Рішення
від 05.06.2014 по справі 910/7260/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/7260/14 05.06.14

За позовомПриватної фірми «Анадон» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Медична компанія «Фармалайн» простягнення 31 174,59 грн Суддя Смирнова Ю.М.

Представники:

від позивача Білосорочка Г.С. - представник від відповідача не з'явились

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватна фірма «Анадон» звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Медична компанія «Фармалайн» про стягнення 31 174,59 грн.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами Договору суборенди № 392 від 08.11.2013 в частині внесення передбачених даним договором платежів, внаслідок чого у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість з суборендої плати у розмірі 13 500,00 грн, заборгованість по сплаті комунальних послуг у розмірі 4 677,53 грн та заборгованість по сплаті експлуатаційних послуг у розмірі 3 312,00 грн.

За прострочення виконання відповідачем грошового зобов'язання позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 293,40 грн, 25 % річних у розмірі 564,25 грн, інфляційні втрати у розмірі 421,41 грн, 50 % штрафу у розмірі 8 406,00 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.04.2014 за вказаним позовом порушено провадження у справі № 910/7260/14 та призначено розгляд справи на 21.05.2014.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.05.2014 розгляд справи відкладено на 05.06.2014.

В судове засідання, призначене на 05.06.2014, представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав.

Відповідач повноважних представників в судове засідання не направив, відзив на позов не надав.

Ухвали суду про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи направлялись відповідачу за адресою: 01011, м. Київ, вул. Панаса Мирного, 16/13.

Місцезнаходження відповідача за вказаною адресою підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19.05.2014.

Згідно із абз. 3 п. 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач повідомлений про час та місце судового розгляду належним чином, а матеріали справи містять достатні докази для її розгляду по суті.

Оскільки про час та місце судового засідання відповідач був належним чином повідомлений, на підставі статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа може бути розглянута за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

08.11.2013 між Приватною фірмою «Анадон» (орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Медична компанія «Фармалайн» (суборендар) укладено договір № 392 суборенди об'єкта нерухомості (надалі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору орендар передає, а суборендар приймає у строкове платне користування окремо визначене майно - частину нежитлового приміщення № 5, площею 150,0 кв.м, що розташоване на другому поверсі будівлі (літера Г) за адресою: м. Київ, вул. Онуфрія Трутенка, 8.

Об'єкт суборенди використовується суборендарем для розміщення складу (п. 1.2 Договору).

Згідно з п.п. 2.1, 2.2 Договору орендар зобов'язується передати суборендареві обєкт суборенди за актом приймання-передачі (що є невід'ємною частиною даного Договору), в якому сторони зазначають склад об'єкта суборенди, його стан на момент передачі в суборенду. Суборендар вступає в строкове платне користування користування об'єктом оренди з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі.

На виконання умов Договору 11.11.2013 позивачем передано, а відповідачем прийнято у користування відповідний об'єкт суборенди, що підтверджується наявним в матеріалах справи актом приймання-передачі.

За своєю правовою природою укладений між сторонами Договір є договором піднайму (суборенди).

За змістом ч. 3 ст. 774 Цивільного кодексу України до договору піднайму застосовуються положення про договір найму.

Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 759 за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Частиною 1 ст. 763 Цивільного кодексу України передбачено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Пунктом 4.1 передбачено, що Договір набуває чинності 08.11.2013 та діє до 30.11.2014 року включно.

Статтею 762 Цивільного кодексу України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до п. 5.1 Договору суборендна плата за місяць користування одним квадратним метром об'єкту суборенди становить 45,00 грн, в т.ч. ПДВ 7,50 грн. Загальний розмір суборендної плати за місяць користування об'єктом суборенди складає 6 750,00 грн, в т.ч. ПДВ 1 125,00 грн. Нарахування орендарем суборендної плати за цим Договором відбувається до дня фактичного звільнення суборендарем об'єкту суборенди та підписання сторонами акту приймання-передачі.

Згідно з п. 5.2 Договору крім суборендної плати суборендар щомісячно відшкодовує вартість:

а) усіх комунальних послуг (водо-, енерго-, теплопостачання, телефонний зв'язок тощо), які споживаються суборендарем;

б) експлуатаційних послуг та витрат, що включають в себе усі комунальні послуги на утримання площ загального користування, коридорів, витрати, пов'язані з користуванням земельною ділянкою, охороною, вивозом сміття, а також компенсація витратних матеріалів.

Відшкодування вартості експлуатаційних послуг та витрат становить 11,04 грн, в т.ч. ПДВ 01,84 грн за один квадратний метр об'єкту оренду. Загальний розмір відшкодування вартості експлуатаційних послуг та витрат за місяць складає 1 656,00 грн, в т.ч. ПДВ 276,00 грн. Суборендар відшкодовує вартість експлуатаційних витрат та послуг на підставі рахунку, наданого орендарем.

Пунктом 5.3 Договору передбачено, що суборендар здійснює повну оплату вартості суборендної плати, відшкодування вартості комунальних послуг та експлуатаційних витрат за формою попередньої оплати до 10-гочисла кожного поточного місяця за поточний.

У відповідності до п.п. 5.3.3 Договору загальний розмір суборендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування суми суборендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за даними Державної служби статистики України.

Згідно з положеннями ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з п. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Однак, як свідчать матеріали справи, відповідачем свого зобов'язання зі сплати передбачених Договором платежів належним чином виконано не було, внаслідок чого в останнього перед позивачем утворилась заборгованість зі сплати суборендної плати (за лютий-березень 2014 року) у розмірі 13 500,00 грн, заборгованість по сплаті комунальних послуг (за період з січня по березень 2014 року) у розмірі 4 677,53 грн та заборгованість по сплаті експлуатаційних послуг (за лютий-березень 2014 року) у розмірі 3 312,00 грн.

Відповідач належними та допустимими доказами факту існування наведеної заборгованості не спростував, доказів її погашення не надав.

З огляду на викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача основної заборгованості у розмірі 21 489,53 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім основного боргу, за прострочення виконання відповідачем грошового зобов'язання позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 293,40 грн, 25 % річних у розмірі 564,25 грн, інфляційні втрати у розмірі 421,41 грн, 50 % штрафу у розмірі 8 406,00 грн.

Судом встановлено, що відповідач у встановлений Договором строк свого обов'язку по перерахуванню коштів не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов'язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов'язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом відповідальності.

Одним із видів господарських санкцій згідно з частиною другою статті 217 Господарського кодексу України є штрафні санкції, до яких віднесено штраф та пеню (ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України).

Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, якими зокрема є сплата неустойки.

Згідно із положень ст.ст. 546, 549 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, різновидами якої є штраф та пеня.

Відповідно до ч.1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

Пунктом 8.2 Договору встановлено, що у випадку несвоєчасної сплати платежів відповідно до умов цього Договору суборендар сплачує на користь орендаря пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми, що підлягає сплаті, за кожен день прострочення.

Згідно з п. 8.4 Договору у випадку прострочення виконання обов'язків по оплаті платежів, встановлених Договором більш, ніж на 30 календарних днів, суборендар сплачує орендарю штраф у розмірі 50 % від розміру загальної суми заборгованості.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені та штрафу, враховуючи, що період прострочення відповідачем сплати платежів за заявлений до стягнення період перевищує 30 календарних днів, суд вважає за можливе задовольнити вимоги позивача про стягнення з відповідача пені у розмірі у розмірі 293,40 грн та штрафу у розмірі 8 406,00 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Умовами Договору (п. 8.3) сторони погодили, що у випадку прострочення виконання обов'язків по оплаті платежів, встановлених цим Договором, суборендар сплачує орендарю 25 % річних від простроченої суми.

Отже, в Договорі сторони передбачили інший, аніж встановлений законодавством, розмір процентів за час прострочення виконання грошового зобов'язання.

З огляду на те, що зобов'язання з оплати поставленого товару відповідачем в передбачені Договором строки не виконано, вимоги позивача про стягнення з відповідача 25 % річних у розмірі 564,25 грн та інфляційних втрат у розмірі 421,41 грн є правомірними та підлягають задоволенню за розрахунком позивача, перевіреним судом.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Медична компанія «Фармалайн» (01011, м. Київ, вул. Панаса Мирного, 16/13, ідентифікаційний код 37701091) на користь Приватної фірми «Анадон» (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Коцюбинського, 16 Б, ідентифікаційний код 21860988) заборгованість у розмірі 21 489 (двадцять одна тисяча чотириста вісімдесят дев'ять) грн 53 коп., пеню у розмірі 293 (двісті дев'яносто три) грн 40 коп., 25 % річних у розмірі 564 (п'ятсот шістдесят чотири) грн 25 коп., інфляційні втрати у розмірі 421 (чотириста двадцять одна) грн 41 коп., штраф у розмірі 8 406 (вісім тисяч чотириста шість) грн 00 коп. та судовий збір у розмірі 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн 00 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено: 10.06.2014.

Суддя Ю.М. Смирнова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення05.06.2014
Оприлюднено19.06.2014
Номер документу39275382
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/7260/14

Ухвала від 19.08.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Рішення від 05.06.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні