Рішення
від 15.06.2009 по справі 8/35-800
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8/35-800

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" червня 2009 р.Справа № 8/35-800

Господарський суд Тернопільської області у складі

судді Гирили І.М.

Розглянув справу:

за позовом: Прокурора Збаразького району в інтересах держави в особі Державного комітету України по земельних ресурсах; Управління з контролю за використанням і охороною земель у Тернопільській області, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль; Киданецької сільської ради, с. Киданці Збаразького району Тернопільської області

до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Тернопільський кар`єр", с. Максимівка Збаразького району Тернопільської області

про: стягнення 509 грн. 88 коп. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки

За участю представників:

Прокурора: Савки М. В. – прокурора відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області, посвідчення № 46

Позивача: Паршини А.О. –головного спеціаліста-юрисконсульта, довіреність, б/н від 15.06.09р.

Відповідача: не з'явився

В судовому засіданні прокурору та представнику позивача роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 29, 81 –1 Господарського процесуального кодексу України.

За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового засідання не здійснюється.

Суть справи:

Прокурор Збаразького району звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Державного комітету України по земельних ресурсах; Управління з контролю за використанням і охороною земель у Тернопільській області, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль; Киданецької сільської ради, с. Киданці Збаразького району Тернопільської області до відповідача - Відкритого акціонерного товариства "Тернопільський кар`єр", с. Максимівка Збаразького району Тернопільської області про стягнення 509 грн. 88 коп. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач самовільно зайняв земельну ділянку площею 0.55 га із земель сільськогосподарського призначення для складування відходів виробництва на території Киданецької сільської ради, чим порушив п. 3 ст. 125 Земельного кодексу України та заподіяв шкоду інтересам держави та майновим інтересам територіальної громади, у зв`язку з чим йому було нараховано розмір шкоди, завданої земельним ресурсам на суму 509,88 грн., яку і просить стягнути в судовому порядку.

В підтвердження викладеного додає: акт обстеження земельної ділянки № 000488 від 19.03.2009 р., акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 010198 від 19.03.2009 р., постанову від 19.03.2009 р. про накладення адміністративного стягнення, протокол про адміністративне правопорушення № 005017 від 19.03.2009 р., розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Розгляд справи, призначений вперше на 10:10 год. 25.05.2009 року, в порядку ст. 77 ГПК України, було відкладено до 12:00 год. 15.06.2009 року, у зв'язку із неявкою в судове засідання представників сторін та неподанням витребовуваних судом документів.

Відповідач явки уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив, відзиву на позовну заяву не подав, хоча про дату, час і місце слухання справи був повідомлений належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України, про що свідчить повідомлення про вручення відповідачу поштового відправлення (ухвала суду від 25.05.09р. про відкладення розгляду справи) за № 241997, із зазначенням дати вручення 29.05.2009 р.

Зважаючи на те, що явка представників сторін не визнавалась судом обов'язковою, справа розглядається без участі повноважного представника відповідача відповідно до ст. 75 ГПК України за наявними у ній матеріалами.

Представник позивача та прокурор в судових засіданнях позовні вимоги підтримують в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника позивача, думку прокурора, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України «Про прокуратуру», ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст.20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру»при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Повноваження місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища визначені ст. 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», від 25.06.1991р. № 1264-ХІІ, зокрема, місцеві Ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй  території і в межах своєї компетенції.

Відповідно до ст. 13 Конституції України природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожний повинен не наносити шкоду природі.

Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, зокрема акту обстеження земельної ділянки від 19.03.2009р., акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства №010198, 19.03.2009 року старшим державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель у Тернопільській області в присутності голови правління ВАТ «Тернопільський кар'єр»проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства відповідачем та встановлено, що останнім самовільно, без відповідних правовстановлюючих документів, зайнято земельну ділянку площею 0.55га для складання відходів виробництва, на землях сільськогосподарського призначення, що знаходиться на території Киданецької сільської ради.

У зв'язку з виявленим правопорушенням, 19 березня 2009 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Тернопільській області складено Протокол про адміністративне правопорушення №005017, припис про усунення виявлених порушень від 19.03.2009р. та винесено Постанову про накладення адміністративного стягнення в сумі 509,88грн.(постанова чинна, докази оскарження в матеріалах справи відсутні).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охоронною земель»від 19.06.2003 року № 963, самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування  про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за  відсутності вчиненого правочинну щодо такої земельної ділянки.

За самовільне зайняття земельної ділянки відповідно до  ст. 211 Земельного кодексу України громадяни, юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963 «Про затвердження методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу»затверджено таку Методику, пунктом 1 якої визначено, що ця Методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту без спеціальних дозволів (далі Методика).

Відповідно до Методики, розмір шкоди визначається за формулою, підставою для визначення шкоди є факт самовільного зайняття земельної ділянки.

Ст. 1166 ЦК України визначає, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до п. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право власності та право постійного користування на земельну ділянку, згідно ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом.

Право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.

Як стверджує позивач та  вбачається з матеріалів справи, на день проведення перевірки у відповідача були відсутні документи, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою площею 0,55га із земель сільськогосподарського призначення на території Киданецької сільської ради.

Таким чином, використання цієї земельної ділянки відповідачем без правовстановлюючих документів підтверджує факт його неправомірної поведінки.

В результаті такої поведінки відповідача, державі заподіяна шкода, яка по розрахунку позивача, згідно Методики склала 509 грн. 88 коп.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 2 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 року № 2535 –ХІІ, використання землі в Україні є платним.

Отже, самовільним захватом земельної ділянки відповідач позбавив позивача можливості отримувати орендну плату за її використання, що є в причинному зв'язку між протиправною поведінкою відповідача та шкодою.

Нанесення шкоди в розмірі 509 грн. 88 коп. здійснено з вини відповідача, який не маючи належних правових підстав самовільно захватив земельну ділянку і використовував її для своїх потреб.

Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи, що факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки площею 0,55га із земель сільськогосподарського призначення, яка знаходиться у с. Киданці Збаразького району Тернопільської області доведено позивачем та підтверджується матеріалами справи, та відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 2 Закону України «Про плату за землю»та ст. 1166 ЦК України, позовні вимоги прокурора про стягнення з відповідача 509,88грн. шкоди є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст.44-49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85,115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Тернопільський кар`єр", с. Максимівка Збаразького району Тернопільської області (ідентифікаційний номер 00292623) в доход місцевого бюджету Киданецької сільської ради, с. Киданці Збаразького району Тернопільської області, ідентифікаційний код 04393433, р/р 31415542700217, код бюджету 23588094 в УДК в Тернопільській області, МФО 838012 - 509 (п'ятсот дев'ять) грн. 88 коп. шкоди, внаслідок самовільного використання земельної ділянки.

3.          Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Тернопільський кар`єр", с. Максимівка Збаразького району Тернопільської області (ідентифікаційний номер 00292623) в доход Державного бюджету України:

- 102 (сто дві) грн. державного мита, на рах. № 31111095700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач: УДК у м. Тернополі;

- 312 (триста дванадцять) грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу", на р/р 31214259700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач: УДК у м. Тернополі

4. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).

5. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання-19.06.2009р.), через місцевий господарський суд.

 

Суддя                                                                                          І.М. Гирила

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення15.06.2009
Оприлюднено30.06.2009
Номер документу3936285
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/35-800

Рішення від 15.06.2009

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гирила І.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні