ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2014 року 10 год. 23 хв. Справа № 813/3022/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бравчука Д.Є.,
представника позивача - Слюсар Г.В.,
представника відповідача - Кіт М.С.,
розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області до Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод "Сигнал" про стягнення заборгованості,-
в с т а н о в и в:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області до ВАТ Самбірський радіозавод "Сигнал" про стягнення заборгованості по виплачених пільгових пенсіях в сумі 1146,77 грн.
Ухвалою від 16.04.2014 року відкрито скорочене провадження у справі в порядку передбаченому ст. 183-2 КАС України. Відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
29.04.2014 року на адресу суду за вх. № 15376 надійшло заперечення від відповідача, відповідно до якого останнім зазначено, що позовні вимоги ним не визнаються.
30.04.2014 року ухвалою суду було призначено справу до судового розгляду в загальному порядку. В судовому засіданні 16.06.2014 року відповідно до вимог ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач зобов'язаний відшкодовувати витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій його працівнику ОСОБА_3 за період з 01.03.2014 року по 31.03.2014 року в розмірі 1 146,77 грн., призначених відповідно до п.п. "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", незалежно від часу їх призначення. Зазначені витрати покриваються підприємствами, на яких набуто пільговий стаж. При призначенні пенсії за списком №2 було враховано його стаж роботи зі шкідливими умовами праці на двох підприємствах, а саме: з 23.07.1980 року по 01.01.1990 року, тобто 9 років, 5 місяців та 11 днів, ОСОБА_3 працював на ВАТ Самбірський завод «Сигнал» пресувальником виробів з пластмас; з 18.07.1990 року по 02.12.1997 року, тобто 7 років, 4 місяців та 15 днів, на АТЗТ «Компанія Уксибнафтогазгеологія». Оскільки частину стажу, який дає право на отримання пільгової пенсії за списком №2 ОСОБА_3 набув за час роботи на ВАТ Самбірський радіозавод «Сигнал», то назване підприємство має відшкодувати Пенсійному фонду, витрати пов'язані із виплатою такої пільгової пенсії пропорційно кількості відпрацьованого пенсіонером часу, що у даному випадку становить 41,33 % від загального стажу роботи зі шкідливими умовами праці ОСОБА_1 Проте, понесених позивачем витрат на виплату і доставку пільгових пенсій підприємство не відшкодувало, у зв'язку з чим управління ПФУ просить суд їх стягнути. Щодо тверджень відповідача про необхідність застосування ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач зазначив, що станом на 01.01.1992 року відповідач не набув достатньо стажу (12 років та 6 місяців) для отримання пенсії за списком №2. Атестація робочих місць відповідно до цієї статті не вимагалась, а трудовий стаж, набутий до 1992 року, підтверджується записами у трудовій книжці. Позивач також звертає увагу суду на те, що спір з приводу відшкодування ВАТ Самбірський радіозавод «Сигнал» витрат на виплату і доставку пільгових пенсій (але за інші періоди) уже був предметом розгляду суду і вимоги управління ПФУ було задоволено.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач - ВАТ «Самбірський завод «Сигнал» проти позову заперечив. Вважає, що Управління не мало права призначати ОСОБА_3 пільгову пенсію на підставі п. «б»ст. 13 Законом України «Про пенсійне забезпечення», оскільки атестація робочих місць не проводилась; пільгова пенсія ОСОБА_3 повинна призначатись відповідно до ст. 100 Законом України «Про пенсійне забезпечення», а пільгові пенсії за цієї нормою відшкодуванню не підлягають. На думку відповідача, розрахунок складений Управлінням неправильно оскільки, АТЗТ «Компанія Укрсибнафтогазгеологія» було останнім місцем роботи ОСОБА_3 Стаж роботи на останньому підприємстві враховується в повному розмірі, а з попередніх місць осіб він додається до стажу, необхідного для призначення на пільгових умовах. З цих підстав просить в позові відмовити. До того ж представником відповідача було зазначено, що 13.09.2012 року ВАТ «Самбірський радіозавод «Сигнал» оплатило кошти в розмірі 11 071,26 грн. за пільгові пенсії за лютий-липень 2010 року., а 16.12.2013 року кошти в розмірі 2 324,66 грн. за пільгові пенсії за лютий-березень 20013 року, у зв'язку з чим виникла передплата в розмірі 5 029,47 грн. Зважаючи на вищенаведене відповідач вважає, що жодної заборгованості немає, а відтак позовні вимоги є безпідставними.
В судовому засіданні представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Відповідач - ВАТ «Самбірський радіозавод «Сигнал», перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до наданої ВАТ «Самбірський радіозавод «Сигнал» довідки, що уточнюють особливий характер роботи та довідок, що підтверджують наявність трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 24.02.2010 р. № 15, Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області було призначено та виплачено пенсію на пільгових умовах працівнику відповідача ОСОБА_3 за Списком № 2, призначених відповідно до п. "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період роботи з 23.07.1980 р. по 03.01.1990 р.
Згідно з протоколом від 18.06.2010 року № 135195 ОСОБА_3 призначено пільгову пенсію за списком № 2 на підставі п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до цього протоколу, загальний стаж роботи ОСОБА_3 становить 28 років 6 місяців 13 днів, в тому числі пільговий стаж по Списку № 2 становить 16 років 9 місяців 26 днів, з яких: 9 років 5 місяців 11 днів (з 23.07.1980 р. по 03.01.1990 р.) набуто на ВАТ «Самбірський радіозавод «Сигнал»; 7 років 4 місяці 15 днів (з 17.07.1990р. по 02.12.1997р.) набуто на АТЗТ «Компанія Укрсибнафтогазгеологія».
Відповідач не заперечує того, що ОСОБА_3 був його працівником та виконував роботи, які дають право на одержання пільгової пенсії за віком, про що зазначено у згаданій вище довідці. Однак, відповідач наполягає на тому, що при призначенні пільгової пенсії, а також при розрахунку витрат на її виплату для наступного відшкодування цих витрат у першу чергу має братись до уваги стаж роботи на останньому місці роботи (7 років, 4 місяці та 15 днів), після чого додається стаж з попередніх місць роботи, якого не вистачає для призначення пільгової пенсії. Поряд з тим, відповідач заперечує й правові підстави для виплати ОСОБА_1 пільгової пенсії за списком №2 на підставі п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «По пенсійне забезпечення».
Оцінюючи встановлені фактичні обставини, доводи та міркування, правовідносини сторін та підстави позову, суд враховує наступне.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. «б»ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст. 100 Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", який набрав чинності 01.01.1992 р. особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію Закону повний стаж роботи на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Враховуючи те, що ОСОБА_3 станом на 01.01.1992 р. не набув повного стажу роботи на пільгових умовах по Списку № 2, а саме 12 років і 6 місяців, то відповідно, Управління правомірно не призначало пенсію за цією нормою Закону. Таким чином, пенсія на пільгових умов ОСОБА_3 призначена відповідно до п. «б» ст. 13 цього закону, згідно з якою необхідний стаж для отримання пільгової пенсії становить 12 років 6 місяців.
Оцінюючи правильність призначення пільгової пенсії та обчислення стажу роботи, що дає право на таку, на відповідність вимогам Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21- 1 , зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (надалі -Інструкція ), суд встановив наступне.
Відповідно до п. 6.2 Інструкції стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Як вбачається з матеріалів справи, при визначенні необхідного для призначення пільгової пенсії стажу Управлінням взято до уваги стаж роботи ОСОБА_3, набутий за останнім місцем роботи, - 07 років 04 місяці 15 днів. Цей стаж в повному обсязі включено до встановленого Законом стажу -12 років 6 місяців, а з попереднього місця роботи (тобто, ВАТ «Самбірський радіозавод «Сигнал») зараховано лише решту стажу, необхідного для 12 р. 6 міс. Таким чином, стаж набутий на підприємстві відповідача зараховано в розмірі 05 років 02 місяці (12 р. 6 міс. -07 р. 04. міс. = 5 р. 02 міс.), що відповідає п. 6.2 Інструкції.
З розрахунків, що направлялись відповідачеві для відшкодування витрат, вбачається, що такі проведені з урахування тільки тої частини стажу, що набута в ВАТ «Самбірський радіозавод «Сигнал» і становить 41,33%.
До того ж, судом взято до уваги те, що спір з приводу правомірності призначення ОСОБА_3 пільгової пенсії на зазначених вище підставах уже був предметом судового розгляду у провадженні справи №2а-2606/11/1370 за позовом ВАТ «Самбірський радіозавод «Сигнал» до управління ПФУ у м. Самборі та Самбірському районі. Постановою від 02.06.2012 року Львівський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позовних вимог ВАТ «Самбірський завод «Сигнал». Ухвалою від 23.04.2013 року Львівський апеляційний адміністративний суд залишив постанову суду першої інстанції від 02.06.2013 року без змін, зазначивши, серед іншого, що суд дійшов правильного висновку про правомірність дій управління ПФУ у Самбірському районі Львівської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Беручи до уваги те, що рішення територіального органу ПФУ щодо призначення пільгової пенсії ОСОБА_3 не є предметом судового розгляду у межах даної справи, а правомірність такого призначення підтверджено рішенням суду, яке набрало законної сили, то доводи відповідача у цій частині є безпідставними.
Що ж до твердження відповідача, що при здійснення оплати суми боргу виникла передплата, судом взято до уваги наступне.
Як вбачається із матеріалів справи станом на 21.05.2014 року загальна сума боргу відповідача перед позивачем становить 32 588,55 грн.
Відповідно до п.5.4 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 року за № 988/18283 «Про затвердження Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів» операції здійснюються у порядку календарної черговості настання строків сплати відповідних сум платежів. Відтак, кошти сплачені згідно наданих відповідачем платіжних доручень № МТ13_103986 від 16.12.2013 року в сумі 2 324,66 грн. та № 530 від 13.09.2012 року в сумі 11 071,26 грн. були зараховані в календарній черговості в рахунок погашення боргу.
Відтак, жодної передплати згідно Картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 у відповідача немає.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідачем не подано доказів в спростування вимог позивача, зокрема доказів в підтвердження сплати суми заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії в повному обсязі. А, тому, станом на час розгляду справи в суді заборгованість відповідача в сумі 1 146,77 грн. залишається непогашеною.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
З урахуванням положень ст. 94 КАС України судові витрати у формі судового збору у даній справі з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 71, 94, 158, 160-163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Самбірський радіозавод «Сигнал» (81400, Львівська область, м. Самбір, вул. Виговського, 7, ЄДРПОУ 14311732) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області (81400, Львівська область, м. Самбір, вул. Козацька, 6, ЄДРПОУ 37893509) заборгованість в сумі 1 146,77 грн. (одна тисяча сто сорок шість гривень сімдесят сім копійок).
Постанова виконується негайно відповідно до п.9 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена сторонами до Львівського апеляційного адміністративного суду. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Сакалош В.М.
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2014 |
Оприлюднено | 24.06.2014 |
Номер документу | 39321477 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Сакалош Володимир Миколайович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Сакалош Володимир Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні