Справа № 188/587/14-ц
Провадження № 2/188/343/2014
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2014 року Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області у складі
головуючого судді - Бурди П.О.,
при секретарі - Карпенко С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Петропавлівка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області про визнання права власності на спадкове майно,
встановив:
01.04.2014 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що Рішенням 22 сесії VI скликання Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області за № 277-ХХІІ- VI від 14.02.2013 року було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку громадянину ОСОБА_3 для будівництва, обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в розмірі 0,20 га. по АДРЕСА_1, зобов'язано його виготовити технічну документацію по відведенню земельної ділянки у власність.
На замовлення ОСОБА_3 від 15.03.2013 року підприємством ліцензіатом було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до чинного законодавства проект землеустрою ОСОБА_3 було погоджено та 31.05.2013 року отримано витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку відповідно до якого належній йому земельній ділянці було присвоено кадастровий номер : 1223882500:06:001:0008.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно. Про проведення такої реєстрації свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності виданий державним реєстратором. ОСОБА_3 такого витягу за життя не отримав.
ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданим виконкомом Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, актовий запис №71.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у вигляді домоволодіння АДРЕСА_1 та земельної ділянки, наданої для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,20 га. по АДРЕСА_1.
За життя ОСОБА_4 склав заповіт, який 16.08.2013 року було посвідчено секретарем виконкому Миколаївської сільської ради Петропавлівського району за реєстровим номером 91, відповідно до якого він розпорядився на випадок своєї смерті всі права та обов'язки, які він матиме на час відкриття спадщини після його смерті, передати на користь позивача, його сина ОСОБА_1.
Таким чином, позивач є єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті свого батька ОСОБА_3.
Їхні родинні зв'язки підтверджуються копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 від 02.02.1968 року, де померлий ОСОБА_3 записаний, як батько позивача.
Позивач звернувся до приватного нотаріуса Петропавлівського нотаріального округу для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом та 20.03.2014 року отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на домоволодіння АДРЕСА_1, про що в той же день нотаріусом було внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Щодо земельної ділянки, наданої спадкодавцю у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1, то позивачу відмовили у посвідченні його права на таке спадкове нерухоме майно.
Приватним нотаріусом 28.03.2014 року на ім'я позивача було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, яку обґрунтували відсутністю у заявника правовстановлюючого документу на спадкове майно, а саме: позивачем надано до нотаріальної контори витяг із земельного кадастру щодо права власності спадкодавця на спадкові земельні ділянки, але відповідно до вимог чинного законодавства підтвердження права власності на земельну ділянку на території України є витяг з Державного реєстру речових прав па нерухоме майно, який видається державним реєстратором Реєстраційної служби Петропавлівського районного управління юстиції.
Позивач звернувся до державного реєстратора з відповідним пакетом документів для внесення права на земельну ділянку спадкодавця, але йому відмовили у державній реєстрації прав на особу, дієздатність та правоздатність якої припинилась в зв'язку з його смертю. Для вирішення питання спадкування об'єкту нерухомого майна після смерті ОСОБА_3 позивачу як нотаріус, так і державний реєстратор, запропонували звернутись до суду за місцем знаходження таких об'єктів нерухомого майна.
Отже, для вирішення питання спадкування позивачем майна після смерті ОСОБА_3, йому потрібно підтвердити належність спадкодавцю на час смерті спадкової земельної ділянки. Тобто на сьогоднішній день у позивача відсутні умови для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, тому що у нього відсутній витяг з Державного земельного кадастру, в зв'язку з чим він не може отримати свідоцтво про право на спадщину і звернувся з позовом до суду.
На підставі ст. ст. 392, 1216, 1261, 1268 - 1279 ЦК України, листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних ти кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 року під № 24-753/0/4-13 позивач просить суд визнати за ним, за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на спадкове майно, а саме на земельну ділянку площею 0,1997 гектарів, якій присвоєно кадастровий номер 1223882500:06:001:0008, за основним цільовим призначенням віднесену до земель для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Позивач подав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Відповідач Миколаївська сільська рада подала до суду письмову заяву про розгляд справи за відсутності її представника, позовні вимоги визнала.
В судове засідання сторони не з'явилися, тому відповідно до правил ч. 2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Вивчивши надані позивачем докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 володів домоволодінням АДРЕСА_1 Дніпропетровської області та земельною ділянкою наданою для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в площею 0,20 га по АДРЕСА_1 Дніпропетровської області.
Рішенням 22 сесії VI скликання Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області за № 277-ХХІІ- VI від 14.02.2013 року було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою на земельну ділянку ОСОБА_3 для будівництва, обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в розмірі 0,20 га. по АДРЕСА_1, зобов'язано його виготовити технічну документацію по відведенню земельної ділянки у власність /а.с. 8-9/.
15.03.2013 року ПП «ГЕО-СЕРВІС» було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 /а.с 7-10/.
Відповідно до чинного законодавства проект землеустрою ОСОБА_3 було погоджено та 31.05.2013 року отримано витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку відповідно до якого належній йому земельній ділянці було присвоєно кадастровий номер 1223882500:06:001:0008 /а.с. 11/.
Родинний зв'язок позивача /а.с.4/ та ОСОБА_3 підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 від 02.02.1968 року, де померлий ОСОБА_3 записаний, як батько позивача. /а.с. 5/.
16.08.2013 року ОСОБА_3 склав заповіт, який посвідчено секретарем виконкому Миколаївської сільської ради Петропавлівського району за реєстровим номером 91, відповідно до якого він розпорядився на випадок своєї смерті всі права та обов'язки, які він матиме на час відкриття спадщини після його смерті, передати на користь позивача ОСОБА_1 /а.с. 16/.
ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 22.08.2013 року /а.с. 6/.
Позивач звертався до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини 26.11.2013 року /а.с.17/, 12.12.2013 року була заведена та зареєстрована в Спадковому реєстрі спадкова справа /а.с.15/.
Позивач 20.03.2014 року отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом про перехід в порядку спадкування за заповітом на його користь домоволодіння АДРЕСА_1 /а.с. 19/, про що в той же день нотаріусом було внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. /а.с. 18-19/.
Постановою приватного нотаріуса Петропавлівського районного нотаріального округа від 28.03.2014 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, тому що йому необхідно було надати витяг з Державного земельного кадастру щодо права власності спадкодавця на спадкову земельну ділянку /а.с. 19/.
Відповідно до ч. 2 п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку встановленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Згідно з ч.1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ч.2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності до ч.1 ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ч. 1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно з ч.1 ст.1268 ЦК спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її.
Отже, померлий ОСОБА_3 належним чином набув право власності на земельну ділянку площею 0,1997 гектарів, розташовану по АДРЕСА_1, а позивач є спадкоємцем права власності на це спадкове майно.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.03.2014 року № 7/10-1296 вартість зазначеної земельної ділянки площею 0,1997 гектарів складає 56 495 (п'ятдесят шість тисяч чотириста дев'яносто п'ять) грн.. 13 коп. /а.с. 14/.
На підставі викладеного, ст.ст. 328, 1216, 1218,1225, 1268 кодексу України, керуючись статтями 208, 209,212-215,218 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, індивідуальний податковий номер НОМЕР_1, в порядку спадкування за заповітом право власності на спадкове майно, а саме на земельну ділянку площею - 0,1997 гектарів, якій присвоєно кадастровий номер: 1223882500:06:001:0008, за основним цільовим призначенням віднесену до земель для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Дніпропетровської області через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя П. О. Бурда
Суд | Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2014 |
Оприлюднено | 01.07.2014 |
Номер документу | 39433722 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Бурда П. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні