Справа №613/2044/13-ц Провадження № 2/613/64/14 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2014 року. Богодухівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого-судді - Уварової Ю.В.
за участі секретаря - Христенко К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Богодухові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Червононивської сільської ради, третя особа - Відділ Держземагенства в Богодухівському районі Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Червононивської сільської ради, третя особа - Відділ Держземагенства в Богодухівському районі Харківської області, в якому просив визнати за ним право власності на земельну ділянку, площею 4.0185 га, розташовану на території Червононивської сільської ради Богодухівського району Харківської області, кадастровий номер 6320888800:01:000:0231 та на земельну ділянку, площею 2.37 га, розташовану на території Червононивської сільської ради Богодухівського району Харківської області, кадастровий номер 6320888800:01:000:0001 - в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_2. Спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 є її син - позивач у справі.
Спадкове майно складається з земельної ділянки площею 2.37 га, яка розташована на території Червононивської сільської ради Богодухівського району Харківської області, право власності на яку посвідчено державним актом серії IV-XP №087381 та з земельної ділянки площею 4,0185 га, яка розташована на території Червононивської сільської ради Богодухівського району Харківської області, право власності на яку посвідчено державним актом серії ЯЛ №181872, який був виданий після смерті ОСОБА_2
Позивач в шестимісячний строк звернувся до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але йому було відмовлено через те, що правовстановлюючий документ, а саме держакт, був виданий після смерті спадкодавця.
В судове засідання представник позивачки не з'явилась, надала заяву з проханням розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - Червононивської сільської ради в судове засідання не з'явився, надавши суду заяву про слухання справи за відсутності представника відповідача, проти задоволення позову не заперечував.
Представник третьої особи - Управління Держземагенства в судове засідання не з'явився, надав суду заперечення проти позову, в яких просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що позивачем пропущено строк звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини і тому він мав звернутись до суду з позовом про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини - на підставі ст.1272 ЦК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 78 Земельного кодексу України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЛ №181872, виданого на підставі розпорядження Богодухівської РДА №257 від 17.07.2009 року, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 4.0185 га, розташованої на території Червононивської сільської ради /а.с.9/.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла /а.с.7/. Спадкоємцем за законом після її смерті є її син - позивач ОСОБА_1, який звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Однак, як вбачається з відповіді нотаріуса, позивачеві було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 4.0185 га, розташовану на території Червононивської сільської ради у зв'язку з тим, що державний акт було видано після смерті спадкодавця /а.с.59/.
Як вбачається з копії цього акту, він дійсно був виданий та зареєстрований 17 серпня 2010 року - тобто після смерті ОСОБА_2
Відповідно до положень ЦК України та ч.3 ст.3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» із змінами та доповненнями - в редакціях, чинних на момент смерті спадкодавця, права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього закону, виникають з моменту такої реєстрації.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, не встигнувши здійснити при житті державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, але враховуючи, що нормами Цивільного кодексу України не встановлені наслідки недотримання цього обов'язку, розпорядження Богодухівської РДА про видачу державного акту на її ім'я було видано 17.07.2009 року - тобто за життя ОСОБА_2, суд вважає, що остання правомірно набула право власності на спірну земельну ділянку відповідно до положень ст. 328 ЦК України - на підставах, що не заборонені законом.
Згідно ст.ст. 1216 - 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до положень ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають право власності на земельну ділянку внаслідок прийняття спадщини. Відповідно до положень ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення).
Виходячи з викладеного та враховуючи, що позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_2, звернувся до нотаріальної контори, але не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину через те, що правовстановлюючий документ був зареєстрований після смерті ОСОБА_2, інші спадкоємці відсутні, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги в частині визнання за ним права власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку площею 4.0185 га, розташовану на території Червононивської сільської ради Богодухівського району Харківської області, кадастровий номер 6320888800:01:000:0231.
Посилання представника Держземагенства про пропуск позивачем строку звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини суд не бере до уваги, так як цей факт спростовується матеріалами справи, а саме - відповіддю Вовчанської державної нотаріальної контори /а.с.59, 76/.
Щодо земельної ділянки площею 2.37 га, розташованої на території Червононивської сільської ради Богодухівського району Харківської області, кадастровий номер 6320888800:01:000:0001, слід зазначити наступне.
Відповідно до п. 23 ППВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою
спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Як було зазначено в листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», у разі якщо відсутність умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину не підтверджена належними доказами, а саме відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, це може бути підставою для відмови у позові.
Главою 86 ЦК України, ЗУ «Про нотаріат» визначено нотарільний порядок оформлення права на спадщину.
Право власності спадкодавця ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2.37 га, розташовану на території Червононивської сільської ради Богодухівського району Харківської області, кадастровий номер 6320888800:01:000:0001 посвідчено державним актом серії IV-XP №087381, який виданий на підставі розпорядження Богодухівської РДА №278 від 12.12.2001 року та належним чином зареєстрований 20.12.2002 року. Відповідь нотаріуса не містить відомостей про відмову у видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину на зазначену ділянку.
Таким чином, враховуючи, що неможливість отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину після смерті матері на земельну ділянку кадастровий номер 6320888800:01:000:0001, площею 2.37 га, розташовану на території Червононивської сільської ради в нотаріальній конторі не підтверджена належним чином, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання права власності в порядку спадкування на вказану ділянку.
При цьому позивач не позбавлений права скористатись нотаріальним порядком оформлення права спадщину на вказану земельну ділянку.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 10,11,209,212,214-215 ЦПК України,
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, площею 4.0185 га, розташовану на території Червононивської сільської ради Богодухівського району Харківської області, кадастровий номер 6320888800:01:000:0231 - в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ -
Суд | Богодухівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2014 |
Оприлюднено | 23.06.2014 |
Номер документу | 39304126 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Богодухівський районний суд Харківської області
Уварова Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні