індексації і стягується до бюджету у визначеному пунктом 3.6. співвідношенні, відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, за кожен день прострочення, включаючи день оплати.

Відповідно до п. 3.8 Договору оренди, Позивачем (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог - а.с. 44) нарахована пеня за період з 16.10.12013 року по 31.03.2014 року на загальну суму 593, 09 грн. (розрахунок - а.с. 45).

При викладених обставинах вимоги позивача щодо стягнення щодо стягнення пені за за період з 16.10.12013 року по 31.03.2014 року на загальну суму 593, 09 грн. слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

З огляду на викладене, позовні вимоги (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог - а.с. 44) підлягають задоволенню повністю у сумі 49 072 грн. 88 коп. - основного боргу (заборгованості з орендної плати), 593 грн. 09 коп. - пені.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на Відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Приватного підприємства "Літературне агентство "Автограф" (49000, місто Дніпропетровськ, ж/м Тополя-2, будинок 22, корпус 3, квартира 53 , код ЄДРПОУ 36639761) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (49000, місто Дніпропетровськ, вулиця Центральна, будинок 6, код ЄДРПОУ 13467337) заборгованість з орендної плати у розмірі 49 072 грн. 88 коп. та пеню у розмірі 593 грн. 09 коп.

Стягнути з Приватного підприємства "Літературне агентство "Автограф" (49000, місто Дніпропетровськ, ж/м Тополя-2, будинок 22, корпус 3, квартира 53 , код ЄДРПОУ 36639761) на користь Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, р/р 31214206783005 у відділенні банку ГУ ДКСУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989269, МФО 805012, КБКД 22030001) судовий збір у розмірі 1 827 грн. 00 коп.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його оголошення, а у разі якщо в судовому засідання було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 16.06.2014 року.

Суддя Ю.Ю. Первушин

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення11.06.2014
Оприлюднено17.06.2014
Номер документу39210865
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/2733/14

Рішення від 11.06.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 02.06.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 19.05.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 25.04.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні