ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 червня 2014 р. Справа № 923/706/14
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ємленінової З.І. при секретарі Бєловій О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом ОСОБА_1 с. Красне Скадовського району Херсонської області
до публічного акціонерного товариства "Чорномор" м. Скадовськ Херсонської області
про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів
за участю представників сторін:
від позивача - уповноважена особа ОСОБА_2
від відповідача - уповноважена особа Старчеус С.І.
ОСОБА_1 (позивач по справі) звернувся з позовом до публічного акціонерного товариства "Чорномор", яким просить визнати недійсним рішення загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства "Чорномор", оформлене пунктом 5 протоколу загальних зборів №1 від 19.03.2014року.
В засіданні суду позивач позовні вимоги підтримав та пояснив, що пункт 5 рішення зборів акціонерів, оформленого протоколом №1 від 19.03.2014року не відповідає вимогам Закону та Статуту товариства і порушує права позивача, як акціонера приймати участь на загальних зборах у вирішенні питання щодо вчинення правочинів.
Відповідач позовні вимоги не визнає та зазначає, що рішення щодо 5 питання на загальних зборах акціонерів 19.03.204року приймалося відповідно до вимог ч.3 ст. 70 Закону України «Про акціонерні товариства», тому ніяких порушень вимог Закону та Статуту при його прийнятті не було.
Крім того, позивачем подано заяву про забезпечення позову. Позивач просить з метою вжиття заходів забезпечення позову заборонити публічному акціонерному товариству "Чорномор" вчиняти дії щодо виконання пункту 5 загальних зборів акціонерів №1 від 19 березня 2014 року щодо надання повноважень наглядовій раді товариства визначати конкретні строки, терміни, умови виконання договорів, розмірів, відсоткової ставки за кредитними договорами в рамках визначеної зборами граничної сукупної вартості.
Розглядаючи зазначену заяву суд виходить із наступного.
Відповідно до ст. 66 ГПК України господарський суд за заявою сторони, прокурора чи його заступника, який подав позов, або з своєї ініціативи має право вжити заходів до забезпечення позову. Забезпечення позову допускається в будь-якій стадії провадження у справі, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.
Суд зазначає, що предметом спору є визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів відповідача в частині прийняття рішення про передачу наглядовій раді повноважень визначення конкретних строків, термінів, умов виконання договорів, розмірів відсоткової ставки за договорами, які можуть вчинятися товариством і наглядова рада може здійснювати вищезазначені дії від яких залежить розпорядження майном товариства, що може спричинити шкоду акціонерам, а у разі задоволення позову може утруднити або зробити неможливим виконання рішення суду.
Зважаючи на предмет і підстави позовних вимог, адекватність запропонованого позивачем заходу забезпечення позову, суті позовної вимоги, а також на те, що незастосування заходів забезпечення позову може утруднити або зробити неможливим виконання судового рішення у випадку задоволення позову, тобто між можливістю виконання судового рішення та вжиттям заходів забезпечення позову існує причинно-наслідковий зв'язок, заява позивача про забезпечення позову шляхом заборони відповідачу вчиняти дії щодо виконання пункту 5 протоколу загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства «Чорномор» №1 від 19 березня 2014 року щодо надання повноважень наглядовій раді товариства визначати конкретні строки, терміни, умови виконання договорів, розмірів, відсоткової ставки за кредитними договорами в рамках визначеної зборами граничної сукупної вартості підлягає задоволенню.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані до справи докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 є акціонером публічного акціонерного товариства «Чорномор», що підтверджується наданою до матеріалів справи інформацією про стан рахунку цінних паперів ПАТ «Чорномор» станом на 20.05.2014року, виданою депозитарною установою ТОВ «Нафта-Інвест».
У відповідності до чинного законодавства України позивач, як акціонер, має право реалізовувати майнові та немайнові права, пов'язані з участю у акціонерному товаристві відповідно до статей 116 Цивільного Кодексу України, 88 Господарського Кодексу України, розділу V Закону України "Про акціонерні товариства", якими визначені права учасника господарського товариства.
Конституція України та чинне законодавство не перешкоджають акціонеру захищати свої безпосередні законні інтереси шляхом звернення як до судів загальної юрисдикції, так і до господарських судів на підставі статей 8, 55 Конституції України, статті 1 Господарського процесуального кодексу України.
Аналіз наведених вище норм законодавчих актів дозволяє зробити висновок, що позивач має право на звернення до суду з позовом про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів товариства, учасником якого він є.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 89 ГК України управління діяльністю господарського товариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається залежно від виду товариства, а у визначених законом випадках - учасники товариства.
Частиною 1 статі 32 Закону України «Про акціонерні товариства» встановлено, що вищим органом акціонерного товариства є загальні збори.
Установчим документом акціонерного товариства відповідно до ч.1 ст. 154 ЦК України є його Статут, який приймається на установчих зборах товариства.
Відповідно до підпункту 27 пункту 10.21 Статуту публічного акціонерного товариства «Чорномор», затвердженого загальними зборами акціонерів ПАТ «Чорномор» 29.04.2011року (протокол №1) та зареєстрованого Держреєстратором 22.11.2011року (далі - Статут) встановлено, що до компетенції загальних зборів товариства відноситься прийняття рішення про вчинення значних правочинів у випадках, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є його предметом, становить від 25% до 50% вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності товариства за поданням наглядової ради.
Матеріалами справи підтверджується, що 19 березня 2014року відбулися загальні збори акціонерів публічного акціонерного товариства «Чорномор», оформлені протоколом №1 від 19.03.2014року.
Пунктом 5 порядку денного зборів прийнято рішення про попереднє схвалення правочинів, які можуть вчинятися товариством протягом року від прийняття цього рішення у ході поточної господарської діяльності, на суму понад 25% вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності товариства, в тому числі: кредитних договорів, договорів овердрафту, договорів застави, іпотеки, поруки, позики, договорів відчуження майна, майнових прав, договорів відступлення права вимоги та переведення боргу, оренди, та інших договорів, за якими товариство виступає будь-якою із сторін, з їх граничною сукупною вартістю до 2 000 000грн.00коп. із зазначенням, що вчинення значного правочину є чинним, незалежно від збільшення в майбутньому ринкової вартості майна товариства, збільшення/зменшення вартості активів товариства за даними останньої річної фінансової звітності, а також можливих коливань курсу гривни до іноземних валют;
- повноваження з визначення конкретних строків, термінів, умов виконання договорів, розмірів, відсоткової ставки за кредитними договорами в рамках визначеної зборами граничної сукупної вартості надати наглядовій раді товариства.
Позивач просить визнати недійсним пункт 5 рішення загальних зборів акціонерів, посилаючись на його невідповідність вимогам Закону та Статуту, оскільки зазначеним рішенням делеговано наглядовій раді повноваження, які є виключною компетенцією загальних зборів товариства. При цьому позивач зазначає, що делегувавши визначені пунктом 5 рішення загальних зборів акціонерів від 19.03.2014року повноваження наглядовій раді, відповідач позбавив його права, як акціонера, брати участь в управлінні товариством шляхом вирішенні питання прийняття рішення укладення правочинів на загальних зборах.
Розглядаючи позовні вимоги, суд виходить із наступного.
До виключної компетенції загальних зборів відповідно до пункту 22 частини 2 статті 33 Закону України «Про акціонерні товариства» віднесено прийняття рішення про вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 25% вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності.
Крім того, пунктом 24 частини 2 статті 33 вищезазначеного Закону до виключної компетенції загальних зборів товариства віднесено і прийняття рішення за наслідками розгляду звіту наглядової ради.
Зазначене кореспондується з вимогами статті 51 Закону України "Про акціонерні товариства", відповідно до якої наглядова рада акціонерного товариства є органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства, і в межах компетенції, визначеної статутом та цим законом, контролює та регулює діяльність виконавчого органу.
Підпунктом 18 пункту 2 статті 52 вищезазначеного закону до компетенції наглядової ради віднесено прийняття рішення про вчинення значних правочинів у випадках, передбачених частиною першою статті 70 цього Закону.
Частиною 1 ст. 70 Закону України "Про акціонерні товариства" наглядовій раді надано право приймати рішення про вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є його предметом, становить від 10 до 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності акціонерного товариства.
Як зазначено вище, підпунктом 27 пункту 10.21 Статуту ПАТ «Чорномор» встановлено, що саме до компетенції загальних зборів товариства відноситься прийняття рішення про вчинення значних правочинів у випадках, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є його предметом, становить від 25% до 50% вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності товариства за поданням наглядової ради.
Прийняття рішення про попереднє схвалення правочинів на суму понад 25% активів товариства з делегуванням наглядовій раді повноважень щодо визначення передбачених абзацом 2 пункту 5 рішення загальних зборів акціонерів від 19.03.2014року істотних умов договорів щодо конкретних строків, розмірів, термінів, умов виконання договорів ні законом «Про акціонерні товариства», ні Статутом товариства не передбачена.
Таким чином, пункт 5 рішення загальних зборів акціонерів ПАТ «Чорномор» від 19.03.2014року не відповідає вимогам закону та Статуту товариства, а тому зазначений пункт рішення визнається судом недійсним.
Посилання відповідача на те, що рішення приймалося відповідно до ч.3 ст. 70 Закону України "Про акціонерні товариства" безпідставне, оскільки зазначеною нормою не передбачено передача повноважень щодо визначення строків, термінів, розмірів та інших істотних умов договорів наглядовій раді. До того ж зазначена норма має відсилку до частини 2 зазначеної норми, відповідно до якої, незважаючи на попереднє схвалення, рішення про вчинення правочинів, ринкова вартість майна чи послуг за якими перевищує 25% вартості активів товариства, приймається загальними зборами.
Слід зазначити, що без узгодження умов договорів, які рішенням загальних зборів делеговано наглядовій раді, щодо предмету, строку, розміру (ціни) договору, умов виконання, які відповідно до ч.1 ст.638 ЦК України, ст.180 ГК України є істотними, договір не може вважатися укладеним. Таким чином, приймаючи рішення про вчинення значних правочинів, саме акціонери, а не наглядова рада, зобов'язані розглянути питання які відносяться до істотних умов конкретного виду договору, після чого приймати рішення на загальних зборах.
З урахуванням вищезазначених норм закону, позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви та заяви про забезпечення позову відповідно до ст. 49 ГПК України відносяться на відповідача.
В засіданні оголошувалася вступна та резолютивна частина рішення.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 66, 67, 82-85 ГПК України, суд
в и р і ш и в :
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства "Чорномор" щодо попереднього схвалення значних правочинів, які можуть вчинятися товариством протягом року, на суму граничної сукупної вартості до 2000000грн.00коп., та передання наглядовій раді повноважень щодо визначення конкретних строків, термінів, умов виконання договорів, розмірів відсоткової ставки за кредитними договорами в рамках визначеної зборами граничної сукупності вартості товариства, що оформлено пунктом 5 протоколу загальних зборів акціонерів №1 від 19 березня 2014 року.
3.З метою вжиття заходів забезпечення позову заборонити публічному акціонерному товариству "Чорномор" м. Скадовськ Херсонської області, вул. Комунарів, 75, ідентифікаційний код 14132490 вчиняти дії щодо виконання пункту 5 протоколу загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства «Чорномор» №1 від 19 березня 2014 року щодо надання повноважень наглядовій раді товариства визначати конкретні строки, терміни, умови виконання договорів, розмірів, відсоткової ставки за кредитними договорами в рамках визначеної зборами граничної сукупної вартості .
4.Стягнути з публічного акціонерного товариства "Чорномор" м. Скадовськ Херсонської області, вул. Комунарів, 75, ідентифікаційний код 14132490 інші реквізити суду не відомі на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 інші реквізити суду не відомі -3045грн. 00 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 20 червня 2014р.
Суддя З.І. Ємленінова
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2014 |
Оприлюднено | 26.06.2014 |
Номер документу | 39386563 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Ємленінова З.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні