18.06.2014 637/560/14-ц
РІШЕННЯ
Іменем України
16 червня 2014 року Шевченківський районний суд Харківської області
у складі: головуючого - Тордія Е.Н.
за участю секретаря - Гутарєвої В.С.
позивачки - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Шевченківського районного суду Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гетьманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,-
ВСТАНОВИВ :
28 травня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського районного суду Харківської області з позовною заявою про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, після смерті батька ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
У судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та просила задовольнити, пояснивши, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер її батько, ОСОБА_2 Після смерті батька відкрилася спадщина, яка складається з приватизованої земельної ділянки площею 6,6446 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Гетьманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області та житлового будинку, АДРЕСА_1 на присадибній ділянці площею 0,40 га, яку ОСОБА_2 оформив але не отримав у зв'язку зі смертю. За життя 03 квітня 2013 року її батько склав заповіт, яким все своє майно заповідав їй, як донці.Після смерті батька ОСОБА_2 вона звернулась із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Куп'янського міського нотаріального округу Харківської області ОСОБА_3, але у видачі свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено, через відсутність оригіналу документа, який би підтверджував право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку .Оригінал державного акту на право приватної власності на землю був втрачений за невідомих обставин. Втрата оригіналу правовстановлюючого документу на земельну ділянку позбавляє її можливості належним чином оформити майнові права на успадковане майно та отримати свідоцтво про право на спадщину після смерті батька ОСОБА_2 Стосовно документів на житловий будинок пояснила, що зазначений житловий будинок батьки побудували в 1957 році. На той час документи на право власності реєструвались в сільській раді , в посгосподарській книзі. Після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року , спадщину отримав батько , так як мешкав разом зі спадкодавцем.Відповідно до рішення сільської ради від 14 травня 2013 року , вирішено видати батькові свідоцтва про право власності на ? частину житлового будинку, іншу частину рекомендовано оформити через суд. Але батько не встиг цього зробити , так як помер через 6 місяців після смерті матері.Тому вона звернулась до суду та просить визнати за нею право власності на вищезазначене майно після смерті батька ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
В судове засідання представник Гетьманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області не з'явився, надавши до суду письмову заяву з клопотанням про розгляд справи у своєї відсутності та проти задоволення позову ОСОБА_1 не заперечував.
Третя особа, приватний нотаріус Куп'янського міського нотаріального округу Харківської області, в судов засідання також не з'явилась, надала до суду письмову заяву з клопотанням про розгляд справи у своєї відсутності.
Суд заслухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, вважає що позовна заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Стаття 16 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч. 1 ст.11 Цивільного кодексу України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Стаття 60 ЦПК України передбачає ,що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом установлені такі факти, і відповідні їм правовідносини.
Свідоцтва (серія НОМЕР_1, видане Гетманівською сільською радою Шевченківського району Харківської області 10 квітня 2013 року , засвідчує факт того ,що ОСОБА_2 та ОСОБА_4 30 листопада 1954 року уклали шлюб.
Зі змісту свідоцтва про народження ( серія НОМЕР_2 , виданого Гетманівською сільською радою Шевченківського району Харківської області 09 вересня 1955 року) вбачається, що 28 серпня 1955 року народилась позивачка за справою, її батьками в свідоцтві про народження відповідно вказані: ОСОБА_2 та ОСОБА_4.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу (серії НОМЕР_3, виданого Палацом новонароджених « Орджонікідзевській » 16 жовтня 1977 року, ) ОСОБА_1 ,уклала шлюб з ОСОБА_7
Відповідно до свідоцтва про смерть ( серія НОМЕР_4 , виданого виконавчим комітетом Гетманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області від 10 грудня 2012 року, та свідоцтва про смерть (серія НОМЕР_5 від 03 липня 2013 року, виданого виконавчим комітетом Гетьманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області) ОСОБА_4, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, ОСОБА_2, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Державний акт на право приватної власності на землю серії Р2 №760312 кадастровий номер: 6325784500:02:001:0333, засвідчує факт того ,що ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 6,6446 га, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Гетьманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області.
З довідки Гетманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області
№ 143 від27 березня 2003 року вбачається ,що житловий будинок № 18 , розташований по вулиці Зарічна, в селі Отрадне, Шевченківського району, Харківської області на присадибній ділянці площею 0,40 га, в посгосподарській книзі №8 за 2011-2015 роки значиться за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, особистий рахунок 518-1.
З рішення виконавчого комітету Гетманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області № 21 від 14 травня 2014 року вбачається ,що вирішено видати свідоцтво про право власності на ? частину житлового будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_2 ? частина домоволодіння після смерті ОСОБА_4 рекомендовано оформити через суд.
03 квітня 2013 року ОСОБА_2 було складено заповіт, який посвідчено приватним нотаріусом Куп'янського нотаріального округу Харківської області, за яким останній заповідав у спадок все своє майно, де б таке не знаходилось та з чого б воно не складалось і взагалі все те що буде йому належати на день його смерті та на що він за законом матиме право заповідав в особистість ОСОБА_1.
Оголошення в місцеву газету Краєвид» від 13 липня 2013 року, в №№ 55-56 (1361-1362) засвідчує факт того, що вищевказаний державний акт було втрачено.
З постанови приватного нотаріуса Куп'янського міського нотаріального округу Харківської області від 27 травня 2014 року вбачається, що в видачі свідоцтва про право на спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_2 на земельну ділянку, із-за відсутності правовстановлюючих документів - позивачці відмовлено, для вирішення даного питання запропоновано звернутися до суду.
Відповідно ст .41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Право власності є непорушним.
Статтею 55 Консттуції України кожному гарантовано право на судовий захист оспорюваних або не визнаних прав.
Відповідно до ст.328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
За правилами ст. 60 Сімейного кодексу України майно набуте подружжям під час шлюбу,належить дружині та чоловіку на праві спільній сумісній власності.
Положеннями ч.2 ст. 1268 Цивільного кодексу України встановлено ,що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким,що прийняв спадщину, якщо протягом строку встановленого ст.1270 Цивільного кодексу України , не заявив про відмові про неї.
Таким чином суд дійшов до висновку ,що на час смерті ОСОБА_2 володів земельною ділянкою, площею 6,6446 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва,,житловим будинком АДРЕСА_1 та земельною ділянкою на якій розташований будинок, а тому позивачка набула право на успадкування вищевказаного майна.
Згідно ст.1216 Цивільного кодексу України , спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спаддкоємиців).
Спадщина за правилами ч.1 ст.1220 Цивільного кодексу України ,відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Заповітом є особисте розпорядження особи на випадок своєї смерті (Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб (ч.1 ст.1235 ЦК України).
Відповідно до п. 4.20 Наказу Мін'юсту від 22.02.2012 № 296/5 зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595 «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» вказано, що видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться на підставі документів оформлених відповідно до статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та витягу з Державного земельного кадастру.
За змістом ст. 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємця на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Оцінивши зібрані докази та давши їм належну правову оцінку враховуючи, що позивачка є спадкоємцем за заповітом, визнання за ним права власності не порушають нічиїх прав та інтересів, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є доведеними та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212-215 ЦПК України, ст.328, 1216, 1218, 1220, 1225, 1233, 1235,1268 Цивільного Кодексу України, , ст. 60 Сімейного кодексу України ст. 41, 55 Конституції України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Гетьманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити .
Визнати за ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку площею 6,6446 га, кадастровий номер: 6325784500:02:001:0333, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Гетьманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області,в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 та присадибну ділянку, площею 0,40 га в порядку спадкування за заповітом після смерті, ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ
Суд | Шевченківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2014 |
Оприлюднено | 23.06.2014 |
Номер документу | 39305711 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд Харківської області
Тордія Е. Н.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні