ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" червня 2014 р.Справа № 916/1663/14
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „ПЕРША ІНЖЕНЕРНА КОМПАНИЯ"
до відповідача: Приватного підприємства „СРК БУДМАРИН"
про стягнення 407250,76грн.
Суддя - Погребна К.Ф.
Представники сторін яки брали участь у судових засіданнях:
Від позивача: Павлішев Ф.М. - довіреність;
Мостипанюк Г.В. - довіреність;
Від відповідача: Жовтан А.В. -довіреність;
Представники сторін присутні 16.06.2014р.
Від позивача: Павлішев Ф.М. - довіреність;
Мостипанюк Г.В. - довіреність;
Від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ: Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю „ПЕРША ІНЖЕНЕРНА КОМПАНИЯ" звернулось до господарського суду з позовною заявою до відповідача, приватного підприємства „СРК БУДМАРИН про стягнення заборгованості в сумі 407250,76грн, яка складається з основного боргу в розмірі 385395,29грн. та пені в сумі 17852,60грн. та 3% річних в розмірі 4002,87грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 08.05.2014р. було порушено провадження по справі №916/1663/14.
Представник відповідача, окрім 04.06.2014р., в судові засідання не з'являвся, відзив на позов не надав.
Справа розглядається в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 04.06.2014р. в порядку ст. 77 ГПК України проголошувалась перерва до 16.06.2014р.
Справа розглядається в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 16.06.2014р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
05.07.2013р. між Товариством з обмеженою відповідальністю „ПЕРША ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ" (Виконавець) та Приватним підприємством „СРК БУДМАРИН" (Замовник) був укладений договір №0705-13К.
Пунктом 1.1 договору передбачено, що виконавець зобов'язується провести монтажні та пусконалагоджувальні роботи систем кондиціювання, вентиляції та опалення та об'єкті за адресою: м. Одеса, вул. Кримська, 76В, а замовник - прийняти та оплатити їх. Системна документація оформлюється виконавцем відповідними додатками: „Договірна ціна" (Додаток 1), „Локальний кошторис" (Додаток 2), „Заключна відомость ресурсів" (Додаток 3), „Графік виконання та фінансування робіт" (Додаток 4), які є невід'ємними частинами договору (п.1.2 договору).
Дійсний договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов'язань (п.7.1 договору).
Пунктом 2.1 договору передбачено, що виконавець зобов'язується дотримуватись строків виконання робіт при умові їх фінансування згідно „Графіку виконання та фінансування робіт", а замовник зобов'язується здійснювати виплати в строки та на умовах, передбачених дійсним договором (п.2.2 договору).
Відповідно пункту 3.3 договору передача виконавцем змонтованого обладнання та робіт замовнику здійснюється поетапно, згідно „Графіка виконання та фінансування робіт" (Додаток 4), шляхом підписання Актів приймання виконаних будівельних робіт, уповноваженими представниками сторін.
Розрахунок по дійсному договору здійснюється в національній валюті України шляхом перерахування грошових коштів по банківським реквізитам сторін, указаних в дійсному договорі (п.3.4договору).
Позивач зазначає, що свої зобов'язана за договором №0705-13К виконував належним чином. Так відповідно до акту здачі-приймання робіт 637_2-1 від 05.12.2013р. були виконані роботи на суму 446554,50грн., які були оплачені відповідачем частково лише на суму 281708,09грн., за актом здачі-приймання робіт 645_2-1 від 05.12.2013р. були виконанні роботи на суму 220548,88грн. які оплачені не були. Зазначені роботи були прийняти замовником без жодних зауважень, що підтверджується підписаними актами приймання виконаних будівельних робіт (типова форма №КБ-2в) та довідками про вартість виконаних будівельних робіт (типова форма №КБ-3).
В зв'язку з неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов'язань за договором №0705-13К у нього утворилась заборгованість в розмірі 385395,29грн.
02.04.2014р. позивач направляв на адресу відповідача претензію з вимогою погасити заборгованість, яка була отримана останнім 07.04.2014р., проте залишена ним без відповіді та задоволення.
Посилаючись на порушення Відповідачем зобов'язань за договором щодо своєчасного розрахунку за виконані роботи ТОВ „ПЕРША ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ" змушено було звернулося до господарського суду Одеської області з відповідним позовом за захистом свого порушеного права.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно ст.. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до п. п. 1,2 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з частиною 2 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України.
Відповідно до частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст.628 Цивільного кодексу України). Відповідно до ст.629 цього ж Кодексу договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовник), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результатів замовникові.
Згідно з вимогами ч.ч.1,2 ст. 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.
Відповідно до вимог ч.4 ст.879 ЦК України оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін, а згідно з вимогами ч.4 ст.882 ЦК України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
Як вище встановлено господарським судом на виконання умов договору підряду позивачем у грудні 2013р. та лютому 2014р. виконані роботи загальною вартістю 667103,38 грн., що підтверджується відповідними актами приймання виконаних будівельних робіт (типова форма №КБ-2в) та довідками про вартість виконаних будівельних робіт (типова форма №КБ-3), які підписані відповідачем без жодних зауважень щодо вартості та якості виконаних робіт. При цьому жодних заперечень щодо вартості та якості виконаних позивачем робіт не надано відповідачем і під час розгляду даної справи у суді. Сплачені роботи були частково, лише на суму 281708,09грн.
Приймаючи до уваги, що процедура приймання виконаних робіт, оформлена актами приймання виконаних будівельних робіт, підписаними обома сторонами та довідками про вартість виконаних робіт а також відсутність будь-яких приміток щодо відмови однієї із сторін від підписання вказаних актів та довідок, суд доходить висновку, що підрядні роботи були виконані ТОВ "ПЕРША ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ" належним чином, згідно до умов укладеного між сторонами договору.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновків про наявність порушень умов договору щодо оплати виконаних робіт з боку відповідача, а тому позовні вимоги щодо стягнення з відповідача заборгованості за договором №0705-13К від 05.07.2013р. у розмірі 385395,29грн., суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч.2 ст.218 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
У відповідності до ч.2 ст.615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.
За результатами розгляду справи судом встановлено, що відповідач порушив виконання своїх зобов'язань за договором №0705-13К від 05.07.2013р., а саме не сплатив позивачу вартість виконаних робіт, що зумовило нарахування останнім пені в сумі 17852,60грн.
Згідно з вимогами ч.1 ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями в цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання зобов'язання. Вимогами п.3 ч.1 ст.611 ЦК України також передбачено, що одним із наслідків порушення зобов'язання є сплата неустойки, а в силу вимог ч.2 ст.551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Пунктом 5.4 договору передбачено, що при затримки з вини замовника строків оплати виконаних робіт, останній сплачує виконавцю пеню за кожен день затримки в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої в строк суми.
На підставі зазначених норм, позивачем нараховано відповідачу пеню на в сумі 17852,60грн., розрахунок якої перевірено господарським судом та встановлено його відповідність обставинам справи щодо прострочення відповідача, а також вимогам чинного законодавства та умовам договору, у зв'язку з чим позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „ПЕРША ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ" в частині стягнення з відповідача пені в сумі 17852,60грн. за порушення грошових зобов'язань за договором №0705-13К від 05.07.2013р. підлягають задоволенню.
Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем було нараховано три відсотки річних на суму простроченого грошового зобов'язання в розмірі 4002,87грн. Розглянувши наданий позивачем розрахунок трьох відсотків річних за прострочення виконання відповідачем прийнятих на себе грошових зобов'язань, суд доходить висновку, що вказаний розрахунок було здійснено позивачем обґрунтовано, з урахуванням приписів чинного законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині стягнення з Приватного підприємства „СРК БУДМАРИН" трьох відсотків річних в сумі 4002,87грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Наведенні позивачем докази у встановленому законом порядку Відповідачем не спростовані.
За при приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно зі ст.ст. 44,49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю
2. Стягнути з Приватного підприємства „СРК БУДМАРИН" (65009, м. Одеса, вул. Піонерська, буд. 11, каб.№9; код: 37680590) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕРША ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ" (65006, м. Одеса, вул. Краснослобідська, 1/12; код:33865813 ) 385395 (триста вісімдесят п'ять тисяч триста дев'яносто п'ять)грн. 29 коп. основного боргу, 17852 (сімнадцять тисяч вісімсот п'ятдесят два) грн. 60 коп. пені, 4002(чотири тисячі дві)грн. 87коп. 3% річних та 8145 (вісім тисяч сто сорок п'ять)грн. 02коп. - судовий збір.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.
Повний тектс рішення складено 23.06.2014р.
Суддя Погребна К.Ф.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2014 |
Оприлюднено | 26.06.2014 |
Номер документу | 39400951 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Погребна К.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні