16.06.2014
РІШЕННЯ
Іменем України
12 червня 2014 року Шевченківський районний суд Харківської області
у складі: головуючого - Тордія Е.Н.
за участю секретаря - Гутарєвої В.С.
представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Шевченківського районного суду Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Шевченківської райдержадміністрації Харківської області про визнання недійсними розпорядження та державного акту на право власності на земельну ділянку,-
ВСТАНОВИВ :
03 червня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до Шевченківського районного суду Харківської області з позовною заявою про визнання недійсними розпорядження та державного акту на право власності на земельну ділянку.
В судовому засіданні представник позивача, яка діє на підставі довіреності, просила позовні вимоги позивача задовольнити. В обгрунування позовних вимог пояснила, що 05 грудня 1999 року брат позивачки ОСОБА_3 отримав право на земельну частку (пай). ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 помер, не встигши отримати державний акт на право власності на земельну ділянку.Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 09 квітня 2004 року право на земельну частку (пай), згідно сертифікату успадкувала мати позивачки ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, також не отримавши державного акту на земельну ділянку. Після смерті матері позивачки, нею не було виявлено сертифікату на право на земельну частку (пай), який був втрачений при невідомих їй обставинах, тому вона була змушена звернутися до суду , з метою визнання за нею права на земельну частку (пай) в порядку спадкування після смерті матері. Рішенням Шевченківського районного суду Харківської області від 21 квітня 2009 року за нею було визнано право на вказаний сертифікат в порядку спадкування .Проте, після звернення до Шевченківської районної державної адміністрації із заявою від 24 березня 2014 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), позивачкою отримано відповідь районної державної адміністрації про відмову у наданні дозволу, в зв'язку з тим, що земельні ділянки №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 передані в приватну власність і на вказані земельні ділянки видано державний акт на право власності на земельну ділянку ХР № 104655 на ім'я ОСОБА_3 Звернувшись до відділу Держземагентства в Шевченківському районі Харківської області в архіві було виявлено 2 екземпляри державного акту на право власності на земельну ділянку ХР № 104655 на земельні ділянки №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 загальною площею 8,0047 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Борівської сільської ради, виданого на підставі розпорядження Шевченківської районної державної адміністрації від 27 серпня 2004 року № 280 та зареєстрованого 30 серпня 2004 року за № 55.
Таким чином на момент видачі розпорядження Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області від 27 серпня 2004 року № 280 та реєстрації державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_3 був вже майже рік померлим, а тому не міг набути право власності на земельну ділянку та отримати державний акт. За таких обставин позивачка позбавлена права оформити своє право на отримання спадщини, враховуючи що в адміністративному порядку це питання вирішити неможливо, звернулась до суду та просить визнати недійсними державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР № 104655, виданий на ім'я ОСОБА_3, та розпорядження Шевченківської районної державної адміністрації в частині передачі у власність ОСОБА_3 земельних ділянок №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 загальною площею 8,0047 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Борівської сільської ради Шевченківського району Харківської області.
В судове засідання представник: Шевченківської райдержадміністрації Харківської області не з'явився, надав до суду письмову заяву з клопотанням про розгляд справи у своєї відсутності та проти задоволення позову ОСОБА_2 не заперечував.
Суд заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, вважає що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст.11 Цивільного кодексу України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно до ст. 16 Цивільного кодексу України передбачено ,що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Стаття 60 ЦПК України передбачає ,що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом установлені такі факти, і відповідні їм правовідносини.
Згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) (серія ХР № 0136911,) виданого Шевченківською районною державною адміністрацією на підставі розпорядження від 25 грудня 1996 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів за № 575 від 14 лютого 1997 року ,05 грудня 1999 року ОСОБА_3 отримав право на земельну частку (пай) розміром 9,32 умовних кадастрових гектарів , розташованих на території Борівської сільської ради Шевченківського району Харківської області.
Свідоцтвом про смерть (серія НОМЕР_4 ,виданим Волоськобалаклійської сільською радою Шевченківського району Харківської області від 04 вересня 2003 року), засвідчено той факт, що ОСОБА_3, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
З свідоцтва про право на спадщину за законом (серія ВВВ № 708361 ,виданого державним нотаріусом Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області 09 квітня 2004 року, право на земельну частку (пай), згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ХР № 0136911, успадкувала мати позивачки ОСОБА_4,
Згідно свідоцтва про смерть (серія НОМЕР_5 ,виданого Волоськобалаклійської сільською радою Шевченківського району Харківської області 19 березня 2007 року) вбачається, що мати позивачки ОСОБА_4, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Рішенням Шевченківського районного суду Харківської області від 21 квітня 2009 року, в зв'язку з втратою правовстановлюючого документу на земельну ділянку, за ОСОБА_2 , було визнано право власності на земельну частку (пай) розміром 9,32 умовних кадастрових гектарів, розташовану на території Борівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай), серія ХР №0136911 виданого Шевченківською райдержадміністрацією Харківської області 05 грудня 1999 року після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Відповідно до п . 17 Перехідних положень Земельного кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Розпорядженням Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області від 27 серпня 2004 року № 280 затверджено проект організації земельних часток( паїв) громадян, переданих їм із земель колективної власності , реформованого КСП»Борівське» ,у тому числі земельних ділянок №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 загальною площею 8,0047 га що належали ОСОБА_3
З відповіді №02-28/956 Шевченківської райдержадміністрації Харківської області від 22 квітня 2014 року вбачається, що на земельні ділянки №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 ,згідно довідки Борівської сільської ради Шевченківського району Харківської області був виписаний державний акт на право приватної власності на земелю на ім'я ОСОБА_3,на підставі розпорядження № 280 від 26 серпня 2004 року.
Статтею 25 Цивільного кодексу України визначено, що здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якшо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Частиною 2 ст. 373 Цивільного кодексу України право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Статтею 14 Конституції України встановлено, що право власності на землю громадянами набувається виключно відповідно до закону.
За правилами ст. 126 Земельного кодексу України , яка діяла на час виникнення правовідносин право власності на земельну ділянку посвідчується державними актами.
Державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Згідно із частиною третьою статті 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до ст. 155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним У спорах, пов'язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки.
Враховуючи той факт,що на час видачі розпорядження, стосовно затвердження проекту організації території земельних часток (паїв) громадянам , переданих їм із земель колективної власності реформованого КСП» Борівське» 26 серпня 2004 року Шевченківською райдержадміністрацією не було враховано ,що ОСОБА_3, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, то в цієї частині розпорядження необхідно визнати недійсним. В свою чергу державний акт на ім'я померлого, виданий на підставі зазначеного вище розпорядження, також підлягає визнанню недійсним , так як його існування порушає право позивача на належне оформлення у встановленому законом порядку спадкового майна .
Оцінивши зібрані у справі докази та давши їм належну правову оцінку, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є доведеними та підлягають задоволенню
Керуючись ст.ст.ст.10, 11, 60, 209, 212-215 ЦПК України, ст.ст.16,21,25, 373 Цивільного кодексу України, ст.ст.125,126,155 Земельний Кодекс України, ст.19, 41 Конституції України суд ,--
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати недійсним розпорядження Шевченківської районної державної адміністрації від 27 серпня 2004 № 280 в частині надання в приватну власність ОСОБА_3, померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 року, земельних ділянок №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 загальною площею 8,0047 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Борівської сільської ради Шевченківського району Харківської області.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку ( ХР № 104655 на земельні ділянки: №№ НОМЕР_1, кадастровий номер 6325782500-02-002-0074,; № НОМЕР_2, кадастровий номер 6325782500-02-002-0086,; № НОМЕР_3, кадастровий номер 6325782500-02-002-0073, загальною площею 8,0047 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Борівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, виданий на підставі розпорядження Шевченківської районної державної адміністрації від 27 серпня 2004 року № 280 та зареєстрованого 30 серпня 2004 року за № 55, на ім'я ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ
Суд | Шевченківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2014 |
Оприлюднено | 23.06.2014 |
Номер документу | 39305701 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд Харківської області
Тордія Е. Н.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні